SEYAHAT TRENDLERİ : HAVAYOLU, HAVALİMANI VE TRAFİKTEKİ TRENDLER

 

 

  

HAVADAKİ TRENDLER

Ekonomi Sınıfı Daralıyor ve Premium Ekonomi Sınıfı Genişliyor:

Lufthansa, Singapur, Air New Zealand, Air France, China Airlines, Japan Airlines, THY gibi havayolları, extra koltuk aralığı, ağırlama kitleri, daha özel servis ve kaliteli yemekler sunan Premium Ekonomi sınıflarına ağırlık veriyor.

 

Sadece ‘business’sınıf uçuşları:

Eos, Maxjet ve Silverjet gibi sadece ‘business’sınıf uçuşlar yapan havayolları 2008 ekonomik krizinde petrol fiyatlarının yükselmesi sonucu başarısız olsa da, kuvvetli havayolları sadece ‘business’sınıf uçuşları tekrar başlattı:

 • British Havayolları All Club World A318 Londra – New York uçuşu
 • Qatar Havayolları A319 Doha – Londra uçuşu
 • Hong Kong Havayolları A330 Hong Kong – Londra uçuşu
 • La Compagnie Havayolu Paris – New York uuçuşu

 

privatefly

Özel Jet Kiralama Trendi

Hisseli lüks konsepti Havada Seyahat alanında da kendini gösteriyor:

 • NetJets dönemsel olarak özel jet hizmeti sunarken, Heli Flite dönemsel olarak özel helikopter hizmeti sunuyor.
 • 2010’da lansmanı yapılan Private Fly dünyada 7000 jet’e erişim sağlıyor.
 • 2013’de pazara giren JetSmarter yıllık 7000USD ücret karşılığında 2500 uçuş ve 3000 charter edilebilecek uçak sunuyor.
 • BlackJet Amerika’da 10 şehir arasında yıllık 2500 USD aidat ile uçuşlarda indirim imkanı sağlıyor.
 • SurfAir aylık 1750 USD ücret karşılığında 8 Amerika şehrine günde 44 uçuş imkanı sağlıyor
 • FreshJets 1200 jetlik filosunda 799USD’den başlayan fiyatlara uçuş imkanı sağlıyor.

 

 

 

Uçuş zamanını azaltan Jet Uçaklar devreye girecek:

 • 2018’de Spike Aerospace, 12-18 kişilik jetler ile lüks multiplex kabinlerde Londra – New York arasını 4 saatte uçacak.
 • 2020’de Aerion Corporation Mach 1.6 özel jetleri, havada yolculuk sırasında saatte 1770 km hıza ulaşmayı başaracak.
 • 2021’de ise Hypermach Aerospace SonciStar Mach 4 özel jetleri ile havadaki hızın saatte 4900 km hıza yükselmesi bekleniyor.
 • Virgin Galactic ilk uzay uçuşu denemesi başarısız olmuş olsa da yeni uçuş denemelerine başlattı.

 

 

Havayollarının internet üzerinden haberleşip etkileşen cihaz ve applikasyonları

Air FranceKLM ise bagaj etiketleri ve takibi için yeni akıllı aletler ve aplikasyon üzerinde çalışmalarını devam ettiyor.

 

singapur havalimani

 

HAVALİMANI TRENDLERİ

 

Havaalanları birer ‘Mutluluk Deneyimi Noktası’ haline geliyor:

Yolculuğun Yeni Yıldızları Havalimanları: Dev 21yy binaları adeta ülkelerin gurur kaynakları:

 

 • Singapur Changi Havalimanı, kelebek bahçesi, teras havuzu ve sinemalar içerirken 2018’de açacağı 3.5 hektarlık Jewel kanadında, cam kubbenin altında, içinde orman yürüyüş parkuru, yağmur girdabı ve dünyanın en yüksek iç mekan şelalesi olan 22 dönümlük bahçelere, 130 odalı Yotel’e, 300 mağaza ve restorana ev sahipliği yapacak.
 • Amsterdam Schiphol Havalimanı, mağaza ve restoranlarının yanı sıra barındırdığı Kumarhane, Spa, Meditasyon Mekrezi, Sanat Galerisi, kütüphanesi ile kendisini ‘havalimanı şehri’ olarak lanse ediyor.
 • Hong Kong Chep Lap Kok Havalimanı, dünyaca ünlü Sir Norman Foster’ın imzasını taşıyor. Ve 9 çukurlu dev golf sahası ve Imax sineması sunuyor.
 • Londra Heatrow T2 Havalimanında, Heston Blumenthal’in Perfectionis Café restoranı açılıyor. T5 kanadında ise Gordon Ramsay imzalı restoran yer alıyor, ayrıca loungelar, özel yatak odaları, Troika’nın sanat enstelasyonları, 24 saat ‘mood’ aydınlatması var.
 • Beijing Terminal 3 Havalimanı dünyaca ünlü Sir Norman Foster’ın imzasını taşıyor
 • Madrid’s Barajas Havalimanı mimar Richard Rogers’ın imzasını taşıyor.
 • Yapılması planlanan yeni Sudi Arabistan Jeddah, Japonya Sendai, İsrail Ben Gurion, Portekiz Madeira Funchal, İspanya Sondica, Qatar Doha, Pakistan Islamabad, Uruguay Carrasco, Kore Incheon, USA Indianapolis havalimanları ise adeta birer Uzay Üssü Projesi!

 

virgin jfk lounge

Havayolları ise Havalimanı Lounge’larında yolcularını stresten arındırmak ve özel mutluluk deneyimleri yaşatmak için seferber:

 • Virgin Heathrow Clubhouse: 2,500m2’lik dev lounge’da bilardo, teras bahçesi, solaryum, retro video oyunları bölümü yer alıyor
 • Qantas first-class lounge Sydney & Melbourne: Marc Newson tasarımlı lounge’da duşlar, özel dinlenme yatak odaları ve Play Station bölümleri yer alıyor.
 • Lufthansa’s Frankfurt first-class lounge: Özel bir ‘puro’ lounge bölümü ve uçağa kadar golf arabaları ile transfer hizmeti
 • Qatar Havayolları Doha lounge: ‘a la carte’ restoran servisi

 

 

Sportmen ve Sağlıklı Yaşam meraklıları için Havalimanlarında Spor ve Spalar

Yolculuğun her aşamasında zindeliğin önemini kavrayan sadece oteller değil, artık havalimanları da bu ihtiyaca yönelik hizmetler sunmaya başladı.

 

Havalimanlarındaki sıkışmışlık, havasızlık, karanlık duygularını, keyifli, renkli ve oyuncu deneyimlere dönüştürmek adına mekan tasarımları dünyaca ünlü mimar ve tasarımcılara emanet edildi.

 

Yolcunun tüm konforu düşünülerek tasarlanan havayolu loungelarının yanı sıra, artık birçok büyük havalimanında spor salonu da yer alıyor.

 

Dallas, San Francisco ve Chicago havalimanlarında yoga stüdyoları, Singapur havalimanının terasında yüzme havuzu, Hong Kong havalimanında golf sahası sadece birkaç örnek.

 

microchip

Bioteknoloji ve Mikroçipler Havalimanında Sıralar Azalıyor ve Seyahat Kolaylaşıyor

Biometrik pasaportlar sayesinde pasaport kontrolleri zaten hızlanmıştı, yavaş yavaş yüz ve yürüyüş tanımlamalı veya parmak izi ve vücut taramaları yapan otomatik gümrük kapıları devreye girecek.

 

Gelecekte yolcuların deri altında yerleştirilecek kişisel bilgileri içeren mikroçiplerden bahsedilmeye başlandı bile

 

 

uber

 

TRAFİKTE TRENDLER

 

ANINDA VE HIZLI ARAÇ KİRALAMA

Havalimanlarında önceden kiraladığınız aracı teslim almak için araç kiralama ofisinin önünde sıra beklemek zorunda kalmak, teknolojinin son derece geliştiği bu yüzyılda, çağdışı bir deneyim değil mi?  İşte Sixt, Hertz ve Zipcar gibi araç kiralama şirketleri, ‘anında araç teslimini kolaylaştırmak’ için geliştirdikleri mobil aplikasyonlar ve havalimanları ve şehir merkezlerine yerleştirdikleri ‘free floating’ araç filoları ile konuyu çözmeye kararlı.

 

UBER

Genç nesildeki arasındaki ‘paylaşım ekonomisi’ anlayışı sonucu, insanlar araçları ile belirli bir rotayı izleyerken, boş yerleri var ise, Über’e bağlanıp, aynı rotada bir yere gitmek isteyen yolcular ile online eşleşerek, taksi ücretinden ucuza taşıma servisi veriyor. Yoyo ve yolyala da farklı online trafikt epaylaşım uygulamaları.

 

ROBOT ARABALAR

Gelecek 10 yılda ise şöförsüz araçlar caddelerde yol alıyor olacak gibi duruyor. Şu anda bu yarı özerk robot arabalar Greenwich’te test sürüşünde. Amerika’da ise 2017’de kendi kendine süren robot arabaların 30 şehirde trafiğe çıkması bekleniyor. Google bu robot araçlar üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor ve Kaliforniya’da test sürüşlerini gerçekleştiriyor. Abu Dhabi’nin futuristik ‘Masdar City’ projesi ise güneş enerjisi ile çalışan otomatik araçlar ve yürüyüş yolları üzerinde bir süredir çalışıyor. Jetgiller olma yolunda ilerliyoruz!

 

HİSSELİ LÜKS

Hisseli lüks trendinin yansımalarını trafikte de görüyoruz: P1 International Supercar kulübü ise, yıllık aidat karşılığına Bentley Rolls Royce gibi lüks otomobillerin dönemsel sahipliğini sağlıyor.

 

 

 

YOLCULUKTERAPİSİ SEYAHAT DOSYALARI

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval