NAXOS ADASI

 

Yunanistan’ın Kiklad (Cyclades) adalarının en büyüğü olan Naxos, çok farklı coğrafi özellikleri bir arada barındıran heybetli bir ada. 999 metreye kadar yükselen etkileyici dağ kitleleri, sarp kayalıklar, engebeli vadiler, verimli ve yemyeşil ovalar, upuzun kumsallar, hepsini Naxos’da bulmak mümkün.

 

Yunan kültüründe çok ciddi bir öneme sahip adanın tarihi mirasları ve efsaneleri hiç bitmiyor. Neşe ve şarap tanrısı Diyonisos’un doğduğu ve büyüdüğü adada, tepelere tünemiş tarihi dağ köyleri ve korunaklı koylarda kurulmuş antik liman köylerinde lezzet, müzik ve dans gelenekleri, şen köylüler tarafından yüzlerce yıldır yaşatılıyor.

Verimli topraklarında yetişen mahsüller ve otlaklarda gani gani gördüğünüz koyun, keçi ve sığır sürülerinden elde edilen çeşit çeşit peynir, süt ve yoğurt ile kendi kendini besleyebilen nadir adalardan.

 

Zeus’un yetiştiği ve büyüdüğü Zas Mağarası, Diyonisos’un prenses Ariadne ile evlendiği, Apollo’nun ilahi sayıldığı Naxos’da, MÖ 800’lerden başlayarak antik çağlardan günümüze uzanan tapınaklar, anıtlar, abideler, kiliseler ve yerleşimler bulunuyor. Şüphesiz en etkileyicisi, Portara limanının girişinde yer alan Palatia adacığı üzerindeki dev mermer Apollo tapınağı.  4 adet 20 tonluk dev mermerin bir kapı görüntüsü sergilediği tapınak, adanın gün batımlarına damgasını vurmuş durumda.

 

Antik Yunanlı devrinden sonra Roma, Bizans, Venedik ve Osmanlı yönetimi altında giren adada her bir dönemin mimari miraslarını ve kültürel izlerini bulmak mümkün.

 

Mermeri ile ünlü Naxos birçok antik tapınak, mabed ve heykele ev sahipliği yapıyor. Apollo tapınağınn yanı sıra, Diyonisos’a adanmış Yria mabedi kalıntıları, Gyroulas’da yer Apollo ve Demeter mabedi, Apollonas yakınlarındaki genç Apollo heykeli, Fleriós’da doğanın ortasında bir yaşlı meşe ağacının altında öylece duran, 5metre uzunluğunda bitmemiş 2 arkaik koúros (genç erkek heykeli), Farangioú’da yer alan boylu boyunca uzanan 10 metre uzunluğundaki ayağı kırık koúros, ve Grota antik kenti kalıntıları arkeoloji meraklıları için biçilmiş kaftan.

 

Hristiyan tarihi ve mimarisi meraklıları için keşfedilmeye değer noktalar ise:  Halkí ve Moní köyleri arasında Trageá bölgesinde yer alan, Balkanların en eski freskolarına sahip 6. yüzyıldan kalma Panagia Drossiani, Danakos köyü tepelerinde adanın en eski ve en büyük manastır ve kulesi olan 6. Yüzyıldan kalma Christ Photodotis ve Halki köyünde yer alan 7. Yüzyıldan kalma Panagia Protothronos kilisesi.

 

Doğada ile büyülenmek isteyenler ise Trageá’nın patikalarında yürüyüşler yapabilir, ya da adanın en doğusunda yer alan Kouroúpia’nın gizli kumsal koylarında denize girebilir.

Naxos’un kale içindeki eski şehri Kastro’ya ise, Frenk dönemi izleri taşıyan Venedik kuleleri damgasını vurmuş. , Ortaçağ dönemine ait başka bir mahalle ise Kastro’nun hemen altında yer alan daracık sokaklı Bourgos burjuva mahalleleri. Eski şehrin hemen altında yer alan antik şehir ise Miken döneminden kalma kalıntılara ev sahipliği yapıyor.

 

Yüzlerce yıldır yaz kış yaşayan adanın, nakış, dokumacılık, seramik, taş, ahşap, gümüş ve altın ustalığı gibi el işi gelenekleri de günümüze kadar ulaşabilmiş kültürel miraslar.

 

 

NAXOS ROTALARI

Naxos Eski Şehir Rotaları

Venediklilerden kalma kale bölgesi Kastro ve Bourgos mahallesini barındıran  Chora (Hora)  ve Naxos limanından oluşan eski şehir bölgesi, sıcaklardan kaçınmak için sabah erken saatlerde veya akşam üzeri ve gece gezmeye değer.

 

 • Kastro: Naxos 13. Yüzyılda Venedikliler’in yönetimi altına geçince adanın başkenti haline gelmiş. Naxos’un Venedik Dükünün 1204’de inşaa ettirdiği hisarların arkasında kalan, eski şehrin tepelik bölümü Kástro, daracık sokaklarında Venedik mimarisinde kule konaklara, çiçeklerle bezenmiş avlulara, müze ve sanat galerikerine ev sahipliği yapıyor. Eski şehre Trani Porta kapısından girdiğinizde karşınıza çıkan Della Rocca Barozzi Kulesi, Kastro’nun en eski konaklarından birisi ve orjinal mimarisi ve mobilyaları korunarak Venetian Folk History Museum olarak hizmet veriyor. Yanıbaşında ise Naxos’un 12 kulesinden ayakta kalan tek kule olan Crispi Kulesi yer alıyor ve bugün Bizans Müzesi olarak hizmet veriyor. Kastro’nun ana meydanına doğru yürürken Katolik Katedralini göreceksiniz. Katedralin arkasında ise Ortodoks Kilisesi Panagia Theoskepasti yer alıyor. Kilisenin doğusunda da Capuchin Manastırı yer alıyor. Yukarı çıkan sokak ise Naxos Arkeoloji Müzesine ulaşıyor. Eski Ticaret Okulu olarak da kullanılmış beş katlı konakta, Naxos, Keros, Donoussa ve Koufonissiia gibi adalardaki arkeolojik kazılardan çıkartılan binlerce yıllık heykelleri Miken döneminden seramikler, Roma döneminden altın, gümüş, bakır ve cam objeler sergileniyor. Müzenin can alıcı noktası ise deniz canavarı üzerinde yarı çıplak bir kadını resmeden yer mozaiği. Müzenin yanıbaşında ise 13. Yüzyıldan kalma Capella Kazatza kilisesi yer alıyor. Kilisenin çaprazında ise 1739’da ülkenin ilk kız okulu olarak hizmete açılmış Ursuline School & Monastary yer alıyor. Bina renovasyondan geçtikten sonra kültür, sanat ve eğitim merkezi olarak hizmete açılmış, ve altında yer alan tasarım mağazasında Yunanlı tasarımcıların imzasını taşıyan muhteşem modern parçalar satılıyor.

 

 • Bourgos: Hükümdarın ve din adamlarının yaşadığı Kastro’nun surlarının hemen altında, denize doğru olan Bourgos semti ise, burjuva sınıfının yaşadığı mahalle haline gelmiş. Daracık labirent gibi sokaklarda beyaza boyalı 2-3 katlı evler, tipik Yunan Cycladic ada mimarisini yansıtıyor. Şimdi restoranlar, dükkanlar ve kafeler ile dolu sokaklarda kaybolmak çok keyifli.

 • Portara Adacığı: Naxos’a deniz yolu ile ulaşırken gözden kaçırmanıza imkan olmayan Portára adacığı ve üzerindeki Apollo tapınağı (Temple of Delian Apollo) Naxos limanına dar bir geçit ile bağlanarak ziyarete açılmış. MÖ 525’e uzanan tapınak hiç bir zaman tamamlanamamış, ancak her biri 20 tonun üzerindeki 4 dev mermer’den oluşan kapısı, tüm heybeti ile her yerden görünüyor. Ve özellikle gün batımlarında adayı ziyaret edenlerin toplandığı adacık, denize batan güneşin gökyüzündeki renk oyunlarını izlemek için en mistik nokta.

 

 

 

 

Naxos Tarihi Dağ ve Balıkçı Köyleri ve Yürüyüş Rotaları

Naxos’un Ortaçağ şehri Kástro ve Boúrgos en çok ziyaret edilen noktalar olsa da, Naxos’un köklü gelenekleri ve tarihi karakterini hissetmek için tepe ve balıkçı köylerini keşfetmek gerek.

 

Naxos adasında kimi ufacık, kimi gözlerden uzak, kimi dağların tepesinde kimi de sahilde yer alan 46 tarihi köy yer alıyor. Meydanlarındaki kahvehanesi, fırını, tavernası, kilisesi ve gün boyu masa etrafında oturup konuşan yaşlıları ile geleneksel yaşamın içine dalmak için herpsi birer hazine.

Naxos’un güneydoğsunda yer alan Trageá platosu, 999 metre yüksekliğindeki Zas dağının zirvesinden aşağı doğru uzanan zeytin ağaçları ile bezenmiş dağların tepeciklerine serpiştirilmiş muhteşem manzaralara nazır köylere ve yürüyüş yollarına ev sahipliği yapan bölge.

Bu bölgede arka yollardan ulaşacağınız tepelerin arasına sığınmış harika köyler var:

 • İlki yakışıklı bir ortaçağ köyü olan Halki. Tarihi ağaçlar ve asmalarla gölgelenmiş meydanındaki geleneksel tavernaları, Venedik kuleleri, art-nouveau evleri ile çok fotojenik bir köy. Yürüyüş ve tırmanış severler manzaraları seyrederek Potamiá’dan başlayıp, Flerió – Kourounohóri ve Melanés rotasını izleyerek 90 dakikada Halki’ye ulaşabilir. Ya da Halki kasabasında 6 kilometrelik bir yürüyüş rotasını izleyerek, hem köyü hem de civardaki kuleler ve Bizans dönemi Ágios Geórgios Diasorítis kilisesini ve nefis manzaraları keşfedebilirsiniz.
 • Başka bir şirin köy ise Aperáthou (Apíranthos). Sokaklar boyu uzanan tarihi mermer yol döşemelerinden, nasıl şanlı bir köy olduğunu algılayabildiğiniz köyde, güneydoğuya bakan nefis manzaralara nazır kafe ve tavernaları yer alıyor. Dik ve zorlu tırmanış rotalarını seviyorsanız, kuzeybatıda Moní’de yer alan antik kilise Agía Kyriakí’ye yürüyebilirsiniz.
 • Stavrós Keramotís geçidinden sonra karşınıza çıkan Kóronos ise Naxos’un en rüzgarlı köyü. Yamaçlardan aşağı akacak şekilde düzenlenmiş köy daracık sokakaları ve geçitleri ile zamanda asılı kalmış bir inziva yeri.
 • Aperáthou’dan 10 kilometre güneye inerseniz karşınıza çıkacak ufacık bir koyda yer alan balıkçı köyü Moutsoúna, kumsal plajı ve ufak tavernaları ile şirin bir yerleşim.
 • Kinidaros köyü ise fırını ve müzisyenleri ile meşhur. Odun fırınından çıkan ekmekler adanın en güzel ekmeği, ve akşamüzerleri tavernasında köylü müziysenlerin doğaçlama atışmalarına şahit olabilirsiniz.
 • Medeniyetten tamamen uzak bir vadide zamanda asılı kalmış Keramoti köyü ise Routsouna şelalerine giden yürüyüş ve tırmanış rotasının baz istasyonu.

 

Naxos Plajları

Naxos’un adanın batısı boyunca uzanan upuzun kumsal plajları deniz severler için, hiç bitmeyen rüzgarı ise sörf severler için biçilmiş kaftan.

 

Naxos’un eski şehrine yürüyüş mesafesindeki Agia Georgios ve şehre en yakın Ágios Prokópios ve Agía Ánna plajları en kalabalık kumsallar.

 

Ardından gelen Maragas ve Pláka plajları yine birçok plaj kulübü ve tesisi bulunan kumsallar, ancak daha az kalabalık ve huzurlu kumsallar.

 

Orkós plajı ise hiç kesilmeyen termik rüzgarı ile kite sörfçüler için adeta bir cennet.

 

Güneye doğru ilerledikçe kum tepeciklerinin sayısı artarken, tesis sayısı azalıyor ve çıplaklar kendini göstermeye başlıyor.  Mikri Vígla, Kastráki, Glyfáda plajları tek tük tesisin yer aldığı biraz ıssız ve bakir kumsallar.

Aradığınız tam ıssız bir plaj ise ardıç püskülleri ile bezenmiş ufacık koyuklara ev sahipliği yapan Alykó. Eski zamanda asılı kalmış bu bakir kayalık burnun tek eksisi 1967–74 yılları arasında cunta döneminde inşaasına başlanan ancak sonra terk edilen inşaat görüntüsü. Ancak sağlı sollu yarlardan aşağı inen küçük koylarda iken bu inşaatı görmüyorsunuz.

Alykó burnundan sonra korunaklı kumsallar olan Pyrgáki ve Agiassós ise tam birer inziva köşesi.

 

 

 

RESTORAN VE KAFELER

 

Naxos Eski Şehir Adresleri

Kastro sokaklarını dolaşırken Ursulis okulunun terasında yer alan 1739 Café’ye ve Apodo Helenic Design Store’a uğrayın.

 

Naxos Chora Restoranları

 • Lithos, Naxos’un yeni nesil akşam yemeği adresi ise Lithos. Mayıs 2016’da tasarımcı Manola ve Janny tarafından eski şehrin daracık ara sokaklarından birisinde 1950’lerden kalma tarihi bir binada açılan restoran, Yunan lezzetlerine modern yorumlar getiriyor. Kökleri Naxos’a dayanan Atina’lı aile, Nisan – Ekim arası asmaların altındaki sokak masalarında veya muhteşem döşedikleri taş binalarında, lokal baharatlar ile 24 saat pişmiş karamelize domuz, vakumlama yöntemi ile pişirilmiş fasulyeli somon veya modern Revani gibi harika lezzetler sunuyorlar.
 • Apostali, Chora’nın daracık sokaklarında ağaçların altında keyifli bir avluda yer alan restoran Yunan ve Ege lezzetleri sunuyor.
 • Sto Ladoharto, et severler için bir cennet olan restoran liman manzaralı teras restoranında ızgara, kavurma ve güveçte etler sunuyor.
 • Manolis Garden Taverna, Geleneksel Yunan lezzetleri ve müziğini uygun fiyatlara sevenler için doğru adres
 • Metaxy Mas, Náxos’un fiyat kalite dengesi en iyi Yunan tavernası

 

 

Naxos Liman Restoranları

 • Strofili – yeni nesil Ege mutfağı
 • Mezze 2 – meze & balık & deniz mahsülleri
 • Boulamatsis Tavern – Yunan ev yemekleri
 • Nissaki Wine Bar & Restaurant, Agios Georgios Plajında yer alan yeni nesil restoran

 

 

Plajlarda yer alan Plaj Kulüpleri ve Restoranlar

 

Agia Prokopis Plajı:

 • Fotis taverna – deniz üstü minik balkonda kahve keyfi
 • Kahlua Beach Club plaj kulübünde şezlong ve şemsiye servisi ve öğle yemeği

 

Agia Anna Plajı:

 • Ammo Beach Club & Santana Beach Club & Banana Beach Club denize girmek için plaj kulüpleri
 • Akrogiali – Agía Ánna Plajında yer alan Yunan tavernası taze salataları, magireftá güveç yemekleri, keçi, domuz ve tavuk kavurmaları ile meşhur.
 • Gorgona Taverna – geleneksel Yunan tavernası

 

Maragas (agia anna – plaka plajları arasında burunda): Paradiso Taverna – Ağaçların altında frape veya erken akşam yemeği keyfi

 

Plaka Plajı:

 • Yazoo Summer Bliss, Peppermint, Akti, Plaka Kafe Watersports Beach plaj kulüpleri
 • Nikos & Maria Taverna ve Petrino Restoran ve yanındaki Mitatos dondurmacı

 

 

Orkos Plajı: Flisvos Kite Center Naxos & Thalasea Kite Club kite sörf kulüpleri

 

Mikri Viglia Plajı: Mikri Viglia taverna

 

Kastraki Plajı: Kastraki Paradise Taverna

 

Alyki PLajı: Notos Seaside Cafe

 

 

Tepe Köyleri Restoran ve Kafe Adresleri

 • Axiotissa (Alykó yolu üzerinde Glyfáda’ya yaklaşırken) Náxos’un en sıradışı lezzetler sunan ünlü restoranı. Lokal organik mahsüller ile hazırlanan günlük menüde, Naxos peynir tabağı, roka ve xinomyzíthra (lokal yumuşak peynir) salatası, yoğurt soslu karidesli bamya, ton carpaccio, chili ve soğan soslu sote mantar, bademli ve fıstıklı patlıcan, Naxos sosisleri, keçi ve tavşan, incir ve erikli panna cotta, kítron likörlü cheesecake gibi harika lezzetler yer alıyor. (+ 30 22850 75107)
 • Giannis – Halki Köyünde yer alan geleneksel Yunan tavernası günlük taze harika lezzetler sunuyor. Halki’deyken Era isimli ev yapımı artizan reçel ve marmelat dükkanına uğrayın)
 • Berdema – Apeiranthos köyünde ferah kır manzaralarına nazır terasta geleneksel Yunan lezzetleri sunan taverna. Apeiranthos’ta iken Samardako’da bir krep yiyin.
 • Platsa – Kóronos Köyünde yer alan Matina’nın tavernası geleneksel lezzetleri ile meşhur.
 • Giorgis – Mélanes köyünde şef Giorgis Xenakis’in leziz güveç yemekleri çok meşhur.
 • Platanos Café – Filoti köyünde çınar ağacının altında kahve molası

 

 

 

GECE HAYATI ADRESLERİ

 

Gün Batımı Adresleri

 • The Ocean Club
 • Flamingo Café
 • Bossa
 • Patina

 

 

Barlar

 • The Ocean Club
 • 520 Bar
 • Jazz and Blues
 • On the Rocks
 • DaCosta Kulüp

 

 

 

OTELLER

 • Hotel Pantheon – Naxos Chora’da butik otel
 • Panaroma Hotel, Despina’s Rooms, Chateau Zevgoli, Anixis Hotel Naxos Chora’nın Bourgos mahallesinde yer alan otel & pansiyonlar
 • Glaros Boutique Hotel – Naxos Limanı Sonunda Agios Georgios plajında yer alan butik tasarım otel
 • Nissaki Beach Hotel – Naxos Limanı Sonunda Agios Georgios Plajında yer alan butik otel
 • Hotel Galini Sofia – Naxos Limanı Sonunda Agios Georgios Plajında yer alan pansiyon
 • Naxian Collection – Naxos çıkışında Stelida tepelerinde Naxos eski şehir manzaralı butik lüks villalar
 • Porto Naxos Hotel – Agia Georgios Plajının sonunda yer alan 4 yıldızlı resort otel
 • Orion Naxos – Agia Anna plajının sonunda Maragas/Plakes plajının girişinde yer alan cool tasarım otel
 • Naxian on the Beach Hotel & Cafe & Beach – Plaka Paljında yer alan cool tasarım otel
 • Finikas Hotel ve Alyko Villas – Alyko plajında yer alan oteller
 • AktiKastraki Hotel – Kastraki plajında yer alan cool tasarımlı otel
 • Motel Halki – Halki Köyünde tarihi binada yer alan şirin geleneksel butik otel

 

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval

Zeynep Atılgan Boneval