SEYAHAT TRENDLERİ – I (2017)

Tüm dünyada, sosyal ve ekolojik sorgulamaların, kendini geliştirme ve ruhunu zenginleştirme ihtiyacının arttığı bir süreç yaşıyoruz.

 

Artık sadece ‘gidip görmüş olmak için seyahat eden’ pasif birer yolcu olmak yetmiyor, kişisel ilgi alanlarımızda doyuma ulaşmak için yolculuklara çıkmak istiyoruz.

 

‘Zaman’ın en büyük lüks haline geldiği çağımızda her deneyimimizin anlamlı olmasını arzu ediyoruz. Yepyeni yerler keşfederken, ruhumuzu ve algılarımızı besleyecek, unutulmaz ve özel destinasyonlar arıyoruz.

 

Gittiğimiz yerlerin birer hikayesi olmasını arzu ediyor, yolculuklarda da kendi hikayelerimizi yazabilmek istiyoruz.  Seyahati alışkanlık haline getirmiş, dünyanın birçok köşesini gezmiş lüks gezginler ise kendilerine özel unutulmaz deneyimler peşinde.

 

Önümüzdeki 5 seneye damgasını vuracak seyahat trendlerini sizin için derledik!

 

lanserhof

1)    RUH & BEDEN & ZİHİN DENGESİ – SAĞLIKLI YAŞAM SEYAHATLERİ

Sağlıklı yaşam mottosunu benimseyenlerin artışta olduğu bir dönemdeyiz. Artık ‘beden,ruh ve zihin’ sağlığı ve dengemize, ne yediğimiz, nasıl nefes aldığımız ve nasıl hareket ettiğimize çok daha fazla önem veriyoruz.

 

Stresten arınmaktan kilo vermeye, sigarayı bırakmaktan esneklik ve fitlik kazanmaya, hastalıkları önlemekten yaşam kalitesini arttırmaya çok farklı sebeplerle yapılan ‘sağlık seyahati’günümüzün en yükselen trendleri arasında yer alıyor. Dünyanın farklı yerlerine yayılmış Detox (toksinlerden arınma) , Boot Camp (zayıfalama kampı), Ayurveda veya Yoga Retreat isimleri ile oteller, misafirlerini yeniden doğmuşçasına zinde ve iyi hissettirmek için çok farklı arınma, dinlenme, ferahlama teknikleri uyguluyor.  Sağlık otelleri gıda, sağlık, güzellik ve bakım kürleri, masaj, zayfılama ve aroma terapileri, yoga ve pilates gibi çeşitli fitness egzersizleri ve şifa enerjileri gibi, hem Doğu’nun binlerce yıllık şifa bilgeliğini hem de Batı’nın son teknolojik ve tıbbi gelişmelerini harmanlayan uygulamalara yer veriyor. Özünde hepsinin amacı, sağlık  için yapılan tatillerde, misafirlerini ruh, beden ve zihin bütünlüğü ile ele alarak, uyumlu hale getirmek.

 

Sağlık seyahatleri bir nevi ‘Teknoloji Detoksu’ da sağlıyor. Çoğu otel, şehrin koşuşturmalı ve sıkışık yaşam tarzına ait her türlü stimuli ve tekonolojiden arınmış deneyimler sunuyor. Bilgisayar, cep telefonu, tablet ekranlarından bir süreliğine de olsa uzaklaşarak ‘fişi çekmek’ sağlık otellerinin sunduğu en büyük lüks.

 

Dünyanın En İyi 10 Sağlık Oteli:

 1. Avusturya’da Lanserhof Lans
 2. Hindistan’da Ananda Spa
 3. Tayland’da Chiva-Som Spa
 4. Portekiz’de Longevity Wellness Resort
 5. İspanya’da SHA Wellness Clinic
 6. Los Angeles ve Mallorca adasında The Ashram
 7. Bali’de Como Shambhala
 8. Filipinler’de The Farm at San Benito
 9. İtalya’da Marc Mességué Health Centre
 10. USA Florida’da Pritikin Longevity Center & Spa

‘Dünya’da Gelişen Sağlık ve Seyahat Trendleri’ dosyamız için: https://www.yolculukterapisi.com/saglikli-yasam-seyahat-trendi/

‘Dünya’nın En İyi Spa ve Wellness Otelleri’ için: https://www.yolculukterapisi.com/spa-saglik-otelleri/

 

 Namibia - Zeynep Boneval

2)    SAFARİ – DOĞAYLA BULUŞMA

Şehrin yapaylığından, gürültü ve karmaşasından uzaklaşarak, doğa ve vahşi yaşam ile buluşma yaşamaya fırsat veren safari ise başka bir yükselen trend.  Kenya, Tanzanya ve Botswana safarinin vazgeçilmez destinasyonları. Safari’nin yeni gözdesi Namibia, uçsuz bucaksız göz kamaştırıcı manzaraları, çölleri, kumulları, okyanus sahilleri, safari parkları ile eşi benzeri bulunmayan el değmemiş bir vahşi doğa deneyimi sunuyor.  Başka bir yükselen safari destinasyonu ise Madagaskar. Lemurlar, baobab ağaçları, yağmur ormanları, nesli tükenmekte olan hayvan ve bitkileri, çöller, trekking ve dalış imkanları ile doğaseverler için büyülü bir destinasyon olan Madagaskar epik manzaralar sunuyor. Başka bir gelişen safari türü ise kabile ziyaretleri.

 

Binlerce yıllık geleneklerini hiç bozmadan yaşamaya devam eden farklı kabileleri ziyaret için  Etiyopya ve Papua Yeni Gine en gözde destinasyonlar.

 

Diğer gözde doğa destinasyonları ise:  Mozambique, Kosta Rica, Utah, Avusturalya, Yeni Zellanda, Moğolistan, Alaska.

 

Safari destinasyonları hakkında daha detaylı bilgi için:

 • Kenya: www.yolculukterapisi.com/kenya/
 • Botswana: https://www.yolculukterapisi.com/botswana/
 • Namibya: https://www.yolculukterapisi.com/namibya/
 • Tanzanya: https://www.yolculukterapisi.com/tanzanya/
 • Afrika’ya safari: https://www.yolculukterapisi.com/afrikayasafari/
 • Moğolistan: https://www.yolculukterapisi.com/mogolistan1/
 • Yeni Zellanda: https://www.yolculukterapisi.com/yeni-zelanda/
 • Etiyopya: https://www.yolculukterapisi.com/etiyopya/

 

 

3)    EVDEN UZAK EV

Seyahatte bir ufacık bir otel odasına sıkışmış gibi hissetmek yerine, artık evde gibi yaşayabileceğimiz, geniş yaşam alanları sunan konaklama alternatiflerine ihtiyaç duyuyoruz.

 

Hele uzun seyahatlerde veya kalabalık aile & arkadaş seyahatlerinde rahat rahat yayılıp ‘evden uzak evde’ hissedebileceğimiz mekanları tercih eder hale geldik.

 

İşte bu ihtiyacı karşılamak üzere FlipKey, Airbnb, HomeAway, Roomorama, VRBO, TripAdvisor.com/vacationrentals gibi bir çok site kuruldu.

 

Lokal uzmanlık ve de daha spesifik kiralamalar için ise sürekli yeni siteler açılıyor; Avusturalya seyahatlerinde Great Space Inc, Provence seyahatlerinde FranceVacationVilla.com, Avrupa gurme seyahatlerinde A&K Villas, festival ve konser dönemlerine özel kiralamalar için  iStopOver, kayak merkezlerinde çocuk bakımı da içeren kiralamalar için www.familyski.co.uk veya www.espritski.com gibi siteler çok gözde.

 

 slow-travel_logo1

4)    YAVAŞ SEYAHAT

Gittikçe hızlanan, telaşlı hale gelen, parçalara bölünen günlük hayatlar öyle bunaltıcı, yorucu ve tüketici hale geldi ki, gittikçe daha anlamlı, derin ve kültürel deneyimlerin arayışı başladı:

 • Seyahat edenlerin % 54’ü seyahati sevdiklerini ancak yolda olmaktan nefret ettiklerini söylüyor’.
 • 3 günlük seyahatler için saatlerce havalimanı kontrollerinden geçip, gecikmeler, bagaj kayıpları ile uğraşmaktan sıkıldı.
 • Havalimanları tıka basa doldu, saatlerce havalimanında beklenen yolculukların büyüsü kaçtı.
 • İş için o kadar çok günü birlik veya 1-2 günlük seyahat gerçekleştiriliyor ki, kabin bagajlarile oradan oraya koşturmak artık normal bir hayat tazına dönüştü.
 • Keyif için seyahatin bu koşuşturmadan farklı olması bekleniyor.
 • Seyahat A’dan B’ye gitmenin ötesine geçti: seyahatin süresi, rotaların yönü ve içeriği, deneyimlerin tasarımı çok daha önemli oldu.
 • Keyif için seyahat edenler ise 6 saatlik tren yolculuklarını 2 saatlik uçuşlara tercih ediyor.
 • İsyan eden gezginler, seyahatin tekrar sofistike, büyüleyici ve  yavaş olmasını istiyor.
 • Yolculuğun destinasyon kadar heyecanlı ve ilham verici olması kavramı geliştikçe, ‘Yavaş seyahat’ ve ‘yavaş yemek’trendleri yükselişte.

 

Tren, küçük tekneler, bisikletler ile uzun seyahatler, her lezzeti yetiştiği yerde tatmak ve lokal yaşamı keşfetmek için zaman ayırmak, ‘Slow Travel – Yavaş Seyahat’in özü.

 

 Kasbah-du-Toubkal

5)    EKO SEYAHAT

Global ısınma tüm düny ülkeleri için çok önemli bir konu başlığı haline geldi, seyahat edenlerin tutum ve davranışlarını etkilemeye başladı:

 • Gezginlerin % 54’ü uçakların ekolojik zararlarından endişeli,
 • % 39’u iklim değişimleri sebebi ile seyahat alışkanlıklarını değiştirdi,
 • % 6’sı uçuş miktarını azalttı,
 • % 3’ü uçmayı bıraktı.

Bu trendin iki farklı yansımasını görüyoruz:

1) Sakin ve huzurlu destinasyonlarda, doğal malzemeler ile şık tasarımı buluşturan, doğaya geri dönüşebilir şekilde inşaa edilmiş, eko-lodge otellerde konaklamak. Fas’ta Kasbah du Toukbal, Afrika’da And Beyond, Wilderness, Singita eko-lodge’ları bu trendin öncüleri.

 

The-Royal-Scotsman-Car1

2) Karbon ayakizi düşük çevre dostu ulaşım araçları ile seyahat etmek artık bilinçli gezginlerin tercihi. Yolcular karbon ayakizlerini düşürüken gönül rahatlığı yaşamak ve de seyahat  deneyimlerini zenginleştirmek için daha uzun, yavaş, eko-lüks seyahat formlarına kayıyorlar. Yeni jenerasyon trenler ve gemileri tercih etmeye başlıyorlar:

 • Trenler ve küçük gemiler ile yapılan seyahatler gidilen yerlerin tadına varmak, yerliler ile etkileşime girilen gerçek deneyimlere imkan sağlıyor.
 • Ayrıca tüm seyahat boyunca sadece bir kez bagaj açıp kapatma lüksünü yaşatıyor.
 • Uçaklar trenlere oranla 10 kat daha fazla karbon ayakizi üretiyor.
 • Uçaklardan çok daha yeşil olan trenler havalimanındaki zaman kaybı ve mücadeleleri engelliyor.
 • İş seyahatlerinde, uçuşların havalimanına gidiş geliş ve bekleyiş süreleri yerine kesintisiz yolculuk sunan trenler, laptop ve cep telefonlarının kullanımlarına izin verdiği için daha verilmli ve etkin.
 • Trenler ve tren istasyonları geçirdikleri tasarım ve gastoromi evrimi ile daha çekici ve sofistike hale geliyor.

 

Tren seyahatlerinin rönesansı yaşanırken, yeni nesil lüks trenlerin hızları artıyor, Tren yolcularının sayısı 3 katına çıkarken km’lerce yeni rota yaratılıyor: Rovos Rail Pride of Africa, Maharajas Express, Venice Simplon-Orient-Express, Royal Scotsman, Golden Eagle Trans-Siberian Express, Danube Express,  Deccan Odyssey,  Shangri-La Express, Eastern & Oriental Express, Glacier Express,  Bernina Express,  Hiram Bingham South America, Andean Explorer,  El Transcantábrico,  Blue Train  Africa, British Pullman, Rocky Mountaineer,  Royal Canadian Pacific,  Palace on Wheels,  Darjeeling Himalayan Toy Train,  Sunlander, Al Andalus Express, Rail Tangula By Kempinski, Majestic Imperator, Northern Belle lüks tren yolculuklarının en güzel örnekleri.

 

 

 

zahara

6)    SUYLA GELEN DİNGİNLİK – CRUİSE

Yavaş Seyahat’ ve ‘Eko Seyahat’ trendlerinin tamamlayıcısı olarak, küçük ancak lüks cruise tekneleri ile sudan keşifler ise başka yükselen bir trend. Bir yandan Hırvatistan, Galapagos ve Solomon gibi adalara denizden yapılan seyahatler,  hem de Amazon, Mekong, Nil, Volga ve Douro gibi nehirler üzerinden yapılan seyahatler birçok ulaşılması zor kasaba ve köyleri keşfetmeye imkan tanıyor. Fransa’nın nehirlerinde gerçekleştirdiğiniz nehir gezileri sayesinde hem el değmemiş manzaraları izleme hem de şarap vadilerini ziyaret ederek gastronomik keşifler yapma şansınız oluyor.

 

İşte dünyanın en iyi lüks cruise tekneleri ve rotaları:

 • Aboard the World’ün lüks butik gemisi Madeira ve Kanarya adalarından başlayarak Atlantik okyanusunu geçerek Karayiplerdeki adaları ziyaret ediyor. Ardından Panama Kanalını geçerek Güney Amerika’nın nefes kesici batı sahilleri ve adalarını keşfediyor. Ardından Pasifiği geçerek Yeni Zellanda’ya ulaşıyor. Avusturalya’nın ardından Papua Yeni Gine ve  Solomon Adaları’nı ziyaret ettikten sonra Asya’daki egzotik lokasyonları keşfe başlıyor. Asya’da Güney Kore’nin yanı sıra Kuzey Kore’yi bile ziyaret etme imkanı sunuyor. İstediğiniz zaman dilediğiniz rotaya başlangıç limanından katılabiliyorsunuz.
 • Seaborn gemileri ise Karayipler’den Kanada’ya, Antarktika ve Patagonya’dan, Avusturalya Yeni Zellanda’ya, Asya’dan Afrika’ya, Akdeniz’den Kuzey Avrupa’ya birçok farklı rota sunuyor.
 • Silverseas, Akdeniz’den Baltik Denizine, Alaska’ya Güney Amerika’ya, Uzak Doğu’dan Orta Doğu’ya farklı rotalar sunuyor.
 • A&K Nehir tekneleri ise Burgundy  ve Loire vadisi, Provence ve Güney Fransa, Alsace ve Champagne bölgeleri, Ren, Main ve Danube nehirleri, Irlanda, İskoşçya ve İngiltere rotaları sunuyor.
 • Oberoi tekneleri ise Nil ve Kerala rotaları sunuyor.
 • Orient Express tekneleri Fransa ve Myanmar’da keşifler sunuyor.
 • AmaWaterways ise Vietnam Kamboçya Rusya, Avrupa ve Afrika deneyimleri sunuyor. Aqua Expeditions Peru’da Amazon nehri ve de Kamboçya’da Mekong nehri üzerinde rotalar sunuyor.
 • Viking River Cruise ise Avrupa, Rusya, Ukrayna, Çin Güney Doğu Asya ve Mısır keşifleri sunuyor.
 • Four Seasons Explorer katamaranı Maldivleri, Bora Bora Crurising’in lüks tekneleri ise Polonezya’yı  denizden deneyimleme imkanı sunuyor.

 

 

rwanda 

7)    SOSYAL SORUMLULUK SEYAHATLERİ

Filantropi yani sosyal sorumluluk ve hayır için yapılan faaliyetler ise başka bir yükselen seyahat trendi.  Varlıkları yüksek seviyede olan kişiler, yavaş yavaş dünya’daki açlık, fakirlik veya imkansızlıkların sorumluluğunu almak isteyen cömert birer hayırsevere dönüşüyor. Günümüzde çoğu milyoner kendini sıfırdan yetiştirmiş olduğu için, topluma geri vermeyi bir gereklilik olarak görüyor. Ve gittiçe ‘almak’ yerine ‘vermek’ bir statü sembolü haline geliyor.

 

Filantropik yolculuklar, lüks seyahat ile  bağış ve yardımı birleştiriyor.  Özellikle Asya’da doğal felaketlerden çok etkilenen ve de imkanları kısıtlı kasaba ve köylerde okul yapımına ve eğitime katkı amaçlı seyhat edenlerin sayısı artıyor. Kamboçya, Vietnam, Laos, Sri Lanka, Filipinler, Hindistan, Guatemala, Kosta Rika bu amaçla en çok ziyaret edilen ülkeler.

 

Ayrıca birçok Afrika ve Güney Amerika ülkesine, nesli tükenmekte olan hayvanları, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan doğal güzellikleri hem görmek, hem de onları koruma altına alma yararına fon yaratmak için seyahatler organize ediliyor.

 

Diğer örnekler ise:

 • Grönland, Arktik, Maldivler ve Antartika’da çalışan bilim adamları ile tanışıp onlar tarafından eğitilmek,
 • Rwanda goril safarisi nesli tükenen dağ gorillerini görmek ve onların korunmasına bağışta bulunmak,
 • Karayipler‘de mercanları korunmasına katkıda bulunmak,
 • Mısır’da Kızıl Deniz’de gönüllü yunus koruma programına katılmak,
 • Galapagos Adaları‘nda doğal kaynakları ve yaşamı korumak,
 • Belize, Tayland ve Seycheller’de denizaltı yaşamını korumak
 • Peru’da Amazon yağmur ormanları korumak

 

 

 

8)    HİSSELİ LÜKS

Varlıkları çok yüksek seviyey ulaşmış kişilerin dünyanın farklı köşelerinde sahip olduğu birçok evin bakım masrafları ve çalışanların yönetimi gibi getirdiği pratik zorluklar ve maddi yükler ile uğraşmak yerine, lüks bir malikane, şato, konak, villa veya resort’dan birkaç haftalığına dönemsel bir pay alma yükselen bir trend. Bu sayede yazın Sardunya, St Tropez ya da Hamptons‘da  deniz manzaralı lüks bir villada, baharda Toskana ya da Provence’da bir malikanede, sonbaharda Buenos Aires  ya da Goa’da bir villada, kışın ise Vail, Gstaad ya da Verbier’de bir lodgeda evde gibi yaşamak mümkün.

 

Bu ihtiyacı fark eden Four Seasons Residence Club, The Ritz-Carlton Club, The Phillip Collection, The Registry Collection gibi birçok marka yeni girişimlerde bulunuyor ve dönemsel ev sahipliği içerisinde temizlikten, güvenliğe, depolamadan, gurme hizmetlere bir evin ihtiyacı olan tüm hizmetleri içeren residanslar sunuyor.

 

Seyahat alanında hisseli lüks kavramına ait farklı örneklerde gelişiyor, NetJets dönemsel olarak özel jet hizmeti sunarken, Heli Flite dönemsel olarak özel helikopter hizmeti sunuyor. P1 International Supercar kulübü ise, yıllık aidat karşılığına Bentley Rolls Royce gibi lüks otomobillerin dönemsel sahipliğini sağlıyor.  Bu trendin yansımalarını moda sektöründe de görüyoruz. Bags to Riches firması Gucci tasarım çantalardan pırlanta mücevherlere dönemsel kiralama hizmeti sunuyor.

 

 kids

9)    ÇOCUKLAR İLE CESUR KEŞİFLER

Artık aileler çocukları ile birlikte sadece tematik parklarda ve yapay ortamlarda seyahat etmek yerine, çocukların dünyasını zenginleştirici, hayal gücünü yüreklendirici otantik kültürel deneyimler ve doğal keşifler yaşamak istiyor.  Kenya ve Galapagos gibi destinasyonlarda ailelere özel yürüyüş ve keşif kampları gelişiyor:

 • Kenya’da Masaai Mara’da yer alan Serian çocukların Masai yerlileri ile tanışması, onların yaşam tarzı hakkında bilgi edinmesi ve de doğada yıldızarın altında konaklaması imkanı tanıyor.
 • Aileler çok kalabalıklaşan safari destinasyonları yerine daha el değmemiş daha az tursitik safari destinasyonlarını tercih ediyor. Zimbabwe’de yer alan Hwangwe Doğa Parkı ve Malilangwe Vahşi Yaşam Parkı çocuklu ailelerin tercih ettiği destinasyonlar haline geliyor.
 • Kosta Rika’da Lapa Rios, Ekvator’da Huaorani, Güney Afrika’da Tswalu, Tanzanya’da Ngorongoro Crater Lodge çocukların yerel kültürler ve doğal yaşam ile tanışmasını sağlarken ‘sorumlu seyahat’ kavramını daha küçükken öğrenmelerine imkan tanıyor. Çocukların nesli tükenmekte olan hayvanlar ile tanışması amaçlı seyahatler ise başka bir yükselen trend. Aileler Galapagos adalarında kalabalık gemiler yerine, çocukları için daha eğitici ve zenginleştirici deneyimler sunan Galapagos Safari Kampını tercih ediyor.
 • Kalabalık aileler için ise tamamen ailelere özel konaklama ve aktiviteler tasarlayan safari lodge’ları kiralamak farklı bir trend. Maasai Mara’da Ngare Serian  ve Kalahari’de Tarkuni Private House, birer haftalık dilimler ile ailelere özel kiralama programları uygulayarak, vahşi yaşam safarisi, doğa yürüyüşleri zamanlarını ve de yemek zaman ve menülerini ailelere göre uyarlayarak ailecek geçirilen zamanın kalitesini en yüksek seviyede tutuyor.

 

 bhutan

10) FESTİVALLER: YEREL HAYAT İLE HARMANLANMA

Yeni kültürler ve otantik deneyimler ile kendini zenginleştirmek, farklılıklar ile bakış açılarını genişletmek isteyen gezginlerin sayısı artıyor. Farklı kültürleri tanımak ve yerel gelenekleri deneyimlemek için festivaller harika bir fırsat sunuyor. Her yıl Hindistan’da baharın ilk dolunayında kutlanan Holi Festivali, Rajastan bölgesini capcanlı renklere boyuyor.  Yüzlerini rengarenk boyayan tüm halk sokaklara dökülüyor, coşkulu danslar, şarkılar ve dualar eşliğinde etrafa canlı renklerdeki kök boyalar  saçarak yeniden doğuşu kutluyor. Mayıs ve Haziran’da Endonezya’nın incisi Bali’de Bali Sanat Festivali sırasında tüm ada geleneksel el sanatlarını sergilerken, müzikleri ve danslar ile canlanıyor.

 

Hindistan’da yeni operasyona başlayan The Ultimate Travelling Camp, farklı zamanlarda Srinagar, Terai, Nagaland, Thiksey, Dudhwa gibi farklı lokasyonlara taşınan mobil kamp konsepti ile festivalleri yaından deneyimleme ve takip etme imkanı sunuyor.

 

Moğolistan Nadaam Festivali,  Bhutan Tshechu Festivali, Papua Yeni Gine Tumbuna Sing-Sing  festivali, Sevilla La Feria de Abril Festivali, La Foia de Bunyol’de La Tomatina domates festivali, Pamplona Boğa Koşusu diğer önemli festivaller.

 

Ayrıca ArtBasel Basel ve ArtBasel Miami Beach, Berlin, Cannes ve Sundance Film festivalleri, Montreal Caz Festivali, Verona Klasik Müzik ve Opera festivali gibi sanat, sinema ve müzik festivalleri, çok sık ziyaret edilen kozmopolit şehirleri farklı bir sebeple ziyaret etme imkanı tanıyor. Sanat ve tasarım festival ve fuarları hakkında bilgi ve yıllık takvim için: https://www.yolculukterapisi.com/sanatfuarlari/

 

 Virgin-Galactic

11) TUTKULARIN PEŞİNDE KİŞİYE ÖZEL SEYAHAT

Yaşam kalitesi yüksek ve imkanları sınırsız geginler artık merak ve tutkularının peşinde: Dünyaca bilinen bir şef ile yemek dersleri, ünlü bir golf oyuncusu ile özel bir golf sahasında ders, turistlere açık olmayan arkeolojik kazı alanında antropolog ya da arkeolog profesör ile keşfetmek, müzelerin kapalı olduğu saatlerde sergileri sanat uzmanları ile gezmek ve tabi ki Virgin Galactic ile uzaya giden olmak…

 

Bu trend’in doğurduğu mikro trendler ise şöyle:

 

 • GURME KEŞİFLER: Dünyanın farklı bölgelerinde yer alan lokal lezzetleri denemek için yapılan gastronomi yolculukları yükselişte. Şarabın, türf mantarının, peynir ve jambonun, balsamik sirke ve zeytinyağlarının izinde yapılan gurme yolculuklar artıyor. Şef restoranlarının deneysel ve yaratıcı mutfaklarında damak tatlandırmak, ünlü şeflerin lezzet ipuçlarını içeren yemek ve pastacılık kurslarına katılmak, şefler ile pazar ziyaretleri gerçekleştirmek çok favori. Şehirlerin gürültülü, koşturmalı ve stresli ortamından uzak harika manzaralı lokasyonlarda birçok otel ve restoran ‘Tarladan Sofraya, Bağlardan Kadehe’ mottosu ile Michelin yıldızlı şefler, bağcılar ve lokal sebze meyve üreticileri ile anlaşarak tadım menüleri ve yemek programları oluşturuyor.  (Dünyanın dört bir köşesinde yemek okulları ve kursları hakında detaylı bilgi için https://www.yolculukterapisi.com/yemekokullari/ )
 • Kozmopolit şehirlerde yer alan oteller de bu trendi takip ederek dünyaca ünlü şefler ile işbirliği yapıyor: Londra’da The Dorcester & Alain Ducasse, New York’ta L’Atelier de Joël Robuchon & Four Seasons, Tokyo’da Gordon Ramsay & Conrad Hotel, Las Vegas’da Thomas Keller & The Venetian, Sevilla’da Ferran Adria & Hacienda Benazuza El Bulli işbirliktelikleri en başarılı örnekler.
 • Kopenhag, Tokyo, Londra, Hong Kong, Paris, Los Angeles, New York dünyanın gurme şehirleri olarak ön plana çıkarken, Toskana, Provence, Loire Vadisi, Rioja, Douro, San Sebastian, Mendoza, Güney Afrika en çok tercih edilen gurme seyahat destinasyonları.
 • SANAT AVCILIĞI: ‘Sanat avcılığı’ yükselen bir seyahat trendi: Art Basel Miami ve Hong Kong, SOFA Chicago, Art Madrid , Venedik, Sao Paulo ve Shanghai Bienal’leri en gözde sanat etkinlikleri arasında. Bu etkinlikler sırasında yer alan diğer uydu fuarlar sayesinde şehirler adeta birer sanat üssüne dönüşüyor.
 • Sanat meraklıları dünyadaki sanat fuarları hakkındaki yazımız ve fuar takvimi için https://www.yolculukterapisi.com/sanatfuarlari/ linkine, Doğanın ortasında inşaa edilen çağdaş sanat müzeleri hakkında bilgi için https://www.yolculukterapisi.com/sanatmuzeleri/ linkine girip daha detaylı bilgi alabilir.
 • MACERA VE SPOR SEYAHATLERİ: Macera tutkunları adrenalin dolu eşsiz deneyimler peşinde. El değmemiş bölgelerde nabız arttıran unutulmaz keşifler arayışı Canada ve Rusya helikopter kayağı, Güney Afrika’da köpek balığı dalışı, Hawai’de büyük dalga sörfü,  Kuzey kutubuna yapılan yürüyüş ve kayak kampları, Güney kutbunda Penguen safarisi, Yeni Zellanda’da fly fishing balık avlama yolcukları, Brezilya Amazon’larında sadece bir bıçak ve pusula ile ‘survivor‘ eğitimi, RAF savaş jetlerinde ters uçuş, Klimanjaro ve Everest tırmanışları, Moğolistan ve Özbekistan’da trekking, Rwanda’da goril safarisi,  Kuzey kutbunda buz kütlesi altına denizaltı seferi, Belize’de mağara dalışı, Alaska’da husky kızakları safarisi, Bali’de Ayung Nehrinde rafting.
 • Spor tutkunları için ise olimpiyatlar ve futbol karşılaşmaları destinasyon seçiminde önemli bir motivasyon haline geldi. 2014 World Cup ve 2016 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak Brezilya şimdiden dünyanın en gözde ülkesi. Kıpır kıpır canlı şehir ritmi için Rio de Janeiro, moda ve tasarım meraklıkları için Sao Paulo, lüks butik otel meraklıları için Florianopolis, deniz, kumsal  ve güneş meraklıları için Trancoso, Brezilya’nın ideal destinasyonları.

 

 

 

12) KISA KAÇAMAKLAR

Artık seyahat tutkunları sadece uzun tatiller ile yetinmiyor. Avrupa şehirlerine senede 5-6 uzun haftasonu kaçamakları çok moda oldu. Stockholm, Kopenhag, Bilbao, Lizbon, Edinburgh, Dublin, Berlin, Hamburg, Bolgona, Basel, Rotterdam, Valensiya, Torino en önemli haftasonu kaçamakları. Estonya, Karadağ, Hırvatistan, Litvanya, Makedonya ve Arnavutluk ise geçirdikleri dönüşüm sonrası en çok merak edilen Avrupa ülkeleri.

 

Her zaman gözde olan destinasyonlar ile tabi ki yerinde saymıyor. Bu ‘en çok ziyaret edilen şehriler’ hep yeni bir bohem gözde mahalle yaratmayı başarıyor. Londra’da Shorditch, New York’ta Brooklyn, Paris’de Sopi, Roma’da Trastevere ve Brera, Sidney’de Surry Hils ve Potts Point, Buenos Aires’te Bodeo yeni keşiflere imkan tanıyan bölgeler.

 

Kısa kaçamaklar içinModa’ özellikle bayanların seyahat motivasyonu olmaya devam ediyor. Londra, Paris, New York ve Milano ilkbahar ve sonbahar moda haftaları sırasında meraklıları için yıllardır birer çekim merkezi. Ancak başka bir yükselen moda şehri Tokyo. Mart’ta Moda Haftası ve Livingroom Moda Fuar’ına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Mart sonu ve Nisan Tokyo’da ‘Cherry Blossom’ zamanı, kiraz çiçekleri ile bezenen tüm ağaçlar büyülü bir görüntü sergiliyor. Tokyo’da iken görülmesi gereken bir mimari harikası ise Louis Vouitton Ginza mağazası. Deneyim kültürünün en cesur örneği bu mağaza, içerden aydınlatılmış yarı şeffaf mermerler ile sanki yaşayan nefes alan bir bina izlenimi yaratıyor.

 

 

Zeynep Atılgan Boneval