TOLEDO – ONUR ACAR ÖNERİLERİ İLE

Yazar: Onur Acar

Toledo, vizigotlar zamanında İspanya’ya başkentlik yapmış muazzam bir şehirdir. UNESCO ödüllü ve üstelik şehrin tamamı yine UNESCO tarafından koruma altındadır. Eğer yolunuz İspanya’dan geçerse bu ülkeyi keşfetmek için Toledo başlangıç için mükemmel bir seçim olacaktır. Üç farklı ortaçağ kültürünü barındırmış olan Toledo’da Hristiyanlığın, Yahudiliğin ve Müslümanlığın izlerine her yerde rastlıyorsunuz.

 

Bir karakol kalesi olarak kurulan bölge, Hristiyanlığın yayılmasıyla birlikte görkemli bir büyüme göstermiş, Madrid’in başkentliği üstlenmesinden sonraise büyümesi durmuştur. Toledo, şu anda 50.000 kişilik nüfusuyla sakin bir hayat sürmekte.

 

 

Bu görkemli kent, hem doğası hem de mükemmel derecede korunmuş ortaçağ yapılarıyla tam bir gezi ve fotoğraf cenneti. Kenti yüzeysel olarak gezmek isterseniz 1 gün ayırmak yeterli olacaktır. Ancak iyi bir gezgin ve iyi bir fotoğrafçıysanızToledo’ya daha fazla vakit ayırmanız gerekecek.Kent, ortaçağ yapılarıyla meşhur olmasına karşın geçmişte ve günümüzde kaliteli çeliği ile de nam salmıştır. Tarihi boyunca dünyanın en iyi kılıçları bu şehirde dövülmüştür. İspanyollar, çelik madenlerindeki çeliğin bu kadar kaliteli olmasını şehrin ortasından geçen Tagos nehrinin etkisiyle olduğuna inanıyorlar. Günümüzde geçimini büyük ölçüde turizmden sağlayan Toledo’da hediyelik eşya satışının fazla olmasından dolayı artık çelik ürünler niteliksiz, fabrikasyon bir hale gelmiş. Yinede burada yaşayan bazı çelik ustaları tarafından sanatları korunmaya çalışılıyor.

 

 

Ateşli silahların bulunmasıyla birlikte kılıç ve bıçak üretimi durma noktasına kadar gelir. Çelik, kılıçlar için değil tabanca ve diğer ateşli silahların yapımı için kullanılmaya başlanır. Kentte halen bir silah fabrikası mevcuttur. AlexsandreDumas tarafından yazılan Üç Silahşörler kitabı Toledo kılıçlarını iyice popülerleştirmiştir.Şehrin dar sokaklarını adımlarken hediyelik eşya dükkanlarında bu meşhur kılıç ve bıçaklardan oldukça fazla göreceksiniz. Hatta yine turistik amaçlı kurulmuş atölyelerde çelik dövülme işlemlerini görmeniz ve fotoğraflamanız mümkün. Silah yapımı dışında metal kakma ve boyalarla süslenen hediyelik eşyalarda Toledo’nun diğer el sanatları arasında yer alıyor.

 

Şehirde görülmeye değer oldukça fazla yapı var ve hiç kuşkusuz bunlardan en önemlisiToledo Katedrali’dir. Toledo Piskoposu ve Vizigot Kralı tarafından yaptırılan yapının içinde birçok ünlü ressama ait resimler var.

 

 

Kartaca Generali Hannibal,Toledo çeliğinden yapılmış kılıçların ününün artmasında etkili olmuştur. Toledo çeliğinden yapılmış kılıçlarını ordusuna kullandırmış ve 20.000 kişilik piyade ve 6 bin kişilik süvari ordusuyla 700.000 kişilik Roma ordusunu bozguna uğratmıştır. Kartacalılar’ın cesaretinin önüne geçen çeliğin namı, yayılmış ve devamında Romalılar tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Kılıçlardaki üstün sertlik ve kalite Avrupadaki diğer ordular üzerinde de yüzyıllar boyunca korku etkisi yaratmıştır. Kent, Müslümanlar tarafından ele geçirildikten sonra Toledo çeliğinin üstünlüğünü onlarda kabul ederek kendi çelik ustalarının teknikleriyle birleştirmiş ve orduları bu savaş malzemelerini kullanmıştır.

 

UNESCO koruması altında olmasına rağmen Katedral içindeki müzede bu resimlerin, rölyeflerin, kabartmaların ve gözünüzün gördüğü diğer her şeyin fotoğrafını flaş kullanarak çekmek serbest. Flaşlı fotoğraf çekimleri bu eserler üzerinde oldukça yıpratıcı oluyor.

 

 

Katedral içinde toplantı odasının tavanı da oldukça dikkat çekici. Tavanda yer alan garip görünümlü şapkalar, zemine gömülmüş olan Piskopos ve Başpiskoposlara ait. Her bir şapka ait olduğu Piskopos ve Başpiskoposun mezar yerini belirtiyor.Santo Teme Kilisesi görülmeye değer başka bir yapı. Ünlü Ressam El Greco’nunOrgaz Kontu’nun gömülüşünü betimlediği bu devasa resmi bu kilisede görebilirsiniz. Alcántara ve San Martin köprüleri kentin iki yakasını birbirine bağlar ve görülmesi gereken diğer yapılardandır. Toledo tren istasyonu da dikkat çeken yapılar içinde. Salvador Dali’ninde içinde bulunduğu “Yüce Toledo Tarikatı” bu tren istasyonunu gece boyunca içki içmek ve toplantılar yapmak için kullanmışlardır.

 

 

Ortaçağ kültürünün en güzel örneklerini görebileceğiniz Toledo, yılın her mevsimi turistleri ağırlıyor.

 

OTELLER
Hilton Buenavista– Concilios de Toledo 1, 45005 – 5 Yıldız
Palacio Eugenia De Montijo– Plaza Del Juego De Pelota 7, – 5 Yıldız
Hesperia – Marques de Mendigorria 8 – 10, 45003 – 4 Yıldız
Parador De Toledo– Carretera Avila Km 2750, T – 4 yıldız
AC Hotel Ciudad de Toledo – Ctra.deCircunvalacin, 15, 45005 – 4 Yıldız
Eurostars– P De San Eugenio S/N, 45003 – 4 Yıldız
Hotel Mayoral- Avda. De Castillala Mancha, 3, 45003 – 3 Yıldız
Hotel Maria Cristina – C/ Marques de Mendigorria, 1, 45003 – 3 Yıldız
Best Western Plus Hotel – Recaredo 24, 45004 -3 Yıldız
Hostal Maravilla– Barrio Rey, 7, Toledo, 45001 – 3 Yıldız
Carlos V– Trastamara 1, 45001 – 3 Yıldız
Martin Hotel – C/Espino10 , 45003 -2 Yıldız

 

 

RESTORANLAR
Restaurante Adolfo, Calle Granada 6, 45001
Los Cuatro Tiempos, Sixto Ramón Parro, 5. 45001
Restaurantes Casa Aurelio, Sinagoga, 1, Sinagoga, 6, Plaza del Ayuntamiento, 8, 45001
Casón de los López de Toledo,CalleSilleria 3, 45001
El Pórtico, AvenidaAmérica 1, 45004
Hierbabuena, Callejón San Jose 17, 45003

 

Lokal Lezzetler
Paella: Geleneksel bir Katalan yemeği olan ve orjinali deniz ürünleriyle yapılan bir pirinç yemeğidir. Ancak tursitlerin damaktadına göre de tavuk ya da sebze ile de uyarlamaları mevcuttur.

Tapas: İspanyol usulü mezeler. Deniz ürünleri mezeleri ve bizim ülkemizdeki zeytinlerden farklı olarak çok iri zeytin tapas’ları öne çıkan mezeleri arasında. İspanyollar genel olarak iş çıkışlarında tapa keyfi yapmaya özen gösteriyorlar.

Deniz Ürünleri: Başta balık olmak üzere her türlü deniz ürününü çok uygun fiyatlara yiyebilirsiniz.

 

Lokal İçecekler
Sangria: Geleneksel bir şarap kokteylidir. Ülkede çokca bulunan torpik meyveler ile şarabın karıştırılması ile yapılır.

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız
Onur Acar

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir