HYDRA ADASI – NAFİZ KARADERE ÖNERİLERİ İLE

NAFİZ KARADERE İLE YUNAN ADALARI – HYDRA

Atina’dan yaklaşık 40 deniz mili uzaklıkta ağaçsız, kayalık ve de uzaktan cok da sevimli görünmeyen bir ada Hydra.

nk-hydra2

Ancak Hydra Port’a giriş yaptığınız andan itibaren adanın cazibesine kapılıyorsunuz. Her haftasonu buraya akın eden binlerce Atina’lı haksız değilmiş. Limanın girişi surlarla ve burçlarla çevrili, ve tabii ki Osmanlı’lara karşı yapılmış ve kullanılmış. Port oldukça küçük, eğer tekne ile gidiyorsanız önceden mutlaka yer ayırtmanız lazım. Aksi takdirde ayazda kalabılırsınız ve Hydra özellikle rüzgârın kuzey ve batıdan estiği zamanlarda çok hava alıyor, yani port dışında barınmanız oldukça zor. Limanın girişindeki iskelelere saat başı her boyda feribot ve katamaran gelip yolcu boşaltıyor ve alıyor. Ayrıca civar koylara yolcu taşıyan deniz taksiler de port içerisinde ciddi bir trafik oluşturuyor

Ada çok kayalık olduğu için araba yolu yok. Ulaşım sadece eşşekler ile yapılabiliyor veya ada boyunca manzaralı bir patikadan yürüyebiliyorsunuz.

 

nk-hydra omilos yatch club

  • Adanın en güzel ve havalı restoranı ‘Omilos Yacht Club’. Hem lokasyonu, hem lezzetleri hem de servisi gayet güzel. Yer ayırtmanız şart. Yemekler ağırlıklı deniz ürünleri ancak klasik balıkçı tarzında değil. Akşam yemeği için ideal bir mekan. Ayrıca günbatımı için de harika.

nk-hydra omilos yatch clubsunset

  • Limanın daracık arka sokaklarında gizli kalmış bir cevher var: İl Casta. İtalyan bir ailenin işlettiği cok keyifli ve sempatik bir restoran. Sıcacık döşenmiş bahçesi çok sevimli. Yemekler tamamen İtalyan mutfağı ve nefis. Şarap menusunde az sayıda İtalyan şarap secenekleri de mevcut. Yunanistan’da özellikle adalarda Yunan şarabı dışında seçenek bulmanın zor olduğu düşünülürse bu bir nimet.

nk-hydra-ilcasta

  • Bir başka cok keyifli restoran ise limandan batı yönüne doğru sahil yolundan yürüyerek ulaşacağınız Rodi. Bir Yunan asıllı Amerikalı olan Rodi, mekanı ailesi ile birlikte işletiyor. Mekanın dekorasyonu ve manzarası cok keyifli. Standart bir menü yok. Rodi o gün taze mahsüller ve de gönlünden geçenlere göre mutfağındaki spesiyalleri size sunuyor, siz de içinden seçiyorsunuz.

nk-hydrarodi

  • Sabah kahvaltı için limandaki İsalos Cafe oldukça donanımlı, ancak cok kalabalık oluyor.

 

  • Denize girmek, kayaların üzerinde harika manzaraya karsı şezlong keyfi yapmak istiyorsanız limanın hemen cıkısındaki Spilia Cafe Beach ideal. Öğle vakti barında atıştırabilme imkanı da sunuyor.

nk-hydra spilacafebeachclub

 

 

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval