AŞK TAZELEME ADRESLERİ – TÜRKİYE

 

Bazen gözlerden uzak birlikte kalabilmek, başbaşa aşk tazelemek, bazen de çocukları bırakıp huzurlu ve sakin bir ortamda romantizm yapabilmek isteyenler için, Kalkan’dan Bozburun’a, Faralya’dan Çıralı’ya, Kapadokya’dan Midyat’a, Kaz Dağları’ndan Assos’a Türkiye’nin farklı köşelerindeki ruhu okşayan zevkli ve keyifli otellerini seçtik.

Kimimiz romantizmi doğayla, suyla veya dağlarla buluşarak yaşamayı, kimimiz de zamanda kaybolarak,  damak tatlandırarak, sanata doyarak yaşamayı tercih ediyor. Kimimiz lüksten ödün vermeden kendimizi şımartıyoruz, kimimiz de bütçelerimizi sarsmadan doğal ve naif ortamlarda daha rahat hissediyoruz birer çift olarak kendimizi. İşte tüm bu farklı motivasyonların ve bütçelerin hepsi için nefis önerilerimiz var size.  Kiminde kendi kişisel deneyimlerimi, kiminde de yakın zamanda ziyaret edenlerden yorumlarını ekledik.

 

 

DOĞAYLA BULUŞMAK İSTEYEN EKOLOJİK ÇİFTLER İÇİN

narkoy

Narköy, İzmit

Sevdiğiniz kişi ile doğanın kalbinde doğal ve sade bir öze dönüş tatili geçirmek isterseniz eğer adresiniz Narköy…  Narköy doğaya ve toprağa dokunmayı hatırlatan orman içinde bir köy. Organik tarım yöneticisi ve NLP uzmanı ‘Nar Anne’, yani Nardane Kuşçu’nun uzun yıllardır eğitim çiftliği hayali ile oğlu Ozan Kuşçu’nun eğitim oteli fikrinin buluşmasından doğmuş. İnsanın doğaya bağlı kalmasını amaç edinen Narköy, ormana, ağaçlara, toprağa, gökyüzüne farkındalık yaratacak perspektiflerden oluşan, sürdürülebilir yaşam modellerinin geliştirildiği, ekolojik yaşamı yakından tanımayı ve deneyimlemeyi isteyen herkesin faydalanabileceği bir ‘eko-otel’, bir organik tarım çiftliği ve eğitim yerleşkesi… Sürdürülebilir enerji kullanımının esas olduğu Narköy’e ait yapılar, düşük karbon ayak izine sahip hafif çelik sistemi ile inşa edilerek, her ölçekte geri dönüşümlü ve doğal içerikli malzemelerle oluşturulmuş.

narkoy1

Narköy, kurucularının zengin gönlü ve ufkunun yanı sıra gönüllülerin desteği ile ayakta duruyor. Buraya dünyanın pek çok yerinden doğa ve toprak dostu geliyor. Tohumdan toprağa, gübreden toplamaya her aşamada müthiş bir emeğin olduğu köyde, kıl çadırlarda hep beraber yeme yeme geleneği özenle devam ettiriliyor.

Narköy; tarihte İpek Yolu üzerinde bulunan limanlardan olan Kerpe’ye 3 km. mesafede, üç tarafı ormanlarla çevrili 100 dönüm arazi üzerinde konumlanıyor. Çağdaş bir çiftlik ve otel mantığıyla hizmet veren Narköy, 14 odasının yanı sıra; aile ve grup konaklama üniteleri, yörük çadırı, organik çiftlik yemeklerinin pişirildiği ana restoran, açık ve kapalı derslikler, organik tarım çiftliği ve muhteşem bir orman ile konuklarını ağırlıyor. Doğanın kalbinde tatil yapmak, çiftlik hayatını deneyimlemek, çeşitli eğitim, aktivite ve atölye çalışmalarına katılmak için ideal bir yerleşke olan Narköy; doğanın getirdiği kıstas ve sunduğu olanaklarla şekillenmiş, coğrafyasına saygılı, yöresel ve çağdaş bir yaşam alanı olarak öne çıkıyor.

narkoy2

Narköy’de neler mi yapabilirsiniz? En doğalından en tazesinden lezzetler ile donanmış mükellef bir sofrada kahvaltı ile gün başlayacağınız kesin. İsterseniz kahvaltı öncesi orman ve çiftlik yürüyüşü yapabilir, hayvan bakımı ve süt sağmaya dahil olabilirsiniz. İsterneniz tölyelere katılabilir, ekim dikim ve hasatın bir parçası olabilir, at veya bisiklet ile çevreyi keşfedebilir, çilek veya domates toplamaya gidebilir, akşamları da ateş başı sohbetleri ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Atölye ve etkinlikler: balkon gibi kısıtlı alanlarda pratik bahçe yönetemleri öğreten ‘Kendi bahçeni yap’ ve ‘Doğada hayatta kalmayı öğreten ‘Doğada Olmak’ eğitimleri, Permakültür, kompost, peynir ekmek yapımı atölyeleri, holistik sağlıklı beslenme programları, çocuklar için doğa içinde kişisel gelişim kamplarını kapsıyor.

 

palivor

Palivor Çiftliği, Demirköy Kırklareli

İstanbul’dan 3.5 saat uzaklıkta, Demirköyde, İğneada Ormanlarının tam ortasında 140 dönüme yayılmış Palivor çiftliği hiç eldeğmemiş bir doğa ile buluşmak isteyenler için ideal. Emre Oral ailesi ile birlikte temiz havaya ulaşmak ve organik tarım yapmak için kurduğu çiftlikte yer alan evlerden birisi olan 5 odalı Taş Evi misafirlere de açmış.  Ekolojik gıda meraklıları 110’dan fazla tarım ve süt ürünü sunan Palivor markasını bilir,  işte bu ürünler bu çiftlikten geliyor. Yani Taş Ev sadece çiftlik ve doğal bir hayatı deneyimleme şansı değil, en taze organik mahsüller ile yerinde buluşma ve gastronomik deneyimler yaşama şansı da sunuyor. Çiftlikte kuzu, koyun, keçi, tavuk, at, ve eşekler rahatça dolaşıyor 11 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet parkuru yer alıyor. Dünyanın sınırlı sayıdaki Longoz Ormanlarına da yarım saatte ulaşabiliyorsunuz.

barbaros

Barbaros Bağ Evi, Trakya

Fransa’da uzun yıllar gastronomi üzerine eğitim alan ve çalışan Can Topsakal’ın Türkiye’ye dönünce, Çatalca’da 230 dönüm tarım arazisi üzerine kurduğu Barbare Bağları içinde yer alan Barbaros Bağ Evi,  Trakya’ya Provence esintileri taşımış. Yemyeşil üzümler ile kaplı bağların arasında uyanmak, şaraplarını çok sevdiğimiz Barbare markasını yerinde deneyimlemek, üzümün dalından bardağa yolcuğunu dinlemek, bağlar arasında yürümek, hatta bağbozumuna katılmak, pekmez soslu bonfile, üzüm sarma, oğlak etli menü gibi muhteşem lezzetlerin tadına bakmak, yemek atölyelerine katılmak Barbaros Bağ Evindeyken yapabileceğiniz harika aktiviteler.

villafe

Villa Fe, Çatalca

Ferhan Kolverdi, şehrin stresinden uzaklaşarak ve doğanın dinginliği ile buluşmak için Çataşca’da bir çiftlik evi inşaa etmiş. Çiftliğin enerjisi kendisine o kadar iyi gelmiş ki 2010 yılında evi meraklıları ile paylaştığı bir butik otele dönüştürmüş.  Heryerinden yeşil fışkran bu 15 dönümlük çiftlik, doğayla buluşmanın yanı sıra yoga, meditasyon, nefes, şaman ve kızılderi ritüellerine katılarak huzur ve şifa bulmak için de ideal. 18 odalı çiftlik evinde, tarla ve seralarda yetişmiş taze köy mahsülleri ile hazırlanmış harika vejeteryan lezzetler sunuluyor.

 

moyy

Moyy Mini Otel, Çamlıhemşin, Rize

Doğu Karadeniz’in bozulmamış doğasında kısa bir kaçamak yapmak için harika bir adres. Çamlıhemşin kasabasında taş ve kestane ağacından inşaa edilmiş tarihi bir binın restorasyonu ile misafirleri ile buluşan Moyy otel & kafe, Kaçkarlar’a giriş yapmak için ideal bir konumda. 6 odalı basit bir ekolojik bir lodge gibi düşünebileceğiniz otel, tüm sadeliğine rağmen masalsı bir atmosfere sahip. Fırtına deresine bakan 3 odadan birisinde konakladığınızda derenin dinlenidirci sesi, yağmur sonrası buram buram kokan toprak ve çimen kokusu, heybetli tepelerden aşağılara kadar uzanan yemyeşil ağaçları tüm duyularınızı canlandırıyor. Tabii ki Kaçkar yaylalarında yürüyüşler, çay toplama ve bal sağımı gezileri, Ağustos’ta yabanmersini, frambuaz ve böğürtlen tarlaları gezileri gibi etkinlikler ile doğada bolca vakit geçirdikten sonra acıkmamak mümkün değil. Yöreye özgü lezzetler, ev yapımı reçeller, Çamlıhemşin balları, mevsim meyvaları ile hazırlanmış likörler ve içeceklerin tadına doyum olmuyor.

goldenkeybordubet

GoldenKey Bördübet, Marmaris

Çam ormanları içinde yer alan Golden Key Bördübet, nehir kıyısında yemyeşil bir bahçenin içinde sakin, huzurlu bir doğa mabedi adeta. Nehrin hemen kenarında yer alan iki katlı evler doğa renklerinde, ideal huzuru sağlayacak şekilde sade ve ferah bir dekorasyona sahip. Her odadaki özel balkondan bahçenin, nehrin ve dağların manzarası nefis. Güne yakındaki köylerden gelen taze ürünlerin sunulduğu zengin bir kahvaltı ile başlayıp, doğal çevrenin panoramik manzarasını sunan terasta kahvesini yudumlayabilir, nehirdeki kuğuları izleyerek romantik bir akşam yemeğinin keyfine varabiliyorsunuz. Otelin tekneler ile ulaşılan özel bir plaj alanı da var.

 

.

 

 ZAMANDA KAYBOLMAK İSTEYENLER İÇİN

 

 

argos

Argos – Uçhisar – Kapadokya  (www.argosincappadocia.com)

Kapadokya’ya son yıllarda katılan en büyük değer şüphesiz Argos otel. Uçhisar yamaçlarında terk edilmiş bir yerleşkenin, Kapadokya’nın büyüleyici doğasına, yüzbinlerce yıllık tarihine, yerel kültürüne ve mimari dokusuna saygı duruşu sergilenerek, yeniden doğuşuna tanıklık ettiğiniz bir sanat enstelasyonu adeta bu otel.

Argos’u büyüleyici kılan 17 yıl süren bir sevda öyküsü aslında. Gökşin Ilıcalı’nın Kapadokya’nın kalbinde yer alan eski Uçhisar Köyü’nün doğasına, kültürel mirasına, tarihi dokusuna duyduğu hayranlık, Güvercinlik Vadisi’ne tepeden bir bakan yamaca kademeler halinde yayılan terkedilmiş 6 konağın kalıntılarını keşfettiği zaman, bir aşka dönüşmüş. Bir hayale inanmış Gökşin Bey ve Ağa Han ödüllü mimar Turgut Cansever’in estetik rehberliğinde, burada yatan hazineyi yeniden gün ışığına çıkarmaya baş koymuş.

Dile kolay, 17 sene sürer mi bir restorasyon? Ancak binlerce yıllık yaşanmışlığın hakkını vererek, her detayını özenle düşünüp, her köşesini ince ince işleyip, bir tutku hikayesi yontulmuş Argos’un taşlarına. Ve tarih yeniden yorumlanarak Kapadokya misafirleri ile buluşmuş.

Argos sadece birkaç binanın restorasyonundan oluşmuyor. 15 dönüme yayılmış vadilerdeki taş konakların ve birçok mağara evin yanı sıra, 17 yıl önce gerçekleştirilen kazılar sonucu binlerce yıllık bir manastır yerleşkesine bağlı mağaralar, yeraltı tünelleri, kilise, şırahane, tandır ve mahzenler keşfedilmiş. Tüm bu uykuda gizlenmiş cevherler, titiz bir çalışma ile gün ışığına çıkartılmış. Her köşesi özenle, aslına sadık kalınarak restore edilmiş ve yaratıcı tasarım ile harmanlanarak yeniden hayat bulmuş. İşte bu yüzden Argos geçmişin günümüzle masalsı ve mistik bir buluşması. Argos hakkında daha detaylı bilgi için: https://www.yolculukterapisi.com/kapadokya-argos-otel/

 

nehroz1

Kasr-ı Nehroz – Midyat (www.hotelnehroz.com)

Kasr-ı Nehroz bugüne kadar Türkiye’de gördüğüm en özenli, en uyumlu ve en başarılı restorasyon projesi. Geleneksel doku ile modern beklentileri tam kıvamında buluşturan gerçek bir zanaat eseri. Taşın güleryüzle, avluların mis gibi lezzetler ile, el emeği göz nuru otantik dekorasyonun misafirperverlik ile buluştuğu bu otelin hikayesi de çok etkileyici. Bir Süryani şehri olan Midyat, Müslümanlar ile anlaşmazlıkların olduğu 1700’lerde kendilerini koruması için Nehroz ailesini davet ediyor şehre. Ve şehrin en güzel binalarından olan çift burçlu Kasr-ı Nehroz’u hediye ediyorlar aileye. Süryanilere kol kanat geren Nehroz ailesinin tarihi binası, bugün Mezopotamya ziyaretçilerine kol kanat geriyor ve ev sahipliği yapıyor. Gecelerin mutlak sessizliğinde, itina ve zevkle döşenmiş odalarda, mis kokan yatağınızda bebekler gibi huzurla uyuyup, horozların sesleri ile pırıl pırıl masmavi gökyüzüne ve taptaze bir havaya uyanıyorsunuz. Avlusunda yörenin en meşhur ustalarından birisi olan Nusaybinli Sadık Usta’nın kenger ve sebze çorbası, yeşil elma ve çağlalı zeytinyağlıları, tahinli semizotu, kuzu kol ve kaburga dolması, kavunlu ve hurmalı incir tatlısı, sütlaç gibi yöresel tarifler ile deneysel yaratıcı dokunuşların buluştuğu birbirinden güzel lezzetlerin tadına varıyorsunuz… Ayrıca yöre kadınlarının el işlerini modern tasarımlar ile buluşturan ufacık dükkanı Nevi, kucak dolusu hatıra ve hediyeler ile eve dönmenize vesile oluyor.

gulevi

Gülevi, Safranbolu

Özgün mimarideki 18. yüzyıl konakları ile ünlü Unesco mirası Safranbolu’da yer alan Gülevi, yöreye gönül vermiş Gül ve İbrahim Canbulat çiftinin el emeği göz nuru oteli. Betenler, Gökçüler ve Hacımemişler isimli üç ayrı Osmanlı konağını orjinal ve özgün mimarilerini koruyarak, 7 yıl süresince titizlikle restore ederek, tarihi ve kültürü yaşatacak ve yansıtacak şekilde dekore edip misafirler ile kavuşturmuşlar. Öyle özenmişler ki Hacımemişler Konağı Safranbolu’nun en iyi korunmuş konakları arasında birinci seçilmiş. Osmanlı geleneklerine göre 20. yüzyıla kadar oadalarda mobilya bulunmazmış. Orjinale sadık kalmak isteyen çift, 16 odada Osmanlı sedirlerine sehpa, koltuk ve yatak işlevleri kazandıracak yaratıcı yorumlar kazandırmışlar. Ahşap dokuda, Osmanlı desenli döşemeler ve yastıklar, elişi perdeler, Türkmen halılar, yöresel kilimler, atlas yorganlar ile zamanda geriye yolculuk yapacağınız bir atmosfere sahip otelin odalarında televizyon yok, yani tam bir kaçış noktası. Safranbolu sokaklarında dolaşıp 18. ve 19. yüzyıldan kalma restore edilmiş ahşap konakları izleyerek foto safari yapıp müze evleri gezip, Kent Tarihi Müzesini, Yemeniciler, Demirciler, Bakırcılar Çarşılarını dolaşıp, İncekaya Su Kemeri, Safranbolu Bulak Mencilis Mağarası, Hıdırlık Tepesi gibi çevre gezileri yaptıktan sonra, otelin Paflagonya yani Batı Karadeniz mutfağında iddialı olan Gülnar Restoran’ında ekşili köfte, lokum, bükme ve safranlı zerde tatlısı gibi yöresel lezzetlerinin tadına varabilirsiniz.

terrace

Terrace Houses, Şirince

Ömer ve Charlotte Şamlı 19. yüzyıldan kalma Rum evini görür görmez aşık olmuşlar. 1999’da ismini Asmalı Ev koydukları evi alıp özenli ve titiz bir restorasyonu başlatmışlar. Bu arada aldıkları İncirli Ev, Zeytinli Ev, Clockmasters Cottage evlerini de alıp renove ederek 4 taş binadan oluşan ev gibi konaklama seçenekleri yaratmışlar. Evler sandıkları, dolapları, kap kacakları, kilimleri, yastıkları, örtüleri, kurutulmuş sebzeleri ile doğanın ortasında yeşile bakan manzaralarda yaşayan birer ev hissiyatı veriyor. Şirinceye gitmişken meşhur köy ekmeklerinin, asma yaprağından dolmala gibi sebze yemeklerinin ve patlıcanlı gözlemelerin tadına bakın.

 

 

 

 

DAĞLARIN TADINA VARMAK İSTEYEN ÇİFTLER İÇİN

lounge

Golden Key Lodge – Kartalkayahttp://www.kartalkaya.com.tr/

Avrupa’da konaklamaktan büyük keyif duyduğumuz şale stili butik dağ oteli konseptinin, Türkiye’deki ilk ve tek temsilcisi ise Golden Key Kartalkaya. Köroğlu dağları manzarasına nazır, Alp’lerin şale lodge mimarisi ile Anadolu’nun yayla evlerinin mimarisini modern bir yorum ile harmanlayan sıradışı çağdaş konstürksüyon tasarım, Fransız mimar Lea Invent’in imzasını taşıyor. Işığı ve manzarayı iç mekanda maksimum hissetmenizi sağlayacak şekilde tasarlanan binaya girdiğinizde büyülü bir kar masalına adım atıyorsunuz. Taş ve ahşabı son derece estetik bir biçimde uyumlayan yüksek tavanlı ferah iç mekanları, kırmızı, gri ve toprak renklerinin farklı tonlarına sahip yastıklar, peluşlar, perdeler, aydınlatmalar ve aksesuarlar ile donatılmış. Bu özenli iç dekorasyon Şeref Aldemir’in imzası taşıyor. İnsanı gülümseten ve içini ısıtan son derece zevkli ve rafine detaylar ile dolu otel: ahşap vintage kayaklar, metal el şeklinde mumluklar, yumuşacık puflar ve battaniyeler, ham ahşap masalar, tabureler ve aydınlatmalar, mumluklar, kozalaklar, keçi ve geyik heykelleri… Öyle rahat, ruhu okşayan ve zarif bir atmosfer yaratılmış ki çıkmak istemiyorsunuz otelden!

Otelin dağ manzaraları ile içiçe 5 Elements Spa’sı, kayak yapmayan çiftler için bile hem bedeni hem de ruhu dinlendirmek, arındırmak, yenilemek ve canlandırmak için ideal. Köroğlu manzaralarını izleyerek terasta jakuzi keyfi yapabiliyorsunuz. Sauna bile manzaralı. Kapalı yüzme havuzunda yüzerken de karlarla kaplı bahçeyi ve çam ağaçlarını seyretmenin huzurunu yaşıyoruz. Buhar odası, şok havuzu, masaj ve bakım odaları, dinlenme odası ve vitamin bar & lounge alanı, fitness salonu ve kapalı yüzme havuzu yer aldığı 5 Elements Spa, Golden Key otelinde konaklamak için tek başına yeterli bir sebep. Kayak sonrası spor masajından, sıcak taş terapisine, shiatsudan, Bali Lulur ritüeline, dört el kış rüyası masajından Thai masajına, çeşit çeşit vücut, baş ve ayak masajı yaptırabildiğiniz 5 Elements Spa’da kendinizi özellikle Sandy’nin ellerine emanet etmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca altın seremonisi, süt banyosu, nar büyüsü gibi birçok vücut & cilt bakımı da mevcut. Dönem dönem Golden Key’de Dr. Pravin Kaushal ile çiftlere özel ezoterik refleksoloji veya Ayşe Tolga ile aromaterapi gibi özel haftasonu paketleri düzenleniyor. Golden Key Kartalkaya hakkında daha detaylı bilgi için: https://www.yolculukterapisi.com/goldenkeykartalkaya/

 

 

 

manici

Manici Kasrı – Yeşilyurt Köyü – Kaz Dağları (www.manicikasri.com)

Manici Kasrı, Kazdağı eteklerinde, uçsuz bucaksız zeytinlikler, badem ve incir ağaçları arasında şehirden uzak doğada bir kaç gün geçirmek isteyenler için ideal bir butik otel.

Otantik taş mimari üslupla, yıkılmış eski bir zeytinyağı fabrikasının taşları, ahşap kolon ve kirişleri kullanılarak inşa edilmiştir. Duvarları yüz yıllık ateş tuğlaları ile örülmüş kemerli koridorlarında yürürken tarihi bir şatodaymışsınız hissi yaratıyor. Menüsünde brokoli, ısırgan otu, hindiba ve semiz otu içeren yöre yemekleri; çeşit çeşit zeytinyağlılar ve deniz mahsulleri yer alıyor ve yemeklerde kullanılan süt, peynir, bal ve zeytin Yeşilyurt ve çevre köylerden elde ediliyor. Yazları ise köyden sahile inince Manici Kasrı’nın özel plajına ulaşıyorsunuz Yazları sadece otel misafirlerine ait bu özel plajda zeytin ağaçları arasında, çimlerin üzerinde güneşlenebilir, deniz keyfi yapabiliyorsunuz.

teomida

Teomida Hotel, Burhaniye

Kuzey Ege’de, Edremit Körfezi’nin güneyinde, muhteşem Kaz dağları ve Edremit Körfezi manzarasına hakim bir konumda dünya tatlısı insanlar tarafından işletilen bir cennet köşesi Teomida.   Doğa’ya saygı anlayışı ile inşa edilmiş olan Teomida, bir Akdeniz bahçesine dönüştürülmüş olan rüya gibi bir 1,5 hektarlık zeytinliğin ortasında yer alıyor. Tepelerde ve ağaçların arasında sudan uzak olduğunuzu sanmayın, bahçe içinde ısıtılmış bir yüzme havuzu, içeride de bir serinleme havuzlu ve bir Türk Hamamı var.

Pelin Bastide’nin sözleri ile Teomida:

Doğayla bütünleşecek bir otel…

Eski İngiliz ve Fransız gülleri, Akdeniz bitkileri kokularıyla dolu bir bahçe,

Doğal ortamlarında rahatsız edilmeyen hayvanlar ; sincaplar, kaplumbağalar, baykuşlar, yaban tavşanları, onlarca çeşit kuş ve kelebekler,

Sabahları rahatsız edip de yumurtalarını “çalacağımız” tavuklar !

Sebze bahçemizden ellerimizle organik sebzelerimizi toplamak ,

Özgürce büyüyen ve meyvelerinden harika doğal bir zeytinyağı üreteceğimiz zeytin ağaçları.

Rüyamızın adını TEOMİDA koyduk

Bir Fransiz-Türk çiftin doğaya ve Türkiye’ye olan sevgisinde yaşam buldu Teomida.

Fransız kültürünü ve yaşam tarzını Türk misafirperverliğiyle birleştirip konforlu , sessiz, doğayla içiçe bir tatil sunuyoruz misafirlerimize.

 

CAKALINI 

Çakal İni, Boztepe Köyü, Kaz Dağları

Boztepe Köyü’nde yemyeşil bir yamaca kurulmuş 8 odalı bir ev-otel Çakalini. İsmini bulunduğu yörenin orjinal isminden alıyor. Reklamcı & sanatçı Ümit Bey ve kalite kontrol uzmanı Sibel Hanım yoğun iş hayatlarına bir nokta koymuş ve Cunda ve Midilli Adası’nı tepeden izleyen nefis manzaralara nazır bu araziye aşık olup, buraya yerleşme kararı vermişler Mimar Nevzat Sayın ile birlikte çalışarak, yöresel taş ve brüt betondan tamamen doğa ile uyumlu ve kendi estetik zevklerini yansıtacak şekilde sekiz yılda bir ev inşaa etmişler.

Taraça taraça inen arazide ana binanın alt bölümlerinde odalar ve en altında da muhteşem bir sonsuzluk havuzu yer alıyor. Dağ başında, horozlar ve eşekler, ortancalar ve lavantalar arasında, bol oksijenli doğanın içinde, yöresel otlar ve isli av etleri ile bezenmiş sofralarda, huzurlu ve sakin bir tatil isteyenler için tam biçilmiş kaftan. Ümit Bey’in kendi ahşap atölyesinden çıkan el işleri otelin farklı köşelerinde karşınıza çıkıyor. Gün boyunca huzur veren müzik sesleri yükseliyor. Çakal İni’nin kedisi Çarli ve eli ayağı Bahar Ablası da burayı sevmeniz için diğer sebepler.

 

 

 

 

DAMAK TATLANDIRMAK İSTEYEN GURME ÇİFTLER İÇİN

casalavanda 

Casa Lavanda, Şile

Doğayla baş başa, sakin, huzurlu, kaliteli ve yalın bir dinlence… İstanbul’dan yalnızca 45 dakikada ulaşılabilen, Şile’ye bağlı Ulupelit Köyü’ndeki Casa Lavanda Boutique Hotel, 17 bin metrekare yeşil alanı, en ince detayları düşünülmüş 13 odası ve uzman terapistlerce prestij Aromaterapi markası Darphin’in bakım ve masajlarının sunulduğu CASA LAVANDA DARPHIN SPA’sı ile misafirlerini özenle ağırlıyor. Şehir insanının doğayla doyasıya yaşam özlemini karşılayan, sakin, huzurlu ve yalın bir cennet köşesi burası. İnşaatında doğal yapıya ve ekosisteme uyumlu olmasına, özgün mimari ve iç dekorasyon öğeleri kullanmaya özen göstermişler. Gerek iç, gerekse de dış mekânlarda konfordan ödün vermezken, doğal ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen taş ve ahşap gibi malzemelere ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına öncelik vermişler. Eşsiz bir peyzajda yer alan bu harika otelde, aile işletmesi titizliği ve özeni her ayrıntıya yansıyor. Casa Lavanda Restaurant ise, Şef Emre Şen’in çok özel gurme mutfağı ile lezzet severler için çekim noktası konumunda bulunuyor.  Emre Şen, İstanbul Mikla’da Şef Mehmet Gürs ile, İtalya Treiso’da Michelin Yıldızlı Şef Maurilio Garola ile çalıştıktan sonra şimdi kendi mutfağında kendi mönülerini hazırlıyor.

2roomsurla

2ROOMS –  Urla Şarapçılık içinde iki özel suit odalı butik otel

Konaklama şansına sahip olduğum bu olağanüstü otelin 20 yıl önce Urla topraklarına aşk ile başlayan, üzüm bağları ve şaraplar ile devam eden yolculuğu ve 2 odalı otelin hikayesini  en iyi sahipleri anlatmış:

‘Keşif… Klazomenai … Urla
Bundan binlerce yıl öncesinden kalan bağ setlerine rastladığımızda doğanın Urla’ya verdiği mucizeye tanık olduk… Unutulmuş bir kültürün ve yok olmuş bir geçmişin ne kadar yakınımızda olduğunu gördük.
Hayal…
Klazomenai yeniden doğmalıydı.
O bağların zarafetle Urla’yı nasıl donatabileceğini düşündük. Ve yepyeni bir Urla hayal ettik. Bağları, şarapları, şaraphaneleri, misafirleri… Geçmişi yeniden canlandırabiliriz dedik ve yola çıktık.
Yol…
Bu yol doğanın yoluydu. Toprağın, dağlıkların değişebileceğini gördük. Özüne dönmek için bizim çabamızı coşkuyla karşılamasına şahit olduk. Toprakla beraber çalıştık, öğrendik ve mutlu olduk. Toprağa, doğaya, Urla’ya ve çabamıza aşkla sarıldık.

Sabır…Toprak özünü bulurken, bağlar canlanırken bekledik.İçerisinde  Üzümün şaraba dönüşeceği tesisimizi kurduk. Dünyayı dolaşıp en iyiyi aradık. Geçmişi canlandırmak için elimizden gelenin en iyisini ve fazlasını yaptık… Toprağı beklerken onun için çalıştık.
Derken…Bornova Misketi, Chardonnay, Nero d’Avola, Sangiovese, cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Syrah, Petit Verdot, Boğazkere ,Urla Karası …  Aşkla, çabayla, sabırla yeniden doğdu…  Yolculuk sürüyordu.
Şarap… Urla Chardonnay, Serenedias,Symposium, cabernet Sauvignon, Vourla, Nexus, Tempus, Nero d’Avola, Boğazkere şişelendi.  Sabır, şarap oldu.
Başarı…Urla’nın toprağı mı? Güneşi mi? Bereketli yağmurlar mı? Dünyanın dört bir yanından öğrendiklerimiz mi? İş gücümüz mü? Aşkımız mı? Çalışmamız mı? Neydi  başarının sebebi? Bizce hepsiydi. Bizce şişelerimiz hepsiyle doluydu.
Two Rooms… Hayallerimizin dünyasını yaşadığımız dünya ile buluşturduk… Bağlar, şaraphane, hasat zamanları, tadımlar, komşu bahçemizde bin bir çeşit bitki örtüsü, yürüyüş parkuru, tertemiz deniz, Urla ve bütün bu coşkuyu sizinle paylaşabilmemizi sağlayan iki oda.  Bu doğada uyanabilmeniz için. Şişelerimizi nasıl doldurduysak, onu ruhunuza katabilmeniz için. Bekliyoruz…

urlabagevi

Urla Bağevi, Yağcılar Köyü, Urla

Sakin, gözlerden uzak, huzurlu bir kaçamak için ideal bir adres. Taş mimarisi, yemyeşil doğası ile bir harikalar diyarını andırdan butik otel minimalist bir dekorasyon sunan 6 odaya sahip. Yağcılar köyünün sessiz bir bölgesinde yer alan Urla Bağevi, taş duvarların yanı sıra dağ ve bahçe manzaralı bir balkon veya veranda sunan, modern bir şekilde dekore edilmiş odalara ev sahipliği yapıyor. Romantik ve tazeleyici bir ‘bağbozumu’ haftasonu için ideal bir adres.

SANATSEVER ÇİFTLER İÇİN 

baksi (1)

Baksı Konukevi, Bayburt

Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 km dışında, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde kurulmuş Baksı Müzesi’si Türkiye’de doğanın ortasında beliriveren ilk müze örneği. 40 dönümlük bir arazide çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, iç içe sunan sergi alanları ve depo müzenin yanı sıra, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi yer alıyor.
Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın, doğduğu topraklara yaşam birikimini taşıma hayali ile 2000 yılında filizlenen projenin ilk adımı 2005’de Baksi Kültür Sanat Vakfı ile atılmış, başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün katkısıyla yıllar içinde gerçek bir toplumsal projeye dönüşmüş. 2010 yılında zorlu bir serüvenin sonunda, devletten hiçbir maddi yardım almadan, tamamlanan müze binası, Temmuz 2010’da kapılarını açmış. Müze’nin yeni sergi salonu olan Depo Müze ise 2012 yılında sanatseverlerle buluşmuş.
baksi (5)
Baksı Müzesi, kendisini sadece seyirlik bir müze olarak sınırlamayan, o bölgede yaşayan insanlara imkânlar sağlayan, eğitim veren, o topraklarda yaşamayı bir sevinç haline getirmek isteyen bir müze: Bayburt’tun Bayraktar köyünde yoğun göç sorununa bir çözüm arayışı, geleneklerin kaybolmaması değerlerin unutulmaması için gelenek-gelecek ve süreklilik bağlantılarını kuran, bu bağları istihdam-beklenti ve moral unsurları ile güçlendiren, ve tersine göçü başlatmayı hedefleyen bir proje. Geleneksel kültürü koruyarak, gelecek kuşaklara aktarmak için araştırmalar yapan, bu zeminden hareketle özellikle kadın istihdamı projelerini uygulamaya koyuyor. Bulunduğu bölgede özel yetenekli çocukları tespit edip, burslarla eğitimlerine katkıda bulunarak, özellikle tasarım, sanat ve kültür alanlarında gelişmeleri için projeler uyguluyor. Kültür turizmi aracılığıyla bulunduğu bölgeye istihdam da sağlıyor.
Miro’ya açılan heykelli yol, Mesafe ve Temas, Gelenek ve Sanat, Şaman Güncesi, Tılsımlı Eller 1 & 2 sergilerine, atölye çalışmaları ve sempozyumlara ev sahipliği yapan müzenin, yörenin turizmine katkıda bulunmak üzere inşaa ettiği ve hizmete açtığı bir konuk evi de bulunuyor.
Özgün Bayburt evinin yerel mimari unsurlarını yansıtan, etnografik eşyaları bünyesinde barındıran Bayburt Evi, Taş Odalar ve Genç Odalar olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Baksı Müzesi Konukevi, 17 odası ile aynı anda 44 kişinin konaklamasına imkân sunuyor. Baksı Müzesi, bulunduğu bölgede kadınların, gençlerin ve çocukların gelişimine destek olmayı, eğitime, meslek edindirmeye ve istihdama katkı sağlamayı hedefleyen Sosyal Yaşama Katkı projeleri de gerçekleştiriyor.
Bu amaçla, müzenin yanı başında dokuma atölyeleri ve ehram tezgâhları kuruldu. Bu tezgâhlarda, unutulmaya yüz tutan geleneksel bir dokuma olan ehramın köylü kadınlar ve genç kızlar tarafından yeniden hayata geçirilmesi sağlandı. Ehram dokumanın çağdaş bir anlayışla ele alınması, böylelikle bölgedeki kadınların etkin birer üretici sıfatıyla ekonomik hayatın içinde var olması amaçlandı. Ehram atölyeleri ile kültürel bir miras ekonomik bir katma değer unsuruna dönüştürülerek kadın istihdamı desteklendi. Ayrıca Haziran 2013’te ilki gerçekleşen “Bayburt 1. Öğrenci Sanat Şenliği” Bayburt civarındaki ilk, ortaokul ve lise öğrencilerini, resim yarışması, çocuk sanat atölyeleri ve çeşitli gösterilerle sanatla buluşturuyor. Yarışma sonucunda seçilen başarılı öğrenciler Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından bir yıllık eğitim bursu ile ödüllendiriliyor. Müze 2014 yılında Avrupa Konseyi Müze Ödülü’ne layık görüldü.

SUYLA BULUŞMAK İSTEYEN ÇİFTLER İÇİN

 nautical revive

Nautical Revive, Kızılcıkaya Mevkii Faralya, Fethiye, +90 549 234 08 48, www.nautical.com.tr

Şehrin koşuşturmasından, gürültü patırtısından, stresinden ve sorumluluklarından uzaklaşıp, deniz kenarında enfes bir inziva noktasında başbaşa vakit geçirmek, zihin, beden ve ruh dengesini sağlamak, yenilenmek, canlanmak, iç benliğinize doğru huzurlu bir yolculuğa adım atmak için ilham verici bir adres. Dilerseniz sadece eşiniz/sevgiliniz ile romantik bir haftasonu veya hafta geçirmek için başbaşa gidebilirsiniz. Ayrıca özel programları takip ederek haftalık yenilenme workshoplarına birlikte katılabilirsiniz. Bu haftalarda neler mi var? Sağlıklı beslenme uzmanı Gül Kaynak önderliğinde kilo kontrolü ve zayıflama programı, Saman Durek, Devrim Akkaya, Arham Mincizoğlu, Sema Bakioğlu, Ulli Almendiger, Mehmet Genç, Metin Hara gibi konusunda uzmanlar ile tasavvuf, şamanizm, ayurveda, nefes gib spiritüel workshopları, yine uzman hocalar ile yoga ve meditasyon yapmak, ve açık hava spor aktiviteleri ile doğaya doymak… Dubleks odalar, taş evler ve dağ kulübeleri konseptleri ile tasarlanan 14 odalı otel, yaşamınıza ve ilişkinize pozitif değer katarak, bedensel, zihinsel ve ruhsal rahatlama uygulamaları ile negatif enerjilerinizden arınmanızı sağlıyor.

 

perdue

Per Due – Faralya / Uzunyurt köyü Kızılcakaya mevkii – Fethiye (www.perdue.com.tr)

Emel Arseven yorumları ile Per Due: Yüce Helios, yağmur ol Thetis ve Poseidon’un aşkına, sahneye çıkmaya sabırsız Bendis yakalanmış ayaklarından, saklanıyor çam ağaçlarının arkasına.

 

Tanrıların kendilerine sakladığı bu “kayıp” cenneti keşfetmek o kadar kolay değil. Ölüdeniz’den Faralya’ya giderken yolunuz Uzunyurt Köyü’nden geçiyorsa aracınızı Muhtar’ın yerine park edin ve doğanın eşsiz güzelliğinde saklanmış Perdue’nin konukseverliğini kabul edin. Kaldığınız sure boyunca mavi ve yeşilin muhteşem birlikteliğini yaşayacak, çadır ve bungalov konseptinin birleştirildiği ama lüksün ihmal edilmediği farklı tasarımdaki odanızda kalırken deniz sesini hep duyacak, sevdiğinizin yüzüne cennetin huzurunun yansıdığını farkedeceksiniz.

 

Kayalıkların üzerine konumlandırılmış ve doğa ile kucaklaşmış çadır ve bungalov biçimindeki 11 odanın yer aldığı bu cennette, 10 numaralı oda “özel bahçesi ve kayaların arasında küçük bir koyu” ile bu odada kalanlara ayrı bir keyif sunuyor.

 

Perdue’ye ulaşmak için havaalanından otele ulaşım imkanından faydalanabilirsiniz. Daha ucuz ulaşım alternatifi ise; özel araç kiralayabilir ve Uzunyurt Köyü’nde aracınızı parkederek, deniz kenarına inen 1 km’lik yolu otelin 4*4 aracıyla tamamlayabilirsiniz.

 

 

karia

Karia Bel – Bozburun – Marmaris (www.kariabel.com)

Esra Toros yorumları ile Karia Bel: Marmaris’te bir koy, Simi’ye komşu neredeyse… Şans bu ya, ulaşmak için denizi kullanmak zorunda kaldığın ve daha Bozburun’dan küçük bir kayıkla salına salına yaklaşırken yüklerinden arınmaya başladığın bir mekana yolculuk. Bir kaç katlı, sekmeli taş bir yapı ve sağında solunda çiçekler… Aynı sağ ve sol, bir de mekanın önü tümüyle deniz. Nerede durursan dur, orası denizin orta yeri. Sabah uyandığında turkuvaz bir su içine girip çıkamadığın. Gece o suyun üzerinde, tahta bir iskelede fenerlerle ışıklandırılmış bembeyaz masalar ve o masaların üzerinde servis edilen tarifsiz lezzetler doyamadığın. Uçsuz bucaksız bir karaltıdan ibaret denizin rüzgarla birleşip seni içine usulca bıraktığı özgürlük hissi. “Şimdi sen denizsin, rüzgarsın, balıksın” dedirten bir tatil kafası, bir ruh dinginliği.

 

Kapısını kapadığında ya da balkonundayken uçsuz bucaksızlığı hissettmeye devam ettiğin, sade ve sakin havasıyla seni biraz daha hafifleten apaydınlık odalar. O odalardan seyrettiğin aynı eşsiz manzara.

 

Çevrende hep gülümseyen çalışanlar ve çalışanlara gülümseme coşkusunda keyifli konuklar. Beliz Hanım’ın konuklarına gösterdiği mesafeli ve samimi özen. Her ihtiyacına duyarlı bir konukseverlik.

 

Karia Bel İstanbul’a uzak. Uzaklığı, fiziksel mesafesinden ziyade huzur dolu havasından ve ruhundan… Yunan adalarına kaçma olasılığından, Bozburun’un çarşısında farklı akan zamandan ya da sadece akşam üstü yastıkların üzerinde fırından taze çıkmış böreklerine eşlik eden taptaze çayından… Karia Bel senin içinden, ruhundan, en yakınından. Öyle bir deneyim işte, en hasından.

 

Villa-Mahal

Villa Mahal – Kalkan (www.villamahal.com)

Kalkan’da denize nazır taraça taraça inen Villa Mahal, ruhunuzu okşayan manzaraları ile zamanı durduran bir otel.  Denizden esen meltemi içine alan odalarında sabah uyandığınızda ilerideki yunusların oyunlarını izleyebilir, gün boyu hem deniz hem de deniz manzaralı havuzda yüzebilir, sessizliğin tadına vararak kitap okuyabilir, gün batımında restoran ve barında gökyüzünün aldığı turuncu, pembe, mor renklerin denize yansıması ile oluşan sürreal tabloyu izleyebilirsiniz. Sade ve zevkli bir tasarıma sahip otel, ruhunuza kesinlikle huzur getiriyor.

 

olympos

Olympos Lodge –Çıralı– Antalya (www.oysterresidences.com)

Deniz ile dağların buluşma noktasında Antik Likya’nın merkezinde yer alan Olympos Lodge Hotel, inanılmaz güzel limon bahçeleri içinde bembeyaza boyalı şirin odalarında doğayı ve huzuru sunuyor.  Özellikle sabahın erken saatlerinde denizin ve manzaraların tadına doyum olmuyor.

 

ortunc

Ortunç Otel, Cunda

Cunda adasının Midilli’ye bakan ucunda muhteşem çamlar ile çevrelenmiş yemyeşil bir doğanın içinde tenha bir koyda yer alan Ortunç, mavi ve yeşilin huzurlu bir buluşması. Kendi özel plajında sessizliğin, terasında inzivanın, restoranında harika lezzetlerin tadını çıkartabilirsiniz.

oliviera

Oliviera Resort, Kalem Adası

Kalem Adası’nda güzel bir bölgede yer alan Oliviera Resort, ağaçlarla dolu yeşil bir bahçe ile çevrilidir. Ege Denizi’ne bakan ve turkuaz suların muhteşem manzarasını sunan tesisin özel kum plajı var.

 

 

kaikias

Kaikias, Bozcaada

Özgün dekorasyonu, konukseverliği, lezzetli kahvaltıları ile ‘adeta bir tatlı huzur’ köşesi.

 

 

 LÜKSTEN VAZGEÇMEM DİYENLER İÇİNsabrinas

Sabrina’s Haus – Marmaris (www.sabrinashaus.com)

Bozburun’da sadece tekne ile ulaşılan Sabrina’s Haus’a portakal ve limon ağaçlarıyla sarılmış odalarında huzuru, deniz ile içiçe konumunda güneşin, denizin ve doğanın keyfini yaşatıyor. En keyifli aktivite kano ile etraftaki ıssız adacıkları keşfederek güneşi denizde batırmak.

 

dmaris

D-MARİS, Hisarönü

Çam ormanları ve dağlarla çevrili sessiz ve sakin cennet gibi bir koyda yer alan D-Maris, lüks tasarım ve hizmet anlayışının doruk noktası. Açık ve kapalı yüzme havuzları ile spa merkezinin yanı sıra Datça yarımadasında mavi bayraklı 5 özel plajı var. Çağdaş bir dekora sahip olan lüks odalarının hepsinde özel bir balkon ve panoramik Ege Denizi manzarası var.

 

mandarin

Mandarin Oriental, Bodrum

Ege Denizi manzaralı bu etkileyici sahil oteli Mandarin Oriental, Bodrum, hayallerinizin gerçeğe dönüştüğü yer. Cennet Koyu’ndaki sakin konumla stil, dinginlik ve 5 yıldızlı konforun bir araya geldiği eşsiz bir deneyim sunuyor. İki adet özel plajı, gurme restoranları, rahatlatıcı spa tesisi, modern oda, süit ve villalarıyla son derece rafine bir sahil oteli.

 

 

UYGUN FİYATLI ALTERNATİFLER İSTEYENLER İÇİN narkonak

 

Nar Konak – Behramkale – Assos  (www.assosnarkonak.com)

Esra Toros yorumları ile Nar Konak: Behramkale’de 5 odali bir siginak Nar Konak. Köyün tepe noktalarindan birinden, incelikli detaylar ve zerafetle bezeli bir dost evinden Assos’a ve guzelliklerine bakan gorkemli bir sadelik. Ege Denizi, Kaz Daglari ve Behramkale Köyü gozlerinizin onunde, ucsuz bucaksiz…

 

Köyün en guzel evlerinden birisi sihirli bir dokunusla ‘eviniz’ oluvermis. Guzelim bahcesi sizin bahceniz, o yatak ortulerini anneniz isledi, uzerinde yattiginiz hamak en yakin dostunuzdan hediye… Dis mekanin her kosesi kullanilmis siz dogayi icinize doya doya cekebilin diye. Oylesine sahici bir aidiyet duygusu ki, girişi kolay çıkışı olmasa…

 

Mekan Gizem ve Juan’a emanet. Kendileri Nar Konak ailesinin kizlari ve damadi. Juan’in atolyesinden cikmis cam kesme makinasiyla kesilip vazo haline getirilen sarap siselerinin icindeki papatyalar, Gizem’in kahvaltinizi hazirlarken basindan cikarmadigi yemenisi, kopekleri Skyla’nin medikal bir sampuanla mi yoksa bebe sampuaniyla mi yikanmasi gerektigi uzerine kisa bir diyalog, mekana giris yapan Avustralya’li konuklarla birlikte yenen keyifli bir aksam yemegi Nar Konak’in farki ve guzelligi. Kitap okumayi seven konuklari icin Gizem’in annesinin kendi elleriyle işledigi kitap ayracinin inceliginden olsa gerek ayrilir ayrilmaz yeniden gitme istegi…

 

Istanbul’dan keyifli bir araba yolculuguyla Canakkale uzerinden 5, Balikesir uzerinden 7 saatte sakli cennetinizdesiniz. Hem denize yakinsiniz, hem tarihe kisacik mesafeniz, hem de Kaz Daglari’nin dogasina her an kavusabilirsiniz. Nardan Konaginizda huzur icindesiniz ya da huzurlu bir Behramkale deneyiminin ta kendisisiniz.

 

Oyster –Faralya & Ölüdeniz – Fethiye

Oyster Residences, gözlerden uzak, sessiz ve konuklarına kendilerini evlerinde hissettiren küçük ve sade bir butik otel. Doğaya saygılı mimarisi ve muhteşem konumu sayesinde  doğayı ve denizi en yalın haliyle yaşamak, kendinizle başbaşa kalıp ruhunuzu dinlendirmek için ideal.

 

Kale Pansiyon – Kekova – Antalya (www.kalepansiyon.com)

Sadece tekne ile ulaşılan Kale Köy’de yer alan Kale Pansiyon, eski usül bir köy pansiyonu. Denizin ortasında köy yaşantısı doğallığını arayanlar için ideal.

 

Sunmak bizden, seçim sizden. Romantizminiz ve keyfiniz  bol olsun 🙂

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ ROMANTİK TÜRKİYE OTEL ÖNERİLERİ

ROMANTİK DOĞADA BÜYÜLENME OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-dogada-buyulenme-otelleri

ROMANTİK SUYLA BULUŞMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-suyla-bulusma-rotalari

ROMANTİK ZAMANDA KAYBOLMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-zamanda-kaybolma-otelleri

ROMANTİK DAMAK TATLANDIRMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-damak-tatlandirma-otelleri

SANATSEVER ÇİFTLER İÇİN ROTALAR: www.yolculukterapisi.com/turkiye-sanatsever-ciftler-icin-rotalar

ROMANTİK KAYAK OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-kayak-butik-otelleri

AŞK TAZELEME ADRESLERİ: https://www.yolculukterapisi.com/ask-tazelemek-turkiye/

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval