CORDOBA – ENDÜLÜS İZLENİM & ROTALAR & REHBER

 

Şaşırtıcı mimarisi, görkemli tarihi, beyaza boyalı duvarları ve dolambaçlı sokakları ile adeta bir harikalar diyarı Codoba…

 

Güney İspanya’da Endülüs Bölgesinde yer alan Cordoba, 10. ve 11. yüzyıllarda dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi idi.

 

O dönemde Yahudilerin, Hristiyan ve Müslümanların barış içinde yaşadığı bu şehir, önemli filozof, bilimadamı ve sanatçılarının katkısı ile Avrupa’nın en önemli kültür merkezlerinden birisiydi.

 

Şimdilerde Endülüs’ün orta nüfuslu kentlerinden biri olan Cordoba, büyüleyici tarihi ve mimarisi ile İspanya’nın en iyi korunmuş en çok ilgi uyandıran destinasyonlarından biri. 1984 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasına giren Cordoba’da; dünyanın 3. büyük cami/kilisesi Mezquita, Alcazar Sarayı, Rönesans’dan kalma Palacio de Viana, Musevi Mahallesi, Medina Azahara Harabeleri ve antik Roma şehir surları gibi, Hristiyan, Müslüman ve Musevi kültür ve mimarisinin çok iyi korunmuş örneklerini bulmak mümkün.

 

Nispeten küçük oluşu sayesinde kolayca ve keyifle keşfedilebilir olan Cordoba ayrıca olağanüstü güzellikteki avluları ve çeşmeleri, çiçek bahçeleri, capcanlı meydanları, lezziz İspanyol tapa’ları, canlı flamenko müziği ve perfonmansları, ve gözüpek matadorları sayesinde İspanya’nın en çekici kentlerinden biri kabul ediliyior

 

Romalılar tarafından kurulan Cordoba, Guadalquivir Nehri üzerindeki önemli stratejik yeri nedeniyle kısa zamanda zeytinyağı, şarap ve buğday taşımacılığı ile önemli bir liman kenti halini almış. Şu an “Roma Köprüsü” (El Puento Romano) olarak anılan sağlam köprüyü o dönem Romalılar inşa etmiş. Ancak Cordoba’nın asıl yükseliş dönemi Magrip Krallığı Endülüs ile başlıyor. Büyük Camii’nin (La Mezquita) inşası da aynı dönemde başlamış ve yüzyıllar süren eklemeler sonunda İslam aleminin en büyük yapılarından biri ortaya çıkmış.

 

Magripliler, 711’de İspanya’yı feth ettiklerinde Cordoba’yı başkentleri yaptılar. 929’da Endülüs, Bağdat’taki halifeden bağımsızlığını ilan etti. Bundan sonra Avrupa’nın en büyük ve önemli kültür merkezi haline gelen Cordoba’nın merkezi ise Cami Ül-azam (Büyük Camii) idi. Yapı, Roma mimari geleneklerinin çevredeki büyük yapıların sütunlarıyla bir İslam sentezi içinde birleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştı. Çifte kemerler Kuzey Afrika mimarisini temsil ediyordu. Batı İslam’ın bu en görkemli mimari yapısı ne yazık ki bir katedral ile ortadan kesilerek bozuldu. Hala çok etkileyici olmasına rağmen, içine girdiğinizde yitirilmiş görkemi hissedebiliyorsunuz.

 

Şehir 1236’da hrıstiyanlar tarafından tekrar feth edildiğinde, şehrin yeni sahiplerinin yapının güzelliğine duyduğu hayranlık, katedrallerini caminin kolonları arasına inşa etmelerine neden olmuş. Bugünkü olağandışı kilise-camiinin hikayesi de bu. Bunun dışında tarihi hazineler açısından Cordoba çok zengin bir yer: 1328’de Hrıstiyanlar tarafından yapılan Alkazar, Roma Köprüsü’nü korumak için nehrin karşı tarafına Araplar tarafından yapılan Calahorra Kalesi ve şimdi bir müze olan Yahudi Sinagogu sadece birkaçı…

 

