NEW ORLEANS İZLENİM & ROTALAR & REHBER

 

CAZIN BEŞİĞİ

New Orleans ile ilk tanışıklığım bir ilkbaharda Caz Festivali ile oldu. Amerika’nın diğer şehirlerinde karşılaştığım düzenli ve mesafeli tavıların aksine, New Orleans girişken, sürprizlere açık, kanı kaynayan bir ruha sahipti. Kapı gıcırtısına –kendi deyimleriyle ‘yere düşen şapkaya’ dans eden insanların neşesi, yorulmaz tükenmez enerjisi , kural tanımaz rahatlığı, teklifsiz davetkarlığı, doğallığı ve yapmacıksızlığı, sokakların renkliliği ile eşsiz bir çekiciliğe sahipti. Beyaz ve siyahların bir arada yaşadığı 300 yılda zıtlıkları bir potada eritmeyi başaran şehir ister zengin, ister fakir, ister hetorosexüel, ister homoseksüel, ister biseksüel, ister ayık, ister sarhoş herkesi kucaklıyordu.

 

 

Amerikan cazının doğum yeri olan New Orleans’ın sokaklarında, damarlarında ve ruhunda gece gündüz müzik dolaşıyor. Festival sırasında öğle vaktinden başlayarak gecenin ilerleyen saatlere kadar konser salonlarından, barlara ve caz kulüplerine dinlediğimiz tüm canlı performanslar sayesinde ilk defa müziğe doyduğumu hissettim.

 

Ancak bu hayat dolu cıvıl cıvıl şehir 29 Ağustos2005’te korkunç bir felaket yaşadı. Katrina kasırgası New Orleans’ı resmen alt üst etti. Deniz seviyesinin altında konumlanmış şehri Pontchartrain gölünün sularından korumak için çekilen setlerden 3 tanesi yıkıldı, ve şehrin tarihi ve kültürel hazinelerinin yüzde sekseni sular altında kaldı. Şehri basan suları boşaltmak haftalar hatta aylar sürdü. Katrina 1500 kişinin hayatına, 3000 kişinin evine, tüm yılın mahsüllerine ve 125 milyar dolara maloldu. Tüm bu felakete rağme şehrin bir şansı vardı, şehrin en geleneksel ve tarihi ve en çok sevilen bölgeleri olan French Quarter ve Uptown’da yer alan Garden District kasırgadan kurtulmayı başarmıştı.

 

 

Dünyanın birçok ülkesinden ve ABD’den gelen yardımlar ve gönüllüler sayesinde, cehennemi yaşamış bu şehir, yeniden küllerinden doğdu. Hayattan zevk almayı bilen güleryüzlü insanlar ile dolu şehrin, umutlu ve iyimser yaklaşımı taze ve canlı bir dönüşüm yaşamasını sağladı, ve şehir kıpır kıpır ruhunu kaybetmemiş.

 

Şehrin birçok yerinde, özellikle French Quarter’da hissedilen Fransız etkisinin sebebi, üzerinde birçok değişik ülkenin bayrağı dalgalansa da, daha çok Fransızların himayesi altında kalmış olması. Amazon ve Nil’den sonra dünyanın üçüncü büyük nehri olan Mississippi deltası, 1682 yılında Fransız Kralı 14. Louis’in gönderdiği La Salle tarafından keşfedilip işgal edildiğinde, timsahlar ve sivrisineklerle dolu iken, hızla önemli bir liman kentine dönüşür. Deniz ticaretinin sonucu beyaz ve siyahların şehre akın etmesi ile kozmopolit bir yerleşim merkezi haline geldi. Şehrin kültürel merkezi niteliğindeki en canlı bölgesi French Quarter da bu dönemde oluşturulur.

 

 

 

Cazın Beşiği New Orleans
Renkli, canlı ve özgür Avrupai yaşam görüşünün hakim olduğu şehirde ardı ardına bar ve kulüpler açılır. Afrika kökenli ritimler ile kilise müziğinin iç içe geçmesiyle, grup doğaçlamasına dayanan ilk gerçek caz türü olarak kabul edilen New Orleans cazı doğar. Hala cazın başkenti olan New Orleans sokaklarında o günden bu yana her daim caz duyuluyor. Her yıl binlerce ünlü sanatçı kente geliyor ve tüm yıl boyunca sayısız müzik festivali düzenleniyor: Ocak – Şubat’ta Mardi Gras, Nisan’da French Quarter Festivali, Nisan sonu Mayıs başı Jazz Fest, Mayıs ortası Bayou Boogaloo Festivali, Haziranda Cajun-Zydeco Festivali, Ağustos’ ta New Orleans’ın yetiştirdiği ünlü usta Louis “Satchmo” Armstrong şerefine ayında düzenlenen Satchmo Summer Fest, Eylül’de Ponderosa Stomp Festivali, Ekim’de Voodoo Music Experience, Kasım’da New Orleans Po’ boy Festivali, Aralık’ta ise Christmas New Orleans Style.Bunlardan en önemlileri Jazz Fest ve dünyanın en renkli karnavallarından birisi olan Mardi Gras.

 

Dave Matthews, the Roots, Buddy Guy, the Meters, Dr. John, Dirty Dozen Brass Band, Harry Connick Jr, Bonnie Raitt ve Branford Marsalis gibi ustalara ev sahipliği yapan New Orleans Jazz And Heritage Festivali – diğer adı ile Jazz Fest – muazzam bir müzik kutlaması. Her yıl Jazz Fest sırasında şehirdekiler 20 farklı sahnede caz, blues, gospel, funk, rock ve dünya müziği icra eden 600’den fazla sanatçının canlı performansını izleme ve dinleme şansına sahip oluyor.

 

 

Aslen Mardi Gras ‘Şişman Salı’ manasına gelen katolik Fransız kutlaması. Hristiyanların 40 gün boyunca alkol, tatlı ve hayvani gıdalar yemeyerek geçirdikleri ‘Lent’ isimli büyük perhizinden önce son bir kez bu zevkleri tatmak için yiyip içtikleri bir bayram. New Orleans’ta Mardi Gras Festivali sırasında şehrin dört bir yanında partiler ve çeşitli grupların hazırladıkları arabalar ve kostümler eşliğinde yer aldıkları bir resmi geçit düzenleniyor. Törende büyük karnaval arabalarından izleyicilere boncuk kolyeler, oyuncaklar, süsler atılıyor ve günün sonunda en fazla boncuk kolyeye sahip olan şanslı sayılır. Şehrin her yeri boncuk kolyeler ile süsleniyor. Ancak yıllar içinde Mardi Gras yarı çıplak insanlar, bol alkollü yanar döner içkiler, çılgınlık ve uçarılık ile eş anlamlı hale geldi.

 

 

New Orleans Mutfağı
New Orleans’ın kendine has Creole isimli çok özel bir mutfağı var. Portekizce kökenli bir sözcük olan Creole soyu Fransız ya da İspanyol kökenli göçmenlere dayanan ancak Yeni Dünya’da doğan kişilere ya da melezlere verilen ad. Creol mutfağı, Fransız ve İspanyol mutfaklarının Louisiana bölgesinde yetişen malzemelerle birleşmesi sonucunda ortaya çıkmış olan mutfak. En tanınmış yemekleri arasında: Fransa’nın meşhur bouillabaisse çorbasının karidesli baharatlı acı versiyonu Gumbo, İspanyolların ünlü paellasının baharatlı biberli versiyonu Jambalaya, tencere ya da güveç ağırlıklı yemeklerden oluşan baharatlı bir mutfak olan Cajun yemekleri, kriyol soslu kerevit Crawfish ve lokmanın büyüğü gibi bir lezzet olan Beignet yer alıyor.

 

 

New Orleans Sokakları
Şehrin kalbi French Quarter’da atıyor. Fransız kolonyal mimarisinin en canlı ve renkli örneklerini temsil eden binaların ferforje balkonlarından Mardi Gras boncukları sarkıyor. Katedraller ve yüzlerce yıllık Creole restauranları gibi tarihi hazinelere sahip French Quarter, Faubourg Marginy’de caz kulüpleri ile dolu Frenchmen Caddesi, sanat kokan Warehouse Bölgesi; yemyeşil Garden District; stil sahibi Uptown; ve tarihi Tremé New Orleans’ta iken gezilmesi gereken yerler. Ayrıca Canal Caddesinden bir tekneye binerek Batı kıyısı boyunca cruise yapılabilir.

 

 

 

 

 

Kültür, Sanat ve Etkinlikler
Ogden Museum of Southern Art, 925 Camp St
National D-Day Museum, 945 Magazine St
New Orleans African American Museum, 1418 Governor Nicholls Street
New Orleans Museum of Art in City Park, 1 Collin diboll Circle
Contemporary Arts Center , 900 Camp St
Edgar Degas’ın Evi, 2306 Esplanade Ave
The Joan of Arc Statue, Place de France
Audubon Park And Zoo 6500 Magazine Street, Uptown
New Orleans Opera, 2010 Common St.

 

 

 

NEW ORLEANS REHBERİ

OTELLER

BUTİK OTELLER
W New Orleans 316 Chartres Street, French Quarter
Hotel Maison de Ville 727 Toulouse St
La Maison Marigny, 1421 Bourbon Street
Melrose Mansion, 937 Esplanade Avenue
International House, 221 Camp St.
The House on Bayou Road, 2275 Bayou Road
Soniat House, 1133 Chartres St
Loft 523, 523 Gravier St

 

 

BÜYÜK OTELLER
Windsor Court Hotel 300 Gravier Street, Central Business District
The Ritz-Carlton New Orleans 921 Canal Street
International House 221 Camp Street, Central Business District
Hilton New Orleans Riverside Hotel Central Business District
Hotel InterContinental 444 St. Charles Ave
JW Marriott Hotel New Orleans 614 Canal St
Pontchartrain Hotel 2031 St. Charles Ave
Royal Sonesta New Orleans 300 Bourbon Street

 

 

RESTORANLAR

Kahvaltı ve Brunch Adresleri
Elizabeth’s, 601 Gallier St ( füme somon ve ızgara brie peynirli bruscetta, kızarmış yumurta, calla pudra şekerli donutlar, bacon ve tatlı patatesli waffle nefis lezzetlerden bazıları)

Cafe Beignet, 334 Royal St
Brennan’s, 417 Royal St
Café Adelaide, 300 Poydras St
Petunia’s, 817 Saint Louis Street
Cake Café and Bakery, 2440 Chartres St
Le Croissant d’Or, 617 Ursulines Ave
Parkway Bakery, 538 Hagan Ave

 

 

Öğle Yemeği
Cafe Amelie, 912 Royal St.
Café du Monde, 800 Decatur St
Cafe Degas, 3127 Esplanade Avenue
The Savvy Gourmet, 4519 Magazine St
Lil Dizzy’s Cafe, 1500 Esplanade Ave
The Savvy Gourmet, 4519 Magazine Street
Court of Two Sisters, 613 Royal St
Coop’s, 1109 Decatur St
Satsuma Café, 3218 Dauphine St
Galatoire’s 209 Bourbon Street, French Quarter
Green Goddess, 307 Exchange Place
Stanley, 547 Saint Ann Street
Arnaud’s 813 Bienville St, French Quarter
Bourbon House Seafood & Oyster Bar 144 Bourbon Street, French Quarter
Napoleon House, 500 Chartres St
Sucre, 3025 Magazine Street

 

 

Şık ve Gurme Restoranlar
Antoine’s / Efsanevi Fine Dining Lokantası/ 713 St. Louis St.
Stella / Şef mutfağı/ 1032 Chartres Street
Iris / Şef mutfağı / 8115 Jeannette Street, Uptown
Bayona / Şef mutfağı / 430 Dauphine St
Le Foret/ Şef mutfağı / 129 Camp St
Café Giovanni / Şef mutfağı / 117 Decatur St
Palace/ Şef mutfağı / 1403 Washington Avenue, Garden District
Restaurant August / Nouvelle cuisine / 301 Tchoupitoulas Street
Cochon / Modern Cajun mutfağı / 930 Tchoupitoulas Street, Warehouse District
Dooky Chase, 2301 Orleans Ave / New Orleans’ın efsanevi restoranı yeniden şehir dışında açıldı.
Cooter Brown’s Tavern & Oyster Bar, 509 S. Carrollton Ave / Deniz mahsülleri.
Lilette/ Fransız ve Creole mutfağı/ 3637 Magazine St
Brigtsen’s Restaurant / Creole ve Cajun Mutfağı / 723 Dante Street, Uptown
Meson 923 / Louisiana Mutfağı / 923 S Peters St
Boucherie / Çağdaş Louisiana Et Yemekleri/ 8115 Jeannette St.
The New Orleans Grill / Et yemekleri/ 300 Gravier St
Galatoire’s /Louisiana mutfağı / 209 Bourbon Street, French Quarter
K – Paul’s /Louisiana Mutfağı / 416 Chartres Street
Riche by Todd English /Fransız mutfağı/ 228 Poydras St, Harrah’s Hotel

 

 

Rahat Ve Samimi Restoranlar
Dominique’s / Louisiana Mutfağı / 4729 Magazine St
Patois/ Louisiana Mutfağı / 6078 Laurel St
Bistro Daisy/ Fransız & Amerikan Mutfağı / 5831 Magazine St
Commander’s Palace, 1403 Washington Avenue / Local mutfak, ‘bread pudding souffle’ favori yemek
Willie Mae Scotch House, 2401 St. Anne St.
Casamento’s Restaurant, 4330 Magazine St.
Dante’s Kitchen,736 Dante St
Coop’s Place, 1109 Decatur St./Hamburger
Meauxbar, 942 North Rampart St
Irene’s /İtalyan mutfağı / 539 St Philip Street
Jacques-Imos Café /Creole ve Cajun mutfağı/ 8324 Oak Street
Johnny’s Po-Boys/ 511 St Louis Street
Jazzy Po-Boys, 1700 Port St.
Vincent’s / İtalyan Mutfağı/ 7839 St Charles Avenue
Upperline Restaurant / 1413 Upperline Street
Alberta / Bistro/ 5015 Magazine St.
Rio Mar/İspanyol mutfağı deniz mahsülleri/ 800 South Peters Street, Warehouse District
The Pelican Club / Amerikan mutfağı/ 312 Exchange Pl.
Mosca’s /İtalyan Deniz Mahsülleri Mutfağı/ 4137 U.S. Highway 90 West, Avonda

 

 

BARLAR
Akşamüstü Kokteyli: Tujague’s, 823 Decatur St
Akşamüstü Kokteyli: Napoleon House 500 Chartres St
Bacco, 316 Chartres Street
Carousel Bar, Hotel Monteleone, 214 Royal Street
Columns Bar, Columns Hotel, 3811 St. Charles Avenue, Garden District
Pravda, 1113 Decatur St
Bar Tonique, 820 North Rampart St
Buffa’s, 1001 Esplanade Ave
John Paul’s Bar, 940 Elysian Fields
Kermit Ruffins at Bullet’s Sports Bar, 2441 A.P. Tureaud St
Three Muses, 536 Frenchmen Street
Molly’s at the Market, 1107 Decatur St
Apple Barrel Bar, 609 Frenchmen Street
Arnaud’s French 75, 813 Rue Bienville New Orleans, LA 70112
Bouligny Taverni, 3641 Magazine Street
Cure, 4905 Freret Street
Delachaise, 3442 Saint Charles
Oak Wine Bar, 8118 Oak Street

 

 

 

MÜZİK BAR VE KULÜPLERİ
Piyano Bar: Pat O’Brien’s, 718 St. Peter St
Canlı Blues: Spotted Cat, 623 Frenchmen St
Canlı Blues: Apple Barrel, 609 Frenchmen St
Canlı Caz: Famous Door 339 Bourbon St
Canlı Caz: Dba 618 Frenchmen Street, Faubourg Marigny
Canlı Caz: Snug Harbor, 626 Frenchmen St
Canlı Caz: Cafe Negril 606 Frenchmen St
Canlı Caz: Maple Leaf Bar 8316 Oak Street, Uptown
Canlı Caz: Preservation Hall 726 St. Peter Street, French Quarter
Canlı Performans: Tipitina’s, 501 Napoleon Ave
Canlı Performans: Saenger Theatre, 6 South Joachim Street
Canlı Performans: One Eyed Jack’s 615 Toulouse Street, French Quarter
Canlı Salsa: Café Brasil, 2100 Chartres St
Canlı Salsa: Vaso
Canlı müzik bowling barı: Mid City Lanes Rock ‘N’ Bowl 4133 S. Carrollton Avenue
Gece kulübü: House Of Blues 225 Decatur Street, French Quarter

 

 

 

ALIŞVERİŞ
French Quarter
Royal Street üzerindeki sanat galerileri, Chartres Street’te antikacılar yer alıyor.
Antikalar için French Quarter’da Royal ve Chartres Caddeleri, ve Garden District’te yer alan Magazine Street

Konsept Dükkan: Plum 5430 Magazine Street, Uptown
Konsept Dükkan: Idea Factory, 838 Chartres Street
Giyim: Suzanne Perron , 6063 Magazine Street
Giyim: Ah Ha, 3129 Magazine St
Giyim: Pied Nu, 5521 Magazine St
Giyim: Azby’s, 5531 Magazine Street
İç giyim: Basics Underneath, 5513 Magazine St.
İç giyim: House of Lounge, 2044 Magazine Street
Kozmetik: Oliveaux, 5422 Magazine St
Parfüm: Hové Parfumeur, 824 Royal Street
Mücevher: Mignon Faget, Canal Place
Mücevher: Mignon Faget 3801 Magazine Street, Uptown
Antika: Whisnant Galleries, 222 Chartres St. , French Quarter
Antika: Ann Koerner Antiques, 4021 Magazine St, Garden District
Antika: Bush Antiques, 2109 Magazine St. , Garden District
Antika: Driscoll Antiques, Restoration, & Design, 8500 Oak St, Garden District
Antika: The French Antique Shop, 225 Royal St, French Quarter
Antika: Harris Antiques, 233 Royal St, French Quarter
Antika: Home Hook and Ladder, 4100 Magazine St, Garden District
Antika: Keil Antiques & Moss Antiques, 325 Royal St, French Quarter
Antika: M.S. Rau Antiques, 630 Royal St, French Quarter
Antika: Piranesi Antiques, 2104 Magazine St,Garden District
Antika: Rothschild’s Antiques, 321 Royal St, French Quarter
Antika: Waldhorn & Adler, 343 Royal St, French Quarter
Antika: Wirthmore Antiques, 3727 Magazine St, Garden District
Sanat Galerisi: George Rodrigue, 721 Royal St
Porselen: Derby Pottery & Tile, 2029 Magazine Street
Ev dekor: Hazelnut, 5515 Magazine St
Mutfak Eşyaları: Kitchen Witch, 631 Toulouse Street, French Quarter
Mutfak Eşyaları: Metro Three, 2032 Magazine Street, Garden District
Kitap: Faulkner House Books 624 Pirate’s Alley, French Quarter
Şarap: Sip Wine Market, 3119 Magazine St
Gurme: Savvy Gourmet, 4519 Magazine Street

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir