TOSKANA MONTALCINO & MONTEPULCIANO ROTASI

 

Sienna’nın güney doğusunda 45 dakika ilerledikten sonra Val d’Orcia yöresine adım atıyorsunuz. Gladyatör filminde, Russel Crowe’un altın sarısı başak tarlaları arasında yürüyerek, serviler ile bezenmiş tepeler üzerindeki evine yürüdüğü sahne enfes doğa manzaraları ile öyle hafızama kazınmıştı ki, ilk fırsatta Val D’Orcia’ya buraları görmeye gitmeye karar vermiştik.

Bölgenin hangi daracık patika yoluna dalarsanız dalın sizi nefis manzaralar ile ödüllendiriyor.  UNESCO’nun 2004’de dünya mirası ilan ettiği büyüleyici bölge, alçalıp yükselen tepeler arasında harika bir doğaya sahip bakir vadilere ev sahipliği yapıyor.

SONY DSC

Nefis manzaralı bir tepenin üzerine tünemiş, İtalya’nın en önemli gastronomi merkezlerinden birisi olan Montepulciano köyü, ülkenin en değerli ‘Brunello di Montalcino’ şarapları ile meşhur Montalcino kasabasının eski şehri ve bağları, Buonconvento’nun kuzeydoğusunda Route 451 yolundan ayrılan serviler ile kaplı bir patikada yer alan görkemli Monte Oliveto Maggiore Manastırı ve Franco Zeffirelli’nin Rome ve Juliet filmine set olmuş, küçük bir tepenin üstüne kurulu, minik surlar, zeytin ağaçları ve çiftliklerle ile çevrili şirin Pienza kasabası, Val d’Orcia yöresinin cevherleri.

 

montepulciano2 

MONTEPULCIANO 

Roma’ya 144, Floransa’ya 87 ve Siena’ya 44 saat uzaklıkta olan Montepulciano, Toskana manzaralarına nazır bir tepenin zirvesine kurulmuş harika bir kasaba. Rönesans stilinde binalarla süslenmiş adeta bir kartpostal güzelliğindeki Montepulciano, İtalya’nın en önemli gastronomi merkezlerinden birisi de sayılıyor.

Dar sokakları ve güzelim meydanlarına yayılmış Rönesans Sarayları, 13.yy’dan bu yana yaşayan şarap mahzenleri, gastronomi mağazaları, kafeleri ve şarap dükkanlarnda hem ünlü peynirlerinin, salamlarının, mercimek yemeğinin ve Toskana’nın el yapımı spagettisi olan ‘pici pastası’nın, hem de yörenin ünlü şarabı Vino Nobile di Montepulciano’nun tadına varabilirsiniz. Yüzyıllar önce İtalya gastronomi duayenleri, Montepulciano’nun soylu ailelerinin kendi bağlarında yetiştirip ürettikleri  Montepulciano şarabını, çok beğenerek ‘asil şarap’ anlamına gelen “Vino Nobile” diye onurlandırmışlar.

Eğer bir restoranın vadiye bakan terasına oturursanız şarap bağları, zeytin ağaçları ve yemyeşil çayırlarını harmanlayan muhteşem manzalarada, altın, kahverengi ve yeşilin, en güzel tonlarını izleyebilirsiniz.

MONTEPULCIANO ROTALARI

Palazzo Comunale: 1586-1680 yılları arasında inşa edilen Belediye Sarayı, Floransa’daki Palazzo Vecchio’yu andırıyor. Sarayın kulesinden Montepulciano ve civarındaki vadiler muhteşem bir görünüm sunuyor.s.

Sant’Agostino: Michelozzo tarafından 1427 yılında inşa edilen Aziz Augustus kilisesi, özellikle girişindeki Meryem ve bebek İsa yontusu ile ünlü. Kilisenin içinde Cesare Nebbia da Orvieto, Allori, Lorenzo di Credi, Barroccio’nun fresklerini görebilirsiniz. Sunağın üzerinde bulunan tahta haç Donatello’nun eseri olarak kabul edilmekte.

Tempio di Madonna di San Biagio: Montepulciano’nun biraz dışındaki bu iki çan kuleli güzel Rönesans dönemi kilisesi, 1518-1545 yılları arasında Büyük Dük 1. Cosimo de’ Medici için Antonio da Sangallo tarafından inşa edilmiş. Bu kilise varlığını bir mucizeye borçluymuş: 23 Nisan 1518’de iki kadın ve bir çoban önünden geçtikleri Meryem Ana freskinin gözlerinin hareket ettiğini görürler ve kilise bu freskin etrafına inşa edilir. İçi Barok stilde fresklerle dekore edilmiş olan kilisenin Meryem’i ve azizleri betimleyen vitray işleri Michelangelo tarafından yapılmış. Bu kilisenin mimarisi Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikasına da ilham kaynağı olmuş.

MONTEPULCIANO BAĞEVLERİ

Kayıtlar sayesinde 790 yılından beri üretildiği bilinen Vino Nobile di Montepulciano (Montepulciano’nun Soylu Şarabı), 1350 yılından bu yana da diğer ülkelere ihraç edilmekte. Ancak şarap gerçek ününü 16. yüzyılın ikinci yarısında Papa 3. Pavlus’un (1468-1549) bu şaraptan büyük bir övgüyle bahsetmesine borçluymuş. Şair doktor Francesco Redi (1626-1697) de ünlü şiiri Bacco in Toscana’da bu şaraptan “Tüm şarapların kralı” diye bahsetmiş.

Voltaire’in de Candide adlı eserinde büyük bir övgüyle bahsettiği; zamanının büyük önofillerinden Thomas Jefferson’un en sevdiği İtalyan şarabı olan Vino Nobile di Montepulciano’nun en önemli üreticileri ise:

I Poderi Boscarelli, Via di Montenero 28 Cervognano di Montepulciano Tel. +39 -578 76 72 77/ Poderi Boscarelli en kaliteli Vino Nobile üreticisi olduğu konusunda hemen herkesin hemfikir olduğu şarapevi. Bölgenin en kıymetli bağlarının yer aldığı Cervognano tepesinde 1962 yılında kurulan, yılda sadece 40,000 şişe geleneksel Vino Nobile üretimi ile butik bir şarap üreticisi. Sadece olağaüstü yıllarda 6,000 şişe üretilen kült statüsündeki Boscarelli dei Boscarelli, elle toplanan Sangiovese, Cabernet Sauvignon ve Merlot üzümlerinin kupajıdır ve Fransız meşe fıçılarda 18 ay dinlendirildikten sonra piyasaya arz edilir. Şatonun diğer ürettiği prestijli şaraplar arasında, tek bağ ürünü bir Vino Nobile olan Nocio dei Boscarelli ile %90 Prugnolo Gentile ve %10 Canaiolo içeren de Ferrari sayılabilir.

Tenuta Valdipiatta, Via della Ciarliana, 25/A Montepulciano Tel: +39 -578 757930 / Valdipiatta, geleneksel olarak büyük Slovak fıçılarda (botti) dinlendirilen Vino Nobile’nin yanı sıra, uluslararası üzümleri de kullanarak Fransız meşe fıçılarda dinlendirdiği “Super Tuscan” şaraplar da üretmektedir. 1990 yılında Giulio Caporali tarafından satın alınan Valdipiatta, o günden bu yana disiplinli çalışma, ciddi yatırım ve kaliteden ödün vermeme ilkesi sayesinde bugün en iyi Vino Nobile üreticilerinden biri kabul edilmekte. Bu şatonun şarap danışmanlığını Bordeaux Önoloji Fakültesi dekanı profesör Yves Glories yapıyor.

 

 

 

MONTALCINO

‘Brunello di Montalcino’ şarapları ile bölgenin en ünlü kasabası Montalcino, tarihi kalesi ve harika taş binaları ile bezenmiş eski şehir merkezi ile gerçekten ziyareti hak eden bir kasaba.

Ancak asıl kaçırılmaması gereken yüzyıllardır bağcılık ve şarapçılık ile uğraşan ailelerin bağları ve şaraphanelerindeki degüstasyonlar.

MONTALCINO BAĞEVLERİ

Azienda Agricola Case Basse, Montalcino Tel: +39 -577 84 85 67 / Geleneksel Montalcino şarapçılığının sembollerinden Gianfranco Soldera, pek çok otör tarafından günümüzün en iyi Brunello di Montalcino üreticisi olarak kabul edilmekte. Wine Spectator ve Robert Parker tarafından 95 üzeri puanla değerlendirilen Case Basse, 5 yıl Slovak botti’lerde yıllandırılıp, hiç filtre edilmeden şişelenmekte.

Tenuta Ciacci Piccolomini d’Aragona, Montalcino Tel: +39 -577 84 85 67 / Papa 2. Pius olarak tanınan Enea Silvio Piccolomini’nin (1405-1464) soyundan gelen Kont Piccolomini d’Aragona’ya ait olan bu şato, ürettiği Brunello di Montalcino Riserva ile dünya çapında bir üne sahip. Wine Spectator ve Robert Parker’dan istikrarlı olarak 95 ve üzeri puan alan bu şarap, burunda oldukça gösterişli siyah ve kırmızı meyveler, ızgara et, meyankökü ve baharat tonları taşıyan; damakta dolgun, ağzı dolduran, zengin, bitişi uzun şaraplar.

Poggio Antico, Montalcino Tel: +39 -577 84 80 44 / Çoğu orman 200 ha araziye sahip olan bu şatonun toplam 32.5 ha arazisi bağa ayrılmış. 450 metre irtifada olan bağlar güney yamaçlarında ve kireçten zengin topraklara sahip. Poggio Antico’nun şarapları haklı bir uluslararası üne sahip ve 1990’dan bu yana 12 kez Wine Spectator’un “Top 100 Wines of the Year” listesine girmiş, ve 4. sırada yer alarak İtalya’nın en üst sıradan listeye giren şarabı olmuş Poggio Antico’nun ürettiği Brunello di Montalcino koyu vişne rengi ve burunda böğürtlen, frambuaz, tütün ve meyankökü aromaları taşıyor. Damakta oldukça dolgun, yuvarlak ve zengin olan bu şarapların bitişleri de çok uzun.

 

0141

PİENZA

Pienza ve civarında selviler, başak tarlaları, bağlar ile süslenmiş vadi ve tepeler muhteşem bir görsel şölen sunuyor.

Küçük bir tepenin üstüne kurulu, minik surlar, zeytin ağaçları ve Monte Amiata’ya kadar uzanan harika çiftliklerle çevrili şirin mi şirin Pienza kasabası, Franco Zeffirelli’nin Rome ve Juliet filmine set olmuş.

Unesco tarafından Dünya Mirası listesine alınmış Pienza, Papa II Pius’un doğum yeri olduğu için model bir şehir olarak yeniden inşa ettirilmiş ve Rönesans’ın en iyi planlanmış şehirlerin biri olarak kabul ediliyor.

Pienza’da surların üzerinde yürüyerek manzaraları seyredebilir ya da Pienza’ya özgü lezzetleri tadabilirsiniz: özellikle taze ve yaşlandırılmış Pecorino peyniri, acı biberleri, külde veya asma yaprağında terbiye edilmiş yer mantarı ünlü.

Yazımın başında bahsettiğim, Gladyatör filminde Russell Crowe’un ailesine geri dönerken yürüdüğü başak tarlalarının çekimlerinin yapıldığı yer ise, Pienza yakınlarında Terrapille tepeleri ve çiftlikler. Bu manzarayı en güzel görebileceğiniz yer ise, Agriturismo Terrapille oteline tırmanan yol.

 

 

 TOSKANAPOGGIOANTICO

VAL DORCIA BÖLGESİ RESTORANLARI

 

MONTEPULCIANO RESTORANLARI

La Grotta, Michelin rehberi önerisi olan restoran St. Blaise Kilisesinin hemen karşısında, kemerli yüksek tuğla tavanları, taş duvarları ile tipik Toskana mimarisine sahip 16. Yüzyıldan kalma binada yer alıyor. Geleneksel Toskana lezzetleri sunan restoranda, kapalı havalarda orjinal mimari ve dekorasyondaki yemek salonunda, yaz günlerinde ise harika bahçesinde açık havada öğle yemeği keyfi için ideal. Localita San Biagio, 16, Montepulciano

E Lucevan Le Stelle, 14. yüzyıldan kalma binada lokal bir şarap üreticisine ait şarap barı ve bistro, panaromik Val ‘Orcia manzarlarına nazır Toskana’nın en iyi şaraplarını tatmak için ideal. Toskana’nın en iyi şarapevlerine ait değerli şarapları kadeh ile sipariş vererek tadabildiğiniz bu harika mekanın terasında gün boyu Toskana güneşinin veya eşsiz günbatımlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Yanında da yöresel peynirler, salamlar, ev yapımı makarnalar ve hafif atıştırmalıklar yiyebilirsiniz. Eğer biraz daha sofitike lezzetler arıyorsanız, aynı ailenin aynı binadaki kardeş restoranı La Locanda di San Francesco’ya gidebilirsiniz. Taş duvarları, kemerli tavanları ve orjinal pencereleri ile görkemli salonunda canlı caz gecelerini kaçırmayın. = Piazza San Francesco, 5, Montepulciano

Le Logge Del Vignola, Michelin rehberi önerisi olan resotran, eski şehrin kalbinde ufacık bir lokanta. Yanyana masaları ile biraz dar ve sıkışık bir ortamı olsa da, maharetli lokal lezzetlerini kapalı havalarda tatmak için değer. Via Delle Erbe, 6, Montepulciano 

Caffe Poliziano, 1868’de kurulmuş bu tarihi café, orjinaline sadık kalınarak renove edilmiş ve geçmişin hazinesini günümüze taşıyor. Arkasında manzaralara nazır ufacık balkonlarda yer bulabilirseniz, dünyalar sizin. Vicolo di Voltaia, 27, Montepulciano

 

 

 

MONTALCINO RESTORANLARI:

montepulciano1

Enoteca Osteria Osticcio’nun balkonundan manzara

Enoteca Osteria Osticcio, Montalcino’nun ana caddesi üzerinde, dünyanın en tatlı çiftleri Francesca & Tullio Scrivani’nin sahibi olduğu Osteria Osticcio, organik şaraplar, peynir ve şarküteri tabağı ve atıştırmalık Toskana spesiyallerinden oluşan menüsü ile keyifli bir öğle yemeği durağı. Şarap barı anlamına gelen enoteca, adı üstünde daha çok şarapları ile ön plana çıkıyor. Birçok farklı Toskana şarabını kadehte bulabiliyor ve tadabiliyorsunuz.  Eğer ufacık balkonunda yer bulabilirseniz çok şanslısınız! Denemek istediğiniz bir Brunello’yu kadehte sipariş verin ve şarabınızı yudumlarken, Montalcino köy evlerinin damları üzerinden muhteşem vadi manzaralarının keyfini çıkartın – Via Matteotti 23, Montalcino

Vineria le Potazzine, Potazzine şarapevinin sahiperi Gigliola & Giuseppe Gorelli çiftinin Montalcino’nun kalbinde yer alan şarap bar & osteriası, anneanne tarifleri ile hazırlanan enfes Toskana lezzetleri sunuyor.  Cam kenarında muhteşem manzaralara nazır bir masa kapın ve peynir ve karabiberli tombul spaghetti pici veya lazanya gibi parmak ısırtan lezzetlerin mükemmel Brunello şaraplarının tadına varın. – Piazza Garibaldi, 8/11, Montalcino

Cafe Fiaschetteria Italiana, Piazza del Popolo meydanında yer alan şarap barı & bistro, sokakta oturup meydanın günlük kalabalığını ve gelen geçeni seyredek bir kadeh şarap veya aperatif içmek için ideal-  Piazza del Popolo 6, Montalcino

Ristorante di Poggio Antico, En sevdiğimiz Brunelli di Montalcino’lardan birisi olan Poggio Antico şaraplarının üretildiği bağ ve şarapevinin arazisinde yer alan restoran, Montalcino’nun 4 kilometre dışında. Yaz günlerinde Monte Amiata’ya tırmanan Brunello üzüm bağları, tepelerdeki Ortaçağ köyü köy Sant’Angelo in Colle ve ufukta deniz manzarlarına nazır panaromik terasında, aile tariflerinden hazırlanan mükemmel geleneksel Toskana lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz. Yetenekli şef Sossio Perrotta’nın önderliğinde, mevsimine göre taze ve lokal mahsüller ile hazırlanan lezzetleri, 4 veya 5 tabaklık tadım menüsünü alarak veya ‘a la Carte’ menüden seçerek tadabilirsiniz. Tabii ki şarapevinin ödüllü şarapları eşliğinde. Ayrıca tarihi binanın derinliklerinde yer alan muhteşem şarap mahzenini  ziyaret etmenizi öneririz. Loc. Poggio Antico, 53024 Montalcino, Val D’Orcia

PİENZA RESTORANLARI

toskanalattediluna

Latte Di Luna, Pienza’nın ana caddesinin en sonunda yer alan restoran tam bir aile işletmesi! Mutfakta anne, yemek salonunda bey, ve servise bakan kızları. Ufacık restoranda, sanki büyük bir İtalyan ailesinin mensuplarıymış gibi diğer konuklar ile dipdibesiniz. Romantik özel bir atmosfer bekliyorsanız burası size göre değil, sürekli hareketli, heyecanlı bir atmosfer hakim mekana. Montepulciano ve Montalcino’dan lokal şaraplar eşliğinde, tavşan soslu ev yapımı tombul spaghetti ‘pici’, domatesli spaghetti, Toskana’ya özgü sebze ve ekmek çorbası, ızgara biftek, yabandomuzu, yavru domuz gibi mevsiminde taze mahsüller ve etler ile hazırlanan ev yapımı lezzetlerin tadına doyum olmuyor. – Via San Carlo 2/4, 53026 Pienza

Osteria La Porta, Via del Piano 3 Monticchiello di Pienza

Pienza’ya çok yakın ufacık bir köy olan Monticchiello’nun tarihi giriş kapısının yanında yer alan lokal taverna tipik Toskana çiftlik evi tarzında dekore edilmiş sıcak ve samimi bir ortam sunuyor. Osteria’nın sahibi Daria usta bir sommelier, size günlük taze lezzetler ile en iyi eşleşecek lokal şarapları önereceğine emin olabilirsiniz. Sıcak ve güneşli günlerde Pienza kasbaso, Val D’orcia vadisi ve Amiata tepelerine bakan panaromik terasında yemek yiyebilirsniz.

La Taverna Di Moranda, Mükemmel manzaralara nazır Toskana kırsalına gömüşmüş ufacık Monticchiello köyünde yer alan La Taverna di Moranda, şef Massimo Massimo’nun enfes lezzetleri ve eşi François’ın mükemmel tatlıları ve servisi ile Val D’Orcia’nın en iyi restoranları arasında gösteriliyor. Kabak çiçeği dolması, roka ve cevizli pesto soslu spaghetti, sebzeli tagiatelli, kuzu tandır gibi nefis lokal lezzetler tadacaksınız, hem de mükemmel fiyat/kalite dengeli bir hesap ödeyerek. , Via di Mezzo 17–13 Monticchiello di Pienza, Val D’Orcia

 

 

toskanaCastello

VAL D’ORCIA BÖLGESİ OTELLERİ

Castello di Velona, Val d’Orcia’nın enfes vadi manzaralarına ve Toskana bağlarına nazır bir tepenin üzerinde 10. yüzyılda kurulmuş bir kale şato olan Castello Di Velona’nın, 46 adet geniş ve ferah odası, antika mobilyalar, işlemeli kumaşlar, odun şöminesi ve mermer banyolar ile tipik bir Toskana soylu odası gibi döşenmiş odaları nefis manzaralara bakıyor. Castello, kendi ürettiği Rosso ve Brunello di Montalcino şarapları eşliğinde L’Abbazia restoranında yöresel yemekler sunarken, harika manzaralı bir terasa sahip Il Vignone yaz sabahlarında kahvaltı keyfi sunuyor. Sauna, Türk hamamı, spor salonu, açık ve kapalı havuzlarının yer aldığı geniş ve donanımlı bir spa ve sağlıklı yaşam merkezine sahip. Bölgenin köyleri ve şarapevlerini ziyaret ederken 2 kilometre uzaklıktaki antik Sant’Antimo manastırını da rotanıza alabilirsiniz. (Località Velona – Castelnuovo dell’Abate, 53024 Montalcino 5 dakika, Siena ise 30 dakikalık sürüş mesafesinde)
La Bandita Christina Aguilera’nın menajeri John Voigtmann stresli işini bırakıp hayallerinin peşinden Toskana’ya gelmiş. Bağların arasında enfes Val d’Orcia manzaralarına nazır bir tepede yer alan 18. yüzyıldan kalma çiftlik evine görür görmez aşık olmuş ve satın alarak çok şık bir konukevine dönüştürmüş. Şehrin tüm karmaşası ve stresinden uzaklaşacak kadar bakir, tüm duyularınızı rahatlatacak kadar sessiz ve dingin, şımartıldığınızı hissedeceğiniz kadar lüks, ve evde gibi hissettirecek kadar misafirperver bir ortamı var otelin. La Bandita’nın modern mobilayalar ile son derece zevkli döşenmiş 8 ferah ve ışıl ışıl odası ve organik lokal mahsüllerden hazırlanan otantik Toskana lezzetleri sunan trattoria stili bir restoranı var. Koyunların otladığı yeşilllikler, bağlar ve tarlaların manzaralarına nazır sonsuzluk havuzunda veya Jakuzide keyif yapabilir, Lucciola Bella Doğal Parkının içinde yer alan otelin bisikletlerine atlayıp, Val D’Orica bölgesini keşfedebilirsiniz. (Podere La Bandita, Chianciano Terme’ye 10 dakika, Pienza’ya 15, Montepulciano’ya 25 dakika sürüş mesafesinde)

La Foce,  Val d’Orcia ve Val di Chiana vadilerinin ortasında, bakir bir doğanın içinde, enfes manzaralara nazır bir tepenin üzerine büyüleyici ve soylu bir masal diyarı La Foce. 1924’de İrlandalı-Amerikalı yazar Iris Origo İtalyan eşi Antonio Origo ile birlikte, taşlık ve vahşi bir araziye yayılmış La Foce mülkünü satın almış ve neredeyse terkedilmiş bölgenin kaderini değiştirmiş. Pek çok kimsenin bilmediği ve geçmediği daracık yollardan ulaşılan otelin gerçekten hem bir doğa hem de bir estetik harikası. Çift mülkü satın aldıktan sonra, hem bir Rönesans evi olan ana binayı hem de sarp arazi ve bahçeyi düzenlemesi için İngiliz mimar Cecil Pinsent’e emanet etmiş. Pinsent 1925 ve 1939 arasında, araziyi zeytinler, üzüm bağları, buğday tarlaları, ormanlar ile yemyeşil ve verimli bir çehreye büründürmüş. Evin taraça taraça inen bahçelerini de çeşmeler, çiçekler, bitkiler ve ağaçlar ile adeta bir saant eseri gibi bezemiş.  Çevresindeki doğa ile muhteşem bir uyum sergileyen şiir gibi bahçesi dünya çapında bir üne kavuşmuş.  Süitler ve apart dairelere bölünmüş villalardan oluşan La Foce’ta, Belvedere villası 5-8 kişiyi ağırlayabilen 2 adet, Castelluccio villası 2 – 5 kişiyi ağırlayabilen 2 adet, Chiarentana villası 2-4-6 kişiyi ağırlayabilen 7 adet olmak üzere toplam 11 adet özel apart daireye, 6 kişiyi ağırlayabilen Casaccia, 8 kişiyi ağırlayabilen Fontalgozzo, 10 kişiyi ağırlayabilen Montauto, 10 kişiyi ağırlayabilen Gonzola ve 14 kişiyi ağırlayabilen Sassaia villlarına ev sahipliği yapıyor. Soylulara layık bir zerafette döşenmiş Toskana stili odalar gerçekten tam bir Toskana evi konaklama deneyimi sunuyor. Mahzeninde yer alan en özel Vino Nobile di Montepulciano ve Brunello di Montalcino şarapları eşliğinde yörenin en lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz restoranında gurme deneyimler sizi bekliyor. La Foce’u çevreleyen kırsal alan ağaçlar ve tarlalar arasında en ilham verici ve huzurlu yürüyüşlerinizi yapacağınızdan emin olabilirsiniz. Çiftin kızları Benedetta ve Donata aile otelinde aynı ihtimam ve özen ile konukları ağırlamaya devam ediyor.  (Strada della Vittoria 61, 53042 Chianciano Terme, Montepulciano 10 km, Pienza 15 km, Montalcino 38 km ve Siena 64 km uzaklıkta)

L’OLMO, Val d’Orcia’nın kalbi Pienza yakınlarında yer alan bu ufak şaheser, küçük olsun benim olsun diyenler için ideal. Çiftlik evi, avlu verandası, manzaralı ısıtılmış teras havuzu, manzaralara nazır gazebo bistrosu, keyifli lounge salonu, şık restoranı ve enfes şarap mahseni ile bütük Toskana şatolarını aratmayan özelliklere sahip otel. Tarihi 1600’lere uzanan Toskana çiftlik evi, eskiden Via Francigena ve Roma arasındaki haç rotasında mola vermek için kullanılan Ommio isimli bir hanmış. Ardından hayvancılık ile uğraşan köylülerin yaşadığı aktif bir çiftlik evi olmuş. Harika bir renovasyondan geçen L’Olmo’da, ambarın tuğla duvarları, ahırların taş kemerleri, ve hala su çekebildiğiniz antik kuyu aynen korunmuş. Pienza, Granary, Val d’Orcia Room, Olmo, 2 adet Bahçe ve Havuz süitleri isimli, 40-60 metrekare arası değişen 7 adet süitten oluşuyor.  Toskana mobilayaları ve modern tasarımların zevkle harmanlandığı süitlerde yatak ve banyo bölümleri haricinde harika oturma ve dinlenme köşeleri yer alıyor. Özellikle kendisine ait mini bir kütüphanesi olan Granary ve Pienze süitleri muhteşem manzaralara nazır. (SP 88 Strada Provinciale Orcia delle Macchie – Podere Ommio, 27, 53026 Monticchiello, Pienza’ya 8 Montepulciano’ya 15 km uzaklıkta)

Monteverdi, Amerikalı avukat Michael Cioffi, 2003’te Toskana’da tatil yaparken, Val D’Orcia vadilerinin patchwork gibi tarlalarına ve bağlarına bakan bir tepeye tünemiş, 12. Yüzyıldan kalma bu harap Ortaçağ köyünü gördüğünde resmen aşık olmuş. Köydeki birkaç binayı satın alarak, mimar İlaria Miani’nin yardımı ile, eski binaları rustik ve moderni çok ince bir estetik zevkle harmanlayacak şekilde dönüştürmüş ve ortaya masalsı bir otel ve üç villa çıkmış. Orjinali korunmuş ahşap kirişler, çok güzel restore edilmiş taşlanmış duvarlar ve Toskana taşı zeminler, yerel mermerden oyulmuş lavabolar, büyük duşlar ve açık küvetler ile bezenmiş 10 odasının, ufak pencerelerinden servi ağaçları ve köyün evlerinin damları üzerinden vadi manzaraları gözüküyor. Otelde yer alan sonsuzluk havuzu, lavanta tarlası, tadımlar düzenleyen Enoteca Monteverdi şarap barı, muhteşem av etleri ve yaban otları sunan gurme Oreade restoranı diğer enfes özellikler. Yaşayan bir köy olan Castiglioncello del Trinoro’da keyifli yürüyüşler yapmak da mümkün. Sanat tutkunu Cioffi, çağdaş sanatı da ustaca otelin yaşamına entegre etmeyi başarmış. Her sonbahar eski Frieze fuarı küratörlerinden Sarah McCrocky’nin otelde düzenlediği sanat kurslarının mahsülleri yine burada sergileniyor. Incontri in Terra di Siena klasik müzik festivaline ve Siena Üniversitesinin yürüttüğü arkeolojik kazıya destek veren Monteverdi’yi yöre halkı gerçekten çok seviyor. (Via di Mezzo, 53047 Castiglioncello del Trinoro, Montepulciano ve Pienza’nın güneyinde)

Villa Poggiano,  Montepulciano’ya 5 dakikalık mesafede, sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip Toskana kırsalının kalbinde, 6 hektarlık yemyeşil bir arazide yer alan otel, panoramik manzaranın keyfini çıkartabileceğiniz heykel ve fıskiyelerle çevrili mermer yüzme havuzuna, huzur verici bir sessizliğin hakim olduğu şiir gibi bahçelere sahip. Aile işletmesi olan Villa Poggiano’da, zeytinlik ve mısır tarlalarının unutulmaz manzarasına nazır antikalar ile döşenmiş 14 adet sıcak ve samimi süit yer alıyor.  (Via Di Poggiano 7, Montepulciano’ya 5 dakikalık mesafede)

Abitare L'Historia
Relais San Bruno, Montepulciano’nun merkezine 5 dakika sürüş ve 20 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alan Toskana kırsalıyla çevrili Relais San Bruno, küçük bir çiftlik evi atmosfeirnde doğanın keyfine varmak isteyenler için ideal bir otel. Geleneksel rustik stilde döşenmiş, geniş ve ferah 8 suiti, açık yüzme havuzu keyifli bahçesi ve çardağın altında açıkhava fitness alanı ile güzel havaların keyfini sürebilmek için her türlü donanım mevcut. Özellikle San Biagio Katedrali manzaralı süitleri talep edin. Civarlarda köy ve şarapevi ziyaretleri haricinde bir aktivite isterseniz Şarap Chianciano Terme adlı kaplıca kenti otelden 10 km ve Trasimeno Gölü 30 dakika sürüş mesafesinde. (Via Di Pescaia 5, 53045 , Montepulciano’nun merkezine 5 dakika sürüş mesafesinde)

Rosewood Castiglion del Bosco, Montalcino yakınlarındaki Castiglion del Bosco, Toskana’nın en lüks otellerinden birisi! İtalyan modacı Massimo Ferragamo, 2003 yılında üzerinde köy evleri, üzüm bağları, şarap imalathaneleri, alabildiğine zeytinlikler, trüf mantarı dolu ormanlıklar yer alan uçsuz bucaksız bu araziyi satın alarak, sadece özel davet ve üyelik ile konaklanabilen bir otel yaratmış.  Eski köy evleri 23 adet Provensal stilde villaya, çiftlik evleri de tipik Toskana mimarisinde özel havuzlu 10 adet villaya dönüştürülmüş. Civarı keşfetmediğiniz zaman neler mi yapabilirsiniz? Organik sebze bahçesinden sebze meyve toplayabilir, rustik Osteria La Canonica’da makarna kursuna katılabilir, baharda trüf mantarı avına çıkabilir, doğada bisiklete binebilir, yürüyüş yapabilir, balık avına çıkabilirsiniz, La Praire Spa’da masaj ve bakım veya havuzbaşında manzaralara nazır güneşlenebilirsiniz. (Localita Castiglion del Bosco, Montalcino’ya 12 km, Siena’ya 40 km uzaklıkta)

Castello Banfi – Il Borgo, Val D’Orcia’da bölgesinde, Montalcino’ya 10 km mesafede, Ombrone vadisine ve kendi üzüm bağlarının üzüm bağlarına bakan bir tepenin üzerinde yer alan Castello Banfi, dönümlerce uzanan üzüm bağları şaraphanesi ve dev mahzeni ile gerçek bir şarap oteli. Tarihi kale, orjinal ahşap kirişli tavanları, şömineleri, antikalar lie Toskana tarzı döşenmiş 14 geniş odası, taş kemerler ve antika avizelerler süslenmiş yerel şaraplar eşliğinde otantik Toskana mutfağı sunan restoranı, nefis manzaralara nazır açık yüzme havuzu, donanımlı spor salonu ve spası, şarap tadımları gerçekleştiren Cantine Banfi şarap mahzenini ile soylulara layık, çok zarif ve müstesna bir otel. (Poggio alle Mura, Montalcino’ya 10 km, Montepulciano’ya 50 km ve Siena 1 saatlik sürüş mesafesinde)

 – 

ORTA FİYATLI OTELLER

La Chiusa, Toskana kırsalında, Ortaçağ köyü Montepulciano manzaralarına nazır bir konumdaki eski bir yağ fabrikası özenle restore edilerek, rustik bir kır oteline dönüştürülmüş. Aile işletmesi olan taş konak, antikalar ile modern mobilyaları harmanlayan rustik dokunuşlu 15 geniş odası tipik Toskana tarzında dekore edilmiş ve hepsi huzur verici bahçeye bakıyor. Odaların bazılarında orjinal taşları ve ahşap kirişli tavanları korunmuş. Yüksek tavanlı kırmızı tuğlalı kemerli restoranı, yöre şarapları eşliğinde, bahçede yetişen sebzelerden hazırlanan Toskana lezzetleri sunuyor. Bol bol trüf mantarlı lezzet tadacağınıza emin olabilirsiniz. Özellikle Rosmarini, Gelsomino, Oliaio, La Terazza Suite odaları güzel. (Via della Madonnina 88, Montefollonico, Pienza’ya ve Montepulciano’ya 10 km uzaklıkta)

Locanda dell’Amorosa, Val di Chiana Vadisi’nde 14. yüzyıldan kalma kale köy restore edilerek 27 odalı bir otele dönüştürülmüş. Üzüm bağlarına veya orta avluya bakan Geniş ve ferah odaları klasik Toskana stilinde dekore edilmiş. Otelin yüksek kemerli tavanlı bir şarap barı, açık yüzme havuzu, Toskana lezzetleri sunan trattoria stili bir restoranı da mevcut. (Località Amorosa, 53048 Sinalunga, Sinalunga’ya 3 km, Montepulciano’ya 15 dakika uzaklıkta)

Relais La Saracina, Muhteşem manzaralara nazır çiftlik evinde yer alan pastel renklerde döşenmiş kemer tavanlı taş duvarlı 6 süit odanın hepsi şömineli oturma bölümüne ve mermer banyolara sahip ve yemyeşil bahçeye bakıyor. Zeytinliklerin içinde yüzme havuzu ile keyifli bir B&B otel. Taş fırınından çıkan taze ekmekler, bahçesinde yetişen organik sebzeler ile hazırlanan kahvaltılar enfes. Özellikle Sangioveto, Malvasia, Trebbiano süitleri harika.  (S.S. 146 km 29,700, 53026 Pienza’ya 8 kilometre uzaklıkta)

 

 

UYGUN FİYATLI OTELLER

Guesthouse da Idolina 1946, Montalcino’nun kalbinde tatlı bir bed & breakfast oteli, Via Giuseppe Mazzini, 65

Hotelito Lupaia, Toskana’nın kalbinde, bir tepenin üzerinde yer alan Hotelito Lupaia, Montepulciano’ya bakan, kısa süre önce dönüştürülmüş taştan bir çiftlik evi. Orjinal ahşap kirişleri, antika mobilyaları, el boyaması duvar resimleri, şömineleri ile, rustik tarzda döşenmiş ancak ferah 10 adet odası bulunan otel, aynı zamanda bir organik tarım oteli. Her birinin ayrı bir girişi olan odaların özel terası veya bahçesi kendinize özel bir konaklama keyfi sürmenize yardımcı oluyor. Tepelerdeki Ortaçağ köylerine ve olağanüstü Toskana vadi manzaralarının keyfini otelin yamaçta bulunan iki katmanlı açık yüzme havuzundan da çıkarabilirsiniz. Civardaki üzümlerden yapılan Brunello di Montalcino şarapları ve otantik Toskana lezzetleri sunan restoranda güzel havalarda terasta manzaralara nazır yemek yemenin keyfi bir başka. Restoran ayrıca kendi zeytinliklerinde ürettiği zeytin yağını kullanıyor. Yemek kursları, şarap ve peynir tadımı etkinliklerine de katılabilirsiniz. Toskana’nın kırsal ve el değmemiş güzelliklerini keşfetmek için ideal bir konumda yer alan otelin fiyat/kalite dengesi gerçekten çok uygun. (Località Lupaia 74, 53049 Montepulciano)

La Locanda di San Francesco, Montepulciano’nun tarihi merkezinde Duomo’ya 100 metre mesafede, 14. yüzyıldan kalma bir tarihi binada yer alan, 4 odalı ufacık B&B oteli. Antika mobilyalar ile döşenmiş ahşap parke zeminli rustik tarzda odaların harika Val D’Orcia ve Valdichiana vadileri manzaraları var. Otelin sahiplerinin Montepulciano kırsalında yer alan aile bağları ve şarapevine özel turlar düzenleniyor. Otelin alt katındaki panaromik manzaralı teraslı şarap barı ve bistro, akşamları caz konserleri ile canlı bir atmosfere bürünüyor. (Piazza San Francesco 5, 53045 Montepulciano)

Vecchia Oliviera, Montalcino kasabasının merkezine 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan bahçe içinde şirin bir otel olan Vecchia Oliviera, 11 adet rustik tarzda döşenmiş basit odası, terasları, açık hava yüzme havuzlu ile açık hava keyfi de yapabileceğiniz, sevimli bir oda & kahvaltı otel. San Quirico d’Orcia kasabası 15dakika uzaklıkta, Siena ise 40km mesafede.  (Porta Cerbaia, Via Landi 1, 53024 Montalcino)

Agriturismo Palazzo Conti, Pienza ile San Quirico D’Orcia arasında tepelerin üzerine kurulmuş Agriturismo Palazzo Conti, rustik stilde döşenmiş 8 odası, kendi tarlalarında üretilen sebzelerden hazırlanan Toskana lezzetleri sunan restoranı, harika bahçesinde yer aln doğal göleti ve açık hava havuzu ile kır evi stilinde enfes bir inziva noktası. (Strada Statale 146 V Km, 53027 Pienza, Montalcino’ya 10 kilometre uzaklıkta)

Antica Locanda, Pienza kasabasının merkezinde, ana meydana 100 metre uzaklıkta, Vatikan Devlet Sekreterliği’ne ev sahipliği yapmış, 15. yüzyıldan kalma bir sarayda konumlanan Antica Locanda, sıcak ve samimi bir ortamda konaklama olanağı sunuyor. Orjinal ahşap kirişli odaları, antika Toskana mobilyaları ile döşenmiş rustik bir atmosfer sunuyor. Rezervasyon yaparken 6 odası arasından özellikle Val d’Orcia manzaralarına nazır olanları isteyin. Odalar yakın tarihte yenilenerek wi-fi gibi modern olanaklarla donatılmış ancak binada asansör yok. (Corso il Rossellino 72, 53026 Pienza)

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ TOSKANA BÖLGESİ YAZILARI

 

 

 

Yazı: Zeynep Atılgan Boneval & Fotoğraflar: Alp Boneval

7 comments

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

  2. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

  3. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

  4. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

  5. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

  6. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

  7. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir