DURBAN ROTALARI & REHBERİ

GÜNEY AFRİKA’NIN SÖRF CENNETİ

 

Rahatlık ve keyif, sörf, müzik ve yeme içme Durban’ın hayat tarzının özeti. Yaşam sahili ve limanı kendine merkez alarak. Tüm Afrika şehirleri arasında Viktoryen stil’in en baskın olduğu Durban, kendi karakterini ve mimarisini korumayı başarabilmiş.

 

Mutfağından dekorasyonuna işlemiş Hint etkilerini sürekli hissettiğiniz Durban tropik bir deneyim sunuyor. Durban ayrıca Afrika yerlileri için büyük önem taşıyor; 1700’lerden beri Zulu kabilesinin yurdu sayılan KwaZulu topraklarının en önemli şehri. Dünya Kupasına ev sahipliği yapan Güney Afrika’nın bu küçük ve sakin şehri şimdi çok daha canlı ve renkli.

 

2010 yilinda FIFA Dünya Kupasına ev sahipliği yapan Güney Afrika şehirlerinden birisi olması sebebi ile Durban büyük bir estetik, altyapı ve hizmet dönüşümü yaşayarak daha modern ve çekici bir atmosfere büründü.

 

70.000 kişilik okyanus manzaraları stadyumunun yanı sıra, şehre 30 dakika uzaklıkta La Mercy’de yeni bir uluslararası havalimanı aktive oldu, sörfçüler arasında çok popüler olan kumsalın yanı başındaki sahil yürüyüş, bisiklet ve koşu ‘promenade’ yolu, güneyde Point noktasından, kuzeyde Blue Lagoon’a kadar  8 kilometreye uzatıldı,  Point’te yer alan eski antrepo ve depolar modern ve cool mekanlara dönüştürüldü,  ve yepyeni restoran ve oteller açıldı.

 

 

DURBAN ROTALARI

Victoria Sokak Pazarı: Tarihi bölgede yer alan Hint pazarında harika kumaşlar ve orjinal el işleri satılıyor. (Gray Street)

Pazar sabahları kurulan Essenwood Pazarı (Berea Park Road)’nda hem el işleri hem ev eşyaları hem de lezzetli yiyecekler var. KwaZulu Natal kültürünü destekleyen BAT Centre (Small Craft Harbour)’da lokal yeteneklere ait sanat eserleri ve tasarımlar bulabilirsiniz.

Şehrin biraz dışında yer alan Morningside, palmiye ağaçları arasında Viktoryen binalarda antika dükkanları, lokal tasarımcıların butiklerı ve restoranlar yer alıyor.

Botanik Bahçeleri (Sydenham Road, Berea) ve Kwa Muhle Müzesi (130 Ordnance Road)

• Haziran – Kasım arası batık ve köpek balığı dalışları yapmak mümkün

 

• Drakensberg dağları arasından 4*4’ler ile maceralı bir yolculuktan sonra ulaşacağınız geçmişte asılı kalmış olan Lesotho Bağımsız Krallığı görülmeye değer. Basotho köyünü gezip, Sani Top Chalet’de dinlenebilirsiniz.

• Zululand’in kalbinde yer alan Hluhluwe Game Reserve nesli tükenmekte ve görülmesi çok zor olan beyaz ve siyah gergedanları barındırıyor. Yine yakınlardaki Imfolozi Game Reserve’de filler, aslanlar, bufalolar, zürefalar ve antiloplara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bir world heritage site olan St Lucia’da hem bot gezisi yapıp hipopotamlar ve timsahları görmek hem de civardaki Zulu köylerinde eski kültürün hala devam eden yaşam stiline şahit olmak mümkün.Konaklamak için Hilltop Camp, Zululand’in tepeleri üzerinden muhteşem akasya ve yeşillik manzaraları sunuyor.

 

 

 

 

 

 

OTELLER

BUTİK OTELLER

Oyster Box Otel /Butik otel (Umhlanga Rocks)
• Royal Hotel Lux /Kolonyal lüks otel (Downtown)

BÜYÜK OTELLER

  • Southern Sun Elangeni
  • Maharani
  • Beverly Hills
  • Hotel Britannia

 

ŞEHİR DIŞI OTELLER

Zimbali Lodge /Durban’ın 40 km dışında doğanın içinde yer alan butik otel

 

 

 

RESTORANLAR

GÜNDÜZ ADRESLERİ

• Moyo Ushaka, Durban plaj yaşantısını deneyimlemek isteyenler için Moyo harika bir açık hava restoran & lounge. Timsah kiş, Nijerya köftesi, Afrika domuzu yahnisi gibi egzotik lezzetler yanı sıra dünya mutfağı örnekleri de mevcut. (1 Bell St. Ushaka Marine World)

• Café 1999 (Shop 2, Silvervause Centre, 117 Vause Road, Musgrave/ Berea)
Queens Tavern (Stamford Hill Road , Berea)

• The Colony Restaurant (Morningside)

 

AKŞAM ADRESLERİ

• Little Havana, 2012’de açılan et uzmanı restoranda, çeşit çeşit  serbest dolaşan hormonsuz organik hayvanların etlerinin tadına varabilirsiniz (16 Chartwell Drive, Umhlanga)

Ocean Terrace, The Oyster Box otelin terası her zaman tıklım tıklım. Tavuk tandır, masala, dhal gibi Hint spesiyallerinin yanı sıra salata, makarna ve pizza gibi uluslararası lezzetler de sunuyor. (2 Lighthouse Rd, Umhlanga) 

9th Avenue Bistro, lezzetli ve yaratıcı lokal mutfak örnekleri ve craft bira için trend adres (2 Avonmore Centre, 9th Avenue, Morningside)

• R.J.’S Steakhouse, Et lezzetleri (6 Chartwell Center, Umhlanga Rocks)
The Ulundi, Şık ve gurme bir restoran (Royal Hotel, Downtown)
St. Geran, Kreole stili baharatlı deniz mahsulleri ( Downtown)

Capsicum, Bir Durban klasiği olan Bunny Chow’u tatmak için mutlaka uğramanız gereken meşhur restoran (1299 Umgeni Rd. Hotel Britannia)

The Jewel of India, Hint mutfağı (63 Snell Parade, Holiday Inn Durban,)
Oriental Palace, Hint mutfağı (John Ross House, 31st Floor, Victoria Embankment)
Saagries Curry Restaurant, Hint mutfağı (Coastlands Building)

 

 

 

AKŞAMÜSTÜ PUB VE BARLAR

Vic Bar (Point Road)
Beanbag Bohemia (18 Windermere Road, Windermere)
Oyster Box otelin terası (2 Lighthouse Road, Umhlanga)
Wilson’s Wharf barları

 

 

 

CANLI MÜZİK BARLARI

Burn (2nd Floor, Fidelity House, 16 Walls Avenue)
Rainbow Restaurant (Pine Town)
Durban City Hall (Pixley Ka Seme Street)
Durban Botanic Gardens (70 St Thomas Road)

 

Zeynep Atılgan Boneval

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir