MELBOURNE İZLENİM & ROTALAR & REHBER

 

 

Yarra Nehri’nin kıyısında yer alan Melbourne, Avustralya’nın kültür ve spor elçisi. Avusturalya’nın altın üçgeni Sydney, Great Barrier Reef ve Aborjin kayalıkları Uluru’nun gölgesinde kalsa da, hızla gelişen Melbourne sofistike, rafine ve şık atmoseferi ile Avusturalya’nın yükselen gözdesi.

 

Dünyanın yaşamaya değer şehirlerinin başında gelen Melbourne, tüm yıl boyunca hüküm süren ılımlı iklimi, rafine restoranlarında yer alan lezziz yemek ve muhteşem şarap bolluğu, hip barları, grunge kulüpleri, özgün tasarımcı dükkanları ve vintage butikleri, şehrin her yerine dağılmış yemyeşil huzurlu park ve bahçeleri, daracık labirent gibi ara sokaklarını adeta bir sokak sanat galerisine dönüştürmüş graffitileri ve de renkli, hareketli enerjisi ile, şüphesiz tüm duyuları ve motivasyonları tatmin edecek yetenekte bir şehir.

 

Viktoryen mimarideki muhteşem yapıları ile ağırbaşlı eski şehir merkezi, şehirlilerin buluşma noktası olan cıvıl cıvıl Federasyon Meydanı, rafine kahve kültürü ve eşsiz butikleri ile trendy Fitzroy, hedonistik St. Kilda, şık South Yarra, bohem Praha, gurme cenneti Southbank, ve yeni gözde New Quay… Melbourne’de keşfedilecek çok semt var.

 

Avusturalya’nın en kozmopolit şehri olan Melbourne’de İtalyan, Yunan, Türk, Çinli , Vietnamlı, Kamboçyalı ve diğer 140 ülkeden gelen yüzbinlerce göçmen bir arada yaşıyor. Tüm bu karma sayesinde şehir inanılmaz bir kültür sentezine sahne olmuş: şehrin parke taşlı dar sokakları İtalyan espresso barları ile dolu, Lonsdale Caddesinde ise buzuki müzikleri yayan Yunan tavernaları ve Türk baklava fırınları yan yana yer alıyor, yer yer nerede olduğunuzu unutuyorsunuz. Ancak tüm bu etnik çeşitliliğe rağmen Melbourne özünde bir İngiliz. Eskiden kalma kibarlık ve zarafet insanların hal ve tavırlarında hissediliyor. Ve de hala ‘kimin hangi aileden geldiği, hangi okula gittiği, hangi mahallede oturduğu’ nu önemseyen bir snob tavrın izlerine rastlanabiliyor.

 

Bir zamanlar İngiliz İmparatorluğunun 2. Büyük şehri olan Melbourne, Avusturalya Federasyonunun ilk başkenti ünvanını almış, şimdi ise Victoria eyaletinin başkenti olan Melbourne’ün kanında soyluluk var. Cate Blanchett, Eric Bana, Kylie Minogue, Olivia Newton-John, Barry Humphries, Dame Edna Everage, Germaine Greer, Rupert Murdoch ve Portia de Rossi gibi kültür ve sanat alanında birçok ünlünün kökleri bu şehirden.

 

Melborune’lüler kesinlikle su ile içiçe olmanın tüm avantajlarını çok güzel değerlendiyor. Okaliptüs ağaçları ile bezenmiş Yarra Nehrinin kıyısında yürürken; koşu ve yürüyüş yapanlar, paten kayanlar ve nehirde kürek çekenleri gördüğünüzde doğal ve sportif yaşam tarzına gıpta etmemek mümkün değil.
Federasyon Meydanı’ndan Richmond’a, şehrin en güzel bölgelerinden kıvrıla kıvırıla akan nehir, ziyaretçilerin şehri keşfederken kendi rotalarını kolayca çizmelerine ve nehir kenarındaki huzur köşelerinde yer alan birbirinden orjinal kafelerde mola vermelerine imkan veriyor.

 

 

Dünyanın en iyi restoranlarına ev sahipiği yapan Melbourne gerçek bir gastronomi cenneti. Yarra Valley ve Mornington Yarımadası gibi şarap bağları ile çevrelenmiş şehir, sofitike ve rafine bir gurme kültür ile kutsanmış. Tüm dünya mutfaklarının en güzel spesiyallerini sunan restoranlarda modern füzyon lezzetlerin yanı sıra geleneksel organik çiftlik ürünleri ve ev yapımı peynirleri de bulmak mümkün.

 

Yakında Avusturalya’nın en yüksek nüfuslu şehri olacağı tahmin edilen Melbourne’de vizyon sahibi yerel yönetim trafikteki araba sayısı azaltarak, tüm şehirde bisiklet ile ulaşımı mümkün kılan bisiklet yolları yaparak ve de toplu taşıma araçlarını 7/24 çalıştırarak, çevre dostu şehri sürdürülebilir bir geleceğe hazırlıyor. Medeniyet işte bu.

 

Melbourne gerçekten aza tamah etmeyen bir sefa düşkünü… Müzikten modaya, spordan kültürel etkinliklere ve yeme içmeye her alanda ‘gurme’ bir şehir…

 

MELBOURNE TAKVİMİ VE ETKİNLİKLERİ

Sidney daha seksi bir şehir olabilir ancak Melborune kesinlikle daha kültürlü ve dinamik. Tiyatroları, müzeleri, konser salonları, üniversitelerinin yanı sıra prestijli spor etkinlikleri ve festivalleri ile uluslararası kültür ve spor arenasında Melbourne’ün sözü kuşkusuz Sydney’den daha çok geçiyor.

 

Bu etkinliklerin şüphesiz en önemlisi safkan soylu atların yarışı: Ekim-Kasım aylarında yer alan Bahar Karnavalı ve Kasım ayının ilk Salı günü düzenlenen Melbourne Cup. Bahar Karnavalı sırasında yaklaşık 50 güne yayılan sürede seri halinde uluslararası yarış yapılıyor ve de şehirde tam bir şenlik havası esiyor. Melbourne Cup ise tüm ülkede hayatı durduran ve halkı tek yürek olarak birleştiren yarış. Her yıl tüm dünyada 700 milyonun üzerinde izleyicinin televizyonları başına geçerek izlediği bu yarış sırasında, Avusturalya’nın neredeyse tamamı yaptığı herşeyi bırakıp yarışı izliyor. Flemington Yarış Parkuru yüzbinlerce izleyici ile dolup taşıyor, tüm şehre yerleştirilen canlı görüntü ekranları sayesinde koşan atların çıkardığı ayak sesleri, şehrin her yerinden canlı olarak duyuluyor. Ve de atlar bitiş çizgisine yaklaştıkça hem yarış parkurundaki hem de parklarında piknik yapan izleyicilerin tezahüratları tüm şehirde çınlıyor.

 

Melborune bu iki ay süresince safkan atların yarışlarınının yanı sıra, ‘haute couture’ defilesine ve sefahat yaşantısına şahit oluyor. Flemington Yarış Parkurunda, Şık döpiyesler, zarif takımlar, büyük şapkalar, renkli tüyler ve eşarplar ile şıklık yarışı yapan bayan ve bayların dudaklarından şampanyalar ve kahkahalar hiç eksik olmuyor. Şehrin her yerini saran uydu etkinlikler, partiler, defileler ve sergiler sayesinde tüm bu şıklık sokaklara taşınıyor.

 

Ocak ayında ise Melbourne Park’da yer alan tüm tenis dünyasının en önemli turnuvalarından birisi Avusturalya Open, iki hafta süresince tüm şehirde bir şenlik ve parti havası estiriyor.

 

 

Diğer etkinlikler ise: Şubat’ta sokak partisi ile ünlü St. Kilda Festivali, Mart’ta Formula 1 Avusturalya Grand Prix yarışı, Melbourne Food & Wine Festivali, Bells plajında gerçekleşen Rip Curl Pro Sörf Festivali Haziran’da Melbourne Uluslararası Caz Festivali, Temmuz’da Melbourne Uluslararası Film Festivali, Eylül’de Melbourne Moda Haftası, Ekim’de Melbourne Uluslararası Sanat Festivali ve Kasım’da efsanevi Melbourne Cup at yarışı.

 

 

MELBOURNE TARİHİ
Melbourne adını, Derbyshire kasabasının Melbourne köyünde evi bulunan Birleşik Krallık Başbakanı William Lamb, 2. Vikont Melbourne’den almış. Melbourne, eski İngilizcede “değirmen suyu” anlamına geliyor. 19. yüzyılın başlarında İngiliz İmparatorluğunun mahkumlarını gönderdiği hapishane yerleşimi olan Melbourne’e ayrıca 1835’de Tazmanya yerlilerinin denizden ulaşarak geldiği ve Yarra Nehri ile Port Phillip Koyu arasına yerleştiği biliniyor. Karmaşa ve uçarılığın hüküm sürdüğü suçlular şehrine düzen getirmek için Robert Hoddle getiriliyor ve Port Phillip Bölgesinde yaşayanlar 1 Temmuz 1851’de Viktorya’nın bağımsız bir kolonisi olduklarını ilan ediyorlar. Altına hücum hazine avcılarını şehre sürükleyerek bir ekonomik patlama yaratıyor.

 

Ve gösterişli Viktoryen binalar ardı ardına yükseliyor: Palemento Binası, Hazine Binası, Postane Binası, Block Arcade gibi lüks ve görkemli kemeli pasajlar, göz alıcı St. Paul’s ve St. Patrick katedralleri ve bakır kubbeli saray gibi Flinders İstasyonu inşaa ediliyor. İmparatorluğa yakışır mimari ihtişam sonucu şehir İngilizler arasında ‘Şahane Melbourne’ olarak anılıyor. 1901’de Victoria, New South Wales, Queensland, Western Australia, South Australia ve Tasmania kolonileri Avusutralya Koloni Federasyonunu oluşturmak için birleşince, Melbourne ülkenin başkenti ilan ediliyor ve 1927’ye kadar başkent kalıyor (Şimdi başkent Canberra). muhteşem Carlton Bahçelerinde yer alan eski Kraliyet Sergi Sarayında ilk parlemento toplanıyor. Bugün bina Unesco kültür mirası listesinde yer alıyor.

 

 

MELBOURNE ROTALARI

 • Federasyon Meydanı: Avustralya sanat koleksiyonu görünümündeki meydan; muhteşem nehir manzarası, 20 yeni muhteşem cafe’si, restronları ve barlarıyla görülmeye değer.
 • New Quay: Eskiden terkedilmiş bir tersane olan Docklands mini bir metropole dönüştürüldü. Suyun kenarında yumuşak ve yuvarlak hatlı heykelsi binaların, harika restoranları yer aldığı New Quay, şimdi genç profesyonellerin ve de sanatçıların akşamları takıldığı bölge.
 • Flinders Lane: Eski depo ve antrepolardan dönüştürülmüş galeri ve butikleri ile Flinders Lane New York’un SoHo bölgesi ile yarışıyor
 • Southbank: Southbank’de yer alan Melbourne’ün en yüksek binası 92 katlı Eureka Tower muhteşem şehrin 360 derece kesintisiz manzaralarını sunuyor. Ayrıca aynı bölgede yer alan Yarra Nehri kıyısında uzanan Crown Complex, şehrin en popüler yemek mekanlarından biri. Mekanda ayrıca eşsiz mağazalar ve Güney kürenin en büyük kumarhanesi bulunuyor.
 • St Kilda: Haftasonları Melbournlüler yürüyüş ve koşu, bisiklet ve paten yapmak ya da panaromik manzaralara sahip Port Phillip’in kumsalında sahil keyif yapmak için akın akın palmiyelerle bezenmiş St Kilda bölgesine geliyor. Akşamları ise restoran, bar ve kulüpleri ile Fitzroy ve Acland Caddeleri cıvıl cıvıl oluyor. St Kits’de yer alan Luna Park’taki dev dönme dolap sayesinde eski çocukluk günlerine dönmek mümkün.
 • Melbourne Müzesi: 2000 yılında tamamlanan müze, Carlton Gardens’da yer alıyor. Müzenin içinde, Aborjin Merkezi, Çocuk Müzesi ve içinde 8000 farklı bitki ve 120 farklı canlı türünün yer aldığı Forest Galeri bulunuyor.
 • Parklar ve Piknik: Bahçeler şehri olarak anılan, Melbourne parklar ve bahçeler ile kuşanmış. Queen Victoria Pazarından günlük taze ürünler alarak Carlton, Fitzroy ya da Royal Botanik Bahçelerine giderek piknik yapabilirsiniz.
 • Altın Rotası: Federasyon Meydanından başlayan Golden Mile Heritage Trail altının şehrin kaderini nasıl belirlediğini keşfetmek için harika bir yürüyüş rotası.
 • Aborjinlerin sembolü: Aborjin kabilelerin şerefine Birrarung Marr parka yerleştirilmiş Birrarung Wilam enstelasyonu görülmeye değer.
 • Tiyatro: Melbourne’de her zaman kültürel bir etkinlik bulmak mümkün. Tarihi Princess Tiyatrosu ve Regent Tiyatrosu dünyanın en ünlü tiyatro şovlarına ev sahipliği yapıyor.
 • Spor Rotaları: Koşucular için Botanik Bahçelerinde yer alan 4 kilometrelik koşu parkuru. ‘Aussie Rules’ ya da ‘Footy’ olarak adlandırılan Avusuturalya Futbolu. Mart ve Ağustos arasında dünyanın en büyük stadyumlarından birisi olan 90,000 izleyici kapasiteli Melbourne Kriket Sahasında yer alan kriket maçları.

 

ŞEHİR DIŞI ROTALARI:

 • Yarra Vadisi: Şehire ortalama yarım saat uzaklıkta bulunan Yarra Vadisi, Avusturalya’nın en iyi 55 ve de dünyada hatrı sayılır en iyi şaraphaneye sahip. Ayrıca, romantik bir atmosfer sunan restronlarında bu muhteşem şarapları deneyimleme şansına da sahip olabilirsiniz. Healesville Sanctuary’de adanın eşsiz vahşi yaşamını görmek mümkün.
 • Phillip Adası: Her gün batımında kıyıya çıkan penguenlerin resmi geçidini izlemek için şehre 90 dakika uzaklıkta yer alan Phillip Adasında bir gece konaklayabilirsiniz.
 • Mornington Peninsula (Portsea/ Sorrento): Mekan, güzel plajları ve keyifli yaşam tarzıyla dikkat çekiyor. 19. yüzyıla tarihlenmiş binaları, restoran ve pubları ile görülmesi gereken mekanlar arasında yer alıyor. Ayrıca, balık tutabilir, surf yapabilir ve yunuslarla yüzebilirsiniz…
 • Great Ocean Road: Great Ocean Road, Avustralya’nın en gözalıcı sahil şeridini sunuyor. Mutlaka görülmesi gerekenler arasında yer alan Great Ocean Road, muhteşem plajları, 12 Apostles ve Port Campbell Ulusal Parkı ile ünlü.
 • Melbourne’e 90 dakika uzaklıkta Daylesford ve Hepburn Springs mineral kaplıcaları yer alıyor.

 

 

KÜLTÜR, SANAT VE DENEYİMLER

 

Melbourne Museum

Australian Centre for Contemporary Art
National Gallery of Victoria
Ian Potter Centre ,National Gallery of Victoria
Old Melbourne Gaol

Flinders LaneGallery
Matt Irwin Fotoğraf Galerisi
HelenGory Galerie
Alcaston Gallery

Melbourne Theatre Company
Malthouse Theatre
Forum Theatre
Melbourne Recital Centre, Southbank
Chunky Move Dance Theatre
Luna Park
Melbourne Zoo
Melbourne Aquarium

 

 

MELBOURNE REHBERİ

OTELLER

Butik Oteller
The Adelphi Hotel, Alışveriş ve yemek semti Flinders’in merkezinde konumlanan otel başlı başına bir zevk mabedi. ‘Om Nom’ tatlı barında sunulan imzalı tatlıları, odalarda yer alan mum ve yastık kokuları menüsü, ödüllü restoranı Ezard, terasta yer alan iddialı havuzu ve 34 odası ile Melbourne’de kalınabilecek en sofistike adresler arasında yer alıyor. 87 Flinders Lane, City Centre
Hotel Lindrum, 59 odalı stil sahibi otel, Mr. Joel Desfosses’e emanet restoranı Felt, pazar günleri kaçırmak istemeyeceğiniz beş çayı ve sade oda dizaynları ile Melbourne’da iddiasız, rahat ve abartıya kaçmayan lüksleri sunan bir konaklama sunuyor. 26 Flinders Street, City Centre
The Como, İki asırı aşkın bir süredir Chapel Street’te hizmet veren The Como Hotel, bazı suit odalarında bulunan Japon bahçeleri gibi tasarımlarıyla stil sahibi odaları, şehrin alışveriş ve turistik caddelerinin ortasındaki konumuyla, kültür, gastronomi ve alışveriş ile ilgilenen konuklar için harika bir alternatif.
The Cullen, Duvarlarında, 2012 yılında 46 yaşında hayatını kaybeden Avustralyalı sanatçı Adam Cullen’ın eserlerinin yer aldığı otel, restoran, bar ve kafelerle dolu Prahran semtinde yer alıyor. Otelle ilgili iki öneriyi kaçırmayın deriz. Birincisi, tüm odaların balkonu bulunmamakta, dolayısıyla rezervasyonunuzu yaparken mutlaka balkonlu oda isteyin, çünkü balkonlar oldukça sükseli. Diğeri ise otelin giriş katında yer alan Hutong restoranın dumpling’lerini kaçırmayın. 164 Commercial Road, Prahran
Lyall Hotel and Spa, Otelin en önemli özelliklerinden biri, adından da anlaşılacağı üzere ödüllü spa’sı. Etkileyici The Champagne Bar ve otelin kişiyi özel hissettiren hizmetleri, konaklamalarında birebir ilgi ve hizmet arayan misafirler için tatmin edici bir alternatif. 14 Murphy St, South Yarra
The Prince Hotel, Stil sahibi ve konforlu odaları ile şehrin bohem semti St Kilda’da ve sahile 5 dakika yürüme mesafesinde konumlanan The Prince Hotel, ortak alanlarının dekorasyonu ve dış görünümü ile oldukça sofistike. Otel, aynı zamanda bünyesinde bulunan Aurora Spa, ödüllü fine dining restoranı Circa, kokteylleri ile öne çıkan Mint bar ve Il Fornaio Cafe ile göz dolduruyor. Prince of Wales Complex, 2 Acland Street, St. Kilda
Pensione Hotel, 114 odalı butik otelin öne çıkan en belirgin özelliği evcil hayvan dostu olması. 16 Spencer Street, City Centre
The Olsen, 637-641 Chapel Street, South Yarra
The Blackman, 452 St. Kilda Road
Royce Hotel, 379 St Kilda Road
Villa Donati, 377 Church Street, Richmond
Ovolo, 19 Little Bourke Street
Victoria Hotel, (Ibis Styles) 215 Little Collins Street, City Centre
Tolarno Hotel, 42 Fitzroy Street
Coppersmith Hotel, 435 Clarendon Street, South Melbourne

 

Büyük Oteller
The Hotel Windsor, Avustralya’nın en havalı otellerinden olan Hotel Windsor, açıldığı 1883 yılından beri sunduğu geleneksel beş çayları ile ünlü. Katharine Hepburn, Anthony Hopkins, Meryl Streep gibi ünlü isimleri misafir etmiş olan otel, klasik, elegan ve lüks bir dizayna sahip. 111 Spring Street
Marriott, Melbourne’da alışverişin kalbinin attığı Bourke ve Collins Caddelerine sadece birkaç adım mesafede yer alan otel, oda sayısı olarak butik otel sınıfına, konfor ve hizmet olarak büyük oteller sınıfına giren bir konaklama deneyimi vadediyor. Yerel ve mevsiminde ürünler kullanarak modern Avustralya mutfağından örnekler sunan restoranı ‘Essence’ ile ön plana çıkan otel, şehrin kalbinde yer almasının yanı sıra, Güney Melbourne sahiline de birkaç kilometre mesefade konumlanıyor. Corner Exhibition and Lonsdale Streets
Langham Hotel Melbourne, Yarra Nehri ve Melbourne şehir panoraması ile nefis manzaralar sunan Langham Hotel, şık kafe, restoranlar ve butiklerin arasında konumlanarak cazip bir lokasyonda yer alıyor. Tiyatro, konser salonları ve Milli Sanat Galerisi gibi Melbourne seyahatinde görülmesi gereken yerler otelin hemen yakınında yer alıyor. Otelin restoranı ‘Melba’, dinamik ve açık mutfak anlayışı ile dünya mutfağından lezzetler sunarken aynı zamanda manzarası ile de büyülüyor. 1 Southbank Blvd, Southbank
Vibe Savoy, Mağaza, kafe ve restoranlar ile çevrili Collins Street’e birkaç dakika yürüyüş mesafesinde konumlanan otelin, Bask bölgesinden San Sebastian mutfağının örneklerini sunan ‘Bar Nacional’ restoranında İspanyol mutfağının ve şaraplarının keyfini çıkarabilir, şehrin en iyi bifteklerini tadabileceğiniz, şef Raymond Capaldi’nin yönettiği ‘Hare and Grace’ restoranı deneyebilirsiniz. 630 Little Collins Street, West Melbourne
Grand Hyatt Melbourne, 123 Collins St. , City Centre
Park Hyatt Melbourne, 1 Parliament Square, off Parliament Place, City Center
Crown Towers, 8 Whiteman Street, Southbank
Sofitel, 25 Collins Street
Radisson on Flagstaff Gardens, 1175 Historic Rte 66, Flagstaff
Mantra on Russell, 222 Russell Street

 

Uygun Fiyatlı Oteller
Hotel Causeway, 275 Little Collins Street, CBD
Claremont Guest House, 189 Toorak Road, South Yarra
Oaks on Lonsdale, 23-33 Lonsdale Street
City Center Budget Hotel, 22 Little Colins Street

 

Şehir Dışındaki Oteller
Chateau Yering, 42 Melba Highway, Yering
Mansion Hotel & Spa, Werribee Park, K Road, Werribee
Lake House, King Street, Daylesford (Melbourne’e 90 dakikalık mesafede yer alan Daylesford kasabası)
Hepburn Bathhouse & Spa, Mineral Springs Reserve Road, Hepburn Springs
Mount Buffalo Olives and Olive Grove Retreat, 307 Mount Buffalo Road (Melbourne’e 90 dakika uzaklıkta)
Boyd Baker House, Bacchus Marsh, 305-307 Long Forest Rd. (Melbourne’e 45 dakika uzaklıkta)

 

 

 

RESTORANLAR (Semtlere göre restoranlar yazının en altında yer alıyor)

Kahvaltı Adresleri
The Harvard Societe, 120 Harvard Lane
Manchester Press, 8 Rankins Lane
Barry, 85 High Street, Northcode
Top Paddock, 658 Church Street, Richmond
Pillar of Salt, 541 Church Street, Richmond
Street Organics, 1430 High Street, Malvern
Monk Bodhi Dharma, 202 Carlisle St, Balaclava
Combi, 140 Ormond Road, Elwood
Gypsey & Musquito, 382 Bridge Road, Richmond
Ora Cafe, 156 Pakington St, Kew
Stables of Como, Cnr Williams Road & Lechlade Avenue, South Yarra
Tall Timber, Perth Street, Prahran
Two Birds One Stone, 12 Claremont Street, South Yarra
Crabapple Kitchen, 659 Glenferrie Road, Hawthorn
Mixed Business, 486 Queens Parade, Clifton Hill
Industry Beans, Warehouse 362 Rose Street, Fitzroy
Journeyman, 169 Chapel Street, Windsor
7 Seeds Speciality Coffee, 106-114 Berkeley Street, Carlton
Wide Open Road, 274 Barkly Street, Brunswick East
Il Fornaio, 2 Acland Street, St Kilda

 

Pastane & Kafeler
Cafe Vue, Şehrin beş farklı noktasında her biri kendine özgü karakteristik özelliklere sahip kafe zinciri Cafe Vue, basit, sağlıklı ve lezzetli yiyecek alternatifleri ve direk üreticiden aldıkları Cafe Vue’ya özel kahveleri ile kahvesevenlerin yüzünü güldüren adreslerden. 401 St Kilda Road, South Yarra / 430, Little Collins Street
Brunetti, 380 Lygon Street, Carlton Vic
Pellegrini’s Espresso Bar, 66 Bourke Street
Degraves Espresso Bar, 25 Degraves Street
European, 161 Spring Street
Journal, 253 Flinders Lane
Cavallero, 300 Smith Street, Collingwood, Fitzroy
Madame Sousou, 231 Brunswick Street, Fitzroy
Marios, 303 Brunswick Street, Fitzroy
Newtown S.C., 180 Brunswick Street, Fitzroy
Cafe Rosamond, 191 Smith St, Collingwood, Fitzroy
Melissa’s Cakes, 118 Smith St, Collingwood, Fitzroy
Las Vegan Bakery, 22 Smith Street, Collingwood, Fitzroy
Red Tongue Cafe, 275 Brunswick Street, Fitzroy North
Soulfood Cafe, 273 Smith Street, Fitzroy North
Babka Bakery Cafe, 358 Brunswick Street, Fitzroy North
Fillups Cafe, 351 Smith St ,Fitzroy North
Ici, 359 Napier Street, Fitzroy North
Yellow Bird, 122 Chapel Street, Prahan
Cafe Orange, 126 Chapel Street, Windsor, Prahan
The Pound Bar, 566 Chapel Street, South Yarra
Coffe Darling, 2 Darling Street, South Yarra
Cafe e Cuccina, 581 Chapel St, South Yarra
Woodstock Espresso Bar, 1150 High Street, Armadale
Cooper & Millas, 1094 High St, Armadale
Grapeseed, 1084 High St, Armadale
Wall Two 80, 280 Carlisle Street, Balaclava
Monarch Cake Shop, 103 Acland Street, St. Kilda
St Ali, 12-18 Yarra, South Melbourne

 

Öğle Yemeği Adresleri
Cumulus Inc., Şef Andrew McConnell yönetimindeki açık mutfağa sahip, rahat bir atmosfer sunan restoran, kahvaltı ve öğle yemeği için sağlıklı alternatifler sunan stil sahibi bir adres. 45 Flinders Lane
Pellegrini’s, 66 Bourke Street
Donovans, 40 Jacka Blvd St Kilda
Movida Melbourne, 1 Hosier Lane
Movida Aqui & Terraza, Level 1/ 500 Bourke Street
Mitre Tavern (Steakhouse), 5 Bank Place
Anada, 197 Gertrude Street, Fitzroy
Breizoz (Krep çeşitleri), 49 Brunswick St, Fitzroy
Alimentari, 251 Brunswick Street, Fitzroy
La Lucciola Bistro, 4/478 Chapel Street, South Yarra
Basque Tapas, 159 Chapel Street, Prahan
Phillippa’s, 1030 High Street, Armadale
Barca Food & Wine, 1007 High St, Armadale
Aya Teppanyaki, 1193 High St, Armadale
I Love Pho 264 (Vietnam Mutfağı), 264 Victoria Street, Richmond
Foxes Den, 99 Bay Street, Port Melbourne
Bar Nacional, Collins Square, 727, Collins Street

Vejetaryen Adresler
Yong Green Food, Dünyada her canlının eşit yaşam hakkı olduğu felsefesiyle kurulan Yong Green Food, başka canlıların yaşam hakkını elinden almadan ying yang felsefesine göre hazırlanan yiyecekler sunan bir restoran. Yong Green Food, aynı zamanda restoranın kullandığı enerji ve karbon ayak izi konusunda duyarlılık gösteren ayrıca karının %10’unu Kenya’daki yerel bir üreticiye bağışlayarak sosyal sorumluluk projesi de gerçekleştiren bir adres. 421-423 Brunswick Street, Fitzroy
Supercharger, Hem vegan hem vejetaryen alternatifleri bulunan restoranın Melbourne’da pek çok şubesi bulunuyor. Emporium Level 3, 287 Lonsdale Street
Afghan Rahimi Restaurant, Şehrin sevilen Afgan restoranının vejetaryen menüsü de bulunuyor. 23-29 Walker Street, Dandenong
Monk Bodhi Dharma, Rear 202, Carlisle Street, Balaclava

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

Trendy Restoranlar
Botanical, Sofistike restoran, modern Avusturalya mutfağından örnekler sunarak, kışın şömine, yazın teras keyfini birleştiren, şehrin rahat ve gözde adresleri arasında. İngiliz asıllı şef Paul Wilson, Akdeniz füzyon mutfağı lezzetleri yaratıyor. Bolognese biftek ve istiridye siparişi vermeyi atlamamak gerekiyor. 169 Domain Rd., South Yarra
Movida, Şef Frank Comarra imzası taşıyan ve tapas lezzetlerini yaratıcı formlar eşliğinde servis eden Movida, bu sayede ülkenin en iyi tapas barı olarak büyük bir üne sahip. Şehir merkezinde yer alan mekanda günün yorgunluğunu bir kadeh Manzanilla veya Sherry ve birkaç tapas ile üzerinizden atabilirsiniz. 1, Hosier Lane
Cutler & Co, Eski bir metal fabrikasında yer alan Curler & Co. Dining Room, Melbourne’da şehir dışında bir endüstriyel bölgede açılan ilk restoran. Açık mutfağı restoranın ön kısmına taşıyarak dinamik bir atmosfer ile misafirlerini karşılayan restoran, şef Andrew Mc Connell’in sıradışı ve çoğu zaman alışılmadık malzemelere olan tutkusu ile geliştirdiği lezzetler ile öne çıkıyor. Şık ve sade bir tasarım temel alınarak dizayn edilen restoran, akşam yemekleri dışında pazar günleri paylaşımlık tabakları ile gelenekselleşen ‘brunch’ları ile de popüler. 55 – 57 Gertrude Street Fitzroy
Brooks of Melbourne, Fransız şef Nicolas Poelart ve İngiliz Gerald Diffey’in restoranı Brooks, 2013 yılında şehrin ‘en iyi restoran’ seçildi. Damağa olduğu kadar göze de hitap eden lezzetler sunan Brooks’un böğürtlenli, havuçlu ördeği ve Mimolett peynirli ve sebzeli bifteği tüm algılarınızı doyuracak kadar iyi. 115-117 Collins Street
Chin Chin, Benjamin Cooper’ın yönetimindeki mutfaktan Thai ve Malezya mutfağının lezzetleri çıkan restoranın spesiyal yemeği kıtır Mandarin ördeği mutlaka denenmeli. Avustralya şarapları ağırlıklı şarap menüsünün yemekleri tamamladığı restoran haftanın her günü geç saatlere kadar açık. Yemek konusunda kararsızsanız ‘Feed me’ konseptini seçip, kendinizi restoranın kararsız damaklar için hazırladığı alternatiflere bırakabilirsiniz. 125, Flinders Lane
MoVida Next Door (İspanyol Mutfağı), 164 Flinders Street
The Press Club (Yunan Mutfağı), 72 Flinders St Melbourne City
Coda Basement (Modern Avusturalya & Fransız&Vietnam Füzyon Mutfağı), 141 Flinders Lane
Gingerboy (Asya), 27-29 Crossley Street Melbourne City
Maha Bar & Grill (Akdeniz), 21 Bond St Melbourne City
The Independent (Arjantin Mutfağı), 79 Main Street, Gembrook
Circa (Modern Avusturalya), The Prince Hotel, 2 Acland St. , St Kilda
Taxi Dining Room (Modern Avusturalya), Level 1, Transport Hotel, Federation Square Melbourne City
Flower Drum (Çin), 17 Market Lane Melbourne City
Ezard (Modern Avusturalya), Adelphi Hotel, 187 Flinders Lane Melbourne City
Bomba (İspanyol Tapas Bar), 103 Lonsdale Street
B’Stilla (Fas Mutfağı), 30 Bray Street, South Yarra

 

Gurme Restoranlar
Vue de Monde, Fransız yemek tekniğini yöresel malzemelerle birleştirerek hazırladıkları yaratıcı menüler mutlaka denenmeli. Servis ve yemeklerin sunumundaki teatral yaklaşım ve deneysel çalışmaları Vu de Monde’yi şehrin en heyecan verici restoranlarından biri yapıyor. Normanby Chambers, 430 Little Collins St Melbourne City
Attica, Yeni Zelanda doğumlu şef Ben Shewry, imza attığı yaratıcı ve sıra dışı yemekler sayesinde Avustralya’nın en iyi şefleri listesine girerek, ülkenin yeme-içme dünyası tarafından tanınan bir isim olmuş. Prestij sahibi restoranı Attica, 2010 yılı itibariyle dünyanın en iyi 100 restoranı listesinde 73. sırada bulunuyor. Shewry’nin imzasını taşıyan en yaratıcı yemekse şu an dünyada tanınan ‘Simple dish of potato cooked in the earth it was grown’ (Yetiştiği toprakta pişirilmiş sade papates yemeği) harika ve denenmesi gereken lezzetlerden. Attica, ayrıca hafta içi ve hafta sonu tadım menüsü servisi veriyor. Salı günleri ise ‘Chef’s Table’ günleri. Bu gün için 5 yemekten oluşan bir menü hazırlanıyor. Bu, hem şefler hem de misafirler için bol sürprizli bir deneyim. Her gün, akşam yemeği servisinden önce şeflerin plajlara ya da civardaki parklara giderek yosun veya yenilebilir organik otlar, çiçekler toplayarak taçlandırdıkları yemeklerden tatmak istiyorsanız mutlaka bir hafta öncesinden rezervasyon yaptırmalısınız. 74 Glen Eira Road, Ripponlea
Rockpool Bar & Grill (Modern Avusturalya Mutfağı), Crown Casino, 8 Whiteman St Southbank
Cutler & Co (Avrupa Mutfağı), 55 – 57 Gertrude Street, Fitzroy
Ezard (Modern Avusturalya), Adelphi Hotel, 187 Flinders Lane Melbourne City
Grossi Florentino Restaurant, Grill & Cellar Bar (İtalyan), 80 Bourke St Melbourne City
Pearl (Modern Avusturalya), 631-633 Church St, Richmond
Taxi Dining Room (Modern Avusturalya), Level 1, Transport Hotel, Federation Square

 

Rahat ve Samimi Restoranlar
Captain Melville, Şehrin en eski birahanesinin bir zamanlar konumlandığı binada yer alan mekan, Melbourn’un pek çok restoranına imza atmış şef Shayne McCallum yönetimindeki mutfağıyla, steak ve burger konusunda iddialı. Lokal pub sevenler için kaçırılmaması gereken bir adres. 34 Franklin Street
Fonda, 2011 yılında David Youl ve Tim Mac Donald tarafından kurulan Fonda, Flinders Lane, Hawthorn, Richmond and Windsor gibi şehrin birkaç farklı semtinde bulunuyor. Meksikalılar ‘açık mutfaklı yerel bir ev’ anlamına gelen ‘Fonda’ kelimesini, annenin pişirdiği ve ve geleneksel olarak herkesin bir araya geldiği evler için kullanıyorlar. Samimi bir isme sahip olan restoran, adının hakkını verir nitelikte bir atmosfere ve menüye sahip. ‘Mi Casa Su Casa’ ‘Benim evim senin evin’ felesefesine sahip Fonda, otantik Meksika yemekleri sunan restoranın taze hazırlanmış tortillalarından yedikten sonra başka yerde tortilla yemeniz pek kolay olmayacak. 144 Chapel Street
Artusi, Tiyatro, opera ya da bir sanat etkinliği öncesi hızlı ve lezzetli yemek için uygun olan restoranın el yapımı makarnalarından veya İtalyan atıştırma tabaklarından sipariş verebilirsiniz. UR 1/3 Southgate Avenue, Southbank
Rockwell and Sons (Amerikan & Gastropub), 288 Smith Street
Uncle (Vietnam Mutfağı), 188 Carlisle Street
Bistro Guillaume (Fransız Bistro), Crown Complex, Southbank
Ladro (İtalyan), 224 Gertrude Street, Fitzroy
Panama Dining Room (Avrupa & Fransız Mutfağı & Bistro) Level 3/231 Smith Street, Collingwood, Fitzroy
Rice Queen (Asya Mutfağı), Level 3/231 Smith Street, Collingwood, Fitzroy
The Commoner (Akdeniz & Avrupa Mutfağı), 122 Johnston Street, Fitzroy
Gertrude Street Enoteca (Avrupa Mutfağı), 229 Gertrude Street, Fitzroy
Bacash (Deniz ürünleri), 175 Domain Road, South Yarra
Chez Oliver (Şarap barı & Deniz ürünleri), 121 Greville Street, Prahan
Mizu (Japon), 95 Greville Street, Prahan
Borsch Vodka & Tears (Kahvaltı ve Rus Mutfağı), 173 Chapel St,Prahan
Rumi (Ortadoğu), 116 Lygon Street, Brunswick East
Seamstress (Asya Mutfağı), 113 Lonsdale Street

 

 

BARLAR
Bond Lounge Bar, 24 Bond Street, (Elizabeth ve Queen St arasında)
Baroq House, 9-13 Drewery Lane
Sister Bellas, Sniders Lane
Section 8, 27-29 Tattersalls Lane
Cookie Beer Hall, 1st floor, 252 Swanston Street
Rooftop Bar, Curtin House, 252 Swanston Street, 6th Floor, CBD
The Emerald Peacock, 233 Lonsdale Street, CBD
1806 (Kokteyl Bar), 169 Exhibition Street, CBD
Siglo, Level2, 161 SprinG Street, CBD
Toff in Town, 2nd floor, 252 Swanston Street
Burlesque Bar, 42 Johnston Street, Fitzroy
Double Happiness, 21 Liverpool Street
Eve Bar, 334 City Road, Southbank
Madame Brussels, Level 3, 59-63 Bourke Street
Riverland, Vaults 1-9, Federation Wharf (under Princes Bridge)
Section 8 Container Bar, 27-29 Tattersalls Lane (off Little Bourke Street)
The New Gold Mountain, 21 Liverpool Street
Black Pearl, 304 Brunswick Street, Fitzroy
Gin Palace, 190 – 10 Russel Place
Seamstress, 113 Lonsdale Street
The Supper Club, First floor, 161 Spring Street
Blue Diamond, Level 15, 123 Queen Street
BOUTIQUE, 134 Greville Street, Prahran
The Long Room, The Georges Building, 162-168 Collins Street
Polly Bar, 401 Brunswick Street, Fitzroy
Misty, 3 Hosier Lane

Caz Barlar
Bennetts Lane, 25 Bennetts Lane
The Paris Cat Jazz Club, 6 Goldie Place
Uptown Jazz Cafe, Upstairs 177 Brunswick Street, Fitzroy
Make It Up Club at Bar Open, 317 Brunswick Street, Fitzroy
Melbourne Improviser’s Collective at Gertrude Brown Couch, 30 Gertrude St, Fitzroy
Blue Diamond Club, 15/123 Queen Street

KULÜPLER
Baroq House, 9-13 Drewery Lane
Eve Bar, 334 City Road, SouthbankLounge Bar, 243 Swanston Street
Chaise Lounge, 105 Queen Street, Victoria
Pelican, 16 Fitzroy St St Kilda
The Supper Club, First floor, 161 Spring Street
Seven, 52 Albert Road
Billboard The Venue, 170 Russell St
Blue Velvet Nightclub, 60 Smith Street, Collingwood, Fitzroy
The Social Bar, 116 Chapel Street, Windsor
Chasers, 386 Chapel Street, South Yarra
Vault 8, Banana Alley, Flinders Street
Vault, Derimut & Heaths Roads köşesi, Werribee
Revolver Upstairs, 229 Chapel Street, Prahran

 

ALIŞVERİŞ
CBD diye adlandırılan şehir merkezinde yer alan harika tasarımcı butiklerinde saatler geçirebilirsiniz. Flinders Lane ve Little Collins Street modanın kalbi, yerli ve özgün sanat için ise yine adres Flinders Lane. Collins ve Little Collins sokaklarında Prada, Gucci, Chanel ve LV gibi dünyaca ünlü markalarının yanı sıra Avustralyalı tasarımcıların ürünlerini de bulabilirsiniz. Vintage kıyafetler, orjinal ev dekorasyon malzemeleri ve bohem butikler için Fitzroy bölgesindeki Gertrude, Brunswick, Johnston ve Smith Caddeleri ideal. Trendy tasarımcı butiklerinin yanı sıra, alışveriş molası için yan yana sıralanmış harika kafe ve restoranları ile South Yarra bölgesindeki Chapel Sokağı ideal. Eski Postaneden dönüştürülmüş GPO binası Melborune’ün en harika mimari miraslarından birisi. Şimdi şık bir alışveriş merkezi olarak içinde Avusturalyalı tasarımcı butikleri, restoranlar ve barlar yer alıyor.

Alışveriş Merkezleri
GPO, Bourke & Elizabeth Street köşesinde
MELBOURNE CENTRAL, 211 LaTrobe Street
The Block Arcade, 282 Collins Street, CBD

Giyim
Le Louvre, 74 Collins Street
Marais, Royal Arcade, 314 Little Collins Street
Jasongrech, 29-31 Little Leveson Street
Assin, 138 Little Collins Street
Somewhere, 29, 314 Little Collins Street
Swensk, Shop 1, 230 Little Collins St
Cose Ipanema, 113 Collins Street
Dansk, 113 Chapel Street ,Windsor, Fitzroy
Comeback Kid, Level 1 , 8 Rankins Lane
Cyberia, 579 Chapel Street, South Yarra
Paul & Joe, Shop 2, 462 Toorak Road , Toorak
Gorman, 248 Chapel Street , Prahran
Bul, Level 3, 252 Swanston
Skin and Threads, 1104 High Street , Armadale
Hokey Curator, 773 Glenferrie Road, Hawthorn
Manon Cie, 1011 High Street , Armadale
Up There Store, Level 1, 15 McKillop Street
Sybilla, 29 Blessington Street , St Kilda
Someday Store, Level 3 Curtin House, 252 Swanston Street
Somebuddy Loves You, 193 Smith Street , Fitzroy
Obus, 4, 289 Flinders Lane
Christine, No. 181, Flinders Lane
Left, 161 Gertrude St , Fitzroy
Captains of Industry, Level 1, 2 Somerset Place
Alice Euphemia, 6 Cathedral Arcade, 37 Swanston Street
Nom*D Inc, 203 Gertrude Street , Fitzroy
Belinda, Level 1, GPO, 350 Bourke Street
Collette Dinnigan, 553 Chapel Street , South Yarra
Akira, GPO, 350 Bourke Street
Lisa Ho, 1044 High Street , Armadale
Willow, GPO, 350 Bourke Street
Green With Envy, 268 Flinders Lane
To The Max, 392-296 Lygon Street , Carlton
Fame Agenda, Melbourne Central, 211 Latrobe Street
Zambesi, 167 Flinders Lane
The Untitled Shop, 339b Brunswick Street, Fitzroy
1st Product, 1, 673-675 Glenferrie Road, Hawthorn
Arabella Ramsay, 1073 High Street Armadale,
Arabella Ramsay, 150 Gertrude St, Fitzroy
Arabella Ramsay, 241 Flinders Lane
Lenko, Shop 5, Cathedral Arcade, 37 Swanston Street, Melbourne
Alannah Hill, 17 Howey Place, City Centre
Alannah Hill Outlet, 190 Brunswick St, Brunswick, Fitzroy
SCANLAN & THEODORE, 285 Little Collins Street

Erkek Giyim
Harrolds, 101 Collins Street & 8 Whiteman Street, Southbank
Chiodo, 114 Russell Street

Ayakkabı
Beggar Man Thief, 244 Clarendon Street , South Melbourne
Obüs, 4/289 Flinders Lane, CBD

Aksesuar
MISS LOUISE, 123 Collins Street

Mücevher
e.g.etal: Basement, 167 Flinders Lane

Kozmetik
MECCA COSMETICA, 166 Toorak Road South Yarra

Vintage Giyim ve Mobilya
Empire Vintage, 63 Cardigan Street, Albert Park

Ev Tasarım ve Aksesuar
RG Madden, 349 Little Bourke St & 597 Church St – Richmond

Ev dekorasyon
Max Watts Industria, 202 Gertrude Street, Fitzroy

Ev tasarım
Scout House, 125 Grey Street , St Kilda
Turner & Lane, 1425 Malvern Road , Malvern
Mr Kitly, Upstairs, 381 Sydney Road, Brunswick
Lightly, 3 Glasshouse Rd, Collingwood
HUT 13, 13 Morey Street , Armadale

Ev dekor
Home and Abroad, 2/4 Avoca Street, South Yarra
Craft Victoria, No. 31, Flinders Lane

Vespa Galeri
Vespa House: 157 Johnston Street, Collingwood


 

 

SEMTLERE GÖRE RESTORANLAR

Melbourne City
Vue de Monde (Fransız), Normanby Chambers, 430 Little Collins St
Ezard (Modern Avusturalya), Adelphi Hotel, 187 Flinders Lane
Grossi Florentino Restaurant, Grill & Cellar Bar (İtalyan), 80 Bourke St
MoMo Restaurant (Akdeniz), Grand Hyatt, Lower Plaza Level, 123 Collins Street
Taxi Dining Room (Modern Avusturalya), Level 1, Transport Hotel, Federation Square
Flower Drum, (Çin), 17 Market Lane
The Press Club (Yunan), 72 Flinders St
Verge (Modern Avusturalya), 1 Flinders Lane
Cumulus Inc., (Modern Avusturalya), 45 Flinders Lane
MoVida, (İspanyol), 1 Hosier La
Shoya (Japon), 25 Market Lane
Capitano, (Beer Garden & Trattoria), 101 Collins Street
IL Bacaro (İtalyan), 168-170 Little Collins St
Sarti (İtalyan), 6 Russell Place
Becco (İtalyan), 11-25 Crossley St
Coda, (Fransız &Avrupa), 141 Flinders Lane
Maha Bar & Grill (Akdeniz), 21 Bond St
MoVida Aqui (İspanyol), Level 1, 500 Bourke Street
Cecconi’s Cantina (İtalyan), Basement, 61 Flinders Lane
Bar Lourinha (Akdeniz & İspanyol), 37 Lt Collins St
Gills Diner, (Avrupa), Gills Al (rear of 360 Little Collins St)
Gingerboy (Asya), 27-29 Crossley Street
Izakaya Den (Japon), 114 Russell Street
Kenzan (Japon), Lwr ground floor Collins Place, 45 Collins St
Longrain (Thai) 44 Lt Bourke St
Bottega (İtalyan), 74 Bourke St
Bistro Vue (Fransız), Normanby Chambers, 430 Little Collins Street
Bluestone (Modern Avusturalya), 349 Flinders Lane
No35 (Modern Avusturalya), 25 Collins Street
Yu-U (Japon), 137 Flinders La
Tempura Hajime (Japon), 60 Park St South

Southbank
Rockpool Bar & Grill (Modern Avusturalya), Crown Casino Complex, 8 Whiteman St
Giuseppe (İtalyan), Arnaldo and Sons: Crown Promenade Level, Whiteman Street
Nobu Melbourne (Japon), Riverside at Crown, 8 Whiteman St

Fitzroy
Cutler & Co, (Avrupa), 55 – 57 Gertrude Street
Charcoal Lane (Modern Avusturalya), 136 Gertrude Street
Ladro (İtalyan), 224 Gertrude St
Matteo’s (Modern Avusturalya & Japon & Deniz Ürünleri), 533 Brunswick St

St Kilda
Cafe Di Stasio (İtalyan), 31 Fitzroy St
Circa (Modern Avusturalya), The Prince Hotel, 2 Acland St.
Donovans (İtalyan, Uluslararası), 40 Jacka Blvd
The Stokehouse (Modern Avusturalya), 7 Alfred Place, 30 Jacka Blvd
Cicciolina (İtalyan), 130 Acland St
Sapore (Avrupa), 3-5 Fitzroy St

Prahran
David’s (Çin), 4 Cecil Pl

Ripponlea
Attica (Modern Avusturalya), 74 Glen Eira Road

Richmond
Pearl (Modern Avusturalya), 631-633 Church St
Church Street Enoteca (İtalyan), 527 Church St
The Grand Hotel (İtalyan), 333 Burnley St

Carlton
Embrasse Restaurant (Fransız), 312 Drummond St
Abla’s Restaurant (Orta Doğu Mutfağı), 109 Elgin St

Kew
Ocha (Japon), 156 Pakington St
Centonove (İtalyan), 109 Cotham Rd
Estivo (İtalyan), 330 High St
Mister Bianco (İtalyan), 285 High Street

South Yarra
Botanical (Modern Avusturalya) , 169 Domain Rd, South Yarra
Bacash (Modern Avusturalya), 175 Domain Rd, South Yarra

Albert Park
The Point Albert Park (Uluslararası), Aquatic Drive, Albert Park

Alphington
Paladarr Thai Issan (Thai Mutfağı), 7 Rowe Street (Cnr of Yarralea St) Alphington

Ascot Vale
Scoozi Sicilian Cuisine & Wood Fired Pizza (İtalyan), 136 Union Rd Ascot Vale

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir