MOSKOVA İZLENİM&ROTALAR

 

ALTIN KUBBELİ MİLYONERLER ŞEHRİ

 

 

 

Dünyanın en hızlı gelişen şehirlerin başında yer alan Moskova, 11 milyon nufüsu ile geleneksel ve modernin, tarihi mirasların ve yeni trendlerin karmaşık bir oyununa sahne oluyor. 860 yaşındaki bu şehirin görkemli geçmişini simgeleyen Kremlin Sarayının yanı başında son derece modern ve yüksek teknoloji ürünü gökdelenleri görmek mümkün artık.

 

15.yüzyıl Çar III. Ivan dönemine Rus İmparatorluğunun başkenti olan Moskova Kremlin Sarayı’nın yanı sıra Novodevichy, Donskoy, Danilovsky, Simonov, Novospassky ve Andronnikov gibi ünlü yapıtlara ev sahipliği yapmış. Çarlığın yıkılması ardından gelen komünizm ile birçok tarihi bina yıkılıp harap edilmiş. Moskova Soğuk Savaş döneminde kapalı bir kutu olarak yaşamış. Lenin ve Stalin’in efsaneleri ülke ile özdeşleşmiş. Mihail Gorbachev tarafından Sovyetler Birliği’nde başlatılan Perestroika reform programı ile dünyaya açılmış. Adeta patlayan şehir nefes kesen dinamik bir tempo kazanmış.

 

Ancak Perestroika sonrası Moskova, sanki kural ve sınır tanımayan bir ergeni andırıyor. Sanki geçmişteki zalim ve baskıcı Sovyet liderlerinden çılgın ve ölçüsüz bir biçimde öç alıyor. Rusya’nın bitmez tükenmez doğal kaynaklarından gelen gelirler şehre akarak, her geçen gün daha da lüks bir çehreye bürünüyor. Artık sosyalizmin izlerine rastlamanın mümkün olmadığı Moskova’da Muscovites lakaplı yeni zenginler, kapitalizmin meyvelerine coşku ve şevk ile düşkünlük gösteriyor. Hatta Moskovalıların bu hayat tarzı için ürettiği bir terim mevcut: “bespredel” yani sınırsız. Moskova son 2 yılda dünyadaki ekonomik krizden nasibini alsa da, son model lüks arabalardan inen dar deri pantonlu erkekler ve yanlarındaki leopar desenli ve kürklü kıyafetleri ile rüküş kadınlar, sabahlara kadar süren gece kulüplerindeki partilerde su gibi akan şampanyalar ile uçarı sefahat hayatlarını sürdürmeye devam ediyor.

 

Tarihin dönüm noktalarına şahit olmuş ve birçok dönüşüm ve yeniden yapılanma geçirmiş bu şehir, sıradışı bir zenginlik gösterişi içinde olsa da, kendisini dünyanın en orijinal şehirlerinden biri haline getiren inanılmaz zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip. Rusya’nın hem en güzel hem de en çirkin yönlerini sergileyen Moskova’nın geleneksel alçakgönüllü ve büyüleyici çehresini “Milyarderler Şehri” çehresine tercih edenlerdenim.

 

 

 

 

 

MOSKOVA ROTALARI

 

Semt Semt Moskova

 

Bolshoi Tiyatrosu’nun da bulunduğu çok güzel neo-klasik evlerin olduğu mimarisiyle ünlü eski şehir “Kitay Gorod”, küçük manastırlardan ve ahşap evlerden oluşan, “Andrei Rublev” gibi tarihi epiklere sahne olmuş Suzdal bölgesi, Kremlin ile Smolensk arasında uzanan kafeler, restoranlar, dükkanlara ev sahipliği yapan yaya caddesi Old Arbat Street ve Art Nouveau ve Klasik konakları ile bohem bölge Arbat ve Viktoryen mimarinin yaşayan örneği GUM bölgesi Moskova’da iken ziyareti hak eden semtler. Kremlin’in karşısında yer alan Bolotny Adası ise Moskova’nın yeni gözdesi. Adada yer alan eski çukulata fabrikası olan kırmızı tuğlalı bina, sanat galerileri, restoran ve kafeler, performans sahneleri ve eğitim salonları ile kültür ve sanat kompleksine dönüştürülerek sanatçıları ve sanat meraklılarını ağırlıyor. Bolotny Adasını, altın kubbeli Christ the Savior Katedraline bağlayan Patriarchs Köprüsü ise Kremlin’in muhteşem manzaralarını izlemek için ideal bir nokta. Orjinali Stalin tarafından yıktırılan bu yaya köprüsü, 1990 senesinde yeniden inşaa edilmiş. Gorky Parkı ise gençlerin ve bohemlerin yeni gözde mekanı. İhtilal öncesi Moskova’yı görmek için ise doğru adres Bolshaya Nikitskaya Caddesi. Kremlin’i, İsa Katedrali’ni ve Stalin tarafından diktirilen gökdelenleri görmenin en kolay yolu ise Moskova Nehir Turu yapmak.

 

Kızıl Meydan: Tarihi 15.yy’a dayanan Kızıl Meydan (Red Square) adeta Rusya’nın kalbi. Adeta bir masal sahnesini andıran meydanda Kremlin Sarayı, St Basil Katedrali, Lenin mozolesi, Minin ve Pozharsky anıtları ve Devlet Tarih Müzesi yer alıyor.

 

Kremlin Sarayı ve Müzesi: Tarihi 1147’ye dayanan Moskova’nın kalbi olan Kremlin Sarayında, altın kubbeli kiliseler, saraylar, müzeler ve anıtlar ile dünyanın en muhteşem mimari harikaları yer alıyor. Kremlin’in merkezi olan Sobornaya Meydanı, Uspensky ve Arkhangelsky gibi 15. ve 17. yüzyıl arasında yapılmış katedrallere ev sahipliği yapıyor. Meydanda yer alan Ivan the Great’s Çan Kulesi ise dünyanın en büyük çanını sergiliyor. Kremlin Müzesi ise 60,000 tarihi, kültürel ve sanatsal hazineyi barındırıyor. Müzedeki savaş ve tören silahları, top arabaları koşum takımlarının yanı sıra, çarlık taçları, giyisleri, taç giyme töreni kıyafetleri, altın ve gümüş sofra takımları gibi etkileyici koleksiyonu ile Silah Odası (Armory Chamber) ise özellikle görülmeye değer.

 

Puşkin Müzesi / Pushkin Museum of Fine Arts / 12, Volkhonka Street: Yunan ve Roma mermerleri ile kaplı antik bir tapınak olarak inşaa edilmiş bina bir süre sonra müzeye dönüştürülmüş, ve 1937’de Alexander Pushkin’e adanmış. Antik heykeller, klasik dönemden empresyonizm ve modern sanata ait tablolara ev sahipliği yapan müzede Boticelli, Cranach, Rembrandt, Rubens, Monet, Van Gogh, Picasso, Chagall ve Cézanne’dan eserler yer alıyor. Ayrıca müzede Modigliani, Turner, Giacometti gibi sanatçılara ait dönemsel sergiler de yer alıyor.

 

Tretyakov Galerisi / The State Tretyakov Gallery /Lavrushinsky side street: Rusya’nın en nüfuslu tacir ve koleksiyonerlerinden Pavel Tretyakov’un, Andrey Rublev, Ilya Repin, Makovskiy, Kiprenskiy, Aivazovskiy, Shishkin, Vrubel, Malevich ve Kandinskiy gibi Rus ustalarına ait muhteşem eserlerinin sergilendiği müze. Adeta Rusya tarihini gözler önüne seriyor.

 

İsa Katedrali / Cathedral of Christ the Saviour / 15, Volkhonka street: Konstantin Ton tarafından inşaa ettirilen katedral 1930’da harabeye dönüşmüş. Orjinal mimarisine sadık kalınarak yeniden inşaa edilen ve 2004 yılında yapımı sonlanan katedral Ortadoks Kilisesinin ve Rusya’nın en büyük katedrali.

 

Novodevichiy Mezarlığı / Novodevichy Convent /1, Novodevichy pass: Moskova nehri kıyısında yer alan bu büyüleyici mimari kompleksin tarihi 16. Ve 17. Yüzyıllara dayanıyor. Huzurlu ve sakin bahçelerin arasında Gogol, Chekhov, Bulgakov, Mayakovsky, Shostakovich, Feodor Chaliapin, Eisenstein ve Khrushchev’in mezarları bulunuyor.

 

Vernissage in Izmailovo / 73 G Izmailovskoe shosse: Moskovalıların “Vernissazh” adını verdiği Izmaylovo Marketinde yağlıboya tablolar, el işleri, antikalar gibi birçok enteresan parça yer alıyor.

 

Yeni Kızlar Manastırı: Nazım Hikmet’in mezarının bulunduğu manastır.

 

Kolomenskoe Kilisesi: Eisenstein’ın ünlü filmi “Ivan the Terrible”da yer alan kilise.

 

Ryabushinsky Mansion: Bir zamanlar Maxim Gorky’nin de kaldığı malikane

 

Moskova Metrosu: Dünyanın en eski ve de en yoğun işleyen metro sistemlerinden birisi.

 

 

DİĞER MÜZE VE SANAT GALERİLERİ
Borodino Battle Panorama Museum / 38, Kutuzovskiy prospect
Architecture Museum / 5, Vozdvizhenka str.
Winzavod Çağdaş Sanat Merkezi/ 1, 4th Syromyatnicheskiy pass.
Triumph Gallery / 40, Novokuznetskaya str.
Central House of Artists / 10, Krimskiy Val
Garage Modern Art Gallery / 19a, Obraztsova str.
Gary Tatintsian Gallery / 4, Ilyinka str.
Lumiere Brothers Center of Photography, 3 Bolotny Adası Naberezhnaya, Bina 1
Baibakov Art Projects, Bolotny Adası
Pobeda Gallery, Bolotny Adası
Mel Space, Bolotny Adası
Art Agency Colony, Bolotny Adası

 

TİYATROLAR
Bolshoi Tiyatrosu, 1 Teatralnaya ploschad
A.Chekhov Moscow Art Theatre, 3 Kamergersky pereulok
Piotr Fomenko Workshop Theatre , 30/32 Kutuzovskii
Yeni Opera (New Opera), Hermitage Bahçeleri

 

 

 

 

NE ZAMAN GİDİLİR?

Moskova’nın kışları inanılmaz soğuk geçiyor. Bu sebeple şehri ziyaret etmenin en iyi zamanı ilkbahar sonu ve sonbahar başı.

Her yaz Moskova şehir merkezinin 10 kilometre güneyinde yer alan Kolomenskoye’de düzenlenen Afisha Pikniği  tüm gün süren bir festival. Lokal ve uluslararası sanatçıların performanslarını sergileyen profesyönel bir müzik festivalinin yanı sıra, tasarımcı ve zanaatkar pazarı, yiyecek içecek gastronomi pazarı, spor müsabakaları, oyunlar, atölye çalışmaları gibi birçok etkinliğin yer aldığı bir şenlik. 4 kilometrekarelik alanı her yıl 100.000’e yakın kişi ziyaret ediyor.

 

 

 

 

Moskova otel, restoran, bar ve alışveriş adresleri için: www.yolculukterapisi.com/moskova-rehber

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir