NİCE İZLENİM & ROTALAR & REHBER

 

AKDENİZ’İN ASİLLER ŞEHRİ

 

Nice’te yüksek kayalar üzerinde yer alan Colline du Château’nun önündeyim, sol tarafımda Vieux Nice eski limanı, sağ tarafımda Baie des Anges -Melekler Koyu uzanıyor. Hafif bir meltem esiyor ve rüzgarla salınan yüzyıllık çamların sesi, arkamda akan çeşmenin sesi ile karışıyor. Nefes kesici panoromik manzaranın tadını çıkartıyorum, masmavi denizin kenarında çakıl taşlı upuzun plaj, plajın üstünde palmiyeler ile bezenmiş Promenade des Angles’de yürüyenler, koşanlar, paten kayanlar, içerilere doğru Art Nouveau süslemeleri ve sarı, turuncu, pembe renkli binalar, çiçeklerle süslü şirin sokaklar.

 

Yavaş yavaş güneş batıyor, gökyüzü maviden turuncuya, ardından pembe ve mora bir bürünürken, binaların cıvıl cıvıl renkleri iyice kendini ortaya çıkartıyor. Nice vazgeçilmez bir klasik benim için!

 

Son yıllarda yanı başında yükselen Cannes’ın gölgesinde kalarak modası geçiyor diye düşünülse de, Nice hep daha gerçek ve daha güzel.

Zaten son 5 yıldır sanatçılar, tasarımcılar, şefler ve otelciler tarafından yeniden tanımlanan Nice, kültürel mirasını ve geçmişini kucaklamaya devam ederken, yeniden canlı ve coşkulu bir çehre kazanıyor.

400,000 yıl önce Yunan’lılar tarafından kurulan ‘Nikaia’, ardından İtalyan’ların gözdesi haline gelmiş, daha sonra da Fransız’ların Cote D’azur’daki ilk göz ağrısı olmuş.

19.yüzyılda ‘Asiller Şehri’ olarak tanımlanan Nice, Matisse ve Chagall gibi önemli sanatçıları büyüleyerek, eserlerine ilham vermiş.

Eski şehir Vieux Nice’in labirent gibi daracık sokalarında dolaşıp, İtalyan mimari ve estetik zevkini Fransız zerafeti ile buluşturan rengarenk binaların arasında kaybolmak…

 

Cours Saleya’da her gün kurulan çiçek, meyve ve sebze pazarını gezerek; Nice’in ünlü ançüezlerinden, lokal “Bellet” şarabından, lavanta sabunu ve mimoza esanslı ‘Eau de Nice’ parfümünden almak…

 

Confiserie Henri Auer’in ev yapımı marzipan ve şekerlemeli meyvelerinin tadına bakmak…

 

Fenocchio’nun lavantalı, zencefilli, fesleğenli alışılmadık tatlardaki dondurmalarını denemek…

 

ve de Alziari’den zeytinyağı almak, Nice’te vazgeçemediğim klasikler.

nice yt 4

 

Nice’in daha modern yüzünü yaşamak için ise her odası farklı bir çağdaş sanatçı tarafından dekore edilmiş Windsor Otel’inin çılgın ve cesur odalarında konaklamak, renkleri son derece yaratıcı kullanana Hi Otel’in uçan balonu andıran Happy Bar’ında bir aperatif kokteyl içmek ve La Reserve Jouni’de muhteşem manzarlar eşliğinde şef Jouni Tormanen’in yeniden yorumladığı Fransız lezzetlerinin tadına varmak da mümkün.

 

Tarihi ve kültürel mirası ile Nice’in geçmişi kucaklamak istediğinizde; Palais de la Méditerranée veya Negresco’da konaklayıp, Place Rossetti’de yer alan Cathédral Ste. Réparate’de bir Pazar ayinini izleyip, şehrin kalbi olan kemerli meydan Place Masséna’daki kafelerde ya da Café de Turin’de kahvenizi yudumlayıp, gün batımında Promenade des Anglais’de yürüyüşe çıkarak, Apollo freskoları ile süslü Opéra de Nice’de keyifli opera izledikten sonra, hemen yanıbaşındaki Le Grand Balcon’da akşam yemeği yiyerek eski ‘Asiller Şehri’nin ruhunu hissedebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 nice2

KÜLTÜR & SANAT ADRESLERİ

 • Musée Matisse:Avenue des Arenes de Cimiez / Ünlü ressam Matisse’in tabloları
 • Musée Marc Chagall,Avenue Docteur Menard / Ünlü ressam Marc Chagall dini temalı tabloları
 • MAMAC(Musee d’Art Moderne et d’Art Contemporain) Promenade des Arts / Çağdaş sanat müzesi
 • Musée des Beaux-Arts (Musée J. Chéret) 33 Avenue des Baumettes / Güzel sanatlar müzesi
 • Musée Massena, 65 Rue de FranceNice tarihine adanmış müze
 • La Tete au Carre, Promenade des Arts / Sacha Sosno’nun dev heykel binası
 • Jardin Albert I Bahçeleri,Place Massena 7
 • Colline du Château Sarayı, Montee du Chateau
 • Monastère Notre-Dame-de-Cimiez Manastırı, Avenue du Monastère de Cimiez
 • Cathedrale de St Reparate Katedrali, Place Rossetti
 • Chapelle de la Misericorde Kilisesi, Course Saleya

 

nice yt 3

PLAJLAR

 • Blue Beach
 • PlageBeau Rivage
 • Hi Hotel Plage
 • Castel Plage
 • Neptune Plage
 • Sporting Beach
 • Plage de la Darse, Villefranche

 

 

 

 

 

 

 

OTELLER

KLASİK ŞIKLIK

Hôtel Negresco, 37 Promenade des Anglais / 1913’den beri bir Nice klasiği olan Negresco otel, neo klasik mimarisi, pembe kubbeleri, antika mobilyaları ve avizeleri ile adeta bir tarihi eser ve klasik sanat müzesi değeri taşıyor.

Hôtel La Pérouse, 11 Quai Rauba-Capeu / Melekler Koyu manzarasına nazır  harika manzaralara sahip Nice’in gizli cevheri Perouse, Provençal stilde şık bir otel.

Palais de la Méditerranée, 13 Promenade des Anglais / Bembeyaz dev bir binada yer alan otel, orijinal dokusu korunarak 2004’de büyük bir renovasyon geçirerek modern zamanın ruhunu yakalamayı başardı.

Hotel Boscolo Exedra, 12 Boulevard Victor Hugo / Görkemli bir Belle Epoque binada yer alan Boscolo, ‘beyaz’ temasını otelin dışında ve içinde yaşatıyor.

Le Grimaldi, 15, Rue Grimaldi / Belle Epoque mimari örneği 46 odalı şık otel.

Hotel Ellington, 25 Blvd Dubouchag / Pastel turuncu cephesi, Provençal dekoru ile şirin ve ferah bir otel.

 

MODERN TASARIM

Hôtel Beau Rivage, 24 Rue St.-François-de-Paule / Nice plajı ile 1er Albert  Parkı arasında muhteşem bir konumda, 1860’lardan kalma tarihi bir binada yer alan otel, 2000’lerde yapılan renovasyon sonucu modern bir iç tasarıma bürünmüş. Otelin plajı ise yazın en gözde durak.

Hi Hotel, 3 Ave. des Fleurs / Philippe Starck imzalı renkli ve çılgın otel tasarım meraklılarının gözdesi. Sahile 200mt uzaklıktaki otelin plajı ise başka bir katma değer.

Hôtel Windsor, 11 Rue Dalpozzo / Tarihi bir binada yer alan tasarım & sanat oteli, Fransız  sanatçıların duvarlara resimler, odalara ve lobiye yerleştirdiği enstelasyonlar ile çağdaş sanat müzesini andırıyor.

 

UYGUN FİYATLI OTELLER

Hotel Villa La Tour,  4 Rue de la Tour / Vieux Nice’in daracık sokaklarından birisinde 18.yy’dan kalma bir manastırda yer alan otel, hoş antikalar ile dekore edilmiş sade bir atmosfere sahip.

Royal Riviera, 3 Avenue Jean Monnet

 

nice

PLAJLAR

 • Blue Beach
 • Plage Beau Rivage
 • Hi Hotel Plage
 • Castel Plage
 • Neptune Plage
 • Sporting Beach
 • Plage de la Darse, Villefranche

 

 

 

RESTORANLAR

 

ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ

Le Grand Café de Turin, 5 Place Garibaldi / Place Garibaldi’nin cıvıl cıvıl atmoseferina nazır bistro

Café Rouge, 7 rue Paul-Déroulède

La Terrasse du Plaza, 12 ave de Verdun / Hotel Plaza’nın şık teras restoranı

Restaurant Beau Rivage, 107 quai des Etats-Unis / Plajda ahşap güverte üzerinde denize nazır öğle yemeği

Coco Beach, 2 Ave. Jean-Lorrain / Limanın ilerisinde kayaların üzerinde otantik bir dokuya sahip harika balıkçı

La Reserve, 60 Blvd Frank Pilatte / Harika deniz manzaralarına nazır balık ve Akdeniz lezzetleri

Le Safari, 1 Cours Saleya / Sıcacık ve renkli ortamda brasserie mutfağı

Spécialités Niçoises, 39 Rue Beaumont / Şirin Provençal bistro

Le Local, 4 rue Rusca / Lokallerin gözdesi bistro

Le Tono, 18 avenue Georges-Clémenceau / Modern bistro

Dondurma: Fenocchio, 2 Place Rossetti

 

 

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

TRENDY RESTORANLAR

La Merenda, 4 Rue de la Terrasse / Efsanevi bir üne sahip restoranın telefonu olmaması, şan şöhrete paye vermediğinin göstergesi. Bu ufacık restoranda Güney Fransa lezzetlerinin en güzellerini yiyebilirsiniz, tabi eğer yer için beklemeye ya da önceden giderek başka bir zaman için rezervasyon yaptırmaya razıysanız.

La Petite Maison, 11 Rue Saint François de Paule / Ünlüler,iş adamları, sosyete ve sanatçılar ile dolup taşan Fransız restoranı Nice’in popüleri ve de en snobu.

Le Grand Balcon, 10 rue St François de Paule / Cours Saleya’da yer alan opera temalı restoran Akdeniz Asya füzyon mutfağı sunuyor.

 

 

GURME RESTORANLAR

L’Aromate, 20 Ave Marechal Foch / Ufacık ve samimi atmosferdeki restoran Michelin yıldızlı gurme Fransız ve Akdeniz lezzetleri sunuyor.

Keisuke Matsushima, 22 rue de France / İsmi sizi yanıltmasın, restoranın sahibi ve şefi Japon olsa da, bu restoranda Michelin yıldızlı Fransız balık ve et lezzetleri sunuluyor

Flaveur, 25 rue Gubernatis / Şef Tourteau kardeşlerin Nice ve Provence mutfaklarına ait Michelin yıldızlı gurme lezzetleri

L’Univers de Christian Plumail, 54 Blvd Jean Jaures / Michelin yıldızlı restoran, şef Christian Plumail’in gurme Provençal lezzetlerini sunuyor

Le Chantecler, Hotel Negresco / İki Michelin yıldızlı restoran saray şıklığında gurme ‘haute cuisine’ lezzetleri sunuyor

Parcours Live, Place Marcel-Eusebi, Falicon-Village / Şehir dışında Falicon köyünde yer alan gurme otantik Fransız restoranı

 

 

DENİZ MAHSÜLLERİ ADRESLERİ

Les Viviers Bretons, 22 Rue Alphonse Karr / Deniz mahsülleri, bouillabaisse çorbası ve Provence lezzetleri sunan sıcacık restoran

L’Ane Rouge, 7 Quai des Deux Emmanuel / Liman manzaralı restoran mükemmel deniz mahsülleri sunuyor

Restaurant Boccaccio, 7 rue Massena / Gemi kamaraları temalı restoran Bretagne bölgesine ait deniz mahsülleri sunuyor.

 

 

LOKALLERİN FAVORİSİ RAHAT VE SAMİMİ RESTORANLAR

Lou Pistou, 4 Rue de la Terrasse / Sıcacık bistro

L’Escalinada, 22 Rue Pairolière / Cıvıl cıvıl ortamda Provence lezzetleri

Chez Simon, 275 Rte. de St.-Antoine-de-Ginestière / Keyifli aile bistrosu

Chez Thérésa, 28 Rue Droite / Cours Saleya’da  Nice’in geleneksel yemeği soccanın (nohutlu krep) en lezzetlisi

 

 

BARLAR

Cave 35, 35 rue de la Buffa

Ma Nolan’s, 2 rue St François de Paul

Les Distilleries Ideales, 40 rue Prefecture

Bar de la Degustation, 7 rue Prefecture

 

 

KULÜPLER

L’Odace, 29 Rue Alphonse Karr

Bar des Oiseaux, 5 Rue Saint Vincent

Guest, 5 quai Deux Emmanuel

Akathor, 32 Cours Saleya

Check Point, 2 Rue Desboutin

 

 

 

 

ALIŞVERİŞ

Rue Paradis ve Avenue Verdun dünyaca ünlü markaların dükkanlarına ev sahipliği yapıyor. Avenue Jean Medecin üzerinde Nice Etoile alışveriş merkezi, Galeries Lafayette mağazası ve Zara, Mango gibi mağazalar yer alıyor. Place Massena civarındaki Rue Luxemburg ve Rue Alphonse Karr’da Fransız butikleri yer alıyor. Palace Garibaldi civarındaki Rue Emmanuel Philibert ve Rue Catherine Sequrante üzerinde ise antikacılar yer alıyor. Rengarenk Cours Saleya’da haftanın her günü sabahtan bir Pazar kuruluyor, Pazartesi sabahları Antika, diğer günler ise sebze, meyve, zeytin peynir ve etlerin yer aldığı Pazar cıvıl cıvıl bir ortam sunuyor. Ayrıca bu bölgede otantik zeytinyağcılar, pastaneler, şarap evleri, tekstil mağazaları ve parfümcüler yer alıyor.

Konsept Mağaza: Antic Butik, rue de la Prefecture 16

Giyim: Addict, Avenue Verdin 14

Plaj Kıyafeti & Mayo : Poles, rue Marechal Joffre 16

Kozmetik: Berenice & Eglantine, rue Colonna d’Istria 9

Mutfak Malzelemeleri:Tout Pour le Cave, rue Catherine Segurane 8

Marzipan ve Çikolata: Maison Auer,  Carriera San-Francès-de-Paula 7

Zeytinyağı: Alziari, rue St François de Paule 4

Dondurma: Fenocchio, 2 Place Rossetti

Gurme ve Kozmetik: Compaigne de Provence, rue St François de Paule 7

Gurme: Conserverie la Belle Iloise, Cours Saleya 32

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir