TÜRKİYE: ROMANTİK DAMAK TATLANDIRMA OTELLERİ

GURME ÇİFTLER İÇİN ROMANTİZM NOKTALARI

Bazen gözlerden uzak birlikte kalabilmek, başbaşa aşk tazelemek, bazen de çocukları bırakıp huzurlu ve sakin bir ortamda romantizm yapabilmek isteyenler için, Türkiye’nin farklı köşelerinde ruhu okşayan zevkli ve keyifli damak tatlandıran otelleri seçtik.

casalavanda 

Casa Lavanda, Şile

Doğayla baş başa, sakin, huzurlu, kaliteli ve yalın bir dinlence… İstanbul’dan yalnızca 45 dakikada ulaşılabilen, Şile’ye bağlı Ulupelit Köyü’ndeki Casa Lavanda Boutique Hotel, 17 bin metrekare yeşil alanı, en ince detayları düşünülmüş 13 odası ve uzman terapistlerce prestij Aromaterapi markası Darphin’in bakım ve masajlarının sunulduğu CASA LAVANDA DARPHIN SPA’sı ile misafirlerini özenle ağırlıyor. Şehir insanının doğayla doyasıya yaşam özlemini karşılayan, sakin, huzurlu ve yalın bir cennet köşesi burası. İnşaatında doğal yapıya ve ekosisteme uyumlu olmasına, özgün mimari ve iç dekorasyon öğeleri kullanmaya özen göstermişler. Gerek iç, gerekse de dış mekânlarda konfordan ödün vermezken, doğal ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen taş ve ahşap gibi malzemelere ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına öncelik vermişler. Eşsiz bir peyzajda yer alan bu harika otelde, aile işletmesi titizliği ve özeni her ayrıntıya yansıyor. Casa Lavanda Restaurant ise, Şef Emre Şen’in çok özel gurme mutfağı ile lezzet severler için çekim noktası konumunda bulunuyor.  Emre Şen, İstanbul Mikla’da Şef Mehmet Gürs ile, İtalya Treiso’da Michelin Yıldızlı Şef Maurilio Garola ile çalıştıktan sonra şimdi kendi mutfağında kendi mönülerini hazırlıyor.

 

2roomsurla

2ROOMS –  Urla Şarapçılık içinde iki özel suit odalı butik otel

Konaklama şansına sahip olduğum bu olağanüstü otelin 20 yıl önce Urla topraklarına aşk ile başlayan, üzüm bağları ve şaraplar ile devam eden yolculuğu ve 2 odalı otelin hikayesini  en iyi sahipleri anlatmış:

‘Keşif… Klazomenai … Urla

Bundan binlerce yıl öncesinden kalan bağ setlerine rastladığımızda doğanın Urla’ya verdiği mucizeye tanık olduk… Unutulmuş bir kültürün ve yok olmuş bir geçmişin ne kadar yakınımızda olduğunu gördük.

Hayal… Klazomenai yeniden doğmalıydı.

O bağların zarafetle Urla’yı nasıl donatabileceğini düşündük. Ve yepyeni bir Urla hayal ettik. Bağları, şarapları, şaraphaneleri, misafirleri… Geçmişi yeniden canlandırabiliriz dedik ve yola çıktık.

Yol… Bu yol doğanın yoluydu. Toprağın, dağlıkların değişebileceğini gördük. Özüne dönmek için bizim çabamızı coşkuyla karşılamasına şahit olduk. Toprakla beraber çalıştık, öğrendik ve mutlu olduk. Toprağa, doğaya, Urla’ya ve çabamıza aşkla sarıldık.

Sabır…Toprak özünü bulurken, bağlar canlanırken bekledik.İçerisinde  Üzümün şaraba dönüşeceği tesisimizi kurduk. Dünyayı dolaşıp en iyiyi aradık. Geçmişi canlandırmak için elimizden gelenin en iyisini ve fazlasını yaptık… Toprağı beklerken onun için çalıştık.

Derken…Bornova Misketi, Chardonnay, Nero d’Avola, Sangiovese, cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Syrah, Petit Verdot, Boğazkere ,Urla Karası …  Aşkla, çabayla, sabırla yeniden doğdu…  Yolculuk sürüyordu.

Şarap… Urla Chardonnay, Serenedias,Symposium, cabernet Sauvignon, Vourla, Nexus, Tempus, Nero d’Avola, Boğazkere şişelendi.  Sabır, şarap oldu.

Başarı…Urla’nın toprağı mı? Güneşi mi? Bereketli yağmurlar mı? Dünyanın dört bir yanından öğrendiklerimiz mi? İş gücümüz mü? Aşkımız mı? Çalışmamız mı? Neydi  başarının sebebi? Bizce hepsiydi. Bizce şişelerimiz hepsiyle doluydu.

Two Rooms… Hayallerimizin dünyasını yaşadığımız dünya ile buluşturduk… Bağlar, şaraphane, hasat zamanları, tadımlar, komşu bahçemizde bin bir çeşit bitki örtüsü, yürüyüş parkuru, tertemiz deniz, Urla ve bütün bu coşkuyu sizinle paylaşabilmemizi sağlayan iki oda.  Bu doğada uyanabilmeniz için. Şişelerimizi nasıl doldurduysak, onu ruhunuza katabilmeniz için. Bekliyoruz…

 

Barbaros Bağ Evi, Trakya

Fransa’da uzun yıllar gastronomi üzerine eğitim alan ve çalışan Can Topsakal’ın Türkiye’ye dönünce, Çatalca’da 230 dönüm tarım arazisi üzerine kurduğu Barbare Bağları içinde yer alan Barbaros Bağ Evi,  Trakya’ya Provence esintileri taşımış. Yemyeşil üzümler ile kaplı bağların arasında uyanmak, şaraplarını çok sevdiğimiz Barbare markasını yerinde deneyimlemek, üzümün dalından bardağa yolcuğunu dinlemek, bağlar arasında yürümek, hatta bağbozumuna katılmak, pekmez soslu bonfile, üzüm sarma, oğlak etli menü gibi muhteşem lezzetlerin tadına bakmak, yemek atölyelerine katılmak Barbaros Bağ Evindeyken yapabileceğiniz harika aktiviteler.

 

Argos – Uçhisar – Kapadokya  (www.argosincappadocia.com)

Kapadokya’ya son yıllarda katılan en büyük değer şüphesiz Argos otel. Uçhisar yamaçlarında terk edilmiş bir yerleşkenin, Kapadokya’nın büyüleyici doğasına, yüzbinlerce yıllık tarihine, yerel kültürüne ve mimari dokusuna saygı duruşu sergilenerek, yeniden doğuşuna tanıklık ettiğiniz bir sanat enstelasyonu adeta bu otel.

Argos’u büyüleyici kılan 17 yıl süren bir sevda öyküsü aslında. Gökşin Ilıcalı’nın Kapadokya’nın kalbinde yer alan eski Uçhisar Köyü’nün doğasına, kültürel mirasına, tarihi dokusuna duyduğu hayranlık, Güvercinlik Vadisi’ne tepeden bir bakan yamaca kademeler halinde yayılan terkedilmiş 6 konağın kalıntılarını keşfettiği zaman, bir aşka dönüşmüş. Bir hayale inanmış Gökşin Bey ve Ağa Han ödüllü mimar Turgut Cansever’in estetik rehberliğinde, burada yatan hazineyi yeniden gün ışığına çıkarmaya baş koymuş.

Dile kolay, 17 sene sürer mi bir restorasyon? Ancak binlerce yıllık yaşanmışlığın hakkını vererek, her detayını özenle düşünüp, her köşesini ince ince işleyip, bir tutku hikayesi yontulmuş Argos’un taşlarına. Ve tarih yeniden yorumlanarak Kapadokya misafirleri ile buluşmuş.

Argos sadece birkaç binanın restorasyonundan oluşmuyor. 15 dönüme yayılmış vadilerdeki taş konakların ve birçok mağara evin yanı sıra, 17 yıl önce gerçekleştirilen kazılar sonucu binlerce yıllık bir manastır yerleşkesine bağlı mağaralar, yeraltı tünelleri, kilise, şırahane, tandır ve mahzenler keşfedilmiş. Tüm bu uykuda gizlenmiş cevherler, titiz bir çalışma ile gün ışığına çıkartılmış. Her köşesi özenle, aslına sadık kalınarak restore edilmiş ve yaratıcı tasarım ile harmanlanarak yeniden hayat bulmuş. İşte bu yüzden Argos geçmişin günümüzle masalsı ve mistik bir buluşması. Argos hakkında daha detaylı bilgi için: www.yolculukterapisi.com/kapadokya-argos-otel

 

 

 

Urla Bağevi, Yağcılar Köyü, Urla

Sakin, gözlerden uzak, huzurlu bir kaçamak için ideal bir adres. Taş mimarisi, yemyeşil doğası ile bir harikalar diyarını andırdan butik otel minimalist bir dekorasyon sunan 6 odaya sahip. Yağcılar köyünün sessiz bir bölgesinde yer alan Urla Bağevi, taş duvarların yanı sıra dağ ve bahçe manzaralı bir balkon veya veranda sunan, modern bir şekilde dekore edilmiş odalara ev sahipliği yapıyor. Romantik ve tazeleyici bir ‘bağbozumu’ haftasonu için ideal bir adres.

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ ROMANTİK TÜRKİYE OTEL ÖNERİLERİ

ROMANTİK DOĞADA BÜYÜLENME OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-dogada-buyulenme-otelleri

ROMANTİK SUYLA BULUŞMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-suyla-bulusma-rotalari

ROMANTİK ZAMANDA KAYBOLMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-zamanda-kaybolma-otelleri

ROMANTİK DAMAK TATLANDIRMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-damak-tatlandirma-otelleri

SANATSEVER ÇİFTLER İÇİN ROTALAR: www.yolculukterapisi.com/turkiye-sanatsever-ciftler-icin-rotalar

ROMANTİK KAYAK OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-kayak-butik-otelleri

AŞK TAZELEME ADRESLERİ: https://www.yolculukterapisi.com/ask-tazelemek-turkiye/

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval