ITHAKA ADASI

 

 

Homeros’un Odysseia destanının başkahramanı Odysseus, efsaneye göre İthaka’nın kralıdır.

Truva savaşına katılan Odysseus, 10 yıl süren savaştan sonra vatanı İthaka’ya ve evine dönmek için yola çıkar. Fakat bu yolculuk, baş düşmanı deniz tanrısı Poseidon’un Odysseus’un gemisini sürekli olarak fırtınalara tutması sonucu, 10 yıl sürer. Yirmi yıllık bir ayrılıktan sonra karısı Penelope, oğlu Telemachus, ve Odysseus’un öldüğünü  iddia eden  şehrin yöneticileri ülkeyi yönetmeye başlamışlardır. Yeniden tahtına ve evine kavuşmak isteyen Odysseus, İthaka’nın hükümdarı olmak isteyen bir grup soylu ile mücadele etmek zorunda kalır. Ancak zorlu mücadeleleri kazanır ve İthaka’nın kralı olarak hayatına devam eder.

Gerçekten de İyon adalarının unutulmuş ufaklığı Ithaka’da, bu efsanede anlatılan mistik ve lirik atmosferi hissediyorsunuz.

 

Okaliptüs, kalem selvi, çam ve zeytin ağaçları, girintili çıkıntılı enfes koylarla çevrili bu ufacık ada, bakir koylarını keşfetmek isteyen yat ve yelkenciler haricinde çok az turistin adım attığı, gizli bir cevher.

Sanki herkes İyon denizindeki diğer adaları keşfe koyulmuşken, küçük kardeş unutulmuş ve zamanda asılı kalmış. İyi ki de öyle olmuş. Çünkü İyon adaları arasında, İngiliz, Alman, Amerikali turist akınlarından ve yatırımlarından kaçarak otantik Yunan kimliğini ve estetik zevkini korumayı başarmış en karakterli ve keyifli ada İthaka

Tam bir yat ve yelken cenneti olan ada en güzel denizden keşfedilir. Ancak araç kiralayarak da adanın liman köylerini gezebilir ve çoğu bakir koylarını keşfedebilirsiniz.

İthaka Rotaları

 

 • Adanın ana liman kasabası Vathi, koyun iki yakasına dizilmiş pastel renkli Venedik mimarili evleri, kordun boyunca dizilmiş tavernaları, kafeleri ve harika butikleri ile tüm İyon adaları arasında en kaliteli ve zevkli liman. Vathi’deki en güzel lezzet durakları: Porto, Kantouni, O Batis, O Zois ve Vathi’ye gelmeden önce Forkis Apartments önünde yer alan manzaralı taverna. Tavsiye edebileceğimiz oteller ise: Perantzada 1811 Art Hotel, Hotel Omirikon, Captain Yannis, Odyseus Apartments

 • Vathi yakınlarında deniz keyfi için:

o          Denize dökülen çamlar cırcır böcekleri eşliğinde bakir bir koyda plaj keyfi yapmak isterseniz Skinos burnundaki ikinci plaja gidebilirsiniz.

o          Bu koyun sonundan başlayıp, çamlaron arasından tepelere tırmanıp inen bir doğa patikasını takip ederek 20 dakikada beyaz çakıl taşları ve turkuaz suları Gidaki koyuna ulaşabilirsiniz. (İsterseniz Vathi’den tekneler ile de ulaşım mevcut) Burada ufacık bir taverna ve şezlonglar yer alıyor.

 • Vathi’den kuzeye doğru çıkarken, adanın en dar yerinde tepede yer alan Xavi Taverna iki taraftan da muhteşem deniz manzaraları sunan harika bir Yunan lokantası.

 

 • Kuzeye giden yol üzerinde daracık bir patika ile inilen Agio Ioanis koyu ölüdeniz gibi plaja sahip.

 • Adanın en güzel manzaralara nazır en lezzetli adresi Lefki köyünde kayaların tepesine tünemiş Dona Lefki Restoran. Dimdik kayalar üzerinden denizi ve karşıda Kefalonia adasının bakir tepelerini seyrederken modern Yunan lezzetlerinin tadına varmak ayrı bir keyif.

 

 • Daha da kuzeye giderken Stavros köyüne gelmeden önce Poli koyu da yemyeşil ağaçlar ile çevrili çok güzel korunaklı bir koy.

 

 • Poli koyuna tepeden bakan Cavos Sunset View Cottages ise konaklamak için nefis bir adres.

 

 • Adanın kuzey burnuna doğru yer alan Agios Saranta tepe köyü otantik bir deneyim için ziyarete değer.

 

 • Frikes liman kasabasındaki Dodoni Kafe sabah veya akşamüzeri kahvesi için doğru bir adres.

 • Frikes, Rachi ve Kioni arasındaki ufacık ıssız plajlar (özellikle Skinari) denize atlayıp çıkmak için ideal.

 • Adanın en tatlı balıkçı köyü ise Kioni. Tepelerin arasına sıkışmış ufacık yemyeşil koyda yanyana sıralanmış yelkenler ve koyu çevreyen tavernalar ile minik bir cennet. Burada Avra, Spavento, En Plo keyifli lezzet durakları.

 • Odysseia destanı meraklıları için ise adanın en güneyinde yer alan Dexia Koyu, Odysseus Truva savaşından dönüşte adaya çıktığı koy olarak biliniyor. Yakınlarında yer alan ‘Cave of the Nymphs – Su Perileri Mağarası’ ise kralın Truva hazinelerini sakladığı mağara olarak efsaneleşmiş. Arayıp bulmak size düşüyor…

 

 

Ulaşım: Ithaka’ya Kefalonia’dan feribot ile, veya Yunan ana karasındaki Astakos veya Peloponnese yarım adasındaki Kyllini / Patras’dan vapur ile ulaşabilirsiniz.

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval