FLORANSA – YILMAZ HASOĞLU ÖNERİLERİ İLE


FLORANSA LEZZET DURAKLARI

Sevgili Yolculuk terapisi dostları, gurmelerin en çok tatmin olabileceği yerlerden biri olan Floransa da sizi ilgilendirecek satır aralarını çok kısa olarak aktarmaya çalışacağım. Uzun bir süredir, yaptığım seyahatlerde ziyaret ettiğim restorantların özellikle görkemli, göz boyayan öğelerle öne çıkan yerler olmamasına özen gösteriyorum. Artık favori yerlerim olarak, 5-6 masalı, yerken huzur alacağım, gusto sahibi bir şef-patronun dekore ettiği, yalın ve lezzetli yemeklerin sunulduğu, menüdeki seçeneklerin 12-16 yı geçmediği mükemmel restorantları seçiyorum.

 

Şimdi gelelim Floransa tavsiyelerime:

 

1) İlk durağımız sizi uçuracak bir yer olan TRATTORIA ALLA VECCIA BETTOLA

Adres: Viale Vasco Pratoli 3-5-7, Tel: 00 39 055 22 41 58
İçeriye ilk girdiğinizde “burasımı yahu” olacaksınız , fakat dakikalar geçtikçe ALLA VECCİA BETTOLA sizi içine çektikçe “aman allahım ” diyeceksiniz. Bu kadar mı güzel , şirin bir yer diye şaşkın şaşkın etrafa bakıyorsunuz. Tavandan asılmış prosciutto’lar , masaların ve rafların üzerinde duran eskimeye yüz tutmuş mutfak eşyaları, eski telefon ve kahve makinaları aralardan gözüken çiçekler vede masalarda diğerlerine ne yemek gidiyor diye merakla bakan müşteriler.

 

 

 

 

İlk seçimimiz enginar kızartması, kıtır kıtır, sanki bizi gelecek lezzetlere hazırlıyor. Sırada votkalı makarna var: “penne alla bettola” yani votka, domates soslu al dente penne. Bu muhteşem lezzetin tadına doyamıyorsunuz, başka hiç bir Floransa restoranı bu lezzeti taklit etmiyor veya edemiyor. Ardından dana yanaklı risotto var, bu her zaman menüde olan bir yemek değil, bize tesadüf ediyor. Enfes bir tat. Yetmiyor devam ediyoruz: “bistecca alla fiorentina ” yanında adaçayı ,zeytinyağı ve sarımsakla
pişirilmiş kurufasulyeyle geliyor . Bu güne kadar yediğim en lezzetli etlerden, harika bir kombinasyon. Bir grappa ile sonlandırıyoruz ziyafetimizi. Kaldığımız Hotel Savoy’a yürüyoruz , 35 dakika sürüyor. Otelin karşısındaki Cafe Gilli’de bir espresso türevi olan Ristretto ilaç gibi geliyor.

 

 

2) ikinci tavsiyem OSTERIA IL PIZZAIUOLO
Adres: Via de Macci 113 r, Chiuso la Domenica, Tel 00 39 055 241 171
İlk yemeğim burrata, ben buna mozzarellanın Puglia versiyonu diyorum. Mozarella bohça şeklinde geliyor, bıçağı sapladığınız anda taze krema crema fışkırıyor.
‘Aman Allahım, bu lezzet bitmesin’ istiyorum,yavaş yavaş gözlerimi kapatıp yiyorum. Burasıda 5-6 masalı sempatik bir yer. Burratanın arkasından” seppia di nerro ” sübyeli spagettiyle yola devam ediyoruz. Ve de pizza funghiyle sonlandırıyoruz.
Çıkışta çarprazda seyyar bir arabada, bizim dürümcüler misali, aracın içinde baba oğulun servis yaptığı işkembeli sandviç, bu lezzetide mutlaka tatmanız lazım. Bu “trippa pollini lampretto” isimli seyyar araç her gün 11:00-15:00 arası açık.
Ayrıca 100 metre ilerde Mercado dedikleri büyük markette, bizim esnaf lokantaları tarzındaki küçük restorantlardada, çok lezzetli yemekler yiyebilirsiniz

 

 

 

3) Sıra geliyor OLIO CONVIVIUM’a…
Adres: 4 Via di Santo Spirito, Telefon 00 39 055 2658198
Diğerlerine nazaran ambians olarak daha iddaalı bir Floransa restorantı burası. Yemekler açık mutfakta yapılıyor ve gözünüzün önünde pişiriliyor. 4 bölümden oluşan bir restoran. Zeytinyağı tadım odası, şarap kavı çok zengin bir şarap tadım odası, restoran bölümleri. Ben beyaz trüfün son demlerini yakaladım, tavsiye-i şayan.

 

Ayrıca ayrıca geleneksel Floransa lezzetleri sunan TRATTORIA DA RUGGERO (Via Senese 89r), Cipriani’nin şefinin açtığı VINCANTO (Piazza Santa Maria Novella 29r) ve CIBREO (8r via Andrea del Verrocchio) zamanınız kalırsa gitmeniz gereken yerler

 

 

Afiyet olsun…

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 
Yılmaz Hasoğlu

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir