SYDNEY İZLENİM & ROTALARI

YENİ DÜNYANIN MERKEZİ

 

Dünyanın en göz alıcı manzaralarından birine sahip olan Sidney ile ilk tanışmam bir yılbaşında oldu. Sidney ile özdeşleşen yılbaşı kavramı, şehrin her yerinde adeta bir festival havası ile kutlanıyor. Haftalar öncesinden hazırlıklar başlıyor, günler öncesinden Opera Binası ile Harbour Köprüsü arasındaki park trafiğe kapatılıyor. Yılın son günü ise akın akın insan piknik malzemeleri ile parklara yayılarak büyük gece için yerini alıyor. Yeni yıla girerken geri sayımın ardıdan patlayan sonsuz sayıda havai fişek, karanlık gökyüzünü bir renk cümbüşüne dönüştürüyor. Bu muhteşem ışık ve ses şovunu izlemek için, hayranlık ve şaşınlık ile gökyüzüne kaldırdığınız kafanız, yarım saat boyunca hiç aşağıya inmiyor. Binlerce kişi, hipnotize olmuş bir şekilde, gözlerini hiç kırpmadan, yeni yılın umutlarını yansıtan bu gösteri sayesinde, tek yürek oluyor.

 

Tabi ki Sidney efsanevi yılbaşı kutlamalarının ötesinde bambaşka güzellikler de sunuyor: Parlak ve canlı mavisi ile bakmaya doyamadığınız harika bir gökyüzü ve nefes kesici gün batımları ile eşsiz manzaralar… Sürekli esen meltem ile burnunuza çalınan okaliptüs kokuları… Dünyanın dört bir yanından gelenlere kucak açmış olmasının getirdiği eşsiz bir kültür sentezi… Şehrin yanı başında yer alan bembeyaz kumsalları ve plajları dolduran sörfçüleri, güzel vücutlu bakımlı genç kızları, sportif gençler, aileler ve çocuklar… Harika deniz mahsülleri ve dünya mutfaklarından yaratıcı lezzetler sunan gurme restoran ve kafeleri… Tadına doyum olmayan ‘Yeni Dünya’ şaraplarının en güzel örnekleri… Taşkın eğlencesi ile canlı gece hayatı…

 

Tam bir keyif noktası olan Sidney kozmopolit hayatın tasasız ve stressiz olabileceğinin dünyadaki en güzel örneği. Sidney şehir hayatı ile yazlık hayatı o kadar güzel buluşturuyor ki, sabah plajda sörf yapıp, okyanus kıyısındaki bar ve kafelerde takılıp, öğleden sonra eski şehrin bal rengi sokaklarında yer alan Viktoryen mimarideki binaları gördükten sonra, Potts Point veya Surry Hills’in tasarımcı butikleri ile dolu sokaklarında turlayıp, akşam üstü dünyanın en önemli opera veya tiyatrolarını izleyip, gece harika Asya ve Avusturalya füzyon lezzetlerinin tadına varabiliyorsunuz.

 

 

Güneşin kutsadığı bu şehirde, sıcak ve yumuşak iklim sayesinde, tüm yıl boyunca hayat açık havada sürebiliyor. Şehirde dünyanın en rahat ve gerilimsiz yaşam tarzına şahit oluyor, en kaygısız ve kalender insanlarına rastlıyorsunuz. Sidney mimari, kültürel, gastronomik ve doğal cevherleri buluşturan medeni bir şehirli. Ancak kaygısız ve yapmacıksız bir atmosfere sahip. Bu sebeple Sidney dünyanın yaşamaya değer şehirleri listesinin tepelerinde yer alıyor. Darling Harbour’da pankartlarda yazıldığı gibi gerçekten ‘Dünya’da Sidney gibi başka bir yer yok!’

 

Sidney’de, özellikle mimari harikası Opera Binası başta olmak üzere, ışıltılı rıhtım boyunca sıralanan zevkli modern binalar, şehirde bulunan yüzlerce konaklama, restoran, gece kulübü, alışveriş, eğlence ve kültür-sanat merkezi seçeneğinin birer yansımaları. Ancak Sidney, modern şehir hayatının yanı sıra yakınlarında yer alan milli parkları, şarap bağları, hayvanat bahçeleri, okaliptüs ormanları ve mavi sularıyla, size doğa güzellikleri arasından seçenek üstüne seçenek sunuyor.

 

Sidney tüm yıl boyunca festivaller, yarışlar ve etkinlikler ile dolup taşıyor: Ocak’ta 3 hafta Sidney Festivali, Şubat’ta dünyanın en önemli kısa film festivali Tropfest, Mart’ta Sydney Gay & Lesbian Mardi Gras festivali, Nisan’da ANZAC günü, Mayıs’ta Avusturalya Moda Haftası, Haziran’da Vivid Sydney müzik festivali, Aralık’ta ise Rolex Hobart Yat yarışı. Sidney hiç yorulmayan enerji dolu bir şehir.

 

Dünyanın “down under” diye tabir ettiği Avusturalya’nın baştan çıkarıcı şehri Sidney, dünyanın diğer ucunda, hedonist bir yaşama sanatı uzmanı olarak keşfedilmeyi bekliyor.

 

 

Aborjinlerden, Hapishaneye Sidney’in Tarihi
İngiliz ‘Lord Sidney’den ismini alan şehirin geçmişi aslında çok eskilere dayanıyor. En azından 30,000 yıl öncesinden beri Aborjinlerin bu bölgede yaşadığı biliniyor. Gerçi artık bölgede yerli Aborjin kabilelerine rastlanmıyor ama bölgenin esas yerlilerinin kalıntıları olan orjinal Aborjin elişleri Hyde Park’da bulunan Avusturalya Müzesinde sergileniyor. Sidney’in batılı tarihi ise 1788’de İngilizler tarafından bir cezaevi kolonisi olarak kurulması ile başlıyor. Ana kıtalardan uzak bu ıssız adaya İngilizler, en azılı suçlularından kurtulmak için ideal bir doğal hapishane statüsünü uygun görmüş. Adanın ilk batılı yerlileri 1788’de 8 aylık bir deniz yolculuğu sonrası ilk donanma gemisi ile gelen 750 mahkum ve 250 denizci muhafız. Ancak ada kısa bir sürede amacından şaşarak uçarılık, aşırılık ve sefahat dolu bir yaşantıya ve de ayaklanmalar ve isyanlara sahne olmuş. Bu sürgün kolonisinin suçlu geçmişinin mirası The Rocks bölgesinde yer alan Town Hall’da, Cockatoo Adasında, Sidney Mint ve Fort Denison’da görülebilir. Bu erkek domine eski dönemin sosyal mirası ise -çok nadiren de olsa- rastladığınız sert, kaba ve toleranssız maço davranışlar.

 

 

 

 

SYDNEY ROTALARI

 • The Rocks: Sidney Harbour Köprüsünün ayaklarının hemen altında yer alan, şehrin en eski tarihi bölgesi olan Rocks, koloni şehrinin kuruluş temellerinin atıldığı yer. 20 yıl öncesine kadar yıkılma tehditi altındaki bu yoksul gecekondu mahallesi, ciddi bir restorasyon sonucu kafeler, restoranlar, publar, butikler ve mini müzeler ile canlı bir çekim merkezine dönüştürüldü. Şehrin tarihini ve yaşadığı dönüşümü algılamak için labirent gibi içiçe geçmiş daracık caddeleri keşfetmek çok keyifli.
 • King’s Cross: Eksiden şehrin fuhuş ve uyuşturucu merkezi olarak biline King’s Cross bölgesi ise bir transformasyon geçirerek bohem kafeler, trendy butikler ile doldu. Ancak hala striptiz kulüplerine ve uyuşturucu müptelalarına rastlamak mümkün, bu sebeple dikkatli olmak gerekiyor.
 • Darling Limanı: Şehrin en cıvıl cıvıl çekim merkezi ise Darling Limanı. Yüzlerce restoran, kafe ve alışveriş mekanına ev sahipliği yapan Darling’de diğer aktiviteler ise: Sidney Akvaryumu, Ulusal Deniz Müzesi, Sidney Eğlence Merkezi, Sidney Çin Bahçeleri ve de Tumbalong Parkı.
 • Sidney Opera Binası: Modern dünyanın harikaları arasında sayılan Jørn Utzon’un çarpıcı binası, Sidney limanında Bennelong noktasında yer alıyor. Bu mimari dehayı görmek için sene boyu gerçekleştirilen faklı performanslardan birisine katılabilir ya da bir buçuk saat süren Opera ve Konser Salonu, Tiyatro salonu ve kulisi kapsayan turu alabilirsiniz.
 • Sidney Harbour Bridge: Lokaller arasında ‘Askı’ diye adlandırılan Sidney Harbour Köprüsü, 1400 işçinin çalıştığı 8 yıllık inşaatın sonunda 1932 yılında hizmete açılmış. Hem köprüyü yakından görmek hem de şehrin en iyi manzaralarını deneyimlemek için ise Harbour Köprüsüne tırmanabilirsiniz. 134 metre yüksekliğe ulaşan dünyanın en geniş çelik köprüsü’nün yan kemerleri üzerinden 3 saat süren tırmanışın sonunda kuşbakışı gördüğünüz şehir manzaraları eşsiz. Harbour köprüsü üzerinde yer alan yaya yolundan Pylon Lookout’ta ise köprünün nasıl yapıldığına dair harika bir sunum yer alıyor.
 • New South Wales Sanat Galerisi: Avustralya’nın en büyük sanat galerisi olan New South Wales’da, hem Avustralya, Asya ve Avrupalı sanatçılara ait fotoğraf ve modern sanat eserleri hem de Yiribana bölümünde Aborjinlere ait orjinal eserler sergileniyor.
 • Taronga Hayvanat Bahçesi: Dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden birisi olan Taronga Zoo ve Featherdale Wildlife Park’ta 2.000’den fazla hayvan yaşıyor. Ülkenin simgesi haline gelen anaç kangurular, sempatik kolalar, çeşit çeşit zürafalar ve nesli tükenen tazmanya canavarını görme şansını yakalayabileceğiniz hayvanat bahçesi, karşısında yer alan Sidney şehir panaroması ile dünyanın en güzel manzarasına sahip hayvanat bahçesi.
 • The Royal Botanic Gardens: Opera binasından kısa bir yürüyüş ile ulaşılan botanik bahçeleri bir milyondan fazla bitki, ağaç ve çiçek türüne ev sahipliği yapıyor, ve harika körfez manzaları sunuyor.
 • Bondi Beach: Şehir merkezine sadece birkaç kilometre uzaklıkta yer alan Avustralya’nın en ünlü plajı Bondi Beach ise şehrin bir başka sembolü. Her daim sörf yapan, dalgalara karşı kürek çeken, paten kayan, güneşlenen, flört eden gençlerle dolup taşan plaja adım atınca yorgun da olsanız; etrafınızdaki hareketli gençleri gördükten sonra vücudunuza enerji doluyor. Bu upuzun ve geniş plaj boyunca geride yer alan Campbell Parade üzerinde ise canlı kafeler, oteller, butikler, publar yer alıyor. Okyanusun gerçeğini yansıtan duyduğunuz köpek balığı anonsları ise insanı şaşırtıyor. Bondi Plajında bir gün ve gece geçirmek isterseniz: konaklamak için Ravesis Otel, kahvaltı için 3 Eggs, öğle yemeği için North Bondi İtalian Food ya da Sobo, Akşam yemeği için ise Icebergs Dining Room & Bar ya da Sean’s Panorama en iyi alternatifler.
 • Sidney’in Diğer Plajları: Bondi Plajı haricinde Sidney bembeyaz kumsalları olan plajlar, irili ufaklı koylar ile kutsanmış bir şehir. En ünlüleri arasında yer alan Balmoral, Bronte, Tamarama, Palm ve Whale plajlarının yanı sıra, güneyde: Camp Cove, Seven Shillings Plajı, Lady Martins Plajı, Parsley Koyu ve Watsons Koyu, kuzeyde ise Shell Cove, Little Sirius Cove, Taylors Koyu, Chowder Koyu, Forty Baskets Plajı ve Manly’de yer alan Shelly Beach deniz ve güneş keyfi yapmak için ideal.
 • Sidney’i denizden keşfetmek: Sidney’i denizden keşfetmek için birçok alternatif var. Körfezin içinde sürekli esen rüzgarı arkanıza alıp yelken yapabilirsiniz, eski gemi batıklarını görmek için dalış turlarına katılabilirsiniz. Maceraseverler için ise Harbour Jet en eğlenceli opsiyon. Opera binası ve Harbour Köprüsüne denizden en çok yaklaşan bu jet motorlu sürat tekneleri bu mimari harikalarını farklı bir açıdan görmenizi sağlıyor. Ayrıca 270 derecelik keskin dönüşler yapabilen ve saatte 75km hıza ulaşan bu jet motorlular, gerçek birer heyecan ve adrenalin makinaları. Daha sakin ve konforlu bir deneyim istiyorsanız tekne turlarına katılabilirsiniz, Magistic CruiseSmart Sidney’deki en lüks gemi turu seçeneği.
 • Köpekbalık Dalışı: Köpekbalıklarıyla yüzme fırsatı her zaman karşınıza çıkmaz. Eğer hayatınızda bir kere dahi olsa bu ürkütücü canlılarla beraber aynı havayı solumak isterseniz; Sidney’deki en bilindik aktivitelerin başında gelen tüplü dalış deneyimini yaşayabilir ve köpekbalığı türleriyle tanışabilirsiniz. Üstelik dalış brövenizin olması da illa gerekli değil; Shark Dive’da başlangıç seviyesindekiler için de dalış imkanı bulunuyor.

Şehir Dışı Rotalar

 • Blue Mountain: Sidney şehrinin batı tarafında, 2 saatlik bir mesafede bulunan bin kilometrekarelik milli park, 2000 yılında beri Dünya Mirasları arasındaki yerini almış. Okaliptüs ormanları, yemyeşil manzaralar ve nesli tükenen hayvan türlerinin buluştuğu Mavi Dağ, eşsiz temiz havası ve egzantrik doğasıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Mavi Dağ’daki aktiviteler ise Three Sisters, Jenolan mağaraları, Katoomba veya Zig Zag Trenyolu. Konaklamak isterseniz de en iyi oteller: Echoes Boutique Hotel, Wolgan Valley Otel, Lilianfels Blue Mountain Resort & Spa veya Hydro Majectic Hotel
 • Hunter Valley’de Şarap Tadım: Avustralya’da yapacaklarınız arasında en keyifli olanlardan biri de şarap tadımı turlarına katılmak. New South Wales’deki Hunter Valley şarap bölgesi, Sidney’e arabayla 2 saat uzaklıkta. Lezzetli şarapları tatmak, çevredeki Ku-ring-gai Chase Milli Park’ı gibi diğer gezilebilecek yerleri görmek ve keyifli bir öğle yemeği yemek; şehirde kaldığınız sürece yaşayabileceğiniz farklı deneyimlerden bir diğeri. Hunter Valley’de konaklamak isterseniz en iyi oteller: Tonic Hotel, Hunter Country Lodge, Tower Lodge, Billabong Moon, Banjos Bushland Retreat ve Manzanilla Ridge. Brunch için Mojo, öğle yemeği için The Mill ya da Leaves & Fish, akşam yemeği için Shakey Tables, şarap tadım için Tintilla Wine Estate, Mount Pleasant, First CreekTuscany Wine Estate, en doğru adresler.
 • Port Stephens: Sidney’e iki saat uzaklıkta yer alan Port Stephens’da deniz altı yaşamının en büyük memelileri ile tanışmak mümkün. Yolda yeşil ve mavinin harika karışımını sunan fotojenik manzaraları izleyerek vardığını Port Stephens taze deniz mahsülleri ile ünlü bir kasaba. Mayıs’tan Aralığa kadar Port Stephens’da Nelson koyunda atlantik yunuslarını, balinalar ve büyük beyaz köpek balıklarını gözlemleme şansınız var.
 • Williamtown: Williamtown’da yer alan 2500 yaşında kumul tepecikleri üzerinde ‘quad bike’, ‘sand boarding’ ve ‘çöl golfü’ yapabilirsiniz.

 

 

 

KÜLTÜR, SANAT, MİMARİ VE PARKLAR
Museum of Contemporary Art, 140 George Street, Circular Quay
Australian Museum of Natural History,
Powerhouse Museum, 500 Harris Street, Ultimo
Museum of Sydney, Bridge ve Phillip caddelerinin kesişimi
The Rocks Discovery Museum, Kendall Lane
Brett Whiteley Studio, 2 Raper St, Surry Hills
Royal Botanic Gardens, Mrs. Macquaries Road
Sydney Fish Market, 1 Bank Street, Pyrmont
Sydney Theatre Company /Cate Blanchett’ın ve eşinin yönettiği tiyatro / Pier 4/5, 22 Hickson Rd, Walsh Bay
Open-Air Cinema, Mrs. Macquaries Point, Royal Botanic Gardens
Horizon Binası, 184 Forbes Street
Sydney Tower Binası, 100 Market Street
Aurora Place Binası, 88 Phillip Street
Object Binası, 415 Bourke Street
Castlecrag & Middle Harbour Evleri
Rose Seidler Evi , 71 Clissold Road

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

no images were found

Yazının başına dönmek için tıklayınız

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir