STUTTGART İZLENİM & ROTALAR & REHBER

Almanya’nın 4. Büyük şehri ve Baden-Württemberg eyaletinin başkenti olmasına rağmen ‘Dünyanın en büyük köyü’ olarak nitelendirilen Stuttgart, şehri çevreleyen yemyeşil pitoresk dağların yamaçları ve şehirde yer alan parklar ile gerçekten tablo güzelliğinde bir şehir.

 

Bir yandan Almanya’nın en önemli araştırma geliştirme, teknoloji ve otomobil endsütrilerinin getirdiği güçlü ekonomisi ile ön plana çıkan Sttutgart, diğer yandan folk kültürün gelenekselliği ve içtenliğini elden bırakmamış. Rahat, sıcak, içten bir atmosferi ve güçlü sanatsal vurguları var şehrin.

 

Mercedes Benz’in doğum yeri olması sebebi ile “Benz Town” olarak da adlandırılan Stuttgart, ayrıca çevrelendiği tepeleri ve Neckar vadisini kaplayan üzüm bağları sayesinde Almanya’nın en büyük şarap üretim bölgesi. Hatta Almanların ulusal içkisi bira iken, Stuttgart’ta bir şarap cennetinde hissediyorsunuz kendinizi. Ayrıca Stuttgart Alman hip-hop müziğinin de doğum yeri.

 

Şehre ilk adım attığınızda modern bir mimari sizi karşılıyor, ancak şehir merkezi yemyeşil ve şık parkları ile ferah bir açıklığa sahip. Bölgenin refahlığını caddelerin düzenliliğinde, temizliğinde, insanların zerafetinde, kaliteli mağazalar, oteller ve restaurantlarda hep hissediyorsunuz. Son yıllarda mimari ve tasarım alanlarında, ödüllü tasarım grubu Ippolito Fleitz Group gibi, önemli oyuncular yetiştiren şehirde endişesiz, sakin ve dingin bir esenlik ve refah hüküm sürüyor.

 

Şüphesiz Stuttgart’ın en önemli durağı 20yy. çağdaş sanatına ev sahipliği yapan Kunstmuseum. Camdan yapılmış bir küp şeklinde ilham verici harika mimarisi Hascher & Jehle tarafından tasarlanmış.5000m2 sergi alanına sahip müze, dünyanın en büyük Otto Dix ve Teufel koleksiyonları ve Joseph Kosuth, Dieter Krieg, Wolfgang Laib, Markus Lüpertz ve Dieter Roth gibi sanatçıların eserlerinden oluşan 15,000 parçaya ev sahipliği yapıyor. Müzede gezerken cam cepheler sayesinde bir yandan sanat eserlerini diğer yandan şehrin görkemli manzaralarını ve şehri çevreleyen yamaçlarının keyfine varma imkanı bulabiliyorsunuz. Gündüz dev cam bir küp şeklinde gözüken bina, gece vakti şeffaf camların ardındaki duvarlar aydınlatınca Schlossplatz üzerinde havalanmış bir ışık heykel görünümüne bürünüyor. İçeride kendi barı, restoranı, kitapçı ve mağazası bulunan müze başlı başına bir cazibe merkezi.

 

Otomobil meraklıları için ise Mercedes Benz ve Porsche Müzeleri kaçırılmayacak duraklar.

 

Stuttgart yakınlarında üzüm bağları ve şarap üreticileri, eski Württemberg krallığının kalıntıları ve de Batı Avrupa’nın en büyük mineral kaplıcalarına ev sahipliği yapan Bad Canstatt bölgesi ziyaret edilebilecek seçenekler.

 

 

MÜZELER VE PARKLAR

Kunstmuseum (Art Museum), Kleiner Schloßplatz 1
Staatsgalerie (State Gallery), Sängerstraße 4
Landesmuseum Württemberg (Württemberg State Museum), Dorotheenstrasse 4
Mercedes Benz Museum, Mercedesstraße 100
Porsche Museum, Porscheplatz 1
Deutsches Spielkartenmuseum (Playing Cards Museum), Schönbuchstraße 32
Wilhelma Zoo and Botanical Garden, Neckartalstraße

 

 

OTELLER

Zauberlehrling Rosenstrasse 38
Stuttgart’ın tek butik oteli olan Zauberlehrling, modern ve sade bir tarzda dekore edilmiş dokuz odası ile hizmet veriyor. Wolke 7 (Bulut), Titanic, Black Box gibi isimlere sahip odaların her biri farklı konseptlerde dizayn edilmiş. Konforun tüm ince ayrıntılarını sunan otel odalarından Viktorya stilinde döşenmiş. Geniş bir çatı terasına sahip olan Paddington’u sormanızı öneririz.

 

Steigenberger Graf Zeppelin Arnulf-Klett Platz 7
Çiftlik ve kent mimarisi tarzlarını bir arada sunmasıyla belki de şehrin en ilginç görüntüsünü oluşturan Steigenberger Graf Zeppelin, belediyeye ait üzüm bağı, tren istasyonu ve eski fabrikanın manzarasına hakim 189 odası ile hizmet veriyor. Modern ve elit bir atmosfere sahip olan otelin odalarından, spa duş ve egzersiz bisikletinin yer aldığı Avantgarde’da kalmanızı öneririz.

 

Le Meridien Willy-Brandt Strasse 30
5 yıldızlı Le Meridien, Sclossgarten Park’ın büyüleyici manzarasına hakim olmasının yanı sıra Stuttgart’ın ünlü alışveriş caddesi Königstrasse’ye de yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki diğer zincir otellerden farklı olarak Le Meridien’ın 281 odası, minimalist ve şık bir dekorasyona sahip. Otel, ayrıca muhteşem Futuresse Spa ve gurme lezzetler sunan restoranı Le Cassoulet ile de hizmet veriyor.

 

Hotel Wörtz Hohenheimstrasse 28-30
Aile işletmesi olan oteldeki konuklar ile Herr and Frau Scherle ilgilenirken; oğulları Jörg’de otelin hemen yanında yer alan restoranda, rustik gurme lezzetler ve şehrin en büyük şarap mahzeni ile ziyaretçilerin damak zevkine hitap ediyor. Otel, konuklarını yeni eklenen XVI. Louis stili süitleri ve minimalist tarzdaki odalarıyla ağırlıyor.

 

 

RESTORANLAR

Brunch & Öğle Yemeği
Cafe Scholz, Markplatz 2
Steckerlfisch, Schlossplatz
Mezzogiorno Kriegsbergstrasse 55
Cube Kleiner Schlossplatz 1
Geschwisterliebe

Dondurma:
Pinguin, Eugenplatz 2A

Bira Evi
Sophie’s Brauhaus, Marienstraße 28
Waldheim Heslach Dachswaldweg 180

Şık ve Trendy
Restaurant Wielandshöhe, Alte Weinsteige 71
Délice, Hauptstätter Straße 61
Trattoria da Loretta Büchsenstrasse 24

Geleneksel Mutfak
Alte Kanzlei, Schillerplatz 5
Weinstube Zur Kiste, Kanalstraße 2
Kochenbas Immenhofer Strasse

 

 

BARLAR

Suite 212 Theodor-Heuss Strasse 15
Bravo Charlie Lautenschlager Strasse 14
Waranga Kleiner Schlossplatz 13-15
Zwölfzehn, Paulinenstrasse 45

 

 

KULÜPLER

Rocker 33, Heilbronner Strasse 7
Waranga Kleiner Schlossplatz 13-15
Perkins Park, Stresemannstrasse 39
Move Club, Bolzstrasse 10
Club Rouge, Fraunhoferstraße 2

 

 

ALIŞVERİŞ

Stuttgart sayısız alışveriş alternatifi sunuyor. En önemli alışveriş caddesi trafiğe kapalı olan Königstrasse, uluslararası markaların mağaza ve butiklerine ev sahipliği yapıyor. Stiftstrasse üzerinde ise Cartier Louis Vuitton gibi markaların mağazaları, Markplatzstrasse üzerinde 6 katlı alışveriş merkezi Breuninger, Sophienstrasse üzerinde Costume National ve yerel tasarımcıların butikleri, Olgastrasse üzerinde Charles ans Ray Eames ve Luigi Colani imzalı mobilya tasarımları sunan Galerie Fifty Fifty ile, Teenage Millionaire, Franklin&Marshall ve Red Rabbit’ın giyim koleksiyonlarını taşıyan alışveriş merkezi Geschwisterliebe yer alıyor. Başka tasarımcı butikleri için adres Bohnenviertel meydanı. Mücevher, takı ve deri ürünlerin adresi ise Calwer Strasse.

Merz & Benzing, Dorotheenstr. 4
Şehrin en güzel ev tasarım ve konsept dükkanı

Unternehmen Form Nesenbachstrasse 48
Stuttgart’ın trendi Gerbe Quarter’ında yer alan bu küçük ama cömert mağaza, aralarında Artifort, Moooi, David Design ve Tom Dixon gibi tasarımcıların ürünlerinin de bulunduğu dizayn mobilya ve lamba alternatifleri sunuyor.

Abseits Kleiner Schlossplatz 13-15
Genç Alman moda tasarımcılarının ürünlerinin yer aldığı Abseits’da, Rau and Lin, Marc Jacobs, Cacharel and 96 Hours gibi markaları bulabilirsiniz.

Magazin Lautenschlagerstrasse 16
Muhteşem bir mobilya mağazası. Magazin, alışveriş yapmasanız bile ilham almak için uğrayabileceğiniz bir adres.

Alışveriş merkezi: Geschwisterliebe, Breite Straße 4
Alışveriş merkezi: Breuninger, Marktstraße 1-3
Alışveriş merkezi: Königsbau Passagen, Königstr. 26
Alışveriş merkezi: Klett-Passage, Klettpassage 22
Alışveriş merkezi: Galeria Kaufhof, Königstraße 6
Alışveriş merkezi: Karstadt, Königstraße 1c
Giyim: H&M, Königstraße 14 & 38
Giyim: Pimkie, Königstraße 17
Giyim: New Yorker, Königstraße 19
Giyim: COS, Königstraße 46
Giyim: Mexx, Königstraße 58
Müzik: WOM, Königstraße 1
Müzik: Ratzer Records, Paulinenstraße 44
Pazar: Markthalle, Dorotheenstr. 4
Antika Pazarı: Karlsplatz

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir