COLMAR & ALSACE KASABALARI İZLENİMLERİ

 

Fransa’nın Alsace şarap bölgesi, dizi dizi rengarenk kurabiye evleri ile dev bir doğumgünü pastasını andıran kasaba ve köyleri,

fullsizerender-13

ışıl ışıl Noel pazarları,

sisli ve buğulu minik kanalları,

tüm vadi, ova ve tepelerini sarmalayan sıra sıra bağları ile,

kendinizi adeta Hansel ve Gretel masalında hissettiğiniz geçmiş zamanda asılı kalmış sürreal bir masal diyarı.

fullsizerender-3

Colmar’da Noel Sevinci

Geçen yılı uğurlayıp yeni yılı kucaklamaya hazırlandığımız Noel zamanı ziyaret etme şansı bulduğumuz Colmar ve civar köyleri, masallardan fırlamış şirin mi şirin evleri, ışıl ışıl süslemeleri ve ağaçları, renk renk el yapımı hazineler ve lezzetler sunan Noel tezgahları, kulübecikler, fırın ve pastanelerden yayılan buram buram tarçın, tereyağ, muskat ve karanfil kokuları,

fullsizerender-2

yerel kıyafetlere bürünmüş şarkılar söyleyen çocukları,

fullsizerender-48

damlardan ve pencerelerden sarkan oyuncakları ile bizi içimizdeki çocuk ile buluşturarak, neşeli ve coşkulu bir rüya alemine taşıdı.

fullsizerender-1

 

Kurabiye gibi evleri ve ışıl ışıl süsleri ile Colmar’da, gerçek dünyada değil de, adeta bir doğumgünü pastasının içinde gibi hissettik.

noel1

Her köşesi bir masal ve festival atmosferi yaşatan Colmar’da yeni yıl coşkusuna ve neşesine kapılmamak mümkün değil.

fullsizerender

 

Pembe, mavi, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı yarı ahşap evlerin her biri farklı bir masal anlatır gibiydi:

fullsizerender-41

pamuk pamuk damlarda geyiklerin çektiği noel kızağına oturmuş Santa Claus’un dağıttığı parlak renkli hediyeler…

 

pencerelerden ve dev yılbaşı ağaçlarından sarkan ayılar, geyikler, melekler, Troller, Noel babalar, kardan adamlar, yıldızlar, kalpler, renk renk yılbaşı topları…

img_6306

duvarlara yantsıtılan kar masalları…

colmarnight2

ışık cümbüşü sokaklar…

fullsizerender-14

 

bir anda tepenize püskürtülen beyaz köpükler ile bembeyaz bir kar hülyası…

fullsizerender-47

 

Gözünüzü bir pencereden bir dama, bir duvardan bir ağaca, bir tezgahtan bir vitrine kaydırırken, çocuklar gibi sevinip, hayret ve hayranlık ile nereye bakacağımızı şaşırdık.

noel2

 

Etrafımızdaki hayal alemine öyle bir daldık ki, her an köşe başından bir Noel baba fırlayacak, ayaklarımızı yerden kesip pamuk bulutlara uçuracak ve gökten haribolar yağacakmış gibi hissettik.

colmarnight3

 

Colmar’ın farklı köşelerine ve Ribeauville, Riquewihr, Kayserberg, Eguisheim kasabalarının sokaklarına yayılmış Noel pazarlarında, şirin ahşap kulübecikler ve tezgahlarda satılan el yapımı ahşap oyuncaklar, seramikler, üfleme cam süsler, emaye çaydanlıklar, çeşit çeşit aromatik çaylar, ev yapımı reçeller, zencefilli kurabiyeler, sıcak şaraplar, choucroute, pretzel, fuagra, tarte flambe gibi yerel lezzetler, gözünüze ve damağınıza şenlik yaşatıyor.

noel

Kış aylarının vazgeçilmezi sıcak şarabın tarçın, karanfil ve muskat aromaları, çeşit çeşit kurabiyelerin buram buram tereyağı kokularına karışıp içinize yayılıyor. Bu ufacık kulübelerden yayılan ışıl ışıl sıcaklık, yüreğinize umut, ışık ve neşe veriyor.

 

 

fullsizerender-43

 

Büyülü Alsace Kasaba ve Köyleri

Sadece Noel’de değil, ilkbaharda çiçekler ve çimenler, yazın üzümler, sonbaharda ise renk renk yapraklar ile şenlenen Alsace yöresi, tüm yıl boyunca büyülü bir atmosfer sunuyor.

Arnavut kaldırımlı sokaklarında yanyana dizilmiş Ortaçağ ve Rönesans mimarisinde, fresko ve heykelcikler ile süslenmiş renk renk yarı ahşap evleri, pencere önlerinde ahşap saksılardan dökülen kırmızı, pembe petunyaları, şirin meydanları, görkemli barok kiliseleri, tüten nehirleri, buğulu kanal ve köprüleri, romantik şato ve kale kalıntıları, dizi dizi bağlarla kaplı alçalıp yükselen tepeleri ve ovaları, şaraphaneleri ile zamanın durduğu ‘Neşeli Günler’ müzikalinden fırlamış bir diyarda buluyorsunuz kendinizi.

fullsizerender-81

Colmar’ın ve Alsace bölgesindeki köylerin evleri, gerçekten şahsına münhasır bir mimariye sahip. 1300-1700 yılları arasında inşaa edilmiş, yanyana dizilmiş bu yarı ahşap evlerin, hem dışardan hem içerden gözüken kolon ve kirişleri ahşaptan.

fullsizerender-64

Yatay, dikey ve çapraz ahşapların araları ise balçık harç ile sıvanmış. Yıllar içerisinde yağmur, rutubet ve ısının ahşabın işlemesi ile evler biraz yamulmuş, ancak yanyana oldukları için birbirinden destek alarak ayakta durmayı başarıyorlar. Daracık sokaklarda yürürken, ahşap çerçeveli pembe, mavi, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı kurabiye evlerden yaratılmış dev bir doğumgünü pastasını içinde gibi hissediyorsunuz kendinizi.

img_5719

 

Colmar’ın sokakları arasından tatlı tatlı akan, üzerinde buğulu sisler tüten ufacık kanalları ise, içinde bulunduğunuz masal dünyasına mistik bir hava katıyor. Özellikle geceleri kanal boyundaki evlere ve suyun üzerine yansıtılan renk renk ışık oyunları, suyun üzerinde yavaş yavaş ilerleyen sis ile birleşince, köşe başından bir gizemli kahraman çıkacakmış gibi hissediyorsunuz.

 colmarnight

Alsace yöresinde kasaba ve köylerde dolaşırken çok hoş başka bir ayrıntı dikkatimizi çekti. Her işletmenin hem iş kolunu, hem de karakterini yansıtan yaratıcı ve özgün tasarımlarda tarihi dökme demir tabelaları var.

demirtabela

Bir de her köşede bu geleneksel kostümlere bürünmüş bu tombul Alsace çiftinin resimlerini, seramik minayatürlerini, heykellerini görüyorsunuz.

img_6508 fullsizerender-37

Ayrıca Alsace bölgesi leylekleri ile meşhur, binaların ve kiliselerin damlarında dev leylek yuvaları var.

fullsizerender-42

Alsace’da Tüten Bağlar ve Ovalar

Fransa’nın en meşhur şarap bölgesi olan Alsace’da gerçekten dağ taş bağ… Kasaba ve köylerin evlerinin yanı başından başlayan bağlar, ovalar boyunca uzanıp, vadileri geçip, dağlara tırmanıyor.  Vosges Dağlarına sırtını yaslayan, kuzeyde Wissembourg’dan başlayıp, güneyde Thann’a kadar uzanan 170 kilometrelik ‘Alsace Şarap Rotası’ boyunca, 5 farklı şarap bölümünde, Ortaçağ’dan kalma 103 şarap köyü ve kasaba, muhteşem manzaralar sunan 15.600 hektara yayılmış üzüm bağları arasında sürüş, bisiklet, yürüyüş rotaları, aile şaraphanelerinden büyük üreticilere 4200 farklı şarap üreticisi yer alıyor.

Vosges dağlarına sırtını yaslamış Alsace köylerini kaplayan sisler arasından yükselen kilise kuleleri ve damları, vadi ve ovalarda puslar arasından sıyrılmaya çalışan dizi dizi bağlar, köyler ve kasabalar arasından tatlı tatlı akan, üzerinde buğulu sisler tüten ufacık kanalları ise, içinde bulunduğunuz masal dünyasına mistik bir hava katıyor. Özellikle geceleri kanal boyundaki evlere ve suyun üzerine yansıtılan renk renk ışık oyunları, suyun üzerinde yavaş yavaş ilerleyen sis ile birleşince, köşe başından bir gizemli kahraman çıkacakmış gibi hissediyorsunuz.

img_6519

 

Paylaşılamayan Alsace’ın Karma Kültürü

Puslu Vosges dağlarının eteklerinden Ren nehrine uzanan, Alman mükemmelliyetçiliği ile Fransız tutkusunun buluştuğu Alsace, iki ülkenin bir türlü paylaşamadığı çekişmeli bir tarihe sahne olmuş.

Her savaş, istila ve işgal sırasında yöre halkının vatandaşlığı, lisanı ve sadakati, Fransızlar ve Almanlar tarafından sınanmış ve zorla değiştirilmiş. Ancak Fransız milli marşının doğduğu bölge, ruhunda Fransız ihtirasını taşıyor.

 

fullsizerender-54

İsviçre, Fransa ve Almanya sınırında yer alan Alsace, bu ülkelerin kültür, gelenek, mimari, sanat ve mutfaklarından etkilenerek kasabalı doğallığını gururlu kimliği ile harmanlayan kendine özgü bir karma karakter geliştirmiş.

Colmar ise tüm Avrupa’nın dini kısıtlamalardan özgürleşmeye başladığı erken Rönesans döneminde, bağımsız ve gururlu tacir kenti olarak yeşermiş, sanat, mimari ve gastronomi üssüne dönüşmüş.

Şehirlerin ezici karmaşası ve keşmekeşinden uzak, yürüyüş mesafesinde yaşayamaya imkan tanıyan, komşuluğun ve tanıdıklığın hala mümkün olduğu, insanca, doğal ve ufak hayatlara ev sahipliği yapan yörede, Noel döneminin kalabalıkları haricinde daha samimi, candan ve sıcak bir misafirperverlik ile karşılacağınıza eminim. Zira bu dönem her ne kadar etrafınız Noel ruhu ve sevincini yansıtan güzellikler ile sarmalanmış olsa da, restoran, kafe ve dükkanlarda ev sahipliği yapanlar aynı sıcaklık ve samimiyeti yansıtmıyor, aksine kalabalıktan bezmiş, nobran bir tavır sergiliyorlar.

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

fullsizerender-21