Bir zamanlar Yahudi yerleşimi olan, Cordoba’nın ortaçağdan kalan bölgesi “La Juderia” olarak anılıyor. Córdoba’nın labirent gibi sokaklarında neredeyse her evin kendine ait bir avlusu ve çeşmesi mevcut. Öyleki her yıl Mayıs ayında düzenlenen ‘Patios Córdobeses – En Güzel Avlu Yarışması’nda en güzel avlu için aileler yarışıyor ve çiçekler ile bezenmiş özel evlerin avluları ziyaret için halka açılıyor. Bu bölgede dar sokaklar arasında kaybolurcasına dolaşmak yapılacak en doğru şey; her köşe başında karşınıza çıkan Büyük Camii’nin duvarları kaybolma riskinizi de ortadan kaldırıyor.

 

Cordoba meydanları içinde yabancıları en çok etkileyeni Plaza de las Tendillas. Meydandaki saat kulesi her saat başını gong ile değil, gitar sesiyle duyuruyor. 17. yüzyılda boğa güreşlerinin yapıldığı Plaza de Corredera, şu anda restore edilmiş binalarıyla yine önemli bir buluşma adresi. Kiremit renkli binaların çevrelediği meydan özellikle hafta sonları düzenlenen konserlerle iyice canlanıyor. şehrin bir başka önemli meydanı, Cervantes’in Don Kişot’undan bildiğimiz Plaza del Potro. Meydanın ortasındaki küçük havuz ve üzerindeki at önemli simgelerinden biri. Bu küçük meydanın sol tarafında kalan eski han ise Don Kişot’un da konakladığı yer.

 

Hrıstiyan Krallarının Sarayı (Alkazar) 1328’de Granada’nın tekrar feth edilmesine kadar burada yaşayan XI. Alfonso tarafından yaptırılmıştı. Magrip Halifesi Boadil de burada tutsak edilmiş. Sarayın içinde Arap hamamları, Roma mozaikleri ve 3. yüzyıldan kalma mermer mezarlar var. Alkazar’ın en önemli tarihi özelliklerinden biri Kolomb’un yapacağı uzun deniz yolculuğu için İsabel ve Fernando’dan para istediği saray olması. O anı simgeleyen bir anıt, bugün havuzlar ve küçük fıskiyelerle birbirine bağlanan sarayın bahçesinde yer alıyor.

 

 

 

 

CORDOBA ROTALARI

Mezquita Katedrali/Camii: Cordoba’nın parlayan yıldızı Mezquita eskiden dünyanın 3. büyük camisiymiş. Daha sonra bir Katolik katedrale dönüştürülmüş. Zaten Mezquita İspanyolca’da camii anlamına geliyor. Gotik, Barok ve İslam mimari etkilerini taşıyan bu camide, sonsuzluğa uzanan kırmızı ve beyaz tuğla kemerler arasından, oyma ahşap camlardan sızan ışık eşliğinde yürüdüğünüzde içinizde olağanüstü mistik ve otantik duygular uyanıyor.

Medina Azahara Harabeleri: Corodoba’ya şehir merkezine 5 km uzakta çok kısa bir zaman önce keşfedilmiş bir yer altı şehri. Kazı çalışmaları hala devam ediyor.

Alcazar Sarayı: 13. yüzyılda, Kral 11. Alfonso tarafından yaptırılan saray, 15. yüzyıla kadar kraliyet ailesi tarafından ev olarak kullanılıyordu. Nefes kesici antikaları, iki geniş bahçesi ve hamamlarıyla mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Musevi Mahallesi ve Meydanı: Cordoba’nın en ünlü turistik yerlerinden biri olan Musevi Mahallesi, 1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak kabul edildi. Buradan kuzeye doğru yürüdükçe, hem Musevi hem de Arap etkisinin görüldüğü sinogoglar ve pazarlar karşınıza çıktıkça, Cordoba’nın rengarenk geçmişinin izlerine şahit oluyorsunuz.

Plaza Corredera: Cordoba’nın en güzel meydanlarından biri kabul edilen bu meydan Cordoba’da ilk boğa güreşinin gerçekleştirildiği yer. Şimdilerde cafe ve restoranlarla dolup taşan meydan, meydana çıkan dar sokaklar arasında kalmış irili ufaklı dükkanlar ve sahaflar ile capcanlı bir atmosfer sergiliyor.

Patios Müzesi: Plaza Don Gome’da, 14. yüzyıldan kalma bir sarayın bahçesinde yer alan muhteşem müzede, palmiye, portakal, selvi ağaçları ve çiçeklerle bezenmiş 12 avlu yer alıyor. Ayrıca 17 bahçesi bulunan saray Palacio de los Marqueses de Viana (Plaza de Don Gome 2) da görülmeye değer. İspanyolca ‘çiçek yolu’ anlamına gelen Mezquita Çan Kulesi manzarasına nazır Calleja de las Flores sokağı, bembeyaz duvarlardan sarkan rengarenk çiçekler ile bezenmiş.

Tendillas Meydanı: Eski Musevi Mahallesi ve şehrin modern yeni yüzü arasında sıkışıp kalmış bu meydan adeta şehrin kalbi.

Medina Califal Hamamı (Corregidor Luis de la Cerda 51) Müslüman mimarisinin en güzel örneklerinden birisi olan bu hamam, Avrupanın en eski ve büyük hamamlarından birisi

Boğa Güreşi Müzesi: Plaza de Maimonides’de yer alan müze Cordoba’da gelenekselleşen boğa güreşi tarihine ışık tutuyor.

Manzara: Göz alıcı bahçeler, Guadalquivir nehri ve Roma köprüsü ve panaromik şehir manzaları için Alcazar de los Reyes Cristianos’de yer alan Torre de los Leones veya Torre de Homenaje tepelerine çıkabilirsiniz.

Los Sotos de la Albolafia: Guadalquivir nehri üzerinde yer alan Puente Romano ve Puente de San Rafael köprülerinden geçerek, nehirde yer alan ufacık Los Sotos de la Albolafia adasını ziyaret etmek mümkün. Eskiden un değirmenlerine ev sahipliği yapıyormuş.

Müze: Torre de la Calahorra Museum, Puente Romano
Müze: Museo Arqueologico, Plaza jeronimo Paez 7
Kale: Alcazar de los Reyes Cristianos, Campo Santo de los Martires

 

 

 

CORDOBA TAKVİMİ

Ilıman iklimi sebebi ile tüm yıl boyu ziyaret edilebilecek Cordoba’da Nisan ile Ekim arasındaki aylar en güzel aylar. Ocak ayında Córdoba’da Christmas törenleri düzenleniyor, ay boyunca şehir sokaklarında sabah erken saatlerde atlı süvariler ve 3 Kralın geçit töreni gerçekleşiyor. Ortaçağdan kalma şehrin meydan ve pazar yerinde tezgahlar çiftçilerin ürünleri ile doluyor, aktorbatlar gösteriler yapıyor. Mart ve Nisan ayında büyük seremoniler ile Kutsal Hafta kutlanıyor. Mayıs ayı ise Cordoba’nın en önemli ayı, önce ‘Battle of the Flowers’ geçit töreni düzenleniyor, ardından ‘Las Cruces de Mayo’ ile baharın gelişi kutlanıyor, ve de en güzel avlu yarışması gerçekleşiyor, ve sonuçlar Feria meydanında havai fişek ve canlı müzik performansları ile kutlanıyor. Bu ayda birçok özel evin avlusunu ziyaret etmek mümkün Temmuz’da Córdoba Gitar Festivali uluslararası gitarcıları bir araya getiriyor.

 

 

 

CORDOBA LEZZETLERİ

• Yürüyerek kolayca ve büyük bir keyif ile keşfedilen şehrin bir başka güzel yanı da istediğiniz zaman yemek molası verebilmeniz. Cordoba’da, özellikle de sıcak yaz günlerinde, yenecek en doğru şeylerin başında Gazpacho ve Salmorejo geliyor. Bunlar zeytinyağı ve çeşitli sebzelerin karışımından yapılan soğuk çorbalar. Cordoba’nın en önemli yiyeceği jambonu da (jamon) unutmamak lazım. Hemen her köşe başında bulabileceğiniz küçük barlarda mezeler ve bir bardak bira için yaklaşık 10 Euro ödeyerek güzel bir öğlen yemeği yiyebilirsiniz.
• Tapas dünyasından seçmeler: Fritura de pescada (kızarmış balık ve deniz ürünleri, üzerinde limon gezdirilmiş), Salpacion de mariscos (farklı deniz ürünlerinden yapılmış, soğan, balsamik sirke ve kırmızı biberle şenlendirilmiş soğuk salata), almendras fritas (kızarmış tuzlu badem), banderillas (küçük şişlere geçmiş deniz ürünleri, soğan, zeytin, sebze çubukları; bir seferde yenmeli), albondigas (domantos soslu bir köfte)…
• Bal ve bademden imal edilen Alfajores, yağda kızartılmış, üzerine bal dökülerek yenen Pestinos, Cordoba mutfağının Arap etkileri taşıyan meşhur tatlılarından.
• Ayrıca Cordoba zeytinyağıyla ile de ünlü. Cordoba yakınlarında yer alan Alcolea kasabasında yer alan Museo del Aceite Carbonell, zeytinliklerin arasında yer alan bir yağhane. Bu müzede hem zeytinyağın tarihini, yapılışını öğrenmek hem de özel tadımlar gerçekleştirmek mümkün.

 

 

SİESTA ZAMANI
Siesta (öğlen uykusu tatili) İspanya’da önemli bir zaman dilimi, çünkü her yer kapanıyor. Günlük programınızı buna göre yapmanız en doğrusu. Genelde saat 14:00-15:00 civarında başlayan siesta saat 17:00-18:00 gibi sona eriyor.

 

 

 

CORDOBA REHBERİ

OTELLER

Hospes Palacio del Bailío, Calle Ramírez de las Casas Deza, 10
17.yüzyıldan kalma bu saray özenli bir renavasyon geçirerek eşsiz bir otele dönüştürülmüş. Roma kalıntıları üzerinde 16. Yüzyıldan kalma bir saray, orjinal Fas stili kapıları, Toskana esinli freskoları, mermer koridorlar, antika objeler ile kültürel ve tarihi mirası yaşatmaya devam ederken, çağdaş mobilyalar ve aydınlatmalar ile modern ve hafif bir atmosfer sunuyor. Sanat eserleri ile bezenmiş odaları, koridor ve salonlarından dışarı çıktığınızda harika portakal bahçeleri ve çiçekli avlular sizi bekliyor.Lüks ve özenle döşenmiş odaları, gurme restoranı, çok iyi korunmuş antik mozaikleri ve de Roma kalıntıları üzerinde yer alan camdan terası ile Cordoba’nın tartışmasız en iyi oteli.

Azur Real Hotel Boutique, San Jeronimo 243/257 / Eskiden sırası ile bir eczane, malikane ve okul olarak kullanılmış bu tarihi bina usta bir renovasyondan sonra butik bir otele dönüştürülmüş. Lobide yer alan tuğla duvarlar ve taş şömine otelin en can alıcı mekanı. 14 adet ahşap ve koyu deri döşenmiş odası Endülüs ruhunu yansıtıyor. Azur Real’in restoranı geleneksel Peru lezzetleri sunuyor.

Hotel Casa de los Azulejos, Calle de Fernando Colón, 5 / 8 odalı bu rustik otel canlı renkleri ve dekorasyonu ile Meksika dokunuşları taşıyor ve şehrin tam merkezinde yer alıyor.
La Hospederia de El Churrasco, Calle del Romero, 38 / Şık ve gösterişli dekorasyonu ile 9 odalı bu butik otel şehrin tam merkezinde yer alıyor.

NH Amistad Cordoba, Plaza de Maimónides, 3 / Eski şehrin tam merkezinde yer alan iki farklı 18.yy malikanesinin restorasyonu ile oluşturulan bu otel, otantik mimariyi koruyarak modern ve konforlu tasarımda odalar sunuyor.

Hotel Las Casas de la Juederia, Calle Tomás Conde, 10 / Musevi Mahallesinde Katedrale 200 mt yürüyüş mesafesinde yer alan bu otantik otel, eski bir malikaneden orjinal mimarisine sadık kalarak özenle dönüştürülmüş.
Maciá Alfaros, Alfaros, 18 / Eski Arap Mahallesi gibi oldukça tarihi bir mekanda yer alan Macia Alfaros, eski zamanların zerafetini yaşamak isteyenler için ideal.

Hesperia Cordoba, Fray Albino 1 / İster tatil için ister iş için Cordoba’da olun, Guadalquivir nehrini gören bu oteli gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Merkezi konumuyla dikkat çeken otelin Endülüs Bahçesi’nde gazetenizi okuyabilir, havuzunda yoğun bir günün ardından serinleyebilirsiniz.

AC Córdoba, Avenida de la libertad 10 /  Cordoba’nın yeni iş merkezinde konumlanan bu 98 odalı otel, oldukça modern ve konforlu.
Eurostars Ciudad de Córdoba, Avenida de Cádiz, 14013 /  Şehrin turistik merkezlerine yürüme mesafesinde, AVE İstasyonu’na ise 10dk’lık uzaklıkta olan otel, konuklarına dört yıldız standartında hizmet sunuyor. Eurostars Ciudad de Córdoba, dört katlı modern binasında, 90 odasıyla Cordobalıların da beğendikleri oteller arasında kabul ediliyor.
The San Miguel Hotel, San Zoilo 4 / Şehrin iş merkezlerinden biri kabul edilen Arcadian San Miguel Meydanı’nda konumlanan otel, içlerinde ünlü Tendillas Meydanı’nın da olduğu birçok turistik ve tarihi noktaya yürüyüş mesafesinde.

 

Uygun Fiyatlı Oteller
Hotel Sol de Piedra, Obispo Trejo 628 B Nurva Cordoba / Katedrale sadece 700 metre uzaklıkta yer alan, modern apart stüdyolardan oluşan, uygun fiyatlı son derece çağdaş bir otel.

Hotel Lola, Romero 3

Hotel Maestre, Romero Barros 4/6

 

 

 

 

RESTORANLAR

 

 

Öğle Yemeği Adresleri
Bodega Guzman, Judios 7 / Gözde bodega Montilla’ları ile ünlü.

Juan Pena, Doctor Fleming 1 / Atıştırmalık lezzetler ile öğle yemeği

Taberna Gongora, Conde de Torres Cabrera, lokallerin favorisi bir taverna

Restaurante-Meson Campanero, Calle Gondomar / İster kahvaltı ister öğle yemeği olsun, Restaurante-Meson Campanero, günün her saati dolup taşan bir restoran. Setas adı verilen ızgara mantarları ve Pulpo a la mostaza adlı ahtapot yemeğiyle ünlü. Haftaiçi ve cumartesi 24:00’a kadar açık olan mekan, pazarları 16:00’da kapanıyor.
Bar La Esquina, Plaza de San Miguel / Kahvaltı menüleri ve tapalarıyla ünlü cafe, Cordobalıların da uğrak mekanlarından. İlkbahar ve yaz aylarında konuklarını terasında ağırlayan cafe 21:00’e kadar hizmet veriyor. Pazarları çalışmıyorlar.
Restaurante Bandolero, Torrijos 6 / Turist Ofisi’nin bitişiğindeki restoran, zengin menüsü ve ‘Platos Combinados – Karma Lezzet Tabakları’ ile ünlü.

 

TAPAS BARLAR

La Cova del Drac, Belgrano 896 Tapas bar, deniz mahsülleri menüsü ve kokteyl bar

Taberna Los Berengueles,  Conde de Torres Cabrera, hem barında hem de ufak avlusunda harika geleneksel tapas lezzetleri sunan bar

Casa La Paloma, 4 Plaza Corredera / Plaza de la Corredera’da yer alan bu ufacık tapas barı, lezzetli tapaları ile ünlü.

Bar Santos, Magistral Gonzalez Frances 3 / Çok uygun fiyatlara tapas lezzetleri sunan salaş & lokal tapas bar

Casa el Pisto, Plaza San Miguel 1

La Estrella, 14 Plaza Corredera

 

ÇAY EVİ VE KAHVE ADRESLERİ
Salon de Te, Buen Pastor 13 / Fas usulü atıştırmalık lezzetleri ve naneli çayı sunan çay evi
El Sultan, Martinez Rucker 4 / Lübnan mezeleri sunan çay evi.
Teteria Al Khayma’s, Cespedes 11 / Fas lezzetleri ve nargile sunan rahat ve samimi kafe

 

 

Akşam Yemeği Adresleri
Bodegas Campos, 32 Calle Los Lineros / 1908’den beri Cordoba’nın en çok talep gören ve en gözde restoranı 700 kişilik dev cüssesi ile önce insanı biraz korkutsada hem tapas barında, hem şarap barında, hem de şık ‘fine-dining’ odalarında muhteşem lezzetler ile misafirlerini ağırlıyor
Senzone, 10–12 Ramírez de las Casas Deza / The Palacio del Bailío’nun içinde yer alan bu restoran fine-dining atmosferinde geleneksel Endülüs mutfağı sunuyor.
Choco, 14 Calle Compositor Serrano Lucena, Fuensanta / Fuensanta bölgesinde yer alan bu restoranda uzun ancak gurme bir deneyim sizi bekliyor. Şef Kisko Garcia’nın 7 farklı yemekten oluşan degüstasyon menüsü, modern Endülüs mutfağının yaratıcı örneklerini sunuyor. Özellikle istakoz carpacciosu muhteşem.
El Caballo Rojo, Cardenal Herrero 28 / Mezquita’nın hemen bitişiğinde yer alan bu restoran, Cordoba’nın en lüks restoranları arasında yer alıyor. Rabo de Toro spesiyalleri arasında.
Restaurant El Churrasco, 16 Calle Romero / Şehrin en ünlü restoranlarından biri olarak kabul edilen bu restoran, otantik Cordoba mutfağından örnekler sunuyor. Özellikle Churrasco adı verdikleri biberli sosislerle servis edilen ızgara domuz eti ve Salmorejo adlı gazpacholarıyla tanınıyor.
Los Berengueles, Conte de Torres Cabrera 7 / Balık ve Deniz Mahsülleri ağırlıklı rahat ve samimi restoran
Taberne Salinas, Tunidores 3 / Rahat ve samimi ortamda Endülüs lezzetleri sunan taverna
La Guadalupana Cantina, Hotel Casa de los Azulejos /quesadilla ve Enchiladas gibi otantik Meksika mutfağından örnekler sunan bu sıcak ve samimi restoran, Plaza Corredera’nın hemen yanıbaşında yer alıyor.

Taberna Casa Pepe de la Juderia, 1 Calle Romero / Lokaller tarafınfan ‘Casa Pepe’ olarak anılan bu üç katlı rahat ve samimi restoran tapa’ları ve lokal lezzetleri ile ünlü.
Restaurante El Triunfo, Corregidor Luís de la Cerda 79 / Mezquita’yı gören restoran, balık ve et yemekleriyle oldukça popüler bir mekan.

 

BARLAR
El Correo Bar, Calle Jesús María, 2 / Şehrin en eski ve gözde barı

Bambuddha, Avenida del Gran Capitan 46
Moma Cafe& Bar, Avenida del Gran Capitan 44
Jazz Cafe, Calle Rodriguez Marin
Cafe de Malaga, Malaga 4
Flamenko: Tablao et Cardenal, Torrijos, 10
Flamenko: La Buleria, Calle Pedro López, 3

 

 

ALIŞVERİŞ
El işi ürünler: El Zoco de los Artesanos, Juderia Çarşı
Giyim: Matilde Cano, Calle Gondomar
Deri ürünler: Meryan, Calleja de las Flores12
Zeytinyağı ve sabun: Azzait, Avenida Córdoba
Gurme: Covap, Barqueros 2
Gurme: Bodegas Mezquita Tienda, Corregidor Luis de la Cerda

 

 

Yolculuk Terapisi Endülüs Rehberleri:

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir