BADEMLER KÖYÜ – SEFERİHİSAR – İZMİR

 

 

Urla’dan Seferihisar yönünde yer alan Bademler Köyüeğitime, çevreye, spora, sağlığa, kültüre ve sanata verdiği önem ve değer ile şimdiye kadar gördüğüm en medeni köy.

Tiyatrosu, kütüphanesi, müzesi, kültür sanat derneği ve spor kulübü olan örnek köy halkının tamamı, okur yazar, aydın, çağdaş, katılımcı, duyarlı ve kadın erkek eşitliğine sahip çıkan bireylerden oluşuyor.

 

2012 yılında Türkiye’nin en temiz köyü seçilmiş Bademler’de çöpler her gün toplanıyor, geri dönüşüm için ayrıştırılıyor, sokakları yıkanıp pırıl pırıl yapılıyor.

Bir Alevi köyü olan Bademler, tüm dinleri ve mezhepleri kucaklıyor, Nevruz’u da Hıdırellez’i de, yılbaşını da, Keçi Gezdirme ve Derme Deşirme gibi seremonileri de coşku ile kutluyor. 1932 yılında Türkiye’nin ilk tiyatro girişimi olarak başlayan perde isimli tiyatro geleneği, tamamı köylülerden oluşan kadrosu ile köy yaşamının vazgeçilmezi olarak hala devam ediyor. Dayanışma ve komşuluk geleneklerini devam ettiren köyün göçü yok denecek kadar az.

Bademler Köyü yıllar önce dünya çapında çok önemli ve başarılı bir filme setlik yapmış. Necati Cumalı’nın tütün emekçilerinin mücadelesini anlatan eserinden uyarlanan, Metin Erksan tarafından yönetilen Susuz Yaz filmi, 1963 yılında Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülüne layı görülmüş ve En İyi Yabancı Film dalında Oscar aday adayı olmuş.

Bademler Köyünde iken:

  • Köyün mihenk taşı olan Köy Tiyatro Binasını ziyaret edin. Eğer ilkbaharda ziyaret ediyorsanız her yıl Mayıs’ın ilk haftası kutlanan Bademler Tiyatro Şenliği’ne katılabilirsiniz. Şenlik hem Bademler Köy Tiyatrosu’nda gösteriler, hem de Azmak Koyu’nda gerçekleşen müsabakalar ve sanatsal etkinlikler ile kutlanıyor.

 

  • Pazar günleri köyün bir sokağında kurulan pazar mutlaka ziyarete değer. Sadece köylülerin mahsüllerine yer veren pazarda her tezgah’ın bir hikayesi var: Sevim Ertaş’ın oklavadan sıyırma tatlısı, asıta, keşkek, Arabın Hüseyin’in tarlasından sebzeler, Memeti’nin topladığı şifalı otlar, Mehmet Sever’in ev yapımı şarapları, Fatma Kaya ve Canan Karabacak’ın köye özgü godalak, çörek ve ev ekmekleri… Tam bir otantik pazar deneyimi sunuyor. Ev yapımı reçeller, salçalar, şerbetler, otlar, sebze meyveler, köy ekmeği, tatlılar, ahşap işleri satın almak için ideal bir Pazar.

  • Pazarın bir ucunda yer alan ve sadece Pazar günlerinde açık olan Şermin Anne’nin Yeri‘nde, odun ateşinde pişen patlıcanlıi otlu peynrili, kıymalı gözlemeler, ev yapımı ayran, limonata, çay ve kalbura bastı tatlısı ile keyfi yapabilirsiniz. Yine Pazar’ın sokağında yer alan Küçükağa Gözleme Evi’nde taze pişen çeşit çeşit gözlemeler yiyebilirsiniz. Köyün meydanında yer alan Ali’nin Yeri ise köftesi ile meşhur. Ufacık mekanın hep dolup taşıyor.

  • Arkeolog Dr. Musa Baran’ınköy meydanındaki evini dönüştürerek, Türkiye’nin ilk geleneksel çocuk oyuncakları müzesini yaratmış. Oyuncak Müzesi’nde, Bademler köyüne ait tarihi fotoğraflar ve belgeler de sergileniyor.
  • Bademler ayrıca yazları Matematik Çiftliği’ne ev sahipliği yapıyor. Matematik aşığı olan Tufan ve Handan Döleneken’in 2015’te başlattığı bu girişim, matematiğin yanına edebiyatı, müziği, etkinlik ve oyunları ekleyip ders dışında günlük yaşama uyarlandığı bir bilim yuvası. Buluşların (icatların) matematikle buluşmadan gerçekleşemeyeceğine inanan aile önce Şirince’deki Matematik Köyü’nü ziyaret edip, Ali Nesin ile bilgi alışverişi gerçekleştirmiş. Ardınan matematiği aktivitelerle, sanatla, sporla, doğayla iç içe harmanlayan bir yaz kampı kurgulamışlar. Piyanosunda resitaller verilen, matematiğin öykülerle uygulandığı, çocukların çiftliğin bahçesinde sebze ve meyve yetiştirmeyi, tamamen doğal yoğurt ve peynir yapmayı öğrendiği çiftliğin hedefi, Almanya’daki Matematikum, ABD’deki Mo Math Müzelerinin ardından dünyanın 3. Matematik Müzesini ülkemize kazandırmak.

YOLCULUK TERAPİSİ ALAÇATI, ÇEŞME YARIMADASI, URLA VE CİVARI, KARABURUN, SEFERİHİSAR, FOÇA, İZMİR YAZILARI

 

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval