MALAGA – ENDÜLÜS İZLENİM & ROTALAR & REHBER

 

İspanya’nın 150 km’lik ünlü Costa del Sol -Güneş Sahil şeridinde yer alan, Sevilla’dan sonra Endülüs’ün en büyük ikinci şehri olan Malaga, modern bir liman kenti.

 

Ününü Pablo Picasso’nun doğum yeri olmaya borçlu Malaga, bir yandan kültürel miraslar ve şehrin dört bir yanına serpiştirilimiş Picasso dokunuşları dolup taşan otantik bir havayı korurken, diğer yandan göz alabildiğince uzanan sahili, şık restoranlarındaki eşsiz lezzetlleri ile canlı ve enerjik bir atmosfere sahip.

 

Endülüs bölgesine yapılan yolculukların giriş kapısı sayılan Malaga, Pablo Picasso’nun yanı sıra Antonio Banderas’ın da doğum yeri. Malaga’nın batısında 54km, doğusunda ise yaklaşık 100 km’lik kumsal şeridi uzandığı için deniz ve eğlence odaklı keşiflerin de merkezi.

 

Malaga, deniz kenarında olması nedeniyle üç bin yıllık tarihi içinde hep önemli bir liman ve ticaret kenti olmuş. İlk ismi Malaca. “Malac” kelimesinin “tuz” anlamına gelmesi ve bölgede balık tuzlamanın önemli bir iş kolu olması, bu ismin tarihini daha da inandırıcı kılıyor. 711’de Endülüs egemenliğinde önemli bir liman kenti olarak varlığını sürdüren Malaga, 1487’de Kraliçe Isabella ve Ferdinand’a son teslim olan kentlerden biri olmuş. Restore edilerek korunan pek çok yapı, sokaklarında yürürken Malaga’nın zengin tarihiyle yüzleştiriyor insanı.

 

 

 

 

MALAGA ROTALARI

Gibralfaro Kalesi: 14. yüzyılda Granadalı I. Yusuf tarafından yaptırılan Gibralfaro Kalesi şehrin en yüksek noktasında yer alıyor. Dönerek yükselen sokaklardan ve merdivenlerden çıkılan kaleden şehrin genel görüntüsü çok etkileyici. yapıldığı dönem deniz feneri olarak da kullanılan kalenin ismi de bu özelliğinden geliyor: “gebel-faro” denizfeneri (ışıkevi) kayası demek. Kraliçe Isabella ve Ferdinand dönemindeki Malaga kuşatmasında üç ay boyunca direnişçilerin merkezi olan kale, ancak açlık sorunu başlayınca teslim olmuş. Bu yüzden yapı, şehirde direnişin simgesi.

 

Picasso Müzesi (Museo Picasso, Calle de San Agustian)
Malaga’nın Yahudi Mahallesi’nde yer alan restorasyonu yeni tamamlanmış Palacio de Buenavista’da yer alan Picasso Müzesi, Malaga’yı sanatseverler için çok özel bir destinasyon yapıyor. Müze sanatçının içlerinde çizimlerin, yağlıboya tabloların, skeçlerin ve heykellerin de olduğu 200’den fazla pahabiçilmez eserine ev sahipliği yapıyor. Plaza Merced Meydanı’nda yer alan pek çok galeride de Picasso ile ilgili bir etkinliğe rastlamak mümkün.. Ancak ressamın doğduğu şehre ve ülkeye fazla sevgi beslediğini söylemek zor. Bu nedenle de hayatının büyük bölümünü ülke dışında geçirmiş.

 

Teatro Cervantes: Malaga’nın bir başka önemli yapısı da Teatro Cervantes. Bu tiyatro binası yine Malaga doğumlu bir başka sanatçı olan Antonio Banderas’ın da rol aldığı oyunlara da sahne oluyor. Yapı, geçtiğimiz yıllarda restore edildi.

 

Malaga Katedrali: Şehrin 1528 yılında Ferdinand ve Isabella tarafından feth edilmesinden sonra, 1528-1782 yılları arasında bir camiinin yerine inşa edilen Malaga Katedrali’nin güney kulesi hala bitirilememiş. Aslında orijinal planında iki kulesinin olması öngörülmüş, ancak kaynak yetersizliğinden dolayı bir tanesi tamamlanabilmiş. Zaten Malagalıların katedrale “La Manquita” yani “küçük kollu minik” demeleri de bu yüzden…Katedralin içi Rönesans ve Barok mimarisinden etkiler taşıyor. Katedralin yakınlarındaki Calle Larios, aynı zamanda modern Malaga’nın kurucusu sayılan Larios’un da adını taşıyan cadde, önemli bir alışveriş ve yaşam merkezi. 2002’de trafiğe kapatılan cadde bizim İstiklal Caddesi’ni andırıyorsa da, bizim nostaljik tramvayın tadı apayrı.

 

The Alcazaba: Birçok Endülüs şehri gibi Malaga da İslami eserleriyle gurur duyar. Şehrin başta gelen İslami eserlerinden biri de Alcazaba’dır. 11. yüzyıldan kalma galeri ve bahçeler egzotiklikte birbiriyle yarışır. Yasemin kokuları arasında bahçivanların çalışmasını keyifle izleyeceksiniz.

 

Museo Carmen, Thyssen, Calle Companla 10
16yy’dan kalma sarayda 19 yy İspanyol ve Endülüs sanat eserleri sergileniyor.

 

The Centro De Arte Contemporaneo: 2003 yılının Şubat ayında açılan bina, 1930’lardan kalma bir pazarın renovasyonu olarak inşa edilmiş, çağdaş sanat eserleri sergileniyor.

 

Museo del Vidrio y Cristal, Plazuela Santisimo Cristo de la Sangre 2 /Sergilenen cam ve Kristaller görülmeye değer

 

The Fundacion Picasso Museo Casa Natal: Antonio Banderas 1960’da burada doğmuş ve yine burada tiyatro okuluna gitmiş. Picasso ise “Plaza de la Merced” yakınlarında bir evde doğmuş. The Fundacion Picasso-Museo Casa Natal, sanatçının eserleriyle dolup taşmıyor; ama birçok hatıranın kalbi…

 

Antigua Casa de Guardia, The Orellana ve El Barril del Místico görülebilir. La Concepción, 19. yüzyıldan kalma çok güzel bir bahçe. Zamanında Malagada yaşayan aristokrat bir çift olan Amalia Heredia Livermore ve Jorge Loring Oyarzabal tarafından yaptırılmış.

 

Malaga’yı gezmenin en iyi yolu amaçsızca yürümek… Nereye bakarsanız bakın bohem bir yaşam stilinin izlerini göreceksiniz. 18. yüzyıldan kalma pembemsi kiremitli evler, cıvıl cıvıl Plaza de la Constitucion, civarda yer alan rengarenk lokal dükkanlar ve antika takılar satan dükkanlar, arabaların girmesinin yasak olduğu Calle Marqués de Larios, şehrin buluşma noktası olan Zona La Malgueta’da akan yavaş yaşam, hepsi deneyimlemeye değer. Şehrin ana pazarı Mercado De Atarazanas’ın girişinde “Tek fatih Tanrı’dır” anlamına gelen Arapça bir yazı göze çarpıyor.

 

Malaga’nın çağdaş yüzünü yaşamak için ise, 2012’de açılan yepyeni limanını ve de Angel Asenjo tarafından tasarlanmış ultra modern Palacio de Ferias y Congresos kongre merkezi binasını görmeye değer.

 

Kumsallar: Şehrin doğusunda şehrin en canlı kumsalı La Malagueta’ya gidebilirsiniz. Pedregaleo ve “Malagueño”luların balık ve paella için gittikleri El Palo diğer alternatifler…

 

Mini Marbella Rehberi:  Malaga’nın yanıbaşında yer alan sahil kasabası Marbella’yı pas geçmek istemedik ve mini bir rehberi bu yazıya ekledik. Miami’nin ünlü Ocean Drive caddesini andıran Marbella’daki favori adreslerimiz:

  • Öğle yemeği için Trocadera Arena ( Playa de Rio Real, Carretera N340, 186KM).
  • Denize girmek ve plaj partileri için Puro Beach (Carretera Cadiz 159km)
  • Gece eğlenceleri için Olivia Velere (Carretera de Istan 0.8km) ve Funky Buddha (Camino de la Cruz),
  • En şık akşam yemeği ve konaklama için Marbella’nın en kaliteli ve elit oteli Hotel Puente Romano (Blv del Principe Alfonso von Hohenlohe) ve içinde yer alan restoranlar doğru adresler.

 

 

Malaga Lezzetleri
Malaga’da iken mutlaka yapılması gereken Akdeniz mutfağının lezzetlerine dalmak. Yerel lezzetler arasında Paella, İspanyol omleti, baharatlı sosis, tapas, gazpacho (acılı sebze çorbası), Sangria ve Malaşa şarapları yer alıyor. Malaga İspanya’da yemek yemek için en doğru şehir. Malagalılar (Malaguenos) yemeklerini, restoranlarını ve kafelerini çok sever. Neredeyse sonsuz seçenekteki mezeler (tapas) ile süslenmiş bir öğlen yemeğini saat 15:00’e kadar, (daha sonra siesta nedeniyle barlar dahi kapanıyor) hemen her köşebaşında yiyebilmek mümkün.Tapas dünyasından seçmeler ise: Fritura de pescada (kızarmış balık ve deniz ürünleri, üzerinde limon gezdirilmiş), Salpacion de mariscos (farklı deniz ürünlerinden yapılmış, soğan, balsamik sirke ve kırmızı biberle şenlendirilmiş soğuk salata), almendras fritas (kızarmış tuzlu badem), banderillas (küçük şişlere geçmiş deniz ürünleri, soğan, zeytin, sebze çubukları; bir seferde yenmeli), albondigas (domantos soslu bir köfte)…

 

 

Malaga Takvimi
Malaga ılıman iklimi ile tüm yıl boyunca ziyaret edilebilse de, en güzel zamanlar ilkbahar ve sonbahar.
Ocak ayında Malaga Uluslararası Tiyatro ve Çağdaş Müzik Festivali, Şubat ayında Malaga Karnavalı, Nisan ayında Klasik Müzik Festivali, Malaga Festivali ve de İspanyol Film Festivali, Temmuz ayında müzik ve tiyatro festivali olan ‘Festival Terral’ gerçekleşiyor. Malaga’nın en canlı zamanı Ağustos. Ağustos’un üçüncü haftası yapılan geleneksel Feria de Verano festivalinde, halk yerel kıyafetlerini giyip, flamenko çalgıcıları ve dansları eşliğinde sokaklara dökülüyor. Yörenin en güzel atları da dönemde sergileniyor. Eylül ayında ise Malaga Flamenko Bienali, Ekim ayı Picasso ayı, Kasım ayında Malaga Uluslararası Caz festivali, ‘Fantasy Cinema ve Science Fiction’ haftaları gerçekleşiyor.

 

 

 

 

MALAGA REHBERİ

OTELLER

BÜYÜK OTELLER

Gran Hotel Miramar, Malaga’nın kalbindeki merkezi konumu, kraliyet dönemine ait ihtişamı, her köşesine sinmiş tarihi dokusu, sanat dolu ortamı, yenilenmiş oda ve restoranlarında modern dokunuşlar ile Endülüs görkemini deneyimlemek için ideal bir konaklama adresi.

Hotel Larios, Calle Marques de Larios 2
Malaga’nın tam merkezinde olmasıyla tercih edilebilir. Art Deco stiliyle dikkat çekiyor; ama yine de çok iddialı değil.

Nh Malaga, Avenida Rio Guadelmedina
Centro de Arte Contemporaneo’ya yürüme mesafesinde. Modern ve fonksiyonel; ama “İşte bu!” dedirten cinsten değil.

Parador De Malaga Gibralfaro, Paseo Garcia del Olmo, Monte de Gibralfaro
Gibralfaro tepesinde Araplar tarafından yöreye en son inşa edilen bir kale yükselir. Hemen yanındaki otel nefes kesen bir manzaraya sahiptir. Şehrin 3km üzerinde yer alan otelin tek problemi merkezden biraz uzakta olması.

AC Hotel Malaga Palacio, Calle Cortina Del Muelle 1
Muhteşem merkezi lokasyonda yer alan konforlu otel biraz eski olsa da üst kattaki odaların manzaraları dikkate değer…

 

BUTİK VE TASARIM OTELLER

HOTEL MOLINA LARIO, Calle Molina Lario, 22
VINCCI SELECCIÓN POSADA DEL PATIO, Pasillo Santa Isabel, 7
HOTEL VINCCI MÁLAGA, Calle Pacífico, 44
BARCELÓ MALAGA, Calle Héroes de Sostoa, 2
HOTEL PETIT PALACE PLAZA, Calle de Nicasio Calle, 3
ROOM MATE LOLA, Calle de Casas de Campos, 17
ROOM MATE LARIOS, Calle Marqués de Larios, 2

 

 

Uygun Fiyatlı Oteller
Hostal Larios, Calle Marqes de Larios 9, 3D
El Hotel del Pintor, Calle Alamos 27

 

 

Şehir Dışı Otelleri

Hotel La Bobadilla Apartado 144E, Loja
Malaga’nın kuzey doğusunda, İspanya sahilinin en lüks otellerinden biri olarak yükselen La Bobadilla, Sierra Nevada’nın alçak eteklerinde, yapayalnız; ama çok güzel bir kadını andırıyor. Malaga’nın 71km. kuzeyinde olduğunu belirtelim. Loja’ya ise 21 km. uzaklıkta. Otel kompleksi bir Endülüs şehrini andıracak şekilde düzenlenmiş. İçinde beyaz bir kilise var. Her dairenin terası ve balkonu bulunuyor. Odaların her biri farklı konseptlerle dekore edilmiş. Alacağınız servisin İspanya’nın en iyisi olacağından şüpheniz olmasın.

Marbella Club Hotel, Boulevard Prince Alfonso Von Hohenlohe, Marbella
Bir zamanlar Prens Alfonso von Hohenlohe’e ait villa şimdilerde 121 odalı, 16 villalı ve 4 restoranlı son derece lüks bir resort. Bahçe ve havuzu gören odalarını tercih etmenizi öneriyoruz. Golf sahasının Gibraltar ve Afrika kıyılarına kadar uzanan manzarası karşısında donup kalacaksınız.

El Juncal Ronda El Juncal, Carretera Ronda-El Burgo, 29400 Ronda
Malaga’ya 66 km uzaklıktaki Ronda köyünün yakınlarında, şarap bağlarının ortasında, Londra’daki “St Martins Lane” otelden esinlenerek yapılan El Juncal Ronda, Endülüs’ün İspanyol etkileriyle döşenmiş birçok otelinin yanında İngiliz kültürünün izleriyle harmanlanmış farklı bir seçenek. Dekorasyonunda minimalist bir stil göze çarpıyor.

 

 

 

MALAGA RESTORANLAR

Brunch ve Öğle Yemeği Adresleri

El Jardin, Calle canon 1 / Viyana stili kafe
Meson La Alcazaba, Avenida Manuel Agustin Heredia, 20
Lepanto, Calle Marqués de Larios
El Chinitas, Moreno Monroy 4
Antigua Casa de la Guardia, Calle Alameda 16
El Refectorium, Calle Cervantes 8
Palo Cortado, Avenida Pries 4
Gorki, Calle Strachan 6
Taberna El Piyayo, Calle Granada, 36
Garum Casual Restaurante, Alcazabilla, 1
Uvedoble Taberna, Calle Cister, 15
Escuela de Hostería, Finca La Cónsula S/N. Churriana
Malaga’nın 12km dışında, Churriana’da yer alan bu restoran, aynı zamanda İspanya’nın ünlü şeflerinin eğitim aldığı bir yemek okulu. Kırların ortasında gurme bir öğle yemeği için vazgeçilmez bir adres.

 

 

Tapas Barlar
El Chinitas, Moreno Monroy 4
Lo Güeno, Calle Marin Garcia
El Pimpi, Calle Granada 62
Casa Lola, Calle Granada 46
La Moraga, Fresca, 12
Cafe & Tapas, Alameda Principal, 17
Rincon de El Trillo, 4 Calle Don Juan Díaz & 8 Calle Esparteros
La Rebana, Molina Lario, 4
Mariano Restaurante, Plaza del Carbón, 2
El Pimpi, 62 Calle Granada
La Bodega Malagueña, 2 Calle Luis de Velazquez
La Reserva XII Vinoteca, Calle La Bolsa, 12
La Barra, Calle La Bolsa, 8
El Tapeo de Cervantes, Calle de Carcer, 8
Meson Lo Gueno, Calle Martin Garcia, 9
Mamalena Tapas, Calle Alcazabilla, 12
Bodegas Quitapenas, Calle Angel, 1
Antigua Casa De Guardia, Alameda Principal, 18

 

 

Akşam Yemeği Adresleri

Alumbre, Alumbre Calle Strachan 11
Endülüs esinli yaratıcı ve deneysel modern lezzetler.
La Moraga, Paseo de Reding 8
Michelin yıldızlı şef Dani Garcia’nın ikinci Malaga restoranı
Tragabuches Calle José Aparicio 1, 29400 Ronda
Açıldığı yıl 1 Michelin yıldızı kazanan restoranın baş aşçısı Sergio López.
El Tintero, Plaza del Dedo, El Palo
Rahat ve samimi ortamda günlük ve taze deniz mahsülleri sunan restoranın menüsü bulunmuyor. Garsonlar ellerinde taşıdıkları servis tepsilerinde farklı lezzetleri sunuyor ve dilediğinizi seçebiliyorsunuz.
Vino Mio, Plaza Jeronimo Cuervo 2
Şık ortamda yaratıcı Endülüs ve uluslararası tapas türü lezzetler.
Adolfo Paseo Marítimo Pablo Ruíz Picasso 12
1990’ların ortalarında açıldığından bu yana Malaga’nın en başarılı restoranlarından biri olarak kalmayı başaran Adolfo, okyanus kıyısındaki Paseo Marítimo’da. Dekor geleneksel, ahşap zemin… Garsonlar oldukça konuksever, ayrıca kayda değer bir şarap koleksiyonları var.
Abuela Maria, Calle Salvador Allende 15
Gurme şef restoranı Endülüs lezzetleri sunuyor.
Café de París Vélez Málaga 8
Malaga’nın en iyi restoranlarından sayılan Café de París’in şefi, Endülüs ve Fransız mutfağını harmanlayarak yarattığı lezzetler çok tutuluyor.
Terra Sana, Calle Alcazabilla
Sağlıklı uluslararası mutfak

 

 

Malaga Yakınlarında Diğer Restoranlar
El Tesoro, Betijuelo / Lokal lezzetler
Venta el Tito, Tarifa / Et restoranı
Mandrágora, Tarifa / Deniz Mahsülleri

 

 

 

BARLAR

Malaga’da gece hayatı için doğru adres, özellikle gençlerin rağbet ettiği birçok bar ve kulübün bulunduğu La Malagueta. Malaga’nın eski şehir merkezinde Granada, Alcazabilla, Plaza de Uncibay ve Luis de Velázquez sokak ve meydanları geleneksel otantik barlar ile dolu. Pedregalejo, La Malagueta, Paseo de Sancha ve Limonar açık hava terasları olan geleneksel barları ve canlı müzik mekanlarını bulabileceğiniz sokaklar.
Antigua Casa de Guardia, Alameda Principal 18
Cerveria la Surena, Muelle Uno
Meson Iberico, Calle San Lorenzo, 27
El Pimpi, Calle Granada, 62, Old Town
Pepa y Pepe, Calle Caldereria, 9
Fraggel Rock Bar, Calla de las Comedias 10, Old Town
Il Laboratorio Trattoria, Carretería, 92
Bar Orellana, Moreno Monroy 4
Bar La Tranca, Calle Carretería, Calle Ollerías köşesi
Flor de Lis, Plaza de la Merced 18
Tortuga, El Pedregal 48, Pedregalejo
Kulüp: Liceo, Calle de las Beatas 21

 

 

 

ALIŞVERİŞ 
“The casco antiguo” denilen eski şehir cıvıl cıvıl… Antika mobilyaların, Hint kumaşların ve İtalyan vintage kıyafetlerin olduğu sayısız rengarenk dükkan kaldırımlara taşıyor. Mutlaka alınması gerekenler arasında Rioja şarabı, turron, deri eşya, seramik ve espardil yer alıyor.
Takı: Jorge Rojas, Málaga at Sancha de Lara 4
Giyim: Callate la Boca, Calle Granada 48
Yelpaze: Miramar, Calle Nueva
Kumaş & Halı: Sherezade Zoco, Calle Granada 38
Antika: La Recova, Pasaje Nuestra SEnora de los Dolores de San Juan 5
Flamenko: Artesanos Camiseros, Calle San Juan 8
Gurme: Ultramarinos Zolio, Calle Granada 65
Gurme: La Cueva de 1900, Calle Martinez, 9

 

 

Yolculuk Terapisi Endülüs Rehberleri:

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

 

 

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir