NEW YORK – BROOKLYN GÜNCEL REHBER

 

 

Zeynep Atılgan Boneval 

 

Dünya kültürlerinin ve yeniliklerinin kesişim noktası, her anı enerji ve ilham dolu New York’un son yıllarda en popüler semti Brooklyn. 10 yıl önce Meatpacking ve Lower East Side mahalleri New York’un göz bebeği iken, şimdi yeniliklerin kalbinin attığı en gözde mahalle Brooklyn.

 

Hem şehrin renkli tarihini çok güzel yansıttığı, hem de geçmişin ruhu ile çağdaşı çok güzel buluşturduğu için yeni gözde haline gelen Brooklyn, adeta kendi içinde ayrı bir şehir.

 

Genç, dinamik ve yaratıcı New York’lu sanatçı, tasarımcı ve girişimcilerin yerleşmesi ile önce Williamsburg’da başlayan dönüşüm, Brooklyn’nin diğer semtleri olan Cobble Hill, Park Slope, Boerum Hill ve Bushwick’i de etkisi altına aldı.

 

Artık Brooklyn, özgün ve yeni nesil otel, restoran, kafe ve butikleri, galeri ve müzeleri ile New York’un en trendy bölgesi.

 

 

NEW YORK’UN YENİ GÖZBEBEĞİ BROOKLYN’DE 8 EŞSİZ DENEYİM

 • Brooklyn Köprüsünü Yürüyün

1883’de açıldığında dünyanın ilk ve en uzun çelik asma köprüsü olan Brooklyn Bridge, geçen yıllar içinde uzunluk ünvanını kaptırmış olsa da, hala New York şehrinin tarihi ikonlarından birisi. İki gotik kulenin arasında uzanan köprüden her gün yüz binden fazla araç geçerken, binlerce insan ve bisikletli köprüden yürüyerek ya da pedal vurarak geçiyor. Doğu nehrinin iki yakasını birleştiren, 26 metre genişliğinde ve 1.825 metre uzunluğundaki köprüden yürürken ve bisiklete binerken, nefis Manhattan ve Brooklyn Heights manzaralarına doyamayacaksınız.

 

 

 • Doğa Parklarını Keşfedin

Prospect Park, upuzun çayırlıkları ve ormanları ile şehrin Cental Park’tan sonra en büyük doğa parkı. Parkın içerisinde yer alan Brooklyn Botanik Bahçesi, Japon zen bahçelerinden, zambak ve gül bahçelerine, doğanın görkemini sergileyen bir açık hava müzesi gibi. Yine parkta yer alan Prospect Park Zoo, kanguruları, deniz aslanları, baykuşları, su samurları ile çocukların bayıldığı bir hayvanat bahçesi. Ayrıca parkın içinde yer alan Lakeside, buz pateni, buz hokeyi, curling, yoga, kayık ve bisiklet gibi aktiviteleri ile çok eğlenceli bir açık hava rekreasyon merkezi. New York’un Doğu Nehri boyunca iki kilometre uzanan eski eski endüstriyel liman ve antrepo bölgesi ise son yıllarda büyük bir dönüşüm geçirdi. 344.000 metrekarelik alana yayılan Brooklyn Bridge Park, artık terasları, ağaçları, piknik bahçeleri, yürüyüş yolları, spor sahaları, su sporları, dönme dolabı ile nefis bir eğlence ve dinlence parkı. Coney Island’da yer alan New York Aquarium ise, Pasifik denizi ve Doğu nehrine özgü su altı canlılarının yanı sıra, renk renk mercanlar, çeşit çeşit köpek balıkları ve muhteşem formlarda deniz anaları sergiliyor.

 

 

 • Brooklyn Grafitileri ile Sokak Sanatı Avına Çıkın

Brooklyn’nin doğu Williamsburg ve Bushwick mahallelerindeki endüstriyel binaları, adeta sokak sanatçılarının paleti. Civarda açılan sanat stüdyoları ve galerilerinin yanı sıra, binaların duvarları, Buff Monster, Skewville, Beau Stanton, Billy Mode, Chris Stain, ColWallnuts gibi dünyaca ünlü sokak sanatçılarının orjinal ve özgün grafitilerini birer açık hava kanvası olarak sergiliyor. Bushwick’te Scott bulvarı üzerinde yer alan The Bushwick Collective, Wyckoff bulvarı üzerindeki Wyckoff Starr grafitileri, Williamsburg’da Meadow caddesi üzerinde yer alan The Paper Box’da sürekli değişen grafiti koleksiyonu, Waterbury caddesinde The Anchored Inn etrafındaki grafitiler özellikle görülmeye değer. Brooklyn’deki tüm grafitileri keşfetmek istiyorsanız birkaç saat süren sokak sanatı yürüyüş turlarına katılabilirsiniz.

 

 • Brooklyn’de Çağdaş Sanatı Keşfedin

Yıllardır Chelsea mahallesi Manhattan’ın sanat üssü olarak bilinir. Ancak nehrin karşı kıyısında parlayan New York’un hip semti Brooklyn, arka arkaya açılan yeni sanat galerileri ile Chelsea’nin bu ünvanına göz dikmiş durumda.  New York’lu sanatçılarının yaşamayı tercih ettiği Brooklyn galerileri, ister yıldızı yeni parlayan, ister kendini ispatlamış sanatçılar olsun, görebileceğiniz en taze sanatı sunuyor. Çağdaş sanat meraklılarının Brooklyn’de kaçırmaması gereken 25 farklı yeni nesil sanat galerisini sizin için listeledik: Real Fine Arts, Clearing, The Journal Gallery, 99 Cent Plus Gallery, Cleopatra’s, Interstate Projects, Luhring Augustine Bushwick, Moiety, 247365, Pioneer Works, William Arnold, Microscope Gallery, Sardine, Transmitter, Soloway, Greenpoint Terminal Gallery, Silas Von Morisse Gallery, Theodore:Art, Minus Space, Kustera Projects, American Medium, Art in General, Microscope Gallery, 106 Green, Signal, We Buy Gold. Red Hook’ta yer alan The Intercourse ise dev bir antrepoda yer alan sergi ve performansları ile gözde bir çağdaş sanat durağı.

 

 • Tarihin ve Sanatın İzini Sürün

Brooklyn’de Prospect Park’ın köşesinde yer alan güzel sanatlar müzesi Brooklyn Müzesi, 4,000 eserden oluşan Mısır koleksiyonu, Cézanne, Monet ve Degas gibi Empresyonist ustaların resimleri, Thomas Cole’un ‘The Pic-Nic’, Louis Rémy Mignot’un ‘Niagara’, Judy Chicago’nun ‘The Dinner Party’ gibi ünlü Amerikan eserleri, Pasifik ve Afrika el sanatları hazineleri ile ziyarete değer bir kültür durağı. Brooklyn Heights’daki Brooklyn Historical Society, 1863’den beri tarihi sergilere ev sahipliği yapıyor. Crown Heights’ta yer alan Brooklyn Children’s Museum, 30.000’den fazla parça içeren fosil, müzik enstrümanı, maske ve oyuncak koleksiyonu ile dünyanın en kapsamlı çocuk müzelerinden birisi.

 

 • Performanslar ve Etkinliklere Katılın

Boerum Hill’de yer alan Brooklyn Academy of Music yani BAM, şehrin en güzel modern dans ve bale gösterilerini sahnelemesi ile ünlü. Çok amaçlı spor, kültür, sanat, alışveriş ve yaşam arenası Barclays Center’da konser, maç ve canlı performanslar yer alıyor. Pazar akşamları Prospect Park’ta yer alan Drummer’s Grove’da drum jam sessionları dinleyebilir, ShapeShifter Lab caz kulübünde ise canlı caz performansları seyredebilirsiniz.

 

 • Brooklyn’in Özgün Alışveriş Duraklarını Keşfedin

Brooklyn’de harika Pazar’lar yer alıyor. Brooklyn Flea Pazarı, DUMBO’da ve Sunset Park’taki Industry City’de dünyanın en çeşitli ve eğlenceli vintage alışveriş deneyimini sunarken, Smorgasburg’da ziyaretçilerine hem vintage hem de lezzet şöleni yaşatıyor. Cumartesi günleri Smorgasburg ve Brooklyn Flea pazarları (625 Atlantic Ave) Cuma geceleri Smorgasburg Gece Pazarı (307 Kent Ave) kuruluyor.

Ayrıca Bulletin Market (North 8th and Driggs Ave), Artists and Fleas (70 N 7th St) giyim ve aksesuarları ve Sunday in Brooklyn (348 Wythe Avenue) lezzetleri ile gündüz vakitleri her zaman açık Pazar yerleri.

Brooklyn özgün tasarımlar ve yaratıcı alışverişler için adeta bir cevher. En sevdiğimiz alışveriş durakları ise: Mociun (224 Wythe Ave) ve Pilgrim (68 North 3rd St.) konsept mağazaları, Jumelle (148 Bedford Ave), A. Cheng (152 5th Ave. Park Slope) ve Bird’ün (316 5th Ave. Park Slope) nefis moda tasarımları, Catbird’ün (219 Bedford Ave) aksesuarları, Golden Calf (319 Wythe Ave), Brook Farm (75 S 6th St) ve A Thousand Picnics’in (171 S. 4th St) ev tasarım ve aksesuarları, Darr’ın (109a North 3rd St) antika ve ev tekstilleri, Sprout Home’un (44 Grand St) çiçekleri ve bahçe tasarımları,  I Hate Perfume’ün (93 Wythe Ave) parfümleri, Shen Beauty’nin (315 Court St. Cobble Hill) kozmetikleri, Art House Co-op’un (Brooklyn Art Library) kırtasiyeleri, Idlewild’in (249 Warren St, Cobble Hill) kitapları, BKLYN Larder’in (228 Flatbush Ave. Prospect Heights) gurme ürünleri

 • Dyker Heights Noel Işıklarını Görün

Eğer Noel zamanı Brooklyn’deyseniz, Kings County mahallesinde yer alan Dyker Heights, onbinlerce ışık enstelasyonu ile ışıl ışıl bir Brooklyn deneyimi sunuyor. Bölgenin sokaklarında dolaşırken, rengarenk ve parlak ışıklardan yapılmış Noel babalar, kar adamları, kızaklar, geyikler, yılbaşı ağaçları ve yılbaşı kulübeleri ile kendinizi parıltılı bir masal dünyasında hissedeceksiniz. 11. ve 13. Bulvarlar ile 83. Ve 86. Caddelerin arasında kalan blokları yürümek ve tüm ışık şovunu seyretmek 1.5 – 2 saatinizi alıyor.

 

brooklyn2

 

 

BROOKLYN REHBERİ

 

Şüphesiz New York dünyanın en canlı ve dinamik yeme-içme-eğlence sahnesine sahip çekim merkezi. Ve şehrin yükselen semti Brooklyn’in yıldızı parlamaya devam ettikçe, birbirinden özgün butikler, kafeler, restoranlar, oteller ile daha yaratıcı ve genç bir ruh kazanıyor. Kendini sürekli yeniden yaratmayı başaran semtin vazgeçilmez klasiklerinin yanı sıra yeni gözdelerini de dikkate alarak size özel bir Brooklyn rehberi hazırladık.

 

 

 

BRUNCH ADRESLERİ

 • Sunday in Brooklyn, Tüm gün boyunce bir yandan taze meyve, sebze ve lezzetler satın alabileceğiniz bir yandan da rahat ve samimi bir ortamda kahvaltı, brunch, öğle ve akşam yemeği yiyebileceğiniz nefis bir cevher. 348 Wythe Avenue
 • Vinegar Hill House, Ekşi mayalı pancake’leri ve ’Bloody Mary’li brunchları ile ünlü mahalle bistrosu. 72 Hudson Ave.
 • Scratch Bread, Fırından taze çıkan focaccia ekmekleri ile enfes ekmek üstü kahvaltı sunan lezzet durağı.1069 Bedford Ave
 • Diğer brunch ve tüm gün lezzet adresleri ise: Colonie (127 Atlantic Ave), Egg (109 N 3rd St), Isa (348 Wyte Ave) Rose Water (787 Union St) ve Tilda All Day (930 Fulton St.)

 

 

KAHVE / TATLI ADRESLERİ

 • Nefis 3. Dalga kahveler için: Café Pedlar (210 Court St, Cobble Hill) ve El Beit Café (158 Bedford Ave, Williamsburg) Blue Bottle Coffee (160 Berry Street & 279 McKibbin Street, Bushwick & 85 Dean Street)
 • Fırın ve pastane lezzetleri için: Butler Bake Shop (40 Water St) ve Bakeri (150 Wythe Ave, Williamsburg)
 • Çukulata içecekleri için: ‘Soğuk Demli Çukulata’veya ‘Sıcak Döküm’ gibi yaratıcı ve nefis çukulata konseptleri ile Mast Brothers (111 N 3rd St)
 • Efsanevi Cheesecake’ler için: Junior’s (385 Flatbush Ave., Fort Greene)
 • Efsanevi spumoni tatlısı ve dondurmalar için: L&B Spumoni Gardens (2725 86th St., Bensonhurst)
 • Dondurma & Sorbet için: Ample Hills Creamery (623 Vanderbilt Ave, Prospect Heights

 

 

ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ

 • Şef Frank Falcinelli ve Frank Castronovo’nun imzasını taşıyan ev yapımı İtalyan lezzetleri adresi Frankies Spuntino. 457 Court St., Carroll Gardens
 • Şef Elise Kornack’ın 12 kişilik restoranında sebzelere odaklanan vejeteryan tadım menüsü ile Take Root son zamanların en gözdesi. 187 Sackett St., Cobble Hill.
 • Enfes basri sandöviçleri ile meşhur kafe Mile End Deli. 97A Hoyt Street, Boerum Hill
 • Panini, salata, peynir ve şarküteri tabağı ile İtalyan bistro’su Milk & Roses. 1110 Manhattan Ave
 • Şef Caroline Fidanza’nin focaccia sandöviçleri, çorbaları, yumurta kaseleri, brioche ve kurabiyeleri ile gurme sokak yemekleri sunan 378 Metropolitan Ave
 • Meksika lezzetleri için Oxomoco. 128 Greenpoint Ave
 • Istakoz için Luke’s Lobster. 11 Water Street
 • Pizza için Brooklyn Pizza Crew (758 Nostrand Ave) & Di Fara Pizza (1424 Ave. J, Midwood) ve Emmy Squared (364 Grand St)
 • Taco lezzetleri için Tacocina. 25 River St
 • İstiridye için Marlow & Sons. 81Broadway, Williamsburg
 • İsrail ve Meksika lezzetleri için: Xixa. 241 S. 4th St
 • Küba lezzetleri için Café Habana. 757 Fulton St., Fort Greene
 • New Orleans stili güney mutfağı için Brooklyn Wing House. 1218 Union Street
 • Tayland lezzetleri için Pok Pok NY. 127 Columbia St, Cobble Hill
 • Hamburger için Henry Public. 329 Henry St, Cobble Hill
 • Şarküteri için Marlow & Daughters. 95 Broadway, Williamsburg
 • Kaliforniya lezzetleri için: Pies-N-Thighs. 166 S 4th St, Williamsburg
 • Noodle lezzetleri için Chuko. 552 Vanderbilt Avenue, Prospect Heights
 • Dumpling lezzeri ile ünlü:Prosperity Dumpling. 2369 86th St, Brooklyn

 

 

AKŞAM YEMEĞİ İÇİN TRENDY ADRESLER

 • Dünyaca ünlü Soho House grubu, New York’ta 3. Üyelere özel kulübünü Brooklyn’de açtı. Dumbo House’un New York’un ikonik köprülerine nazır bir manzaraya nazır açık hava teras lounge ve barı, yanı başında tavandan yere kadar inen camları ile ışıl ışıl bir ortamda, bölgeye yerleşmiş sanatçıların eserleri ve vintage mobilyalar ile retro bir ruha sahip barbekü lezzetleri sunan yemek salonu, çatısında nefis şehir manzaralarına nazır havuzu ve Club Bar’ı son zamanların en gözde adresi. 55 Water St
 • Şef Elmdad Shem Tov’s’un İsrail ve Orta Doğu esintileri taşıyan çağdaş ve yaratıcı lezzetleri ile Glasserie, Brooklyn’nin son gözdelerinden. 95 Commercial St., Greenpoint
 • İsveçli şef Fredrik Berselius’un sadece 24 kişilik restoranında İskandinav tadım menüsü 90 Wythe Ave, Kinfolk Studios Williamsburg
 • Okonomi’de Japon şeflerin günlük belirlediği set menülerdeki otantik ev yemekleri, geleneksel seramiklerde şiir gibi sunuluyor. Pazartesi ve Salı günleri Yuji Ramen’in şeflerinin sadece taze günlük mahsüller ile hazırladığı Sansai menüsü yumurtalı pilav, uni noodle, miso çorbasının yanı sıra sürpriz lezzetler ile şaşırtıyor. 150 Ainslie St., Williamsburg
 • Ünlü Roberta’sın şık kardeşi, eski bir antrepodan dönüştürülen açık mutfaklı sadece 12 kişilik restoranı Blanca’da nefis bir tadım menüsü sunuyor. 261 Moore St, East Williamsburg
 • Brooklyn Fare’da, şefCesar Ramirez’in yaratıcı ve deneysel lezzetlerinden oluşan tadım menüsünü her akşam ancak 18 kişi tadabiliyor212 Schermerhorn St
 • Şef River Styx ve Paul Liebrandt’ın gurme Fransız ve yeni Amerikan lezzetleri The Elm’de. 160 N 12th St, Williamsburg
 • Taze ve günlük içeriklerden hazırlanan yaratıcı lezzetleri ile The Grocery New York’un en iyi ‘fine dining restoranları’ arasında.329 Henry St, Carroll Gardens
 • The Pines, sade ve alçakgönüllü bir atmosferde gurme İtalyan & Amerikan lezzeteri sunuyor. 284 3rd Ave., Gowanus
 • 1 or 8 ise Brooklyn’nin en şık sushi adresi. 66 S. 2nd St

 

 

AKŞAM YEMEĞİ İÇİN RAHAT VE SAMİMİ ADRESLER

 • Açık mutfağı ile rahat, samimi ve sıcak bir mahalle bistrosu atmosferi taşıyan KarVér, keyifli bir fırın ve Avrupa brasserie lezzetleri restoranı. 129 Livingston Street
 • Eski bir garajdan restorana dönüştürülen Lilia, Michelin yıldızlı şef Missy Robbins’in ev yapımı makarnaları ve ızgara deniz mahsülleri ile meşhur. 567 Union Ave
 • OTB, Momofuku Ssam Bar mezunu Sam Glinn’in Asya esintileri taşıyan Yeni Amerikan Mutfağı lezzetlerini sunuyor141 Broadway, Williamsburg,
 • Brooklyn Cider House ise Bask bölgesine has elma şarabı ve lezzetlerine adanmış yeni bir restoran & bar. 1100 Flushing Avenue
 • La Vara, küçük bir mahalle bistrosu atmosferinde İspanyol lezzetleri sunuyor. 268 Clinton St., Cobble Hill
 • Rye, harika bir mahalle bistrosu ortamında sofistike Amerikan mutfağı ve muteşem kokteyller sunuyor. 247 South 1st St., Williamsburg
 • Al di Là, el yapımı makarna ve İtalyan lezzetlerini ev gibi sıcak ve rahat bir atmosferde sunan trattoria. 248 5th Ave., Park Slope
 • Marco’s, Şef Danny Amend’in gönülleri fetheden aile trattoriası. 295 Flatbush Ave, Prospect Heights
 • Roberta’s, ‘Yeni Amerikan’ mutfağının en güzel ve yaratıcı örnekleri ve muhteşem pizzaları ile Brooklyn’in hala trendy lezzet adresi. 261 Moore St, Bushwick
 • Marco’s’un kızkardeşi Franny ise harika pizzaları ile gönülleri fethediyor. 348 Flatbush Ave., Prospect Heights
 • Lucali, rustik atmosferde şef Mark Iacono’nun nefis pizzalarını sunuyor. 575 Henry St., Carroll Gardens
 • Şef Andrew Tarlow’un İtalyan lezzetlerine ait günlük değişen menüleri ile Roman’s çok gözde. 243 Dekalb Ave., Fort Greene
 • Kuzey İtalya’ya ait rustik ve otantik lezzetlerin adresi ise Rucola. 190 Dean St, Boerum Hill
 • The Meat Hook, efsane rozbif, pastırma ve ‘chorizo’ları ile ünlü et lokantası. 100 Frost St, Williamsburg
 • BrisketTown ise barbekü lezzetleri ile gözde. 359 Bedford Avenue, Williamsburg
 • 1920’den kalma bir tren vagonundan dönüştürülmüş Diner, hamburger ve Amerikan lezzetleri ile çok gözde bir buluşma adresi. 85 Broadway
 • Traif, Amerikan lezzetleri sunan gözde bir bistro229 S. 4th St., Brooklyn
 • Izgara Et lezzetleri sevenler için adresler ise: Peter Luger (178 Broadway) ve Anselm (355 Metropolitan Ave)

 

 

 

BARLAR

Maison Premiere, 298 Bedford Ave, Brooklyn

Bar Hotel Delmano, 82 Berry St. Williamsburg

Brooklyn Winery, 213 North 8th St., Williamsburg

Black Mountain Wine House, 415 Union St., Carroll Gardens

Weather Up, 589 Vanderbilt Ave., Prospect Heights

Clover Club, 210 Smith St. Cobble Hill

 

KONAKLAMA ADRESLERİ 

 • Wythe Hotel, Williamsburg’un en gözde restoranları olan Marlow & Sons ve Diner’ın arkasındaki ekibin imzasını taşıyan yeni otel, deniz kenarındaki konumu, yerel mahsülleri destekleyen Reynards restoranı, teras barı, Brooklyn ve Manhattan manzaralarına nazır ferah ve lüks odaları ile mahallenin yeni gözde oteli. 80 Wythe Ave. Williamsburg
 • 1 Hotel Brooklyn Bridge, 60 Furman Street, Brooklyn / Brooklyn Köprüsünün güneyinde Brooklyn Park’ta açılan bu yeni otel, Manhattın silüeti ve Özgürlük Anıtına nazır nefis manzaraları, çevre ve ekolojiye duyarlı sürdürülebilir mimari anlayışı, Brooklyn’de yaşayan tasarımcıların ve sanatçıların dokunuşlarını içeren, lokal üreticiler tarafından hazırlanmış geri dönüşümlü mobilyalar ile döşenmiş, organik yataklı ferah ve modern 194 odası, tarladan sofraya konseptindeki kafesi ile, yeni nesil otelciliğe örnek teşkil edecek takdire şayan bir doğa ve çevre dostu otel.
 • NU Hotel,Geniş ve ferah 93 odası, ekolojik mobilyalar ve de yüksek teknoloji müzik ve hoparlör sistemleri ile donatılmış bu otel şehrin oyuncu ve eğlenceli konaklama adresi. 85 Smith St, Boerum Hill
 • Diğer güzel oteller ise: King & Grove (160 N. 12th St), The Williamsburg Hotel (96 Wythe Ave) ve Hotel Delmano (82 Berry St)

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ NEW YORK YAZILARI

 

 Zeynep Atılgan Boneval