SKOPELOS ADASI – NAFİZ KARADERE ÖNERİLERİ İLE

Sporades takım adalarının Skiathos’tan sonra en meşhur olanı Skopelos. Skiathos’a nazaran çok daha az gelişmiş tipik bir Yunan adası görünümünde.  Yüksek tepeleri, sarp kayaları, bembeyaz evleri, denizin neredeyse içinden yükselen burçları ve kiliseleri ve de turkuaz renkli suları ile çok güzel bir ada.

Skopelos13

Adanın Skiathos’a bakan yüzünde tepelere inşa edilmiş Neo Klima kasabasının denizden görünümü muhteşem.

Skopelos

Ana liman ve adaya adını veren Skopelos şehri ise adanın kuzey doğusunda yer alıyor.

Skopelos8

Liman boyunca kafe, restoran ve her türlü alışverişinizi yapabileceğiniz çok sayıda dükkan sizi bekliyor. Bu mağazalardan Okeanis’de Yunanlı tasarımcıların giyim ve takı koleksiyonlarını bulabilirsiniz. Skopelos’un en ilgi çeken bölümü ise, limanın hemen ucunda yer alan kale ile başlıyor, ve kalenin yanından hiç bitmeyecekmiş hissine kapıldığınız dar ve dik yokuş boyunca uzanıyor. Ögle sıcağında nefes nefese kalsanız bile vazgeçmeyip bu yokuşu sonuna kadar tırmanmanızı şiddetle öneriyorum.

Skopelos10

Çünkü denize dik kayaların üzerinde yer alan bu dar yokuş hem size yol boyunca enfes deniz manzaraları sunuyor, hem de daracık sokaklarda karşınıza aniden çıkan 14.yy-16.yy ait şapeller ve birbirinden güzel eski cumbalı taş evler size tarihte müthiş bir gezinti yaptırıyor.

Skopelos6

En güzel sürpriz ise, en çok yorulduğunuz anda aniden karşınıza bir vaha gibi çıkan Thalassa Cafe. Ağaçların gölgesinde küçücük bir meydanda yer alan bu çok sevimli kafe, harika deniz manzarası eşliğinde, size taze sıkılmış portakal suyu, enfes cappucino, veya şahane bir ‘mojito’ gibi birçok çeşitli içecek sunuyor.

Skopelos7

Thalassa kafede soluklanıp susuzluğunuzu giderdiken sonra, tırmanışınıza bir süre daha devam edince, en tepede yer alan Anatoli Taverna’ya ulaşıyorsunuz. Anatoli Taverna mavi beyaz renkli dekoru ile tipik bir Yunan tavernası. Manzarası ise kelimenin tam anlamıyla nefes kesici olan Anatoli Taverna, yaz geceleri canlı Yunan muzigi eşliğinde harika bir ouzo & meze mekanı.

Skopelos12

Skopelos’un marinasının bulunduğu meydanın tam karşısında yer alan To Kumata, adadaki balık restoranlarının en iyisi. Geceyi Platanos Jazz Bar’da canlı caz müziği ile kapatabilirsiniz.

 Skopelos15

Ulaşım: Adaya denizden gidecekler için burada dalgakıran ile korunmuş oldukça geniş bir liman mevcut. Skiathos’tan Skopelos’a gerek feribotlarla, gerekse de günlük teknelerle karşılıklı olarak ulaşım mümkün.

         Skopelos11

 

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval