SPETSES ADASI – NAFİZ KARADERE ÖNERİLERİ İLE

NAFİZ KARADERE İLE YUNAN ADALARI – SPETSES

Atina’dan deniz yoluyla ile 55 mil uzaklıkta olan Spetses adasına, Hydra adasının önünden batı yönüne 15 deniz mili kadar gittiğinizde ulaşabiliyorsunuz. Spetses’e karadan gelmek isterseniz de Atina’dan 2- 2.5 saat karayolu yapmanız gerekiyor.

Ulaşımı cok kolay olmamakla birlikte bu ada tam bir cennet. Bir kez tipik Yunan adalarının tersine yemyeşil bir bitki ortusune sahip. Koyları Marmaris civarındaki ağaçlı yemyeşil koyları andırıyor. Çamlar denize kadar iniyor ve pırıl pırıl berrak denizin rengi turkuaz.

Spetses yeşil çamları ve faytonları ile Büyükada’nın eski güzel günlerini anımsatan bir ada. Ada içi ulaşımı bu faytonlarla yapabiliyorsunuz veya deniz taksileri kullanıyorsunuz. Ancak deniz taksi fiyatlarına dikkat, oldukça yüksek turist tarifesi uyguluyorlar. Tabi motorsiklet veta ATV de kiralamak mümkün, ancak ada Temmuz ve Ağustos’ta çok kalabalık oluyor. Adada rezervasyonsuz yaşam mümkün değil

Adanın çok da güzel bir çarşısı var. Ralph Laurent , Gucci gibi dünya markalarını da bulabilir ve geniş bir yelpaze de alışveriş yapabilirsiniz.

Adanın en önemli özelliklerinden birisi de Yunanlı zengin iş adamlarının harika yazlıklarının bu adada yer alması. Deniz taksiye binerseniz taksici önünden geçmekte olduğunuz her evin kime ait olduğu konusunda geniş bilgi veriyor size. Follie Follie mağazalarının sahibinin villası, Atina’daki meşhur Great Bretagne otelinin sahibinin yazlığı, Onassis’in bir akrabasının ozel adası vs…

     nk-zagoriabeachspetses

  • Spetses’de sayısız kumsallar var. Adanın arka tarafındaki Agia Anargiri Beach, adanın kuzey ucunda yer alan Zagoria Beach ve de güney ucunda yer alan Paradise Beach en favorilerim.  Anargiri Plajında, Cave Bekiris cok enteresan bir deniz mağarası. Yüzerek içine girilebiliyor. Giriş oldukça klostrofobik ama içerisi bir harika. Bircok filme set olmuş bu mağaraya, korkmayıp içerilere yüzmenizi oneririm.

nk-poseidonianhotelspetses

  • Adada iki tane liman var. Eski liman (old port) daha küçük teknelere hizmet verirken, Yeni Liman (new port)da yatlar çift yönlü bağlanıyorlar. New Port bölgesinde Poseidonian Hotel gösterişli tarihi taş binası haşmetle boy gösteriyor. Önünde restoranı ve de Library isimli cok güzel bir lounge & kafe & barı mevcut
  • Adanın old port bölgesi sıra sıra kafe ve restoranlar ile dolu. Çoğunun çok önemli bir özelliği yok, biraz turistikler. En havalı ve de yer bulması zor olan restoranı Dante. Old portu geçtikten sonra sahil yolundan 500 metre kadar yürüyünce önünüze çıkıyor. Harika bir terasta cok güzel İtalyan mutfağı servis ediyorlar. Şarap menusu fena değil. Carpaccio’su mükemmel.

nk-spetsesoldport

  • Bir başka sıradısı restaurant ise Tole. Palaio Limanında yer alıyor. Yürüme yolunun en sonunda. Deniz kenarında harika bir bahçede cok keyifli yemek yiyebilirsiniz. Ancak saat 22:00 den önce gitmeyin, mekan kapalı oluyor.
  • Hemen yakınındaki Guzel isimli bar da oldukça popüler, ancak o da geceyarısından sonra dolmaya başlıyorç
  • Yunan mutfağını adada en güzel sunan restaurant bence Nero Tis Agapis (water of love anlamına geliyor). Harika bir teras, çok güzel mezeler ve de taze balıklar. New port’tan 400 metre yürüyüş yolunda Kounopitsa’da yer alıyor. Bu restoranı akşam yemeği için tercih edebilirsiniz

nk-spetsestarsanas tavern

  • Gündüz Yunan mutfağı içinse önerim Tarsanas. Old Port’tan 400 metre yürüyüş mesafesinde. Tabii fayton ile de gitmek mumkun.
  • Patisserie Vasilia’nın günlük çıkan ekler ve tiramisuları da enfes.
  • Porto Heli: Spetses adasının tam karşısında anakarada yer alan Port Heli’de Niki Beach Hotel oldukça ‘in’.

nk-amanzoe

  • Yine Spetses’den deniz yoluyla 5 mil otede anakarada yer alan Amanzoe Resort & Spa 7 yıldızlı müthiş bir otel. Spa’sı oldukça popüler. Plaj kulübündeki restoranı ve diğer servisleri ile deneyimlenmeye değer bir tesis. En büyük özelligi tamamen doğal ortama uyum sağlayacak, adeta doğanın içinde kaybolacak şekilde doğal malzemeler ile inşa edilmiş olması. Uzaktan tesisi farkedemiyorsunuz bile. Ana villalar ve spa tepeciklerde, plaj ise Aman’ın özel koyunda yer alıyor. Plaj ve otel arasında istenildiği an özel servis var.

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval