FORMENTERA İZLENİM & ROTALAR & REHBER


AKDENİZ’İN EN ÖZGÜR ADASI

 

İbiza’ya 30 dakika uzaklıktaki küçücük Formentera adası adeta başka bir dünya. Havalimanı olmayan, sadece birkaç yol ile koyları birbirine bağlanan bu ufacık ada, gözlerden uzak ve bakir kalmayı başarabilmiş. Zamanla adanın el değmemişliği sanatçı ve tasarımcıları etkileyerek, yüksek topuklardan, görmek ve görünmekten, yapmacıklıktan kaçınmak ve gerçekten sadece deniz ve güneş eşliğine rahatlamak için gizli bir adres haline gelmiş. Bob Dylan, Marni’nin tasarımcısı Consuelo Castiglioni, Kate Moss, Simon Le Bon, David Gilmore, Philippe Starck, Sadie Frost, Lance Tilbury buraya kaçan bazı isimler. Uzun bembeyaz kumlu dingin plajlar ve küçük gizli koylarda hippiler, çıplaklar, aileler, sanatçı ve tasarımcılar rahatlıkla birbirine karışıyor.

 

Tüm gün plajlarda tertemiz denizin ve beyaz kumsalların keyfini çıkartmak, orjinal çakıltaşları ve deniz kabukları toplayarak zamanı durdurmak mümkün. Formentera tüm kaygılarınızdan, günlük hayatınızdaki tüm rollerinizden arınmak ve yeniden doğmak için son derece rahat, samimi ve doğal bir ortam sunuyor. İbizanın La Savina limanından saatbaşı kalkan feribotlar 25 dakikada Formentera’ya ulaşıyor. Adayı motosiklet yaya da ufak bir araba kiralayarak gezmek çok kolay. Eğer tekne ile Balear adalarını ziyaret ediyorsanız adanın araba ile ulaşılmayan tüm küçük koylarının keyfini çıkartma şansına sahipsiniz, sizden başka neredeyse başka hiçkimse olmayacak.

 

Formentera ile uyumlanma rehberi;

• Saatlerinizi ve telefonlarınızı fırlatıp atın. Ayakkabılara da gerek yok. Sadece siz ve terlikleriniz neredeyse yeterli.

 

• Yalınayak serin kumlarda, palapa’ların gölgesi altında öğle yemeklerinde buz gibi rose şarapları yudumlayın.

 

• Adanın en önemli zamanı gün batımı; kendinize her akşam mutlaka farklı bir yerde günbatımı şöleni yaşatın; Bir yandan doğa ile bütünleşerek bir yandan da onlarca hippie ile birlikte üst üste taşları dizerek gün batımı seyretmek için Punta de Pedrera yüksek kayalıkları ya da Far de la Mola deniz feneri çevresi ideal. Ya da Eski Cafe Del Mar DJ’lerinin Playa Mitjorn’da açtığı 10.7 Vista y Sol ise İbiza’nın 30 yıl önceki gün batımı seramonileri ruhunu taşıyor.

 

• Sempatik bir kasaba olan Es Pojols’da akşam üstü sahil yürüyüşü yapın

 

• Sant Ferran de Ses Roques adanın bohem butiklerinde gezinin

 

Blue Bar’da en lezzetli Caipirinya’ları yudumlarken, kumlarda yalınayak reggae müziğine kendinizi bırakın. Dolunay zamanı Blue Bar’ın Dolunay Partileri’ni kaçırmayın.

 

 

FORMENTERA REHBERİ

OTELLER

Las Banderas– Platja Mitjorn

Hostal Can Rafalet – Es Caló

Insotel Club Maryland – Platja Mitjorn

Gecko Beach Club Hotel – Playa de Migjorn

Astbury Vilları

PLAJLAR

Llevant

Illetas

Los Tracados

Mitjorn

Tramontana

Cala Sahona

Öğle Yemekleri

Juan y Andrea, Playa Illetas

Sa Sargantana, Playa Illetas

Miguel el Pirata, Playa Migjorn

Tanga , Playa de Llevant

Cala Sahona – Cala Sahona

Pizzeria İtaliana Tropical – Es Pojols

Akşam Yemekleri

Es Moli De Sal– Playa Illetas

El Mirador – Es Calo

Las Ranas– San Fernando

Blue Bar– Platja Mitjorn

La Pequena Isla – La Mola

Beach Barlar

10.7 Vista y Sol, Playa Mitjorn

Fonda Pepe, San Ferran

Pirata Bus, Platja Es Arenals

Gecko Beach Club, Playa de Migjorn

Blue Bar, Platja Migjorn

Lucky, Platja Migjorn

Chandraloka, Platja de Es Pujols

 

 

BALEARIC ADALARI YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

 

Zeynep Atılgan Boneval