PATAGONYA İZLENİM & ROTALAR & REHBER

UÇSUZ BUCAKSIZ SONSUZLUK

 

Dünyanın önemli doğa harikalarından birisi olan Patagonya size doğası ve vahşiliği ile çok farklı duygular yaşatıyor…

 

Uçsuz bucaksız düzlüklerde içinizi boşluk, sonsuzluk ve özgürlük duyguları kaplıyor… Yüzlerce kilometre yol boyunca akan sarı, turuncu ve toprak renginin tonları sizi adeta hipnotize ediyor.

 

Ve Patagonya toprağı hiç bitmiyor, yol boyunca aynı renkler ve aynı manzara, büyüklüğünü size ispat etmek istercesine kendini tekrarlıyor. Ve heybeti ile kendinizi yatay düzlem ve engin gökyüzü arasında ufacık hissettiriyor.

 

Tek rastladığınız canlı türleri kaktüsler, guanakolar, kartallar ve tilk. Eskiden bu ıssızlık ile baş edebilen sığırları otlatan efsanevi Gaucho (çobanlar)’larmış. Gaucho’lar bu vahşi toprakların adeta tek hakimleriymiş, ancak toprak sahipleri tel örgüler ile sınırlarını ayırdıktan sonra onlarında nesli tükenmiş. Tabi özgürlük sembolü olan Gaucho’ların efsaneleri hala dillerde.

 

Heybetli bembeyaz buzulların karşısında zaman duruyor adeta; beyazlık denizinin sessizliği ve hareketsizliğine hayranlık duyuyorsuz, hem de onbinlerce yılın eseri karşısında bir insan ömrün önemsizliği sizi hayrete düşüyor. Bu sonsuz sessizlik, ara ara dev buzullardan kopan parçaların resmen kükreyerek tukuaz göle düşmesi ile aniden bozuluveriyor ve buzullar heybetini size daha da fazla hissetiriyor.

 

Darwin’den Che Guevara’ya birçok kaşifle, yazara, devrimciye, sanatçıya ilham vermiş bu sonsuzluk denizi önce sizi heybeti ile ürkütüyor, ardından Patagonya’ya hakim özgürlük duygusu yavaş yavaş içinize işliyor.

 

Patagonya “devlerin yasadığı yer” anlamına geliyor. Buraya ilk ayak basan İspanyollar, yerlilerin iriliği ve uzun boyu karşısında şaşkına dönerek, bir İspanyol masal karakteri olan Pataogon adlı devin ismini vermişler.

 

Ortalama boyları 1.80 cm olan guanako postlarına bürünmüş ve yüzleri boyalı yerliler, o dönemde ortalama boyu 1.55 cm olan İspanyol’lara dev gibi görünmüşler. Burada eskiden yaşayan halk oldukca iri yapılı ve uzun boylu oldukları icin Magellan okuduğu kitaptaki dev karakterin isminden esinlenerek, yerlilere ‘Patagon’ ve bölgeye de ‘Patagonia’ ismini vermiş. Ne yazık ki bu insanların soyları Avrupa’dan gelen insanların getirdiği bakteri, virus gibi nedenlerden dolayı tükenmiş.

 

Artık yerliler yok, ama Patagonya 787 bin kilometre karelik dev bir alanı kaplamaya devam ediyor. Arjantin’in Rio Colorado düzlüklerinden başlayarak, Şili’nin Bio Bio nehiri ve Ant Dağları arasında Pasifik Okyanusu kıyısında Tierra del Fuego’ya kadar iniyor..

 

 

 

Buenos Aires’ten Puerto Madryn, Trelew, El Calafate ve Ushuaia’ya LAN ve Aerolineas Argentinas havayollarının gün içinde birçok uçağı var. Buenos Aires’ten El Calafate’ye otobüs yolculuğu 14 saat sürüyor.

 

 

 

 

 

GÜNEY PATAGONYA

Güney Patagonya adeta bir buzul ülkesi; göz alabildiğince uzanan güneş ışınları ile pırıl pırıl parlayan buzullar dramatik ve hayret verici manzaralar sunuyor. Buzullar üzerinde yürürken binlerce şekle girmiş buz kütleleri üzerinde mavinin ve beyazın her tonu, çatlakların arasında derinlere inen lacivert size adeta renk oyunları yapıyor. Bu sonsuz sessizlik, ara ara dev buzullardan kopan parçaların resmen kükreyerek tukuaz göle düşmesi ile aniden bozuluveriyor ve buzullar heybetini size daha da fazla hissetiriyor.

 • Peritto Moreno buzulu: yaklaşık olarak 30 km uzunluğunda, 5 km genişliğindeki Peritto Moreno buzulu, Güney And Dagları buz havzasının bir kolu. Bu havza yaklaşık 22.000 km2lik bir alanı kapsıyor ve dünyanın en buyuk üçüncü ttlı su deposu. Şu ana kadar küresel ısınmadan etkilenmemiş olan buzul, çok etkileyici manzaralar sunuyor.

 • Upsala buzulu: ‘Big Ice’ isimli heybetli Upsala Buzulu tekne gezisi ile görülebilir, ya da buzulu yakından yaşamak isteyenler özel bir tur ile buzul üzerinde 6 saat yürüyüş yapabilir.

 • El Calafate Kasabası: Arjantin Golu kıyısında Perito Moreno buzulu yakınlarında küçük bir kasaba. 

 • OTELLER

  Esplendor del Calafate (El Calafate)

  Hosteria Los Notros (El Calafate) Perito Moreno buzulu manzaralı tek otel. (Eylül ve Nisan arasında açık)

  Estancia Alta Vista (El Catafate) Koyun çiftliğinde yer alan tradiyonel bir konukevi

  Los Sauces Casa Patagónica (El Calafate)

  Design Suites Calafate (Lake Argentino) Perito Moreno buzuluna yakın tasarım otel

  Valle Perdido (Neuquen) şarap bağları arasında 18 odalı butik otel ve spa.

  Eolo El Calafate’ye yakın doğanın içinde butik bir otel 

 • RESTORANLAR

 • Casimiro(et)

 • La Tablita(et)

 • La Vaca Atala(balık)

 • Pascasio(balık)

EL CHALTEN
And Dağlarının en güneyinde yer alan bu kasaba doğa sporları için muhteşem fırsatlar sunuyor; Mount Fitzroy dağlarında hiking ve trekking rotaları, Güney Buzul Gölünde dalışlar, Río de las Vueltas boyunca kayaking, Lago del Desierto’da göl gezisi…

 • El Chaltén’de konaklama alternatifleri: Los Cerros ve Hostería El Puma.

 • Akşam yemeği için Asador-Parilla Mi Viejo: tradisyonel bir asador (barkekü restoranı) ya da Estepa Resto & Bar leziz alternatifler.

 

 

VALDES PENINSULA

 • Atlantik kıyısında yer alan Unesco Dünya Miraslarından birisi olan Valdés Península çok zengin denizaltı vahşi yaşamına ev sahipliği yapıyor.Eylül ayında üremek için gelen güney balinalarının, penguenlerin, deniz aslanlarının ve fokların doğal yaşantısını görmek için harika bir fırsat.

 • Puerto Madryn Valdes Milli Parkı’nın çok yakınında. Puerto Madryn’de yerleşim 150 yıl önce Galler’den gelen göçmenler ile başlamış, ve bugün hala Trelew and Gaiman gibi kasabaların isimlerinde, tradisyonel çaylarda ve tatlılarda Galler’in etkilerini görebiliyorsunuz.

 • Yeme içme: Gaiman kasabasında yer alan Plas y Coed , Puerto Madryn’de yer alan Taska Belza ve El Negro

 

TİERRA DEL FUEGO

 • Patagonia’nin en ucundaki anakaradan ayrık büyük adaya Tierra del Fuego (Ateş toprakları) deniyor. Aslında yıl boyu karlar altında olan bu topraklar, Nisan ayında bölgeyi kaplayan binlerce lenga ağacının kızaran yaprakları ile adeta ateşe boyanıyor. Ushuaia, Güney Amerika’nin en uç şehri. Beagle kanalinin keşfiyle kurulmus olan Ushuiaia, yakınlardaki Tierra del Fuego (Ates topraklari) ve Antartika gibi doğal güzellikleri görmek için bir üs olarak kullanılıyor. Punta Arenas İspanyol mimarisi yapılarıyla çok güzel bir şehir.

 • Ushuaia’dan kalkan Gemi yolculuğu sırasında Atlantik ile Pasifik okyanusunun birleştiği, Güney Amerika kıtasının en ucunda yer alan Cabo des Hornos (Cape Horn), eşsiz manzaraları ile Navarino adasi, Beagle kanalı boyunca yer alan buzulllar, Macellan kanalı, binlerce pengueni ile Magdalena adasi ziyaret ediliyor. Gemi yolculukları Punta Arenas’ta sonlanıyor.

 • Bahía Lapataia koyundaki milli parkta huzurlu bir yürüyüş yaparak Patagonia’nın havasını içinize çekmeniz mümkün

 • Cerro Martial’in tepesine çıkan cable car’dan Beagle Kanalı ve Navarín adasının muhteşem manzalarına şahit olmak mümkün.

 • Adanın nesli tükenmiş yerileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Yamana museum’u ziyaret edin.

 • Kışın Cerro Castor mükemmel kayak vadilerde husky kızakları ile manzaraları seyretme imkanı sunuyor,

 • Yazın ise Antartika yolculuk gemileri Ushuaia’dan kalkıyor.

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir