ALSACE KASABALARI  VE REHBERİ

 

fullsizerender-81

ALSACE ŞARAP YOLU ÜZERİNDEKİ KASABALAR VE LEZZET DURAKLARI

Rotada keşfe değer birçok nokta yer alıyor: mistik bir masal dünyasını andıran Berghaim, Obernai, Ribeauville, Zellenberg, Riquewihr, Kayserberg, Eguisheim Ortaçağ kasabaları, buğulu manzaralar arasından yükselen Husseren – Les – Chateaux gibi tarihi şatoları, Niedermorschwihr’ın eğrilmiş kulesi, Hunawihr’in tarihi surları, Kientzheim’ın Conferiere Saint-Etienne d’Alsace loncası kalesi ve şarap müzesi, Munster’in peynirleri…

fullsizerender-82

 • Alsace’da ziyaret ettiğimiz kasabalar arasında, Ortaçağ’dan kalma surlar ile çevrili, iç içe geçmiş çember yerleşim planında, daracık sokaklarında iki katlı yarı ahşap renk renk evleri ve şaraphaneleri ile en keyifle ziyaret ettiğimiz kasaba olan Eguisheim’da, gurme deneyimler için Au Vieux Porche ve La Grangelière, geleneksel ‘Winestub’ deneyimi için Auberge des Trois Châteaux ve Caveay Heuhaus restoranlarını öneririz. Kasabanın en güzel tatlılarını Boulangerie & Patisserie Marx. Eguisheim’ın biraz yukarısında tarihi bir şatoda kasabe ve Alsace vadileri manzaralı Husseren-les-Châteaux otelinin restoranı Brasserie Au Sapin Doré’de keyifli bir gurme öğle yemeği durağı.

 

 

fullsizerender-19

 • Kartpostal güzelliğinde şiir gibi bir kasaba olan Ribeauville’de yer alan Winstub Zum Pfifferhus, ahşap kirişleri, damalı masa örtüleri ile sıcak ve otantik atmosferinde geleneksel lezzetleri ile tipik bir Alsace Winstub örneği.

fullsizerender-20

 • Ortaçağdan kalma Château du Haut-Koenigsbourg Kalesi Ile meşhur, renkli renkli yarı ahşap evleri ile şirin mi şirin başka bir kasaba olan Riquewigr’de, yaratıcı ve gurme lezzetler için bir Michelin yıldızlı La Table de Gourmet, Japon & Alsace füzyon lezzetleri için Au Trotthus, tipik bir winstub deneyimi için Winstub d’Brendelstub restoranlarını deneybilirsiniz.

 

fullsizerender-42

 • Kalesi ve büyülü kanal evleri ile şirin mi şirin bir kasaba olan Kayserberg’de, 2 Michelin yıldızlı gurme bir deneyim için Vignoble 64°, gurme bir winestub deneyimi için: Le Chambard, modern bistro ortamında gurme lokal lezzetler için La Vieille Forge (Alsace’deki en lezzetli Choucroute’u burada yedik) ve gekeneksel bir winestub deneyimi için Chez Roger Hassenforder restoranlarını deneybilirsiniz

fullsizerender-21

 

 • Mittelbergheim köyünde gizlenmiş bir gurme vaha olan Am Lindeplatzel, modern bistro ortamında alışılmadık yaratıcı lezzetler sunuyor.

fullsizerender-24

 • St Gall’s Kilisesi ve sıradışı bükülmüş kulesi ile ünlü Niedermorschwihr kasabasındaki Caveau Morakopf, ahşap kirişleri ve damalı masa örtüleri ile tarte flambée, choucroute gibi geleneksel Alsace spesiyallerini tadabileceğiniz şirin bir restoran.

fullsizerender-44

 • Alsace’ın en ünlü peyniri Munster’in doğum yeri olan Munster kasabasına 20 km uzaklıkta Orbey kasabasında yer alan Ferme Auberge du Rain des Chênes, kendi çiftliklerinde yetiştirdikleri hayvanlardan elde ettikleri süt ve etleri, ve kendi ev yapımı peynirlerini sunan bir çiftlik restoranı. Orbey’in meşhur başka bir geleneksel restoranı ise Restaurant au Bois le Sire.

fullsizerender-45

 • Illhaeusern’de Hotel des Berges’in içinde yer alan, 45 yıldır üç Michelin yıldızı ile ödüllendirilen L’Auberge de L’ Ill, trüflü foie gras, türf soslu kurbağa bacağı, deniz kestanesi ve midye ve masanızda pişirilen gurme krepler gibi orjinal lezzetler ile Haeberlin ailesinin gastronomik hünerlerini sergiliyor.

fullsizerender-83

 • Dünyanın en yüksek ve görkemli gotik katedrallerinden birisi olan Notre Dame Katedrali ile ünlü Strasburg’da Brasserie Les Haras ve Le Bistro des Copains restoranları. Strasburg’dayken Île nehri üzerindeki Grande Île adacığında yer alan, kanalları, köprüleri ve tarihi binaları ile minyatür bir Venediği andıran La Petite France semtini, 17. Yüzyıldan kalma Barrage Vauban köprüsünü, yöre tarihi ve geleneklerini aktaran Musée Alsacien’i, Botanik bahçeleri ve Parc de l’Orangerie parkını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

fullsizerender-41

 

Alsace Rotası Üzerindeki Diğer Lezzet Durakları

 • Bergheim’da Wistub du Sommelier
 • Rouffach’da Philippe Bohrer
 • Saint Hippolyte’da A la Vignette ve Winstub Rabseppi-Stebel
 • Le Bonhomme’da Restaurant la Béhine

 

Damak Tatlandıran Alsace Lezzetleri ve Şarapları

İster köy ve kasabaların dört bir yanına yayılmış yerel mutfağının temsilcisi Winstub’larda yöreye özgü geleneksel lezzetlerin, isterseniz de Michelin yıldızlı gurme restoranlarda yerel lezzetlerin yaratıcı, modern ve özgün versiyonlarını eşleşen şaraplar ile tadabiliyorsunuz.

fullsizerender-27

Fransızca ve Almancanın bir arada konuşulduğu Alsace’da, gastronomi sahnesi de çift lisanlı. Güveçte kök sebzeler, karnıbahar ve 5 farklı sosis, şarküteri ve etle pişirilen, riesling şarabı ve ardıç ile lezzetlendirilen Choucroute yani Sauerkraut, incecik açılmış hamura sürülen kremayla karıştırılmış beyaz peynir üzerine serpiştirilen küp küp kesilmis domuz parçacıkları ve ince kesilmiş soğan taş parçacıkları ve tuz, karabiber ve muskatla lezzetlendirilen taş fırında pişirilen Tarte Flambée yani Flammeküche, soğanlı tart Tarte L’Oignon yani Zwiebelkchen, üç çeşit kuşbaşı etle yapılan türlü Cassoulet yani Bohneneintopf, güveçte sebze yahnisi Terrine de Volaille, ve etli börek Croute, Alsace bölgesine mahsus geleneksel lezzetler. Kaz ve ördek ciğeri foie gras d’oie yani ganseleberin doğum yeri olan Alsaca’da en lezzetli fuagra ve pateleri tadabiliyorsunuz.

img_6519

Fransa’nın en meşhur şarap bölgesi olan Alsace’da gerçekten dağ taş bağ… Kasaba ve köylerin evlerinin yanı başından başlayan bağlar, ovalar boyunca uzanıp, vadileri geçip, dağlara tırmanıyor.  Vosges Dağlarına sırtını yaslayan, kuzeyde Wissembourg’dan başlayıp, güneyde Thann’a kadar uzanan 170 kilometrelik ‘Alsace Şarap Rotası’ boyunca, 5 farklı şarap bölümünde, Ortaçağ’dan kalma 103 şarap köyü ve kasaba, muhteşem manzaralar sunan 15.600 hektara yayılmış üzüm bağları arasında sürüş, bisiklet, yürüyüş rotaları, aile şaraphanelerinden büyük üreticilere 4200 farklı şarap üreticisi yer alıyor.

Vosges dağları tarafından engellenen yağmur ve soğuk hava akımı sayesinde güneşli, sıcak ve kuru iklimden faydalanan yörede genellikle hafif tatlı, sek ve aromatik şaraplara dönüşen beyaz üzümler yetişiyor. Hafif ve yumuşak Pinot Blanc, ferah ve meyvemsi Slyvaner, zarif ve aromatik Riesling, Sek ve canlı Muskat,  gövdeli, isli ve güçlü Pinot Gris, canlı, aromatik ve kompleks Gewürztraminer üzümlerinden yapılan beyaz şarapların yanı sıra, aromatik, hafif ve genç Pinot Noir kırmızı şarapları da dahil olmak üzere Alsace bölgesinde senede 150 milyon şişe şarap üretiliyor. Bunun 6 milyonu en makbul olanı AOC Alsace Grand Cru, yani fevkalade karakterli ve kaliteli olanlar. 35 Milyonu ise AOC Cremant D’Alsace diye adlandırılan hafif tatlı köpüklü şarap & şampanyalar.

fullsizerender-78

Sylvaner, Riesling, Gewurztraminer gibi üzümlerin çoğu Alman kökenli olsa da, bu üzümler Alsace bölgesinde şarap ustası Fransızların elinde daha incelik ve beceri ile işlenmiş ve fines kazanmışlar. Fransızlar şarapları daha uzun süre yıllandırarak tatlılığını azaltmayı başarmış.

Alsace şarap üreticileri, doğal yöntemleri uygulaması ile ünlü. Kimisi her yıl değişen iklimin bağlarında yarattığı etkileri gözlemleyerek ısı, rüzgar ve güneş faktörlerinin üzümleri nasıl şekillendirdiğine göre sek ya da dömisek şaraplar yapacağına karar veriyor.

Alsace Şarap Yolu üzerinde tadım için randevu alarak ziyaret edebileceğiniz şarapevi önerilermiz:

 • Ribeauville’de Bott Frères şarapevi
 • Kayserberg’de Domain Schoffit şarapevi
 • Turckheim’da Domaine Zud Humbrecht Şarapevi
 • Eguisheim’da Leon Beyer ve Domaine Bruno Sorg şarapevleri
 • Hunawihr’de Domaine Mittnacht Frères şarapevi
 • Husseren-les-Châteaux’da Kuentz-Bas şarapevi
 • Obernai’de Guy et Marcel Weibel Şarapevi
 • St Hippolyte’de asil Pinot Noirlara imza atan Muller-Koeberle şarapevi
 • Rorschwihr’de hafif tatlı kadifemsi ve meyvemsi Rieslingleri ile ünlü Rolly-Gassmann şarapevi
 • Kientzheim’da Grand Cru beyazları ile meşhur Paul Blanck şarapevi
 • Ammerschwihr’de Kaefferkopf şarapevi
 • Niedermorschwihr’de Albert Boxler şarapevi

 

 

otomobil3

 

Alsace Bölgesindeki Çağdaş Sanat ve Tasarım Durakları:

 

 • Alsace rotasında, Erstein’da Musee Wirth France, Mulhouse’da La Kunsthalle Mulhouse, Selestat’ta FRAC Alsace, Saint Louis’de Fondation Fernet Branca ve Strasbourg’da Musee d’Art Modern er Contemporain gibi çağdaş sanat müzeleri yer alıyor.

 

 • Isviçre Fransa sınırında yer alan Fondation Beyeler Müzesi, koleksiyoner Ernst Beyeler tarafından kurulmuş, dünyaca ünlü mimar Renzo Piano tarafından tasarlanmış, Kazimir Malevich ve Vladimir Tatlin gibi futurist sanatçıların eserlerini sergileyen harika bir müze.

 

 • Basel’de Herzog & de Meuron tarafından tasarlanmış Schaulager, Andy Warhol, Max Ernst ve Elizabeth Peyton’ın resimleri ve Bruce Nauman, Robert Gober ve Jean Arp’ın heykelleri, Bill Viola, Steve McQueen, Peter Fischli ve David Weiss’ın videoları, Matthew Barney’in enstelasyonunu sergiliyor

 

 • İsviçre – Alman sınırında Weil am Rhein’da yer alan Vitra Design Museum ve VitraHaus’da mimari ve tasarım meraklıları için ziyarete değer. Frank Gehry, Herzog & de Mueron, Zaha Hadid, Renzo Piano, Sanaa ve Jean Prouvé gibi dünyaca ünlü mimarların imzasını taşıyan Vitra binalarında, Charles ve Ray Eames, George Nelson gibi tasarımcıların mobilyaları ve dönemsel olarak mimari akımlar sergileniyor. Herzog & de Meuron tasarımlı VitraHaus’u görmenizi ve Carsten Hölller imzalı Vitra Slide Tower’dan heyecan verici bir kaydırak deneyimi yaşamanızı tavsiye ederiz.

otomobil2

 • Alsace’ın endüstiri şehri Mulhouse son yıllarda geçirdiği dönüşüm ile kendisini sanat ve tasarım üssü oldu. Cite del Automobile, 25.000 metrekarelik sergi alanında, Schlumpf ailesine ait 400’den fazla klasik arabaya ev sahipliği yapan dünyanın en büyük otomobil müzesi. At arabasından ilk motorlu araçlara geçişi ve otomobilimizin günümüze uzanan tarihini örnekleri ile görmek ve özellike efsanevi Bugatti Royale’I yakından seyretmek için tavsiye ederiz. Tren Müzesi, Baskılı Tekstil Müzesi, EDF Electropolis Müzesi, Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçeleri ziyarete değer diğer noktalar.

otomobil5 otomobil4  otomobil1

otomobil6

 

 

Zeynep Atılgan Boneval