Constantia Şarap Vadisi ve Kasabası İzlenim ve Rehberi

CapeTown’a 15-20 dakika mesafede yer alan, yemyeşil yolları, muhteşem dağ ve bağ manzaraları ile Constantia, Cape bölgesinde ilk kurulan bağların ve ilk şarap üretiminin ev sahibi ve özellikle beyaz şarapları ile ünlü.

Cape Town civarında ilk şarap üretimi Cape Kolonisinin valisi Simon van de Stel’in 1680’lerde yaptırdığı toprak analizleri sonucu en uygun arazileri bulup, yurt dışından üzüm fidanları getirtip, geniş çaplı bir bağcılık ve şarapçılık işinin temelini atması ile başlamış. Bağların bulunduğu bölgeye, en sevdiği insan özelliği olduğu için ‘sabitlik’ anlamına gelen ‘Constantia’ ismini vermis.

Bugün çok geniş bir şarap vadisine ismini veren Constantia’da şarapçılığın temellerinin ilk atıldığı bölge, Groot Constantia, Klein Constantia ve Buitenverwachting bağ ve şarapevinin kapladığı alan. Daha sonra yüzlerce irili ufaklı bağ evi ve şarap üreticisi eklenerek bugünkü halini almış Constantia.

 

Constantia Önerilerimiz yazımızın devamında yer alıyor, diğer Cape şarap vadileri hakkındaki yazılarımız ise:

ŞARAP TADIM İÇİN ŞARAP EVLERİ

Tarihi & Geleneksel Üreticiler

 • Groot Constantia– Groot Constantia – 1695 de kurulmuş bu şarap evi Güney Afrika şaraplarının doğum yeri olarak anılıyor. Hollandalı Cape kolonisinin valisi Simon van der Stel’in 763 hektrarlık alanda kurduğu ilk bağlar bu şarapevinin temelleri. Cape Hollanda stili mimarinin en güzel örneklerinden birisi olan The Manor House, tarihi Cloete Mahzeni içindeki Cape şarap müzesi ve 1791 de yapılmış pedimentlar, Güney Afrika sanatından eserlerin sergilendiği sanat galerisini gezip, şarap tadımı veya çukulata şarap eşleşmesi yapıp, Simon’s da dağ manzaralarına nazır zarif veya Jonkershuis’te ağaçların altında tarladan sofraya bistro konseptinde öğle yemeği yiyebilirsiniz.

 • Klein Constantia ve Buitenverwachting Simon van der Stel’in 763 hektrarlık alanda kurduğu ilk bağlar arasından doğan tarihi şarap üreticileri.

Butik Üreticiler

 • *Beau Constantia–Vadiye yayılmış bağların nefis manzaralarına nazır butik şarap üreticisi restoranı ile çok gözde

 • *Constantia Glen– Nefes kesen panaromik manzaralara nazır peynir ve şarküteri tabakları eşliğinde butik kırmızı şarapların tadına bakabilirsiniz.

 • Eagles’ Nest– Dünyanın en iyi Shiraz şarap üreticileri arasında sayılıyor.

 • Silvermist– Güney Afrika’nın dünyaca ünlü 1 numaralı gurme durağı La Colombe’a ev sahipliği yapan butik şarap üreticisi.

 • Constantia Uitsig– Yeni çağdaş şarap mahzeni ve tadım odası enfes tasarımı ile görülmeye değer.

 • *Steenberg – Köpüklü şarapları ile Güney Afrika’nın en iyi kabul edilen muhteşem bağlarında ayrıca bir çağdaş sanat müzesine ev sahipliği yapan bağ evi.

RAHAT VE SAMİMİ ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ

 • *Green Vine Eatery @ Silvermist, en sevdiğimiz öğle yemeği adreslerinden birisi, enfes manzaralara nazır, peynir ve şarküteri tabakları, salata, çorba, rösti, pizza, ev yapımı makarna ve gurme burgerler sunuyor.

 • *Bistro Sixteen82 @Steenberg: Şu anda bölgenin en trendy adresi. Köpüklü şarap ve şampanyaları ile ünlü Steenberg’in nefis bahçesinde yer alan ve çağdaş heykellere ev sahipliği yapan bistro hem tadım hem de lezzet durağı.

 • *The Kind Kitchen @ Constantia Uitsig, rahat ve samimi ortamda nefis bir vegan restoran.

 • La Grotto @ Constantia Uitsig, ev yapımı makarnaları, pizza, et ve deniz mahsülleri ile ailecek keyifle yemek yemek için ideal

 • Blockhouse Kitchen@ Constantia Uitsig, River Café’nin şefi  Brad Ball ‘un bistro lezzetleri

 • Simon’s Restaurant @ Groot Constantina, Şehre yakın bir bağda 1685 yılından kalmış Cape Dutch mimarisine sahip bir binanın bahçesinde yemek yerken burnunuza dolan taze şarap kokusu ve Cape Town’ın eşsiz doğasını hissedebileceğiniz iyi bir adrestesiniz.

 • Fırın: Tribeca Bakery, Shop 9 Forest Glade House, Tokai

 • Rahat ve samimi ortamda öğle yemeği: Societi Bistro, Shop 1, Forest Glade House, Tokai Road

Pazar akşam üstleri Constantia’daki La Parada restoran & barda canlı müzik ile çok keyifli akşamüzeri partileri gerçekleşiyor.

GURME ÖĞLE VE AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

 • *Chef’s Warehouse @ Beau Constantia, La Colombe ve The Test Kitchen’da yetişen ve aromalara son derece hakim şef Ivor Jones ve Chef’s Warehouse’ların yaratıcısı Liam Tomlin’in ortaklaşa mahsülü olan Asya & Afrika füzyon tapas menüsü, efsane bir manzarada hem damaklarınızda iz bırakacak hem de hafızanıza kazınacak. Zamanının çok önünde, oyuncu ve akıllı karışımlar ile lezzet ustalığı sergileyen şefler, lezzetlerin önüne geçmeyen sade sunumlar ile ayakları yere basan bir duruş sergiliyor. Geç bir öğle yemeğinde gün batımında bağlara nazır efsane manzaralar eşliğinde yemek yemek için ideal. Beau Constantia, 1043 Constantia Main Road

 • *Foxcroft, Cape Town’un en özel ve rafine gastronomi durağı La Colombe’un, biraz daha erişilebilir fiyat ve ortam sunan kardeşi Foxcroft, İskandinav ahşap tasarımları ile biraz minimalist biraz çiftlik ortamını buluşturan atmosferinde, dünya mutfaklarından gurme bir geçit töreni düzenliyor. San Pellegrino’nun yılın şefi seçtiği Scot Kirton’un ve La Colombe pasta şefi Glen Williams’ın ortak restoranı açık hava alışveriş merkezi gibi bir komplekste, mütevazi bir ortamda öğle yemeği için enfes gurme lezzetler sunuyor. Önünde kuyruklar göreceğiniz dışarıdan basit ve sade gözüken ve gastronomi mabedine mutlaka çok önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Shop 8, High Constantia Centre, Groot Constantia Road

 • *La Colombe, Güney Afrika’nın en iyi restoranlarından biri olarak kabul edilen ve sofistike bir atmosferde muhteşem Fransız & Asya füzyon lezzetleri tatmak isteyenleri büyüleyen bir adres. Daha önce Constantia Uitsig bağlarında yer alan La Colombe, Silvermist Şarap Bağları’nda misafirlerini gastronomi yolculuklarına çıkartıyor. Ödüllü şef Scot Kirton ve James Gaag’ın Kudüs enginarı gibi etnik mahsülleri etkileyici tekniklerle pişirerek eğlenceli bir gurme yemek deneyimi sunuyor. Ancak bu gastronomi deneyimini yaşamak için 6-8 ay önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Silvermist Wine Estate, Constantina Nek

 • Greenhouse @ Cellars-Hohenort – Şef Peter Tempelhof’un Güney Afrika mutfak geleneklerinden ve mahsüllerinden esinlendiği basit ancak sofistike gurme lezzetleri, romantik bir akşam yemeği için ideal bir gastronomi deneyimi sunuyor. The Cellars-Hohenort Hotel, 93 Brommersvlei Road, Constantia

 •  Tryn, Steenberg Estate’de yer alan ünlü Catharina’s Restaurant, renove edilerek daha genç ve canlı bir kimliğe kavuştu ve Steenberg’in 17. Yüzyıldaki  kurucusu Catharina Ras’ın takma ismi olan Tryn ismini alarak yeniden açıldı. Aynı bağlarda yer alan BistroSixteen82’in şefi, özgür ruhlu ve deneysel Asya ve Orta Doğu esinl, lezzetler sunuyor. Steenberg Road, Constantia Valley

 

SANAT ADRESİ

 • Norval Foundation: Steenberg bağlarının altındaki sulak alanda yer alan, nefes kesici bağ ve Table Mountain dağ manzarlarına nazır sanat üssü, Norval ailesi tarafından kurulmuş.  Cam ve metal mimarideki etkileyici bina, Afrika sanatına ait ağırlıklı heykel eserlerden oluşan dönemsel tematik sergilere ev sahipliği yaparken, manzaralara nazır Skotnes isimli nefis bir bistro ve kafesi de var. Muhteşem bir peyzaj ile kurgulanmış bahçesi ise Güney Afrika’lı sanatçıların heykel ve enstelasyonlarını sergileyen bir açık hava müzesi gibi. (Salı hariç haftanın her günü açık, her ayın ilk Perşembesi ücretsiz – 4 Steenberg Road, Tokai)

KONAKLAMA ADRESLERİ

 • Silvermist Boutique Hotel

 • The Cellars-Hohenort Hotel

 • Alphen Hotel

Cape Şarapları Tarihi:

 • Cape Town civarında ilk şarap üretimi: yüzyılda ağırlıklı baharat ticareti yapmak üzere Cape Town’dan geçen Hollanda gemilerindeki mürettebat, evlerinden Cape Town limanına gelene kadar geçen uzun yolculukta besinsiz ve vitaminsiz kaldıkları için hastalanıyorlar. Aynı zamanda bir doktor olan Cape kolonisinin kurucusu ve yöneticisi Jan van Riebeeck, yolculukta taşınabilir besin ve vitamin için çare olarak şarabı düşünüyor. Fransa’dan getirttiği fidanları ekip, bağlardaki asmalardan toplanan üzümlerden şarap üreterek gemilere yüklüyorlar

 • Cape Town civarında ilk profesyönel şarap üretimi ise Cape Kolonisinin 2. valisi Simon van de Stel ile başlıyor. Valinin1680’lerde yaptırdığı toprak analizleri sonucu en uygun arazileri bulup, yurt dışından üzüm fidanları getirtip, geniş çaplı bir bağcılık ve şarapçılık işinin temelini atması ile başlamış. Bağların bulunduğu bölgeye, en sevdiği insan özelliği olduğu için ‘sabitlik’ anlamına gelen ‘Constantia’ ismini vermis. Bugün çok geniş bir şarap vadisine ismini veren Constantia’da şarapçılığın temellerinin ilk atıldığı bölge, Groot Constantia, Klein Constantia ve Buitenverwachting bağ ve şarapevinin kapladığı alan. Daha sonra yüzlerce irili ufaklı bağ evi ve şarap üreticisi eklenerek bugünkü halini almış Constantia.

 • Akdeniz ikliminin hakim olduğu yamaçlarda hem kırmızı hem beyaz şaraplık üzümler için ideal koşullar var. Ancak Güney Afrika’da başta beyaz şaraplık üzüme ağırlık verilmesinin sebebi, sıcak Afrika günlerinde soğuk ve tatlı şaraplar ile ferahlama ihtiyacı olmuş.

 • Simon van de Stel’in bağcılık ve şarap yapım bilgileri, teknikleri ve tecrübelerini aktardığı Afrikaan kasabalılar daha sonra Stellenbosch vadisine yerleşerek orada şarapçılığın başlamasını sağlamışlar.

 • 1688 ile 1690 yılları arasında Hristiyanlığı yaymak için ülkeye gelen Fransız misyoner Huguenot’lara, Hollandalılar yaşamaları için, Fransız köşesi anlamına gelen Franschoek vadisinde toprak tahsis etmiş. Az sayıda bir topluluk olsa bile, bağcılığı, üzüm işlemeyi ve şarap yapımını çok iyi bilen bu tecrübeli kitle, şarap yapımcılığına yeni bir boyut kazandırmış.

 • Ancak Cape şarapları uzun süre çok talep görmemiş, hatta çoğu üzüm brendi için kullanılmış. 19. Yüzyılın başında İngiliz-Fransız savaşı sırasında İngiltere Güney Afrika’dan şarap ithal etmeye başlamış. Avrupa’ya adım atarak değeri keşfedilen Güney Afrika şarapları bir gelişim ivmesi kazandıysa da, Apartheid döneminde ise tüm şarap üretimi, fiyatlandırması ve satışını yönetimi altına alan KWV koperatifi uyguladığı yasaklar ve kurallar ile yaratıcılık ve gelişime pek izin vermemiş.

 • 1992’den itibaren dünyaya açılmaya başlayan Güney Afrika şarapları son 20 yıldır dünya çapında bir yükselişte.  Şu anda senede 1.5 milyon ton şaraplık üzüm hasat eden Güney Afrika, artık dünya klasikleriyle yarışabilecek düzeye gelen ‘yeni dünya şarapları’ üretiyor. Arka arkaya yenilikçi ve ilerici şarapevleri açılırken, Constantia, Stellenbosch, Franschoek, Paarl gibi en bilinen şarap vadilerinin yanı sıra Mossel Bay, Walker Bay, Elgin, Durbanville ve Darling gibi serin bölgelerde yeni bağlar ve şarap üretim alanları kuruluyor.

Cape Şarapları Mini Rehberi:

 • Akdeniz ikliminin hakim olduğu yamaçlarda hem kırmızı hem beyaz şaraplık üzümler için ideal koşullar var. Ancak Güney Afrika çok uzun yıllar beyaz şarabı ile bilindi, çünkü sıcak Afrika günlerinde soğuk ve tatlı şaraplar ile ferahlama ihtiyacı sebebi ile başta beyaz şaraplık üzüme ağırlık verilmiş. 1992’den itibaren dünyaya açılmaya başlayan Güney Afrika şarapları, kırmızı üzümlerin verimini keşfedince kırmızı şarap üretimine de ağırlı vermis. Cape şarapları son 20 yıldır dünya çapında bir yükselişte.  Şu anda senede 1.5 milyon ton şaraplık üzüm hasat eden Güney Afrika, artık dünya klasikleriyle yarışabilecek düzeye gelen ‘yeni dünya şarapları’ üretiyor.

 • Hem yeni dünya hem de eski dünya yöntemlerinin uygulandığı Cape şaraplarında, Güney Afrika’ya özgü siyah üzüm Pinotage en fazla üretilen kırmızı şarapların ana üzümü ve lokomotifi. Pinot Noir ve Cinsault üzümlerinin çaprazlaması ile elde edileb Pinotage, koyu bordo rengi ile yarı gövdeli, genç ve ferah içimli şaraplara dönüşüyor. Tek başına çok karakterli olmasa da Shiraz ve Cabarnet Sauvignon ile karışımlarda keyifli bir aroma sağlayabiliyor.

 • Hafif tatlı Chenin Blanc ise en çok ekilen ve tüketilen beyaz üzüm. Ancak son yıllarda ekilen Sauvignon Blanc ve Chardonnay üzümlerinden üretilen beyaz şaraplar daha başarılı ve beğeniliyor.

 • Beyazlar için: Constantia, Elgin ve Hermanus bölgesi & Kırmızılar için: Stellenbosh, Paarl, Franschoek bölgesini tercih edebilirsiniz.

 • Sanat için: Glen Carlou, La Motte, Tokara

 • Konaklama için: Grande Provence, Delaire Graff Estate, Babylonstoren

 • Aileler için: Blaauwklippen, Spier ve Villera

 • Şampanya için: Steenberg, Graham Beck, Haute Cabriere

 • Tarih ve şarapçılık mirası için: Groot Constantia, Vergelegen, Spice Route, Solms Delta

YOLCULUK TERAPİSİ CAPE TOWN VE CİVARI YAZILARI

Zeynep Atılgan Boneval