TÜRKİYE: ROMANTİK DOĞADA BÜYÜLENME OTELLERİ

DOĞAYLA BULUŞMAYI SEVEN EKOLOJİK ÇİFTLER İÇİN ROMANTİZM NOKTALARI

Bazen gözlerden uzak birlikte kalabilmek, başbaşa aşk tazelemek, bazen de çocukları bırakıp huzurlu ve sakin bir ortamda romantizm yapabilmek isteyenler için, Türkiye’nin farklı köşelerinde ruhu okşayan zevkli ve keyifli doğayla buluşma otellerini seçtik.

 narkoy1

Narköy, İzmit

Sevdiğiniz kişi ile doğanın kalbinde doğal ve sade bir öze dönüş tatili geçirmek isterseniz eğer adresiniz Narköy…  Narköy doğaya ve toprağa dokunmayı hatırlatan orman içinde bir köy. Organik tarım yöneticisi ve NLP uzmanı ‘Nar Anne’, yani Nardane Kuşçu’nun uzun yıllardır eğitim çiftliği hayali ile oğlu Ozan Kuşçu’nun eğitim oteli fikrinin buluşmasından doğmuş. İnsanın doğaya bağlı kalmasını amaç edinen Narköy, ormana, ağaçlara, toprağa, gökyüzüne farkındalık yaratacak perspektiflerden oluşan, sürdürülebilir yaşam modellerinin geliştirildiği, ekolojik yaşamı yakından tanımayı ve deneyimlemeyi isteyen herkesin faydalanabileceği bir ‘eko-otel’, bir organik tarım çiftliği ve eğitim yerleşkesi… Sürdürülebilir enerji kullanımının esas olduğu Narköy’e ait yapılar, düşük karbon ayak izine sahip hafif çelik sistemi ile inşa edilerek, her ölçekte geri dönüşümlü ve doğal içerikli malzemelerle oluşturulmuş.

Narköy, kurucularının zengin gönlü ve ufkunun yanı sıra gönüllülerin desteği ile ayakta duruyor. Buraya dünyanın pek çok yerinden doğa ve toprak dostu geliyor. Tohumdan toprağa, gübreden toplamaya her aşamada müthiş bir emeğin olduğu köyde, kıl çadırlarda hep beraber yeme yeme geleneği özenle devam ettiriliyor.

Narköy; tarihte İpek Yolu üzerinde bulunan limanlardan olan Kerpe’ye 3 km. mesafede, üç tarafı ormanlarla çevrili 100 dönüm arazi üzerinde konumlanıyor. Çağdaş bir çiftlik ve otel mantığıyla hizmet veren Narköy, 14 odasının yanı sıra; aile ve grup konaklama üniteleri, yörük çadırı, organik çiftlik yemeklerinin pişirildiği ana restoran, açık ve kapalı derslikler, organik tarım çiftliği ve muhteşem bir orman ile konuklarını ağırlıyor. Doğanın kalbinde tatil yapmak, çiftlik hayatını deneyimlemek, çeşitli eğitim, aktivite ve atölye çalışmalarına katılmak için ideal bir yerleşke olan Narköy; doğanın getirdiği kıstas ve sunduğu olanaklarla şekillenmiş, coğrafyasına saygılı, yöresel ve çağdaş bir yaşam alanı olarak öne çıkıyor.

Narköy’de neler mi yapabilirsiniz? En doğalından en tazesinden lezzetler ile donanmış mükellef bir sofrada kahvaltı ile gün başlayacağınız kesin. İsterseniz kahvaltı öncesi orman ve çiftlik yürüyüşü yapabilir, hayvan bakımı ve süt sağmaya dahil olabilirsiniz. İsterneniz tölyelere katılabilir, ekim dikim ve hasatın bir parçası olabilir, at veya bisiklet ile çevreyi keşfedebilir, çilek veya domates toplamaya gidebilir, akşamları da ateş başı sohbetleri ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Atölye ve etkinlikler: balkon gibi kısıtlı alanlarda pratik bahçe yönetemleri öğreten ‘Kendi bahçeni yap’ ve ‘Doğada hayatta kalmayı öğreten ‘Doğada Olmak’ eğitimleri, Permakültür, kompost, peynir ekmek yapımı atölyeleri, holistik sağlıklı beslenme programları, çocuklar için doğa içinde kişisel gelişim kamplarını kapsıyor.

palivor

Palivor Çiftliği, Demirköy Kırklareli

İstanbul’dan 3.5 saat uzaklıkta, Demirköyde, İğneada Ormanlarının tam ortasında 140 dönüme yayılmış Palivor çiftliği hiç eldeğmemiş bir doğa ile buluşmak isteyenler için ideal. Emre Oral ailesi ile birlikte temiz havaya ulaşmak ve organik tarım yapmak için kurduğu çiftlikte yer alan evlerden birisi olan 5 odalı Taş Evi misafirlere de açmış.  Ekolojik gıda meraklıları 110’dan fazla tarım ve süt ürünü sunan Palivor markasını bilir,  işte bu ürünler bu çiftlikten geliyor. Yani Taş Ev sadece çiftlik ve doğal bir hayatı deneyimleme şansı değil, en taze organik mahsüller ile yerinde buluşma ve gastronomik deneyimler yaşama şansı da sunuyor. Çiftlikte kuzu, koyun, keçi, tavuk, at, ve eşekler rahatça dolaşıyor 11 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet parkuru yer alıyor. Dünyanın sınırlı sayıdaki Longoz Ormanlarına da yarım saatte ulaşabiliyorsunuz.

 

Barbaros Bağ Evi, Trakya

Fransa’da uzun yıllar gastronomi üzerine eğitim alan ve çalışan Can Topsakal’ın Türkiye’ye dönünce, Çatalca’da 230 dönüm tarım arazisi üzerine kurduğu Barbare Bağları içinde yer alan Barbaros Bağ Evi,  Trakya’ya Provence esintileri taşımış. Yemyeşil üzümler ile kaplı bağların arasında uyanmak, şaraplarını çok sevdiğimiz Barbare markasını yerinde deneyimlemek, üzümün dalından bardağa yolcuğunu dinlemek, bağlar arasında yürümek, hatta bağbozumuna katılmak, pekmez soslu bonfile, üzüm sarma, oğlak etli menü gibi muhteşem lezzetlerin tadına bakmak, yemek atölyelerine katılmak Barbaros Bağ Evindeyken yapabileceğiniz harika aktiviteler.

 

Villa Fe, Çatalca

Ferhan Kolverdi, şehrin stresinden uzaklaşarak ve doğanın dinginliği ile buluşmak için Çataşca’da bir çiftlik evi inşaa etmiş. Çiftliğin enerjisi kendisine o kadar iyi gelmiş ki 2010 yılında evi meraklıları ile paylaştığı bir butik otele dönüştürmüş.  Heryerinden yeşil fışkran bu 15 dönümlük çiftlik, doğayla buluşmanın yanı sıra yoga, meditasyon, nefes, şaman ve kızılderi ritüellerine katılarak huzur ve şifa bulmak için de ideal. 18 odalı çiftlik evinde, tarla ve seralarda yetişmiş taze köy mahsülleri ile hazırlanmış harika vejeteryan lezzetler sunuluyor.

 

Saklı Göl Evleri

Karacaören Antalya, http://www.sakligolevleri.com

Yeşillkiler ile çevrili muhteşem bir gölün etrafında bambaşka bir dünyada hissedeceğiniz, doğanın, huzurun ve sessizliğin tadına varabileceğiniz, zamanın yavaşladığına şahit olacağınız bir cennet Saklı Göl Evleri. Manzaranın keyfini çıkartabildiğiniz, doğadaki ahengini yansıtan ve evde hissettiren göl evlerinde konaklarken, balıkçılık, kano gezisi, doğa yürüyüşü, tekne gezintisi, bisiklet turu gibi aktivitelerin yanı sıra Sagalassos, Kremna, Milyos (Milias) Antik Kentleri ve Yazılı Kanyon (Kral Yolu)u ziyaret edebiliyorsunuz.

 

Moyy Mini Otel, Çamlıhemşin, Rize

Doğu Karadeniz’in bozulmamış doğasında kısa bir kaçamak yapmak için harika bir adres. Çamlıhemşin kasabasında taş ve kestane ağacından inşaa edilmiş tarihi bir binın restorasyonu ile misafirleri ile buluşan Moyy otel & kafe, Kaçkarlar’a giriş yapmak için ideal bir konumda. 6 odalı basit bir ekolojik bir lodge gibi düşünebileceğiniz otel, tüm sadeliğine rağmen masalsı bir atmosfere sahip. Fırtına deresine bakan 3 odadan birisinde konakladığınızda derenin dinlenidirci sesi, yağmur sonrası buram buram kokan toprak ve çimen kokusu, heybetli tepelerden aşağılara kadar uzanan yemyeşil ağaçları tüm duyularınızı canlandırıyor. Tabii ki Kaçkar yaylalarında yürüyüşler, çay toplama ve bal sağımı gezileri, Ağustos’ta yabanmersini, frambuaz ve böğürtlen tarlaları gezileri gibi etkinlikler ile doğada bolca vakit geçirdikten sonra acıkmamak mümkün değil. Yöreye özgü lezzetler, ev yapımı reçeller, Çamlıhemşin balları, mevsim meyvaları ile hazırlanmış likörler ve içeceklerin tadına doyum olmuyor.

 

Manici Kasrı – Yeşilyurt Köyü – Kaz Dağları

Manici Kasrı, Kazdağı eteklerinde, uçsuz bucaksız zeytinlikler, badem ve incir ağaçları arasında şehirden uzak doğada bir kaç gün geçirmek isteyenler için ideal bir butik otel.

Otantik taş mimari üslupla, yıkılmış eski bir zeytinyağı fabrikasının taşları, ahşap kolon ve kirişleri kullanılarak inşa edilmiştir. Duvarları yüz yıllık ateş tuğlaları ile örülmüş kemerli koridorlarında yürürken tarihi bir şatodaymışsınız hissi yaratıyor. Menüsünde brokoli, ısırgan otu, hindiba ve semiz otu içeren yöre yemekleri; çeşit çeşit zeytinyağlılar ve deniz mahsulleri yer alıyor ve yemeklerde kullanılan süt, peynir, bal ve zeytin Yeşilyurt ve çevre köylerden elde ediliyor. Yazları ise köyden sahile inince Manici Kasrı’nın özel plajına ulaşıyorsunuz Yazları sadece otel misafirlerine ait bu özel plajda zeytin ağaçları arasında, çimlerin üzerinde güneşlenebilir, deniz keyfi yapabiliyorsunuz.

 

 

Teomida Hotel, Burhaniye

Kuzey Ege’de, Edremit Körfezi’nin güneyinde, muhteşem Kaz dağları ve Edremit Körfezi manzarasına hakim bir konumda dünya tatlısı insanlar tarafından işletilen bir cennet köşesi Teomida.   Doğa’ya saygı anlayışı ile inşa edilmiş olan Teomida, bir Akdeniz bahçesine dönüştürülmüş olan rüya gibi bir 1,5 hektarlık zeytinliğin ortasında yer alıyor. Tepelerde ve ağaçların arasında sudan uzak olduğunuzu sanmayın, bahçe içinde ısıtılmış bir yüzme havuzu, içeride de bir serinleme havuzlu ve bir Türk Hamamı var.

Pelin Bastide’nin sözleri ile Teomida:

Doğayla bütünleşecek bir otel…

Eski İngiliz ve Fransız gülleri, Akdeniz bitkileri kokularıyla dolu bir bahçe,

Doğal ortamlarında rahatsız edilmeyen hayvanlar ; sincaplar, kaplumbağalar, baykuşlar, yaban tavşanları, onlarca çeşit kuş ve kelebekler,

Sabahları rahatsız edip de yumurtalarını “çalacağımız” tavuklar !

Sebze bahçemizden ellerimizle organik sebzelerimizi toplamak ,

Özgürce büyüyen ve meyvelerinden harika doğal bir zeytinyağı üreteceğimiz zeytin ağaçları.

Rüyamızın adını TEOMİDA koyduk

Bir Fransiz-Türk çiftin doğaya ve Türkiye’ye olan sevgisinde yaşam buldu Teomida.

Fransız kültürünü ve yaşam tarzını Türk misafirperverliğiyle birleştirip konforlu , sessiz, doğayla içiçe bir tatil sunuyoruz misafirlerimize.

 

Çakal İni, Boztepe Köyü, Kaz Dağları

Boztepe Köyü’nde yemyeşil bir yamaca kurulmuş 8 odalı bir ev-otel Çakalini. İsmini bulunduğu yörenin orjinal isminden alıyor. Reklamcı & sanatçı Ümit Bey ve kalite kontrol uzmanı Sibel Hanım yoğun iş hayatlarına bir nokta koymuş ve Cunda ve Midilli Adası’nı tepeden izleyen nefis manzaralara nazır bu araziye aşık olup, buraya yerleşme kararı vermişler Mimar Nevzat Sayın ile birlikte çalışarak, yöresel taş ve brüt betondan tamamen doğa ile uyumlu ve kendi estetik zevklerini yansıtacak şekilde sekiz yılda bir ev inşaa etmişler.

Taraça taraça inen arazide ana binanın alt bölümlerinde odalar ve en altında da muhteşem bir sonsuzluk havuzu yer alıyor. Dağ başında, horozlar ve eşekler, ortancalar ve lavantalar arasında, bol oksijenli doğanın içinde, yöresel otlar ve isli av etleri ile bezenmiş sofralarda, huzurlu ve sakin bir tatil isteyenler için tam biçilmiş kaftan. Ümit Bey’in kendi ahşap atölyesinden çıkan el işleri otelin farklı köşelerinde karşınıza çıkıyor. Gün boyunca huzur veren müzik sesleri yükseliyor. Çakal İni’nin kedisi Çarli ve eli ayağı Bahar Ablası da burayı sevmeniz için diğer sebepler.

 

 

GoldenKey Bördübet, Marmaris

Çam ormanları içinde yer alan Golden Key Bördübet, nehir kıyısında yemyeşil bir bahçenin içinde sakin, huzurlu bir doğa mabedi adeta. Nehrin hemen kenarında yer alan iki katlı evler doğa renklerinde, ideal huzuru sağlayacak şekilde sade ve ferah bir dekorasyona sahip. Her odadaki özel balkondan bahçenin, nehrin ve dağların manzarası nefis. Güne yakındaki köylerden gelen taze ürünlerin sunulduğu zengin bir kahvaltı ile başlayıp, doğal çevrenin panoramik manzarasını sunan terasta kahvesini yudumlayabilir, nehirdeki kuğuları izleyerek romantik bir akşam yemeğinin keyfine varabiliyorsunuz. Otelin tekneler ile ulaşılan özel bir plaj alanı da var.

 

 

 

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ ROMANTİK TÜRKİYE OTEL ÖNERİLERİ

ROMANTİK DOĞADA BÜYÜLENME OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-dogada-buyulenme-otelleri

ROMANTİK SUYLA BULUŞMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-suyla-bulusma-rotalari

ROMANTİK ZAMANDA KAYBOLMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-zamanda-kaybolma-otelleri

ROMANTİK DAMAK TATLANDIRMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-damak-tatlandirma-otelleri

SANATSEVER ÇİFTLER İÇİN ROTALAR: www.yolculukterapisi.com/turkiye-sanatsever-ciftler-icin-rotalar

ROMANTİK KAYAK OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-kayak-butik-otelleri

AŞK TAZELEME ADRESLERİ: https://www.yolculukterapisi.com/ask-tazelemek-turkiye/

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval