ALAÇATI PLAJ VE SÖRF ADRESLERİ

swim1

ALAÇATI VE CİVARINDA DENİZ & PLAJ KEYFİ

Altın sarısı kumsalları, pırıl pırıl berrak denizi, buz gibi serin suları ile Çeşme yarımadası harika plajlara ev sahipliği yapıyor. Çeşme’ye gelenler bilirler rüzgarın yönü plaj ve deniz keyfinin kaderini belirler.

Poyraz’da gidilecek en keyifli plajlar: Plage Isole (Alaçatı), Spiaggio Grande (Alkoçlar Exclusive Otel), Alaçatı 11 (Alaçatı Beach Resort – Alaçatı) Zio Beach (Solto Alaçatı), Before Sunset (Ovacık),  Fly Inn (Altınkum), Fun Beach (Altınkum), Lost Beach (Altınkum) ve Paparazi (Aya Yorgi).

Bizim favorilerimiz Plage Isole (Alaçatı) ve Before Sunset (Ovacık).   

En güzel ıssız plaj ise Delikli Koy.

Lodos’un keyfini çıkartmak için ise: Çeşme7800 (Boyalık) Quente (Ardıç), Laika (Paşalimanı), ve Ilıca Halk Plajı.

Rüzgar nereden eserse essin her daim korunaklı bir koy olan Aya Yorgi plaj kulüpleri ile dolup taşmış olsa da, koyun en eskisi ve karakterlisi Paparazi hala keyifli bir güneşlenme mekanı. Hem deniz kenarında hem de arka tarafta çimenler üzerinde şezlongları bulunan Paparazi’yi aşırı rüzgarlı veya denizin diğer yerlerde çok soğuk olduğu günlerde tercih edebilirsiniz.

surf 3

RÜZGAR SÖRFÜ VE KİTE SÖRF

Yıl boyunca sürekli esen rüzgarı ile dünya’nın sayılı rüzgar sörfü cennetlerinden birisi Alaçatı. Koyun sığ suları ve korunaklı oluşu sebebi ile sörfe başlamak için de ideal bir lokasyon. Alaçatı Marina’dan hemen sonra sahilde yer alan sörf okulları, hem sörf eğitimi veriyor, hem de sörf bilenlere sörf ve sörf elbisesi kiralıyor. İyi sörfçüler ise sörf ekipmanlarını yıl boyu buradaki depolarda saklayabiliyor. Eğer siz sörf yapmıyor ancak çocuğunuz ya da eşiniz yapıyor ise sörf okullarının önündeki plajda güneşlenme alanları ve de harika kafeler mevcut. Denize girmek için ise az ilerideki çark plajına yürüyebiliyorsunuz. Kite Sörf yapmak isteyenler ise kulüplerde ekiple buluşup koyun karşısında en sağdaki kite alanına transfer ediliyor ve hem ders alabiliyor hem de pratik yapabiliyor. Tabii, kite sörfün asıl yeri Altınkum yolundaki Pırlanta koyu.

Sörf Kulüp ve Okulları

ASPC (Alaçatı Surf Paradise Club) www.alacati.info / 0232 7166611 / Arkın Pekdag ve Ralf Busse tarafından 1995’de Alaçatı koyunun en güzel lokasyonunda kurulan ASPC, dünyanın en önemli windsörf istasyonlarından birisi.

MYGA – www.myga.com.tr / 0232 7166468 / 3500m2lik yemyeşil bir alanda, Türkiye’nin en iyi sörfçülerinden birisi olan Ali Palamutcu tarafından kurulan Myga Surf City, modern ekipmanları, harika kumsalı, sörfün yanı sıra yoga & pilates gibi aktiviteleri ve de her yıl gerçekleştirdiği sörf festivali ile Türkiye’nin en yenilikçi ve modern sörf merkezi.

ÇAĞLA KUBAT SÖRF OKULU – www.caglakubatwindsurf.com /0 549 635 30 35

SURF GARDEN CAFÉ – Sörf Plajında keyifle sörf yapanları seyretmek ve de çocukluğumuzun lezzzetindeki köfte, makarna, hamburger, salata ve dondurmalarını yemek için en güzel nokta.

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

YOLCULUK TERAPİSİ ALAÇATI, ÇEŞME YARIMADASI, URLA VE CİVARI, KARABURUN, SEFERİHİSAR, FOÇA, İZMİR YAZILARI