LİPSİ ADASI

 

 

Güney Ege Denizi’nde Yunanistan’ın Dodecanese yani 12 Adalar’ından birisi. Bir ucundan diğer ucuna 45 dakikada yürüyebileceğiniz bu küçücük ada, bakir koyları ve sakin köyleri ile muhteşem bir deniz tatili sunuyor.

 

Bodrum – Didim hattının karşısına denk gelen ada, Türkiye’den direk ulaşım olmadığı için sadece Samos veya Kos’tan kalkan feribotlar, veya özel yelken ve yatlar ile zaiyaret edilebiliryor. Dolayısı ile Leros ve Patmos gibi popüler Dodecanese adalarına göre daha sakin, alçakgönüllü ve bakir.

 

Tam bir balıkçı adası olan Lipsi tekne ile gelenler için güzel birkaç koy alternatifi, sessiz ve huzurlu bir doğa, ve de kalabalıklardan uzak pırıl pırıl sularda deniz keyfi sunuyor.

 

Plajlar

Platis Gialos: Adanın kuzeybatısında yer alan bakir ve sessiz sakin bu plaj adanın en güzel plajlarından birisi. Limandan 6 km uzaklıkta yer alıyor, asfalt yoldan motosiklet veya araba ile ulaşılabiliyor.

Kastadia Plajı: Adanın güney doğusunda yer alan Kastadia koyu demirlemek için ideal. Eğer yakıt ve su ikmaline ihtiyaç yoksa limana gitmeye hiç gerek yok. Kastadia’da tonozlara bağlanıp, yemekleri Dilaila’da yiyip, sabah veya akşamüstü de limana yürümek (yarım saat yürüyüş mesafesi) ya da motosiklet ile ulaşmak mümkün.

Kambos: Uzun bir kumsal olan Kambos adanın başka güzel bir plajı. Adanın en popüler plajı olan Lientou’nun yanındaki koyda yer alıyor, ancak o kadar kalabalık olmuyor. Şezlong ve restoran mevcut ancak daha bakir.

Diğer Bakir Plajlar: Çıplaklar plajı Monodendri, kumsal ve çakıl karışımı Tourkomnia, ve de geniş çakıl taşlı Hoklahoura.

 

Koylarda Öğle & Akşam Yemeği

Öğle & Akşam yemeği: Dilaila, Kastadia Plajı / 2247041041 / Kastadia plajında ağaçların altında yeşilliklerin arasında ve yer alan tipik bir Yunan tavernası olan Dilaila, koyda demirleyen teknelerin veya Lipsi Marina’dan taksi ile gelenlerin gözdesi. Yunan mezeleri, salataları, ahtapot ve kalamar ızgaraları ve deniz mahsülleri ile adanın en keyifli restoranı.

 

Öğle yemeği: Plati Yalos veya Katsadia plajındaki diğer restoranlar.

 

Lipsi Liman’da Yeme & İçme Adresleri

Fırın & Pastane: Oikos Kairi, Liman /22470-41150 Liman’da parkın yanında

Uzo ve Mezeci: Ouzeri Kargnaio, Liman /2247041422

Dönerci: Steki Stamatis, Liman /22470-41190

Taverna: To Pefko, Liman / 22470-41404

Restoran: Porto Grill House, Liman /  2247041130

Bar: Meltemi Club, Liman /2247041422

 

Araba Kiralama & Taksi

6942409679

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

no images were found

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir