SKİATHOS ADASI – NAFİZ KARADERE ÖNERİLERİ İLE

Kuzey Ege’de, Selanik’in güneyinde, Yunanistan’ın Larissa ve Volos şehirlerinin karşısında yer alan Skiathos,Skopelos ve Alonnisos adaları, Sporades takım adalarının birer parçası.

 

Skiathos ise Sporades takım adalarının en ünlüsü. Bunun ilk sebebi hepimizin yakından bildiği Mamma Mia filmine set olmuş olmasıdır. İkinci sebebi ise birçok Yunan Adasında göremeyeceğiniz ölçüde yeşil bir bitki örtüsüne ve de sayısız harika kumsallar ve kaliteli plajlara sahip olmasıdır.  Üçüncüsü ise adanın en yüksek noktasında konumlanmış olan, tarihi 14 yüzyıla dayanan Hristiyanlar için çok kutsal Evangelistria Manastırına ev sahipliği yapmasıdır. Ayrıca adada özellikle temmuz ve ağustos aylarında çok işlek bir havaalanı da bulunuyor. Öyle ki Yunanistan’dan yapılan düzenli seferlerin yanı sıra, Avrupa’nın bir çok ülkesinden onlarca charter uçuşu, bu küçücük adanın semalarını uçak görüntüleriyle dolduruyor.

skiathos9

Skiathos’un Eski Liman’ı oldukça küçük ve burada çok önceden yer ayırtmazsanız tekneniz için sezonda yer bulmanız bir hayli güç. Yeni Liman ise dalgakıranın gerek içine gerekse de ‘city berth’e bağlanan tekneleri ile tam bir cümbüş yeri görünümünda.

skiathos2

Yeni Liman boyunca kafe ve restoranlar sıralanıyor. En kalitelisi ise Yeni Liman’ın en sonunda yer alan meydandanın biraz ilerisinde ve deniz kenarında yer alan Carnayo. Hemen önündeki tekne figürü, bembeyaz dekorasyonu, girişinde misafirlerini karşılayan ‘meeter-greeter’ı ve kandilleriyle hemen fark edebilirsiniz.  Özünde bir deniz mahsülleri lokantası olan Carnayo, atmosferi, lezzetleri ve servis kalitesi ile diğerlerinden ayrışıyor.

skiathos7

Daha klasik bir deniz ürünleri tavernası tercih ederseniz de Eski Liman’ın en sonunda yer alan Ta Psaradika’yı öneririm. Tahta masa ve sandalyeleri, kareli masa örtüleri, ve önünde bağlı balıkçı tekneleri ile tam bir geleneksel Yunan tavernası. Balıklar her daim taze ve nefis. Özellikle her yerde yiyebileceğiniz kalamar tavası enfes. Sıra tatlılara gelince bu küçük tavernadan ummayacağınız derecede farklı lezzetler sizi bekliyor. Fiyatlar da çok makul.

Biraz ilerisinde yer alan Marilyn ise gece yemekten sonra bir şeyler içip, güzel caz dinleyebileceğiniz kaliteli bir lounge & bar. İki işletmenin sahipleri de aynı. Yani Psaradika’da yemek yerken Marilyn için yerinizi ayırtabilirsiniz.

skiathos4

Skiathos’ta bir başka lezzet mekanı da Skiathos Town çarşısının içinde yer alan Ergon. Çarşının kalabalığından içerilere doğru 300 metre kadar yürüdükten sonra karşınıza çıkan bu mekan, hemen çizgi üstü dekoru, raflarında yer alan ev yapımı reçel ve turşu kavanozları ve de envai çeşit lokal ürünü ile hemen fark ediliyor. Personeli ise son derece modern ve güler yüzlü. Yunan mutfağının klasik lezzetlerini çok farklı bir yorum ve sunum ile servise ediyorlar. Mesela kadayıf, baklava gibi tatlılar, bugüne kadar hiç görmediğiniz form ve lezzette sunuluyor. Sabah kahvaltısı için de rahatlıkla kullanabileceğiniz bu füzyon Yunan restoranından, tüm Ege adaları ve anakaradan gelen lokal ürünlerden de satın alabilmeniz mümkün. Ergon’un Atina ve birkaç yerde daha şubesi bulunuyor.

 skiathos5

Plajlara gelince, adanın en popüler ve uzun kumsalı Koukounaris. Buraya Skiathos Town’dan kiralayacağınız araba, motosiklet veya tutacağınız taksi ile 20 dakika içinde ulaşmanız mümkün. Organize bir kumsal olan Koukunaris’te, her türlü deniz aktivitesini bulabileceğiniz gibi, 3 adet taverna ve kafe & bar mevcut. Sahile servis yapıyorlar ve her zaman müzik var.

Ormos Platenea, Kanapitsa ve Kolios plajları ise ada boyunca uzanan sayısız kumsallardan sadece birkaçı. Adada aynı zamanda meraklıları için Banana Beach isimli resmi çıplaklar plajı da mevcut.

skiathos6

Adanın kuzeyinde yer alan Kastro çok eski bir yerleşim yeri. Tepedeki Evangelistria Manastırı ise 1300 lu yıllardan kalma şapeli, ve sadece erkek rahiplerden oluşan personeli ile görülmeye değer bir nokta. Adanın en yüksek yerinde, harika bir manzaraya sahip olan bu manastırdan rahiplerin yaptığı içki, reçel ve şuruplardan  satın almanız da mumkun. Manastırın içerisindeki satış mağazasında, hemen dikkatinizi çekecek büyüklükte bir Agia Sophia fotoğrafı da yer alıyor.

 skiathos

Ulaşım: Volos’tan her gün Skiathos’a ve oradan da diğer adalara günlük feribot seferleri yer alıyor.

 

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval