SEYAHAT TRENDLERİ: OTEL TRENDLERİ

 

 

 

 

Değişen tüketici beklentilerine, teknolojik gelişmelere uyum sağlamak ve artan rekabete karşı markalarını tercih edilir kılmak için oteller:

 • ünlü mimar ve tasarımcılar ile iş birliktelikleri yaparak, binaların dış görünümünde, lobilerinde ve odalarında yaratıcı mimari ve iç mimari yenilikler sunmak, (Norman Foster, Ron Arad, Zaha Hadid, Marc Newson imzalı oteller, Philippe Starck, Bulgari,Versace, Armani, Ferragamo, Frank Gehry imzalı otel dekorları, Lacroix, Marcel Wonders, Missoni imzalı lobi dekorları)
 • dünyaca ünlü şefler ile anlaşarak gurme deneyimler yaratacak restoranları bünyelerinde barındırmak (Alain Ducasse, Ferran Adria, Thomas Keller, Jean-Georges Vongerichten, Guy Savoy, Gordon Ramsey, James Beard, Heston Blumenthal)
 • dünyaca ünlü barmen ve mixolojistler ile anlaşarak şık tasarımlı barlarında yaratıcı kokteyller sunmak, (New York Nomad Otel, Londra’da Edition Otel, Floransa’da Continentale Otel, Meksika’da Cacao Otel, Sidney’de QT Sydney Otel, Rio’da Fasano Otel, Hong Kong’da Upper House Otel, Bangkok’ta Muse Otel)
 • zincirleşmenin getirdiği tek düzelikten kurtulmak için kendi ülkelerinin kültürünü yansıtacak şekilde tüm duyulara hitap edecek deneyimler sunmak (Red Carnation, Kimpton, Firmdale, Hoshinoya otelleri)
 • ‘hizmette sınır yoktur’ prensibi ile misafirlerin kalplerini kazanacak kişiselleştirmiş servisler sunmak,
 • Ağırlıksız Yoga, Yüzer Tank, Zen Bahçesi gibi özgün alanlar ve deneyimler yaratmak

 

gibi birçok yenilikçi çözüme başvuruyor.

 

Savoy ve Ritz gibi efsaneleşmiş şehir otelleri de büyük renovasyonlar ve makyajlardan geçerek kendilerini yeniden yaratarak zamana meydan okuyor.

 

Peki otellerin geleceğini etkileyecek makro ve mikro trendler neler?

 

Yeni Nesil otel konseptleri neler?

 

Oteller çağa ayak uydurmak için neler yapıyor?

 

 

 D-Shape Enterprise

UFUKTA ‘3D PRINTING’ OTELLER GÖZÜKTÜ!

 1. endüstri devrimi olarak nitelendirilen ‘3D printing’ üç boyutlu mimari ve iç mimari çözümleri ile otelcilere yeni fırsatlar sunuyor. Winsun firması, Çin’de 1.100 metrekarelik villayı bir ay içinde print etti. 3D villa, geleneksel inşaata göre üçte bir iş gücü, üçte bir zaman ve yarı maliyette tamamlandı.

 

D-Shape Enterprise, Upstate New York’ta dört odalı ve yüzme havuzlu residanslar’ı 3D printing yöntemi ile inşaa ediyor.

 

NASA ise aya yerleştirmek üzere ‘lunar kapsül’ deneyleri gerçekleştirmeye başladı bile.

Dünyanın her yerinde benzer imajı ve algıyı yansıtmak isteyen otel zincirleri için, hızlı, hesaplı iç dekorasyon ve aydınlatma sunumları üretmek için yeni fırsatlar sunan 3D, ileride yeni otel binaları inşaası anlamına da gelecek.

 

 9hours

KAPSÜL OTELLER VE KABİNLER

Japonya’da ufacık odaları ile ‘kapsül oteller’ uzun süredir yükselen bir trend.

 

Nine Hours zinciri, saati 9 Pound’dan kiralanmak üzere, Tokyo Narita Havalimanında 129 üniteli bir kapsül otel açtı.

 

Şimdi bu trend Avrupa’da da örneklerini göstermeye başladı. Yotel, Londra Heathrow, Gatwick ve Amsterdam Schiphol Havalimanlarında 7 metrekarelik kapsül kabinler sunarken, Bloc, Londra Gatwick’de 9.5 metrekarelik, Napcab ise Münih Havalimanında 4 metrekarelik koza kapsüller, GoSleep ise Helsinki ve Milano Malpensa Havalimanlarında, bir metre yüksekliğinde iki metre uzunluğunda tam bir koza sıcaklığında ufacık kapsül kabinler sunuyor.

 

Londra’da Covent Garden yakınlarında ilk Hub by Premier Inn açıldı. Tam teknolojik donanımlı, 11.5 metrekarelik odalar, gecelik 79 Pound fiyatları ile şehir merkezinde  konaklamak isteyenlere, çok uygun fiyatlı ‘smart’ otel fırsatı sunuyor. Hub by Premier Inn Londra’da 7 ve Edinburgh’da 3 farklı lokasyonda otel hazırlığı içerisinde.

 

kex

LÜKS PANSİYONLAR : POSHTELS

Yıllardır öğrenciler ve sırt çantalı gezginlerin konaklama tercihi olan uygun fiyatlı pansiyon veya yatakhane usulü ‘Hostel’ler de dönüşüm geçirerek, kendilerini tasarım ve sunduğu yeni nesil deneyimler ile upgrade ediyor. Londra ve Paris’te Generator, Londra, Edinburgh ve York’taki Safestay, Reykjavik’teki Kex, ‘Poshtels’ olarak adlandırlan bu yeni konsept otellerin öncüleri.

 

glamping2

‘GLAMPİNG’: DOĞADA LÜKS VE SİHİRLİ KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

Doğal ortamları daha samimi ve otantik bir şekilde deneyimlememize imkan tanıyan, safari çadırları, ekolojik kulübeler, buzdan iglolar, kabinler, lodgelar, çiftlik evleri, ağaç evler artık en çok tercih edilen konaklama türleri. Yeni glamping akımı “glamorous” ve “camping” doğanın ortasında otantik, lokal, eşsiz, şık ve gurme, deneyimler sunan konaklama trendinin adı.

Şehirlerden kilometrelerce uzak, Vahşi doğa, yağmur ormanları, okyanus ve mercanlar, dağlar, çöller, pirinç terasları, kutuplar, savanalarda, bol oksijenli tertemiz havada, yıldızların altında doğa ile baş başa olmayı kim istemez ki?

Mesela Avusturalyda’da Great Barrier Reef’ten Moore Resifinde denizin üzerinde yüzen kampta sabahları kendi pontonunuzdan deniz altını keşfetmek, Fas’ın Zagora çöllerinin ortasındaki kanvas vahanızdan yıldızları seyrederek uyumak,  Guatemala’nın yağmur ormanları arasında antik Maya kenti Uaxactún’da uyanmak, medeniyetten en uzak köşelerden birisi olan Moğolistan Bayan-Ulgii bölgesinde göçebe hayatını deneyimlemek, Norveç’te Svalbard adalarında kutbun bembeyaz okyanusunda dünyadan kopmak, Hindistan’ın kutsal dağı Ladakh’ın vadilerinde  3,600 metredeki Chamba Camp’te nefes kesici Thiksey Manastırı manzalarını izlemek, Tanzanya’da Sanctuary Migration Camp’te büyük göçün tam ortasında konaklamak, Ubud’da Sandat Eco-Camp’te pirinç tarlalarına ve tropik ormanlarına uyanmak…

Örnekler ise:

 •  Antarktika’da: kişiye özel ‘expedition’ deneyimleri sunan White Dessert, 
 • Kuzey Kutbunda: Svalbard Arctic Wilderness Camp
 • Afrika’da:  Sanctuary Baines Kampı Botswana, & Beyond Under Canvas kampları, Tarangire Treetops, Singita Faru Faru, Hatari Lodge, Shu’mata camp, Hippo Point Wildlife Sanctuary, Sanctuary Migration Camp, Zagora Under Canvas,  
 • Avusturalya ve Yeni Zellanda’da: Longitude 131, Woodlyn Park, Fur n’ Feathers Rainforest Tree Houses, Saffire Freycinet, Mira Mira, Moore Reef Floating Camp
 • Asya’daki: Hoshinoya Fuji, Green Magic Treehouses, Benesse House, Sanya Nanshan Treehouse Resort, Ladakh Chamba Camp, Ubud Sandat Camp, Mongolia Bayan-Ulgii Camp
 • Avrupa’da: Treehotel, Ice Hotel, Kakslauttanen Hotel, Utter Inn, Soho Farmhouse ,
 • Kuzey ve Güney Amerika’da: Dunton Hot Springs, Winvian Cottages, Kate’s Lazy Meadow, Salt Palace Otel, Remota Puerto Natales, Explora Hotel Salto Chico, Jules’ Undersea Lodge, Cedar Creek Treehouse, Free Spirit Spheres,  Mayan Eyes, Nature Observatorio, Canopy Tower Ecolodge, Parrot Nest Lodge, Amangiri, Uaxactún Mobile Camp

 

 

 airbnb

OTEL YERİNE EV KİRALAMA 

Seyahatte bir ufacık bir otel odasına sıkışmış gibi hissetmek yerine, artık evde gibi yaşayabileceğimiz, geniş yaşam alanları sunan konaklama alternatiflerine ihtiyaç duyuyoruz. Hele uzun seyahatlerde veya kalabalık aile & arkadaş seyahatlerinde rahat rahat yayılıp ‘evden uzak evde’ hissedebileceğimiz mekanları tercih eder hale geldik. Bu ihtiyacı karşılamak üzere FlipKey, Airbnb, HomeAway, Roomorama, VRBO gibi bir çok site kuruldu.

 

Airbnb 190 ülkede 34.000 şehirde bir milyondan fazla konaklama seçeneği sunuyor ve şirketin değeri 5 yılda 20 milyar dolara ulaştı.

 

Airbnb şimdi sadece ‘business traveller’a özel yeni bir portal üzerinde çalışıyor. One Fine Stay ise Londra, Los Angeles, New York ve Paris’te sunduğu lüks konaklama seçenekleri ve lüks hizmet ve deneyimler ile bu trendi ‘high-end’ segmente taşıyor.

 

Lokal uzmanlık ve de daha spesifik kiralamalar için ise sürekli yeni siteler açılıyor; Avusturalya seyahatlerinde Great Space Inc, Provence seyahatlerinde FranceVacationVilla.com, Avrupa gurme seyahatlerinde A&K Villas, festival ve konser dönemlerine özel kiralamalar için  iStopOver, kayak merkezlerinde çocuk bakımı da içeren kiralamalar için www.familyski.co.uk veya www.espritski.com gibi siteler çok gözde.

 

  autograph

OTELLERİN YENİ LIFESTYLE MARKA AÇILIMLARI

Büyük otel zincirleri sıradan ve kitlesel görünüşlerinden sıyrılmak için, daha kişisel ve özel atmosferler sunan ‘lifestyle’ markaları ile işbirliği yaparak yeni markalar altında oteller açıyor.

 

Marriott zinciri, butik otel gurusu Ian Schrager ile yaptığı işbirliği sonucu, yeni Edition markasını yarattı. Londra, İstanbul, Miami ve New York’ta açılan Edition otelleri Abu Dhabi ve Bangkok izleyecek.

 

Marriott’un ayrıca ‘başka hiçbir şeye benzemez’ sloganı ile yarattığı ‘Autograph Collection’ markası da mevcut.

 

Ayrıca Marriott’un uygun fiyatlı segment için yarattığı high-end Moxy markası ile Milano Malpensa Havalimanında yeni bir otel açtı. Sürekli değişen instagram dijital baskılar kaplı duvarları ile dinamik ve genç bir görünüme sahip bu yeni nesil Moxy’lerden 2020’ye kadar dünyanın farklı köşelerine yayılmış 150 tane daha inşaa edecek Marriott.

 

Hilton’un ise iki yeni markası var: özgün karakterleri ile Curio ve tasarımından lezzetlerine sanatından işletmesine lokal kimliği ile Canopy by Hilton.

 

Langham otellerinin yeni markası Cordis, Hong Kong’da açıldı.

 

Hyatt otellerinin modern gezginler için lanse ettiği yeni markası Centric ise Miami ve Chicago’da açıldı.

 

IHG ise sportif, dinamik ve sağlığına önem veren gezginler için Even markası ile Amerika’da 5 yeni otel açtı.

 

 

lanserhof

SPA, DETOX VE SAĞLIK OTELLERİ TRENDİ

Spa’ve ‘Welness’ seyahati günümüzün en yükselen trendleri arasında yer alıyor. Latince ‘Sudan gelen sağlık’ tanımının kısaltması olan ‘SPA’, ismini aldığı ‘su ve çamur’ terapilerini aşarak, çok farklı masaj, şifalı bitki ve aroma terapileri, güzellik, bakım, sağlık, gıda kürleri, yoga ve pilates gibi çeşitli fitness egzersizleri, kilo kontrolü ve şifa enerjilerine uzanan geniş uygulamaları kapsayan bir sektör haline geldi.

 

Hindistan’da Ananda Spa ve Vana Malsi, Avusturya ve Almanya’da Lanserhof otelleri, İtalya’da Espace Henri Chenot, Tayland’da Chiva-Som, Malibu ve Mallorca’da The Ashram, İspanya’da SHA Wellness Clinic, Portekiz’de Algarve sahilinde Monchique Longevity Wellness Resort, Avusturya’da Viva Mayr Clinic, Almanya ve Marbella’da Buchinger Wilhelmi bu akımın öncü liderleri.

 

Stresten arınmaktan kilo vermeye, sigarayı bırakmaktan esneklik ve fitlik kazanmaya, hastalıkları önlemekten yaşam kalitesini arttırmaya çok farklı motivasyona hitap eden Spa otellerinin sayısı ise gittikçe artıyor.

 

 WELLNESS2

ŞEHİR OTELLERİNİN ‘SAĞLIK’ DÖNÜŞÜMÜ

Tüm dünyada sağlık seyahatleri kategorisi, %10 büyüme ile en hızlı yükselen seyahat kategorisi. Dünya çapında tahmini sağlık turizmi harcaması 1,9 triyon dolar’a ulaştı.

 

Yapılan araştırmalar,  seyahat edenlerin % 87sinin daha sağlıklı yemekler, %82sinin spa tesisleri ve masaj seçenekleri, %73ünün çevre bilinçli binalar, %70inin kardiyo aletleri ve ağırlık barındıran spor salonları, %54ünün sağlıklı uyku programları ve %47sinin meditasyon ve yoga programları istediğini otaya koyuyor.

 

Tüketici beklentilerini karşılamak üzere şehir otelleri de kendilerini sağlık ve zindelik konseptine uyumluyor. Tanıdığımız birçok otel zinciri, marka algısını ‘sağlıklı yaşam’ çerçevesine yeniden yapılandırıyor.

 

Starwood zincirinin ‘100% Doğal’ sloganı ile Miami, Manhattan ve Brooklyn’de açtığı 1Hotel & Home oteller, eko-lüks kategorisinde yepyeni bir boyut getirdi.

 

Trump otelleri; organik, vegan, glutensiz menüleri, odaların içinde egzersiz aletleri, kıyafet ve aksesuarları, koşucular için rota haritaları ve hazır playlistsler içeren ‘Trump Wellness’ programını başlattı.

 

Days Inn otelleri spor salonların renove ederek, ücretsiz sağlıklı kahvaltılar içeren ‘Dayfit’ programını uygulamaya koydu.

 

Wyndham Tryp otelleri misafirleri için ücretsiz elliptik aleti, egzersiz ayakkabı ve kıyafetleri,

 

Kimpton otelleri misafirlerinin çevreyi rahatça keşfedebilmesi ve form tutabilmesi için ücretsiz bisiklet sunuyor.

 

Fours Seasons otelleri spor salonlarını, Oberoi’lar spalarını 24 saat açık tutuyor.

 

Sheraton’un “Sheraton Fitness”, Swissotel’in “Vitality”, Omni otellerin ‘Get Fit’ programları diğer sağlıklı program örnekleri.

 

Fairmont Orchid Hawai, Wilshire Los Angeles, James New York, Thompson Toronto, Mandarin Oriental Bangkok gibi birçok otelde yoga dersleri çok daha yaygın hale geliyor.

 

sleep

OTELLERDE ‘TATLI RÜYALAR’ – KALİTELİ UYKU PROGRAMLARI

Oteller sürekli seyahat eden misafirlerinin uyku kalitesini arttırmak için de programlar başlattılar.

 

Bali ve Mykonos’da yer alan Karma otelleri ‘Bu Gece Uyuyoruz’ deneyimi kapsamında, misafirlerine yoga seansları, Doğal Taş Masajı ve Refleksoloji masajları sunuyor.

 

Tayland’da yer alan Six Senses, konuklarını sıcak bir banyo ritüeli ile rahatlattıktan sonra bebekler gibi deliksiz bir uyku için ‘Derin Rüya Masajı’ uyguluyor.

 

Manhattan’da yer alan Benjamin Otel, uyku uzmanı Rebecca Robbins ile geliştirdiği ‘Dinlen ve Yenilen’ programı kapsamında, konukların yatış açılarına uygun özel yastıklar, uyku öncesi aromaterapi masajları, ve uykuyu kolaylaştırıcı lezzetler sunuyor.

 

Hyatt Regency ve Adoba Eco otelleri gibi birçok otel ‘%100 saf’ sloganı ile virüs ve bakterilerden arınmış hipoalerjenik odalar yaratırken, Six Senses gibi oteller de uyku kalitesini arttırıcı aydınlatmalar uyguluyor.

 

 

 

 lucy

OTELLERDE İNTERNET ÜZERİNDEN HABERLEŞİP ETKİLEŞEN CİHAZ & APLİKASYONLAR KULLANIMI

Otellerde teknolojik gelişmeleri misafirlerinin konaklama deneyimlerini kolaylaştırmak ve kişiselleştirmek için aktive ediyor.

 

Starwood otelleri Preferred Guest sadakat programı üyeleri için otel odalarının kapılarını smart telefonları ile açabilecek bir mobil aplikasyon üzerinde çalışıyor.

 

Chicago’daki Virgin oteldeki Lucy isimli aplikasyon sayesinde odanızdaki tüm deneyimi (ışık, ısı, koku, yastık, mini bar) kendinize özel hale getirebiliyorsunuz.

 

 

  four-seasons-residence-club

HİSSELİ LÜKS

Varlıkları çok yüksek seviyey ulaşmış kişilerin dünyanın farklı köşelerinde sahip olduğu birçok evin bakım masrafları ve çalışanların yönetimi gibi getirdiği pratik zorluklar ve maddi yükler ile uğraşmak yerine, lüks bir malikane, şato, konak, villa veya resort’dan birkaç haftalığına dönemsel bir pay alma yükselen bir trend.

 

Bu sayede yazın Sardunya, St Tropez ya da Hamptons’ da deniz manzaralı lüks bir villada, baharda Toskana ya da Provence’da bir malikanede, sonbaharda Buenos Aires  ya da Goa’da bir villada, kışın ise Vail, Gstaad ya da Verbier’de bir lodgeda evde gibi yaşamak mümkün.

 

Bu ihtiyacı fark eden Four Seasons Residence Club, The Ritz-Carlton Club, The Phillip Collection, The Registry Collection gibi birçok marka yeni girişimlerde bulunuyor ve dönemsel ev sahipliği içerisinde temizlikten, güvenliğe, depolamadan, gurme hizmetlere bir evin ihtiyacı olan tüm hizmetleri içeren residanslar sunuyor.

 

 

 

YOLCULUKTERAPİSİ SEYAHAT DOSYALARI

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

 hotel trends