MAURITIUS

Harika plajları, saydam masmavi suları, akıl almaz günbatımları ile tropik bir mabet olan Mauritius, muhteşem bir servis anlayışı, eşsiz bir misafirperverlik, en taze ve leziz deniz mahsülleri ile kendinizi cennette hissetmenizi sağlarken, renkli festivalleri, özgün lokal mimarisi, doğal parkları, tropik ormanları ile kültürel ve doğal hazineler de sunuyor.

 

Mauritius; Asya ve Afrika arasında, Hint Okyanusu’nda bulunan Madagascar’ın yaklaşık 900 km doğusunda uzanıyor. Yaklaşık 1860 km²’lik alanı ile ada, 300 km²’lik bir mercan bahçesi içinde bulunuyor. Adanın çevresini saran mercan kayalıkları; bu romantik okyanus adasını, okyanusun azgın dalgalarına karşı koruyor. Adanın volkanik kökleri yüksek zirveleri, Chamarel’de yer alan kımızı, pembe, turuncu, sarı, yeşil ve mavi katmanlı tepeleri ve dev Trou aux Cerfs kraterinde kendini belli ediyor.

 

Eğer beklentiniz, doğal ortamı bozulmamış bir plajda güneşlenmek, tropik bir lagünün sıcak sularında yelken yapmak, mercan resiflerinde dalmak, açık denizlerde balığa çıkmak, Renkli ve geleneksel yerel pazarlarda yiyecekler ve lokal ürünler alarak lokaller ile etkileşim içine girmek, dağlarda yürüyüş ve tırmanış yapmak, dünyadan uzaklaşarak dinlenmek ise, hindistan cevizi, palmiye ve casuarina ağaçları ile örtülü kilometrelerce uzanan tertemiz muhteşem plajları, gümüş renkli kumsalları, sığ kayalardaki doğal güzellikleri, lagünlerinde olağanüstü sualtı yaşantısı, rahat ve sakin yaşam biçimi, ve de doğanın yapısını bozmayan otelleri ile Mauritius doğru adres.

 

Olağanüstü doğal güzellikleri ile dünyanın en romantik adalarından birisi olan Mauritius, sadece yan gelip yatmak değil de biraz aktif olmak isteyen balayı çiftleri için biçilmiş kaftan. Açık denizde balık tutmak, katamaran ve yelken, rüzgâr sörfü ve kitesörf, su kayağı, dalış gibi su sporlarının yanı sıra kraterleri, şelaleleri, dev zambakları ve binbir çeşit kuşun yaşam alanı olan ormanları keşfetmek için yürüyüş ve tırmanış gibi muhteşem doğa aktiviteleri sunuyor.
Avrupa ve Doğu Hindistan deniz ticaret yolu üzerinde yer alması sebebi ile karışık bir geçmişe sahip olan ada, önce Portekizliler ardından 1598’de Hollandalılar tarafından istila edilmiş. Yeni sömürgeye ‘Prens Maurice’ adını veren Hollandalılar, Madagaskar ve Doğu Hindistandan getirdikleri kölelerin yetiştirdikleri şeker kamışı ve hayvansal besinleri kendi ülkelerinin erzak stoğu olarak kullanmışlar. Fakat kasırga ve tufanların ardınan gelen kuraklıklar ve korsan akınları sonucu adayı terk etmişler. Ardından 1715’de Fransızlar adaya yerleşerek ‘İle de France’ adını vermişler. Napolyon savaşları sırasında İngilizler ile Fransızlar arasında değerli bir pazarlık kalemi haline gelen ada, 1814’de İngiliz yönetimi altına geçmiş. 1968’de Maritus Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etmiş.

 

Adanın yerlileri, Afrikalılar, Hintliler ve sömürge döneminden kalan Avrupa’lırın oluşturduğu karma sayesinde bugün farklı kültürler, etnik kökler, farklı ten renkleri, dinler, lisanların uyum ve huzur içinde bir arada yaşıyor. Ve tüm bu çeşitlilik adayı daha da büyülü hale getiriyor.

 

Adada Lokal Yaşam, Şehir ve Kasabalar
Kolonyal bir başşehir olan Port Louis’de bile hayatın ritmi yavaş, sakin ve huzulu akıyor. Rıhtım boyunca uzanan açık hava restoranları ve butikler yer alıyor. Blue Penny Müzesi eklektik bir koleksiyona ev sahipliği yaparken, Ulusal Tarih Müzesi, adaya özgü nesli tükenmiş ‘Dodo’ kuşlarının doldurulmuşlarını sergiliyor. Etnik meydanlara ve tapınaklara ev sahipliği yapan Port Louis’de en önemli çekim merkezi Bazaar Port Louis pazar yeri. Rengarenk meyvalar, sebzeler, çiçekler, çeşit çeşit balıklar ve deniz kabukları, baharatlar, şifalı otlar ve lokal el işlerinin satıldığı tezgahların arasında dolaşmak, lokal yaşantıyı gözlemlemek için en iyi yöntem. Şehrin kalabalığından çıkmak için ise Pieter Booth dağında tırmanış yapmak mümkün. Port Louis’in güneyinde yer alan Wolmar ve Flic en Flac’daki plajları ise arkada heybetli volkanik tepelerin hayret verici manzarası, gümüş renkli kumsalları ile kartpostal görüntüsünde.

 

Domaine des Pailles kasabası bir eğlence merkezi iken, Grand Baie Hint Okyanusu’nun Cote d’Azur’u kabul ediliyor ve Sunset Bulvarı St Tropez gibi şık butikler ve sahil restoranları ile dolu. Fransız koloni döneminin başkenti Mahebourg’da harika bir pazar yeri ve Deniz Müzesi yer alıyor. Adada yer alan çoğu kolonyal mimarideki bina çok iyi korunmuş, en güzel örnekleği ise Moka yakınlarındaki Eureka malikanesi. Curepipe ve çevresinde gemi maketleri, mücevher ve takılar, yerel kıyafetlerin satıldığı butikler yer alıyor.

 

Deniz altı keşifleri, Plajlar ve Tapınaklar
Grand Baie’den Isla Mauritia’ya katamaran gezisi yaparak Coin de Mire mercan kayalıklarını ve Jabeeda batığını görmek mümkün. Pereybere sahil bölgesi ise snorkel yapmak ve yüzmek için ideal. Güneyde yer alan Tamarin sörfçüler ve dalga kanosu için ideal. Adanın gizli cevheri ise kuzeydoğuda yer alan Rodrigues, mercan kayalıkları ile korunan bu geniş lagün dramatik sarp kayalara, metruk sahiller ve ıssız adacıkları ile el değmemiş vahşi doğal güzellikler sunuyor. Lagünde yer alan Ile Cocos ve Ile aux Sables adacıkları dalış ve snorkel için dünyanın en güzel noktaları olarak kabul ediliyor. Batı sahilinde yer alan Flic en Flac Geniş kumsalı, dibindeki mercan kayalıkları ile harika bir dalış noktası. Yakınlarındaki Hindu Kali tapınağı ise her sene sonunda gerçekleştirilen ateşte yürüme seramonisi Teemeedee’ye şahit olmak için doğru adres. Şubat sonu Mart başı kutlanan Hindu festivali Mara Shivarati sırasında rengarenk sariler içindeki Hintliler, tanrı Shiva’ya çiçekler ve meyveler sunuyor, tütsü kokuları içinde dualar ediyor. Triolet kasabasında ise ünlü Hindu tapınağı Maheswarnath yer alıyor. Günbatımlarında Trou aux Biches plajında adanın lokal dansı Saga performanslarını izlemek mümkün.

 

Doğal Güzellikler
Adada görülmesi gereken en önemli iki doğal güzellik Trou aux Cerfs krateri ve de rengarenk Charamel tepeleri ve şelaleleri. Pampelmousses Botanik Bahçesinde 500 çeşit bitki, ağaç, baharat ve dev nilüferler ve zambaklar bulunuyor. Hemen yakınında yer alan L’Aventure du Sucre müzesinde ise adanın talihini belirleyen şeker kamışının hikayesi yer alıyor. Yürüyüş ve tırmanış için ideal bir doğal park olan Black River Gorges, muhteşem bir tropik ormanları nesli tükenmekte olan türünün tek örneği bitkiler, çiçekler, orkideler ve kuşlara ev sahipliği yapıyor. Ile aux Aigrette adasında yer alan doğal parkta türünün son örneği pembe güvercinler, yeşil geckolar, dev Aldabra kaplumbağaları ve kerkenez şahinlerini görmek mümkün.

 

Diğer Etkinlikler
Geleneksel rengarenk ahşap tekne ‘Pirogue’ ile günlük bir geziye çıkmak, adanın ıssız bölgelerinde kendinize ait bir kumsalda güneşlenip denize girmek, ve size özel olarak oracıkta pişirilen taze deniz mahsülleri ile eşsiz bir öğle yemeği yemek… Özel bir katamaran ile günbatımı gezintisine çıkarak 360 derece panaromik manzaraların tadına varmak, sarıdan turuncu, pembe ve mora dönüşen muhteşem gökyüzünün nefes kesen romantik sahnelerine şahit olmak… Eski bir şekerkamışı değirmeninden çağdaş sanat merkezine dönüştürülen Le Café des Arts’ı ziyaret etmek… Ile aux Cerfs’de manzaralara karşı dünyanın en güzel golf sahalarından birisinde golf oynamak. Mart – Kasım arası Port Louis’de yer alan Champ de Mars hipodromunda yer alan atyarışlarını izlemek… Hint Okyanusu masaj ve bakımları ile kendinizi vücudunuzu arındırmak… Tropik cennet klişelerini kıran ve sürprizlerle dolu olan Mauritius hem ada zamanına geçmek, deniz ve güneşin keyfine varmak hem de dolu dolu bir tatil yaşamak için ideal bir destinasyon.

 

 

 

Ne Zaman Gitmeli?
Günde ortalama yedi saat güneşli olan adada, mevsimsel değişimlerin çok az hissedildiği, ılıman bir deniz iklim yaşanıyor. Özellikle Ocak ve Mart arasında kasırgalara mazur kalabilen adada, Aralık ve Nisan arasında rutubetli ve yağışlı sezon yaşanırken, Mayıs ve Kasım arasında kuru ve rutubetsiz bir sezon hüküm sürüyor. En güzel aylar ise Eylül – Aralık arası. 14 Ocak’ta adanın hasat zamanını ve Tamil takvimine göre yeni yılın başlangıcını kutlamak için Thai Pongal festivali düzenleniyor. Mayısta Le Prince Maurice edebiyat yarışması kutlamaları yapılıyor. 9 Eylül’de Pere Laval gününde binlerce Mauritius’lu Hristiyanlar hayatını köleliği kaldırmaya adamış aziz’I anmak için toplanıyor. Ekim ve Kasım’da Hindu’lar Diwali Işık Festivalini kutluyor, tüm ada yollar boyunca yakılan fenerler ve mumlar ile büyülü bir görüntüye kavuşuyor.

 

OTELLER
Shanti Maurice A Nira Resort, Savanne
LUX* Le Morne, Le Morne
Angsana Balaclava, Turtle Bay
One & Only Le Saint Géran, Belle Mare Plajı, Flacq
Le Prince Maurice, Choisy Road, Poste de Flacq
The Oberoi, Pointe aux Piments, Pamplemousses, Flic en Flac
Maradiva Resort & Spa Hotel, Flic en Flac
Shanti Ananda, Riviere des Galets, Chemin Grenier
Four Seasons at Anahita, Beau Champ, Flacq
Anahita Resort, Deep River, Beau Champ
Taj Exotica Resort and Spa, Wolmar
One & Only Le Touessrok, Trou d’Eau Douce
Le Touessrok Hotel, Trou d’Eau Douce, Flacq
Royal Palm Hotel, Grand Baie
Cape Point, Cape Malheureux, Grand Baie
Heritage Le Telfair Golf and Spa Resort, Bel Ombre
Villas Valriche, Bel Ombre
Heritage Awali, Bel Ombre
Les Pavillons Hotel, Le Morne Beach
Constance Belle Mare Plage Hotel, Belle Mare
Le Sakoa Hotel, Royal Road, Trou aux Biches
Labourdonnais Hotel, Port-Louis
Trou aux Biches, Triolet

 

RESTORANLAR
Brunch ve Öğle Yemeği Adresleri
Château Mon Desir, Maritim Hotel Balaclava
Le 27 Saint Louis, Port Louis
Le Café des Arts, Victoria 1840, Victoria Road, Trou d’Eau Douce
L 57, Grand Baie
Le Blue Penny Café, Belle Mare Plage Hotel
La Spiaggia, Belle Mare Plage Hotel

 

Şık ve Gurme Restoranlar
La Cravache d’Or, Trou aux Biches / Fransız ve Creole mutfağı, deniz mahsülleri
Le Pescatore, Trou aux Biches / Deniz Mahsülleri
La Goélette, Royal Palm Hotel / Şık ve gurme Fransız Creole Restoranı
Le Brabant, Paradis Hotel & Golf Club /Mauritius ve Creole mutfağı
Safran, Le Touessrok / Hint Mutfağı
Port Louis , La Rose des Vents, Labourdonnais Hotel / Füzyon mutfağı
Le Château, Bel Ombre / Fransız Mutfağı

 

Samimi ve Rahat Restoranlar
Chez Tino, Trou d’Eau Douce / Samimi ve rahat ortamda deniz mahsülleri
Le Four à Chaux, Route Royale Maho, Trou d’Eau Douce / Ev yemekleri
Le Batelage, Soulliac / Deniz mahsülleri
Le Barachois, Anse Bambous-Vieux Grand Port / Deniz mahsülleri

 

BAR VE KULÜPLER
Latitude 20° Cocktail Bar, Labourdonnais Hotel
Cocoloko, Grand Baie
Lambic, Geoges Street, Port Louis
On The Rocks, Le Suffren Hotel & Marina, Port Louis
Les Enfants Terrible, Port Louis

 

ALIŞVERİŞ
İster Port Louis’in yenilenen Caudan liman bölgesini ve buradaki moda butiklerini, modern kafeleri veya Bazaar Port Louis ya da Chinatown Pazar yerlerini, ister Grand Baie’deki Sunset Bulvar’ını ya da Ticaret Merkezi’ni, ya da Mahebourg veya Curepipe’deki daha geleneksel marketleri seçin, Mauritius’ta alışveriş yapmak bir keyif. Alınacak iyi ürünler arasında geleneksel Mauritius el işleri, son derece zarif tasarımlı model gemileri, tahta oymalar, tekstil ürünleri, elbiseler, çeşitli tür yapraklardan yapılmış sepetler ve el çantaları, cam eşyalar ve mücevherat yer alıyor. Maurutius, “maquettes de bateaux” adı verilen tekne modelleri konusunda geniş bir ürün yelpazesine sahip ilk yer. Gemicilik tarihinin çizgisinden uzaklaşılmadan yeniden üretilmiş olan bu küçük gemiler, önceleri sadece müzelerde bulunuyordu ya da antika olarak kabul edildikleri için fazlasıyla pahalı satışa sunuluyorlardı. Maurutius’daki renkli ve cıvıl cıvıl yerel marketleri bulabilmek için tek yol yürümek.

Port Louis’de yer alan Caudan Waterfront 120 mağazası ile giyim, aksesuar, takı, mücevher, ev tekstil ürünleri ve hediyelik eşyalar sunuyor. Saat ve mücevher için Madison’s, cashmere için In’Am, el yapımı halı ve kilimler için Toshkhana, plaj kıyafetleri ve mayolar için Banana Moon doğru adresler.

Grand Baie’de Sunset Bulvarı üzerinde yer alan Villebrequin, Tafta, Oban, In’am, Montali Collection, Madison’s, Bayahibe, 69Slam, Vivapaquita, River Woods ve Equateuer gibi mağazalarda tasarım kıyafetler bulmak mümkün. Karl Kaiser ve Café Cotton erkek giyim mağazaları. Takı ve mücevher için ise Poncini ve Mad´s & Madison’s doğru adresler.

Black River – La Mivoie’de yer alan Ruisseau Creole alışveriş merkezinde giyim ve tasarım mağazaları, sanat galerileri ve şarap dükkanları yer alıyor

Giyim: Taf’ta, Phoenix
Takı ve Mücevher: Ravior, QuatreBornes, Port Louis
Takı ve Mücevher: Adamas, Dias Pier, Port-Louis
Takı ve Mücevher: Adamas Diamond Boutique, Floreal
Takı ve Mücevher: Caunhye Bijoux, Port Louis
Gemi maketleri: Historic Marine, Goodlands
Kozmetik: Mado, Riche-Terre, Trianon

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir