TÜRKİYE: SANATSEVER ÇİFTLER İÇİN ROTALAR

Bazen gözlerden uzak birlikte kalabilmek, başbaşa aşk tazelemek, bazen de çocukları bırakıp huzurlu ve sakin bir ortamda romantizm yapabilmek isteyenler için, Türkiye’nin farklı köşelerinde ruhu okşayan zevkli ve keyifli sanat otellerini ve müzelerini seçtik.

baksi (1)

Baksı Konukevi, Bayburt

Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 km dışında, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde kurulmuş Baksı Müzesi’si Türkiye’de doğanın ortasında beliriveren ilk müze örneği. 40 dönümlük bir arazide çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, iç içe sunan sergi alanları ve depo müzenin yanı sıra, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi yer alıyor.

Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın, doğduğu topraklara yaşam birikimini taşıma hayali ile 2000 yılında filizlenen projenin ilk adımı 2005’de Baksi Kültür Sanat Vakfı ile atılmış, başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde gerçek bir toplumsal projeye dönüşmüş. 2010 yılında zorlu bir serüvenin sonunda, devletten hiçbir maddi yardım almadan, tamamlanan müze binası, Temmuz 2010’da kapılarını açmış. Müze’nin yeni sergi salonu olan Depo Müze ise 2012 yılında sanatseverlerle buluşmuş.

Baksı Müzesi, kendisini sadece seyirlik bir müze olarak sınırlamayan, o bölgede yaşayan insanlara imkânlar sağlayan, eğitim veren, o topraklarda yaşamayı bir sevinç haline getirmek isteyen bir müze: Bayburt’tun Bayraktar köyünde yoğun göç sorununa bir çözüm arayışı, geleneklerin kaybolmaması değerlerin unutulmaması için gelenek-gelecek ve süreklilik bağlantılarını kuran, bu bağları istihdam-beklenti ve moral unsurları ile güçlendiren, ve tersine göçü başlatmayı hedefleyen bir proje. Geleneksel kültürü koruyarak, gelecek kuşaklara aktarmak için araştırmalar yapan, bu zeminden hareketle özellikle kadın istihdamı projelerini uygulamaya koyuyor. Bulunduğu bölgede özel yetenekli çocukları tespit edip, burslarla eğitimlerine katkıda bulunarak, özellikle tasarım, sanat ve kültür alanlarında gelişmeleri için projeler uyguluyor. Kültür turizmi aracılığıyla bulunduğu bölgeye istihdam da sağlıyor.

Miro’ya açılan heykelli yol, Mesafe ve Temas, Gelenek ve Sanat, Şaman Güncesi, Tılsımlı Eller 1 & 2 sergilerine, atölye çalışmaları ve sempozyumlara ev sahipliği yapan müzenin, yörenin turizmine katkıda bulunmak üzere inşaa ettiği ve hizmete açtığı bir konuk evi de bulunuyor.

Özgün Bayburt evinin yerel mimari unsurlarını yansıtan, etnografik eşyaları bünyesinde barındıran Bayburt Evi, Taş Odalar ve Genç Odalar olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Baksı Müzesi Konukevi, 17 odası ile aynı anda 44 kişinin konaklamasına imkân sunuyor. Baksı Müzesi, bulunduğu bölgede kadınların, gençlerin ve çocukların gelişimine destek olmayı, eğitime, meslek edindirmeye ve istihdama katkı sağlamayı hedefleyen Sosyal Yaşama Katkı projeleri de gerçekleştiriyor.

Bu amaçla, müzenin yanı başında dokuma atölyeleri ve ehram tezgâhları kuruldu. Bu tezgâhlarda, unutulmaya yüz tutan geleneksel bir dokuma olan ehramın köylü kadınlar ve genç kızlar tarafından yeniden hayata geçirilmesi sağlandı. Ehram dokumanın çağdaş bir anlayışla ele alınması, böylelikle bölgedeki kadınların etkin birer üretici sıfatıyla ekonomik hayatın içinde var olması amaçlandı. Ehram atölyeleri ile kültürel bir miras ekonomik bir katma değer unsuruna dönüştürülerek kadın istihdamı desteklendi. Ayrıca Haziran 2013’te ilki gerçekleşen “Bayburt 1. Öğrenci Sanat Şenliği” Bayburt civarındaki ilk, ortaokul ve lise öğrencilerini, resim yarışması, çocuk sanat atölyeleri ve çeşitli gösterilerle sanatla buluşturuyor. Yarışma sonucunda seçilen başarılı öğrenciler Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından bir yıllık eğitim bursu ile ödüllendiriliyor. Müze 2014 yılında Avrupa Konseyi Müze Ödülü’ne layık görüldü.

 

 

 

Argos – Uçhisar – Kapadokya 

Kapadokya’ya son yıllarda katılan en büyük değer şüphesiz Argos otel. Uçhisar yamaçlarında terk edilmiş bir yerleşkenin, Kapadokya’nın büyüleyici doğasına, yüzbinlerce yıllık tarihine, yerel kültürüne ve mimari dokusuna saygı duruşu sergilenerek, yeniden doğuşuna tanıklık ettiğiniz bir sanat enstelasyonu adeta bu otel.

Argos’u büyüleyici kılan 17 yıl süren bir sevda öyküsü aslında. Gökşin Ilıcalı’nın Kapadokya’nın kalbinde yer alan eski Uçhisar Köyü’nün doğasına, kültürel mirasına, tarihi dokusuna duyduğu hayranlık, Güvercinlik Vadisi’ne tepeden bir bakan yamaca kademeler halinde yayılan terkedilmiş 6 konağın kalıntılarını keşfettiği zaman, bir aşka dönüşmüş. Bir hayale inanmış Gökşin Bey ve Ağa Han ödüllü mimar Turgut Cansever’in estetik rehberliğinde, burada yatan hazineyi yeniden gün ışığına çıkarmaya baş koymuş.

Dile kolay, 17 sene sürer mi bir restorasyon? Ancak binlerce yıllık yaşanmışlığın hakkını vererek, her detayını özenle düşünüp, her köşesini ince ince işleyip, bir tutku hikayesi yontulmuş Argos’un taşlarına. Ve tarih yeniden yorumlanarak Kapadokya misafirleri ile buluşmuş.

Argos sadece birkaç binanın restorasyonundan oluşmuyor. 15 dönüme yayılmış vadilerdeki taş konakların ve birçok mağara evin yanı sıra, 17 yıl önce gerçekleştirilen kazılar sonucu binlerce yıllık bir manastır yerleşkesine bağlı mağaralar, yeraltı tünelleri, kilise, şırahane, tandır ve mahzenler keşfedilmiş. Tüm bu uykuda gizlenmiş cevherler, titiz bir çalışma ile gün ışığına çıkartılmış. Her köşesi özenle, aslına sadık kalınarak restore edilmiş ve yaratıcı tasarım ile harmanlanarak yeniden hayat bulmuş. İşte bu yüzden Argos geçmişin günümüzle masalsı ve mistik bir buluşması. Argos hakkında daha detaylı bilgi için: www.yolculukterapisi.com/kapadokya-argos-otel

www.argosincappadocia.com

 

 

ZEUGMA MÜZESİ – GAZİANTEP

Anadolu’nun en görkemli mozaik müzesi Zeugma’da … Fırat Nehri kıyılarında taraçalara kurulmuş Zeugma antik kenti, çok önemli bir kavşak noktasında yer alan, önemli bir medeniyet merkezi ve zengin bir şehirmiş. Zeugma villalarından çıkartılan muhteşem taban ve duvar mozaikleri ve sütunlar Birecik barajının suları altında kalmaktan kurtarılmış. Daha önceleri Arkeoloji müzesinde sergilenen mozaikler için harika bir müze inşaa edilmiş. Ve şu anda Zeugma Müzesi dünyanın en güzel ve iyi bir şekilde günümüze kadar korunmuş mozaiklerine ev sahipliği yapıyor. Gerçekten geniş sergi alanı, sergileniş biçimi, ışıklandırması, arka fonda çalan müziği, mozaikleri anlatan tanımlamaları ve atmosferi ile dünya standartlarında çok hoş bir müze olmuş. Duvar boyunca uzanan dağ resmi altında cam köprülerle birbirine bağlanmış olan yer mozaikleri ve sütunlar arasında yürürken, sanki Fırat kenarındaki gerçek Zeugma’da dolaşıyorsunuz hissi uyanıyor. Üst kattan da mozaikleri yukarıdan tam boyutlu görme imkanınız var. Müzede nerede olursanız olun, yüksek bir sütun üzerine yerleştirilmiş gözleri gümüş, gözbebekleri altından bronz Mars heykelinin kendisi veya gölgesi sizi gözetliyor. Gaziantep’in simgesi haline gelmiş Çingene Kızı mozaiği ise müzenin ikinci katında özel bir odada sergileniyor. Önce karanlık labirent gibi bir tünele giriyorsunuz, arka fonda çalan müzik size eşliğik ediyor, tam karanlığa gözleriniz alıştığı sırada tünelden çıkıyorsunuz ve karşınızda Çingene Kızı size bakıyor. Özel bir teknikle yapılan Çingene Kızı hangi açıdan bakarsanız bakın gözleri ile sizi takip ediyor. Tıpkı Mona Lisa gibi, ve hatta daha etkileyici.

Nehir tanrısı Oceanos ve karısı Tethys’in mozaği, Kahvaltıda Kadınlar, Eros, Europe’nin Kaçırılış, Metiokos ve Parthenope, Theonoe ve Hamam mozaikleri, bir kısmı çalınmış olup çalınan kısım projeksiyonla tamamlanan Dionysos’un düğün sahnesi mozaiği de gerçekten çok etkileyici, bu ustalık sergileyen mozaiklere uzun uzun seyre dalıyorsunuz.

Girişte tarihi Zeugma’yı anlatan üç boyutlu sinevizyon gösterisini izleyebilirsiniz; Zeugma’nın kuruluşunu, yükselişini, o tarihteki yaşamı anlatan film gerçekten çok açıklayıcı bir başlangıç oluyor.

YOLCULUKTERAPİSİ GAZİANTEP YAZILARI

 

 

ŞANLIURFA ARKEOLOJİ MÜZESİ – URFA

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Arkeopark ve Edessa Mozaik Müzesinden oluşan Haleplibahçe Müze Kompleksi, 34 bin metrekarelik kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük müzesi.

Bereketli Hilal olarak kabul edilen bölgede, uygarlığın doğduğu toprakların en önemli merkezi olan Göbekli Tepe’ye ve diğer Neolitik alanlarla birlikte yüzlerce höyük ve antik kente ev sahipliği yapan Şanlıurfa’nın en çok ihtiyaç duyduğu yeni bir müzeydi. Dünyanın en eski heykeli “Urfa Adamı”, son dönemlerin en görkemli mozaiklerini oluşturan Haleplibahçe ve Edessa Krallığı mozaiklerine de sahip olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve Haleplibahçe Müze Kompleksi 24 Mayıs 2015 tarihinde ziyarete açıldı.

Göbekli Tepe, Nevalı Çori, Akarçay Tepe, Hassek Höyük, Gre Virike, Lidar Höyük gibi höyüklerin her biri uygarlık tarihinin mihenk taşlarını oluş- turuyor. Şanlıurfa’da özellikle 1960’lı yıllardan beri yapılan Baraj Kurtarma Kazıları ile çok önemli arkeolojik eserler keşfedildi. Çağdaş müzecilik anlayışı ile kurulan yeni Şanlıurfa Arkeoloji Müze- sinde bu höyüklerin her biri, gerek kazı hikayesi gerekse eserleri ile, bölgede uzun yıllar çalışmış ve bu kazılarda görev almış deneyimli bilim insanlarının desteği ve katkısı ile özel tasarlanan bir mekan içerisinde sergileniyor.

MÖ 9500’lü yıllara tarihlenen ve “dünyanın gerçek boyutta yontulmuş ilk insan heykeli” olarak bilinen 180 santimetre boyundaki Urfa Adamı heykeli, Şanlıurfa Müzesinde özel olarak ayrılan bir bölümde sergileniyor. Edessa Krallığı’na ait mozaiklerin en önemlilerinden biri olan Orpheus Mozaiği’de Şanlıurfa Müzesinde sergileniyor. Çağdaş müzecilik örneği olan müze, bölgedeki arkeolojik alanları ziyaret etmeden önce mutlaka uğranması gereken ilk durak.

YOLCULUKTERAPİSİ URFA – GÖBEKLİTEPE – HARRAN – HALFETİ YAZILARI

 

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ ROMANTİK TÜRKİYE OTEL ÖNERİLERİ

ROMANTİK DOĞADA BÜYÜLENME OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-dogada-buyulenme-otelleri

ROMANTİK SUYLA BULUŞMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-suyla-bulusma-rotalari

ROMANTİK ZAMANDA KAYBOLMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-zamanda-kaybolma-otelleri

ROMANTİK DAMAK TATLANDIRMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-damak-tatlandirma-otelleri

SANATSEVER ÇİFTLER İÇİN ROTALAR: www.yolculukterapisi.com/turkiye-sanatsever-ciftler-icin-rotalar

ROMANTİK KAYAK OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-kayak-butik-otelleri

AŞK TAZELEME ADRESLERİ: https://www.yolculukterapisi.com/ask-tazelemek-turkiye/

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval