Okşan Resimcioğlu Damağın’dan Londra

Alaçatı’da yaşayan sevgili dostumuz şef Okşan Resimcioğlu bizim için en sevdiği Londra lezzet adreslerini yazdı.

 

‘Ben bir sabah insanı olduğum için galiba en çok kahvaltı keyfini seviyorum. Onun için de gittiğim her yerde önce kahvaltı yerlerini araştırıyorum. Tabi bir de iyi bir kahve içebileceğim kahve dükkanlarını.

Onun için benim size tavsiye edeceklerimin başında kahvaltı ve kahve geliyor. Ama bundan sonra sebze-meyve pazarları, mutfak malzemeleri satan dükkanlar ve organik marketler var listemde:’

Kahvaltı ve Kahve Adresleri

 1. . . Ozone Coffee

Beni Londra’da en çok etkileyen yerlerden biri oldu. Tarzı, çalışanlar, yediklerim, içtiklerim, enerjisi. . .

Rezervasyon almayan mekanlardan biri burası. Onun için kuyruk beklemeyi göze almak gerek ama buna değeceğini bilirseniz, zaman çabuk geçiyor. Mesela ben kuyrukta beklerken;itiraf ediyorum gidip gidip camdan içeri bakıyorum, neler servis ediliyor diye, tabakları izliyorum. Ve sonra tekrar kuyrukta ki sırama dönüp, heyecanla neler yiyeceğimi düşünmeye başlıyorum ki sıra bize gelmiş.

Ozone iki katlı bir mekan. Alt katta kavurma ve uzun paylaşımlık masalar var. Üst katta ise ortadan ikiye bölünmüş kocaman bir bar var. Bir tarafında dört tane şef, diğer tarafında dört tane barista inanılmaz bir ritimle çalışıyorlar. Barın etrafında oturulacak yerler var, cam kenarında ve masalar var. Bizim şansımıza ilk gidişimiz de alt kat , ikinci gidişimizde üst katta barın etrafındaki yerlerden biri çıkmıştı ki , öncelikle seyrederek büyük keyif yaşadık. Sonrada damaklarımız şenlendi.

 1. . . Kaffeinne

Birbirine yakın iki şubesi var Kaffeinne’in. Tam da biz oradayken 10. yıllarını kutladılar. Çok iyi kahve yapıyorlar. Kahvaltılıklar da ise kullandıkları ekmekler ve eşlikçileri çok lezzetli. Ayrıca çaylarıda çok güzel.

Çok rahat ve samimi bir ortam. Zaten merkezde ve iş yerleri arasında olduğu için müdavimleri olduğunu görüyorsunuz. Herkes elinde bardağı geliyor, kahvesini alıp işine gidiyor. İnanılmaz bir dinamik. Kahve ile ilgili çok güzel kitaplar var. Alın raftan bir kitap, bir de güzel bir kahve başlayın okumaya. . .

Ayrıca Fitzrovia bölgesinde sokak aralarında çok güzel restoranlar ve küçük dükkanlar var. Mutlaka keşfedilmeli.

 1. . . Grind

Birden fazla şubesi bulunan bir cafe. Bazılarında sadece kahve ve tatlı birkaç atıştırmalık var. Bazıları ise daha büyük hem kahvaltı edebileceğiniz hemde kahve içebileceğiniz mekanlar. Dekorasyonları çok sade ve uçuk renklerden oluştuğu için rahatlatıcı bir etkisi var. Greenwich  ve Clerkenwell şubeleri rahat rahat oturup kahvaltı ve kahve keyfi yapabileceğiniz iki şubesi. Shoreditch şubesi ise tam Old Street kavşağında, kahvenizi alıp cam kenarına oturup, kavşaktaki inanılmaz hareketi izleyebilirsiniz.

 1. . . Gail’s

Bir zincir olupta bu kadar lezzetli kalabilmeyi başaran ender mekanlardan biridir diye düşünüyorum. Tam bir bakery. Çok lezzetli pastane ürünlerini bulabileceğiniz birçok şubesi var. Bazı şubelerinde ise kahvaltı ve öğle yemeği servisleri de var. Ayrıca ekmekleri de çok güzel.

 1. . . Fabrique Bakery

Nordic lezzetler, çok lezzetli tarçınlı, kakuleli çörekler

 1. . . Pophams Bakery

Efsane kruvasanlar. Mutlaka tadılmalı.

Öğle ve Akşam Yemeği Adresleri

 1. . . Bao

Üç şubesi var. Soho’da, Fitzrovia’da ve Borough Market’te. Hepsinde birbirinden farklı tabaklar mevcut. Şahane bir Tayvan mutfağı. Ben bao’da yemeden önce Tayvan mutfağının bu kadar güzel olduğunu bilmezdim.

 1. . . Mediterraneo

İtalyan mutfağı. Notting Hill’de

Yediğim en iyi tiramisu olabilir.

Pazarlar

 1. . . Her zaman Borough Market

Gitmişken bir mola verip mutlaka Monmouth Coffee’de iyi bir kahve içilmeli.

 1. . . Oldspitalfields Market

Çok düzenli ve temiz bir pazar

Gitmişken mutlaka Climpson & Sons’da iyi bir kahve içilmeli

 1. . . Camden Market

Güzel bir havada gidip, açık havada oturup yerel bir bira içilmeli.

 1. . . Broadway Market

Merkeze biraz uzak ama çok güzel bir bölge, biraz hipster. Pazardan birşeyler alıp, parkta oturup keyifle yenilebilir.

Kendisine bu nefis önerileri için çok teşekkür ediyoruz 😊