PAROS ADASI – NAFİZ KARADERE ÖNERİLERİ İLE

NAFİZ KARADERE GÖZÜNDEN PAROS

Paros, Cylades adalarının içerisinde bembeyaz evleri, küçük şirin limanları ve geniş kumsalları ile ön plana çıkıyor…

nk-paros2

Paros’un Mykonos ve Naxos’a yakınlığı da cazibesini artıran başka bir faktör. Özellikle sezonda bu adalar arasında  günde 4-5 kez hızlı feribot seferleri yapılmakta.

Paros’un kuzey yönünde en popüler limanı ve sehri olan Naoussa yer alıyor. Bembeyaz mimarisi ile dikkat ceken Naoussa aynı zamanda adanın en güzel restoran ve barlarının da yer aldığı yerleşim merkezi.

nk-paros4

Adanın batı yakasında yer alan Paroika veya Paros Town ise aynı cazibede değil.

Adanın güneyinde yer alan Aliki denize girmek için güzel. Özellikle Ege’nin hakim rüzgârı olan kuzey ve batı rüzgarlarına açık  olmaması Aliki’yi cazip kılıyor. Burada deniz kenarında karnınızı doyurabileceğiniz küçük şirin tavernalar da mevcut. Bunların içerisinde Faragas Beach Bar makul bir yer.

Naoussa’nın limanı oldukça dar ve ağzı kuzeye baktığı için de rüzgârlı havalarda -ki Paros özellıkle temmuz ve ağustos aylarında çok rüzgar alır- eğer tekneyle gidiyorsanız cok iyi bağlanmanızı öneririm. Çünkü limanın içinde bile sallanmanız sürpriz değil.

Naoussa’nın en popüler deniz mahsülü restoranı Barbarossa. Llimanın en ucundaki kilisenin hemen yanında yer alan ve iki tarafı da denize bakan çok keyifli bir mekan. Gitmeden yer ayırtmanızı öneririm. İstakozlu spagettisi harika.

nk-paros3

Naoussa’nın limanının hemen arkasında Barbarossa’yı geçince içiçe iki küçük balıkçı barınağı daha uzanıyor. Buraya da Limanaki diyorlar. Görsel olarak son derece sevimli olan bu küçük barınakların etrafı da taverna ve barlar ile çevrilmiş durumda. Bu restoranların bence açık ara en iyisi, adını sahibinin isminden alan Mario’s. Her türlü taze balığı yiyebileceğiniz bu tavernanın mezeleri bence Ege’nin en iyilerinden. Menüde diğer Yunan Adalarından oldukça farklı seçenekler de sunuyorlar. Özellikle Naxos ve Paros adalarının keçilerinin sütlerinden üretilen ‘myzitra’ peynirli ve cherry domatesli mezesi cok meşhur.

Mario’s u geçince Big Blue isimli bar da birseyler içebilirsiniz. Bu bar yemek öncesi gün batımında birşeyler içmek için de çok güzel bir lokasyonda yer alıyor.

nk-paros1

Naoussa’da alışveriş yapabileceğiniz küçük ancak özel adresler de var. Mesela Casa Josif isimli içki butiğinde çok eskİ yıllara ait viski ve konyak çesitlerinin yanı sıra, Yunan ve Avrupa şaraplarından oluşan seçkin bir koleksiyon da mevcut. Sporus isimli dükkanda ise Paros’a ve çevre adalara ait lokal lezzetleri hem de organik olarak bulmanız mümkün. Kuru meyveler, reçeller, zeytinyağlar, sabunlar ve daha bircok seçeneği ile mutlaka uğramanız gereken bir mekan.

Adanın bence en keyifli ve organize plaj kulübü Astro Galazia. Naoussa’dan araba ile 10 dakikalık mesafe de ve adanın Naxos adasına bakan yüzünde, Damianos’da yer alıyor. Genelde rüzgârlı bir bölgede yer almasına karsın dalgakıran ile korunmuş plajı ,rahat şezlongları, iyi servisi ile sizi gün boyu rahat ettirecek bir mekan.

Sabahları limana oldukça yakın Cafe Karino’da kahvaltı yapmak için iyi bir seçenek.

nk-paros5

 

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval