KARAKAYA – BODRUM’DA BİR İNZİVA VADİSİ

Öyle bir vadi düşünün ki,

kara kayalar ile çevrili,

deli zeytinler, sarı papatyalar, mor dağ lavantaları, kaktüsler, başaklar,

IMG_9370

hayatınızda ilk kez gördüğünüz renk renk çiçekler ve otlar ile bezenmiş,

kekiklerin ve katır tırnaklarının nefes kesen kokularının içinize dolduğu,

denizden esen rüzgarın tatlı tatlı içinizi serinliği,

hiç kesilmeyen kuş cıvıltılarının kulaklarınızda çınladığı,

her gün nefes kesici gün batımlarına şahit olduğunuz,

IMG_9261

yürüyüşlerinize renk renk kelebeklerin eşlik ettiği,

bastığınız yerden çekirgelerin zıpladığı,

zaman zaman kurumuş dere yataklarında dinlenen mandalara rastladığınız,

zar zor seçilen patikaları kaybettiğinizde yönünüzü tepedeki tarihi Rum köyünün taş evlerinden veya ufuktaki lacivert denizden bulduğunuz,

ruhunuzu uyandıran ve canlandıran kokularına ve manzaralarına doyamadığınız bir vadi…

IMG_9263

İşte böyle bir yer Karakaya…

Adeta ehlileştirilmemiş, tımarlanmamış vahşi bir at gibi biraz yabani, biraz hoyrat, biraz ıssız ve özgür bir doğası var.

Sanki Karakaya, Bodrum yarımadasına değil de zamanda asılı kalmış bir masal dünyasına aitmiş gibi.

Neredeyse her köşesi evler ve siteler ile dolmuş olan Bodrum’da, Gümüşlüğün sarp tepelerinde birkaç viraj döndükten sonra ulaştığınız Karakaya, işte böyle bir inziva diyarı

Karakaya Retreat de bu doğa harikasının ortasında yer alan bir inziva merkezi.

IMG_9303

Deniz, vadi ve tepedeki Karakaya köyü manzaralarına nazır, 34 dönümlük bir arazide yer alan doğa ile uyumlu ufacık ekolojik taş binalardan oluşan Karakaya, meditasyon, yoga, dans gibi şifalanma çalışmalarından mistik öğretilere, detoks inzivalarından permakültür’e kadar, birçok farklı ilham verici etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Feride Gürsoy & Alp Ekşioğlu’nun ‘daha iyi ve doğal bir yaşam’ diyerek hayata geçirdiği bu ortak yaşam projesi, beden, zihin ve ruhunu bir arada beslemek isteyenler için, mistik öğretilerden beslenen harika programlar sunuyor. Dünyanın farklı yerlerinden iyileştirme sanatının ustaları ile ruhsal şifa programları düzenleniyor.

IMG_9228

Ben de ilkbaharda Karakaya’da Feride Gülsoy ile gerçekleşen Yeşil Bahar İnzivası’nı deneyimleme şansını buldum

Doğayla içiçe Karakaya’nın kendisi zaten, sadeliği ve basitliği ile ruhunuza huzur ve mutluluk veren, her geçirdiğiniz gün yeni bir güzelliğini size açan, yapmacıksızlığı ile sizi çıplak ve doğal olmaya mecbur bırakan muhteşem bir yer.

Aile dizimi uygulayıcısı ve işlevsel beslenme uzmanı olan Feride ise gerçekten hem konusuna çok hakim bir şifacı, hem de tertemiz saf yürekli, içten ve doğal bir insan.

Yin Yoga ile bedenimizin, kaslarımızın, eklemlerimizin ve dokularımızın farkına varmamızı, bedenimizi ve ruhumuzu açarak rahatlamamızı sağlayan yoga hocamız Çiğdem ve hergün farklı meditasyon ve nefes çalışmaları ile içten dışa şifalanmamız konusunda bize liderlik eden Lalitya da içten enerjilerini herkese gerçirmeyi başaran insanlar.

Gece gündüz bizi doyuran bizim rahatlığımızı ve huzurumuzu gözeten tüm Karakaya ekibi de sıcacık ve samimi insanlar.

Ancak beni şaşırtan hem katılan kişlilerin birbirine gösterdiği hoşgörü, iyi niyet ve dostluğu, hem de Feride’nin ve Karakaya’nın ve bu topluluk üzerindeki birleştirici gücü oldu.

6 gün boyunca kendim dahil, birbirinden çok farklı şehirlerden, deneyimlerden, geçmişlerden, tarzlardan ve mesleklerden gelen 17 kişinin her birinin, nasıl çiçek gibi açtığını, güzel gönüllerinin genişlediğini, ruhlarının ve bakışlarının yumuşadığına, gözlerinin içindeki gülüşün arttığına şahit oldum.

IMG_9390

Karakaya Ortamı ve Dönüştürücü Gücü 

Günlük hayatta alıştığımız televizyon, telefon, wifi, stimulilerden, yüksek binalardan, araç ve email trafiğinden, bir yere yetişme telaşı ile koşuşturmalardan manikürlü ortamlardan uzak, sade doğal ve yapmacıksız bir yerde olmak kime iyi gelmez ki?

Ancak detoks kolay bir iş değil, ‘5 gün sadece sıvı tüketiyorum’ düşüncesi bile insanı baştan korkutabiliyor.

Oysa Karakaya’da juice ve smoothilerinizin içine bolca doğal lif ve protein kaynakları ekleyerek hiç aç kalmıyor ve yoksunluk hissetmiyorsunuz.

IMG_9345

Ayrıca Karakaya çok farklı programlara ev sahipliği yapan ruha da yönelik bir yer olduğu için, katı disiplinli ve motomot kuralcı bir detox merkezi ile karşılaşmıyorsunuz.

Tabiatı gibi Karakaya’nın ortamı da son derece doğal ve gerçek hayatı yansıtır şekilde.

Yoganıza eşlik eden çocukların saf yaşam enerjisini hissettiğiniz,

IMG_9377

yürüyüşünüze eşlik eden Nena’nın nasıl uysal ve melek gibi bir yol gösterici köpek olduğunun farkına vardığınız,

IMG_9310

çocukların muzip kıkırdamalarının ve trambolinde zıplarken attığı kahkaların içinize kocaman gülümsemeler yaydığı,

IMG_9493 (2)

mutfakta şarkılar söyleyip dans ederek smoothilerimizi hazırlayan annelerin müziklerinin içimizi ısıttığı bir aile ortamı yaşıyorsunuz Karakaya’da

Feride, Melania, Alp, Thomas, Civan, İda, Deniz, Kaya, ve tabii ki Nena… her biri farklı bir enerji katıyor size…

Gün boyu bir sürü detay siz farkına bile varmadan son derece organize ve disiplin içinde tıkır tıkır işliyor, ancak zaman zaman programdaki ufak gecikmeler ve aksaklıklar, askeri kamp yerine rahat bir ortam hissettiriyor size.

IMG_9376

Feride ise tam anlamı ile olduğu gibi gerçek bir insan. Bir guru, öğretmen veya usta egosundan tamamen arınmış, ikilemleri ve zaafları ile kendini ortaya koyabilecek kadar açık yürekli bir mentor.

İnsan olmanın mükemmel olmak olmadığını hatırlatırken, bilgeliğini de size zorlamadan, doğallık ve insanlık ile akıtıyor. Kendisi öyle cömert, öyle geniş yürekli ve şifacılığında da öyle maharetli ki, hepimizin içindeki saflığı, samimiyeti, sevgiyi ve coşkuyu ortaya dökmemizi ve farklılıklarımızdan beslenmemizi sağladı, Ve potansiyellerimizi bir potada eriterek yüreklerimizin bir olduğu bir sevgi yumağı yaratmayı başardı.

Bu yolculuğu birlikte paylaştığım her bir kişiye şükran duyarak ayrıldım oradan…

Kısacası, bir yandan şerbet gibi bir havadan, masmavi gökyüzünden, pırıl pırıl güneşten, bol oksijenden, ve muhteşem bir doğanın büyüleyici ve şifalı atmosferinden faydalanarak yorgunluktan ve gerilimden kurtulmanın ve sükunete kavuşmanın yanı sıra içsel dönüşümler deneyimlemek mümkün Karakaya’da.

IMG_9253

Program Bana Neler Kattı?

Bedeninimi tanımak, onun ritmini dinlemek, bedenen, ruhen ve zihnen dinlenmek ve arınmak, bana kendimi ‘0’ kilometre gibi yenilenmiş ve tazelenmiş hissettirdi.

Gün boyunca içtiğimiz yeşil sebze suları, smoothieler ve bitki karışımları gibi içeceklerin bana açlık yerine enerji hissettirdiğini, ayrıca ruhuma zindelik, zihnime de açıklık kazandırdığını gördüm.

IMG_9398

Bu 6 gün bedenimi dinlemeyi, gerçek tat alma duygumun gelişmesini, ne zaman acıktığımın farkına varmamı sağladı.

Bedenimin hayat dolu muazzam bir evren olarak can yoldaşım olduğunu, kendime ve yaşama olan saygımın önce bedenime saygıdan başladığını anladım.

Herkesin bedeninin aslında eşsiz olduğunu, herkes için tek bir sağlık formülü olmadığını fark ettim.

Bedenime hak ettiği özeni göstermeyi, onun hakkında varsayımlar yapmak yerine onunla sezgilerim aracılığıyla doğrudan iletişime geçmeyi, ve gerçek ihtiyaçlarını sağlayabilmek için birçok bilgi ve ipucu öğrendim.

Bedenimin yanı sıra iç dünyamda da birçok farkındalık ve kavrayışa erişmeme, ruhsal dünyamda derinleşmeme ve yeni keşifler yaşamama el verdi bu program…

IMG_9472

Beden fizyolojisini daha iyi tanımak, hangi besinlerin nasıl faydaları ve zararları olabileceğini, sinir, sindirim sistemi ve karaciğer gibi organlara, farklı sağlık problemlerine nelerin iyi geldiğini öğrenmek, uyku, meditasyon, nefes ve yoga gibi çalışmalarının beden ve stres üzerindeki gerçek faydalarını anlamak, dil ve ağız temizliği, fırçalama ve kompresler gibi destek uygulamaları öğrenmek, sağlıklı beslenmeyi gündelik yaşama taşıyabilmek için gerekli pratik ipuçlarını almak ve tarifleri öğrenmek, yoga, meditasyon, şamanik trans ve dizim çalışmaları ile ruhen şifalanmak, yani kısacası kendi şifacısı olmak için bilinçlenmek isteyen herkes için şiddetle tavsiye edeceğim bir program.

Ruhsal enerji boyutunda daha birçok katkısı da oldu ancak daha fazla detaya girmiyorum, merakınızı en güzel deneyimleyerek giderebilirsiniz.

Sadece eminim ki herkesin bu programdan veya farklı programlar ile Karakaya’dan alacak ve verecek bir şeyleri var…

IMG_9218

Karakaya Retreat Hakkında

Gümüşlük’e 1 km mesafedeki Karakaya Vadisinde, deniz, vadi ve tepedeki eski bir Rum köyü olan Karakaya köyü manzaralarına nazır, 34 dönümlük bir arazide bulunan bir ortak yaşam projesi ve inziva merkezi.

Ege’nin lacivert suları ve Yunan adalarının nefes kesen manzaralarına nazır, kocaman volkanik kayalıktan ismini alan Karakaya köyü, poyrazı kesen bu kayaların arkasındaki dar geçitlere sığınacak şekilde inşaa edilmiş taş evlerden oluşan küçücük bir köy.

IMG_9285

Doğayla bütünleşmiş tarihi Karakaya köyünün eteklerinde, yaz kış misafirlerini ağırlayabilen Karakaya Retreat, yöre geleneklerine uygun eko mimaride binaları, sürdürülebilir ve organik yaşam tarzına uygunluğu ile Türkiye’nin ender eko turizm noktalarından birisi.

IMG_9278

Karakaya’da bir programa katıldığınızda boş vakitlerinizde, vadi ve deniz manzaralarını izleyerek kitap okumak, havuza girip güneşlenmek, Karakaya Köyüne yürümek, vadi içinden mitolojik Karakaya kayalarına tırmanmak, Bodrum’un en özgün karakterli balıkçı köyü ve sahili olan Gümüşlük köyüne yürüyerek inmek ve denize girmek, antik liman ve batık kent Mindos’un kale duvarları ve bazilikasını ziyaret etmek gibi aktiviteler yapmanız mümkün.

IMG_9357

Etkinliklere katılmanın haricinde,sadece doğa ile buluşmak isteyenler için konaklama imkanları da sunan Karakaya Retreat’in arazinde, dilerseniz kamp kurup kendi inzivanızı da gerçekleştirebiliyorsunuz.

 

Karakaya Retreat ve programlar hakkında daha detaylı bilgileri www.karakayaretreat.com websitesinden alabilirsiniz.

 

Feride Gürsoy ile deneyimlediğim programın benzeri olarak bir Yaz Zindelik İnzivası ve bir de Sonbahar Kışa Hazırlık İnzivası gerçekleşecek.

 

Diğer gelecek programlardan bazıları ise: Devapath & Nalini ile Osho Elmas Nefes Eğitimi, Svagito ile Zen Yolu Eğitimi, Feride Gürsoy ile Aile Dizimi İnzivası, Ganga Cording ile Satori, Eylem Devi Çeliker ile Osho Meditatif Terapileri, Meral Erduran Ilgaz ile Astrodrama, Tuvana Sarasai ile Nefesin Büyüsü, Prem Joshua & Band ile Karakaya Müzik & Meditasyon Festivali, Monika Nataraj ile Kadınların Mistik Dansı ve Tantra Yoga, Atmo Lars Lındvall ile 5-Rhythm Dans Tatili, Meera & Svagito ile Osho Yaşam Eğitimi, Devapath & Nalini ile Osho Elmas Nefesi Festivali, Disha ile Meditasyon Inzivasi.

 

IMG_9448

Anne, Aile Dizimi Uygulayıcısı, Bitki Bilimci ve Zindesin Kurucusu Feride Gürsoy Hakkında

1969 yılında İstanbul’da doğan Feride, kişisel gelişim, sağlık ve çevre konularına duyduğu tükenmeyen ilgisi ve bu konularda insanlara ilham vermesiyle tanınır.

1993 yılında reklam sektöründeki müşteri temsilciliği görevinden ayrılarak yoga ve meditasyona başladı. 1995 yılında karayoluyla Hindistan’a giderek merak ettiği alternatif varoluş biçimlerini görme şansını yakaladı. Aynı yıl Bodrum’a yerleşti.

1996 yılında, Buğday Vejeteryen Restoranı’nda ve Doğal Ürünler dükkanında Victor Ananias’a ortak oldu. Detoks ve çiğ beslenmeyle burada tanıştı. Ekolojik projelere duyduğu ilgi sonucu Permakültür kurslarına ve saman balyası ev yapımı atölyesine katıldı. Victor Ananias’ın yapımcılığı üstlenmesiyle, Alp Ekşioğlu’yla birlikte Bodrum, Karakaya köyünde, Türkiye için henüz yeni bir kavram olan ekolojik mimariyle bir ev inşa ettiler. Bu ev daha sonra ortağı Alp’le kurdukları Karakaya Meditasyon Kampı’nın mekanı olarak kullanıldı. Bundan iki yıl sonra İstanbul’daki Kun Meditasyon merkezinin kurdular.

1999’da yaşanan büyük deprem Feride’nin yaşamında önemli değişimlere neden oldu. Deprem sonrasında Türkiye’de insanların yaşam tarzlarını sorgulamaya başladıklarını ve ruhsal gelişime genel bir ilgi oluştuğunu gözlemledi. Bu durum yaşam amacını daha iyi belirlemesine neden oldu. 1999’da Şamanizm’e duyduğu ilgi onu Moğolistan’a götürdü. Özleminin şifa alanında çalışmak olduğunu anlayarak yarı profesyonelce yaptığı fotoğrafçılığı bırakıp 2000-2003 yılları arasında Hindistan’ın Pune şehrindeki Osho Multiversity’de Şamanik-Enerji ve danışmanlık eğitimleri aldı. Pulsation, Primal, Tantra, Diamond Breath, Hipnoz, Vipassana, Satori, Sufi zikirleri gibi pek çok workshop ve meditasyonlara katıldı. 2001-2006 yılları arasında Svagito Liebermeister’dan aldığı aile dizimi eğitimlerine 2010-2013 yıllarında Mehmet Zararsızoğlu’yla devam etti. Svagito Liebermeister’ın aile dizimi üzerine olan ‘Sevginin Kökleri’ adlı kitabını Türkçe’ye çevirdi. 2006 yılında amatör olarak başladığı dizim çalışmalarını 2009’dan beri profesyonelce sürdürüyor. 2014’de başladığı 3 yıllık Somatik Deneyimleme eğitimine devam ediyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenmeye olan ilgisi sonucu 2007’de ACHS (Australasian College of Health Sciences)’dan ‘Master Herbalist’ eğitimi aldı. Sağlık koçluğu eğitimini High Energy Academy’de tamamladı. Halen Holistic Nutrition Lab ve Institute of Functional Medicine bünyesinde eğitimlerine devam ediyor.

2008 yılında kızı İda’nın dünyaya gelmesi yaşamının dönüm noktası oldu. Topluluk olmanın önemini o dönemde kavrayarak Bodrum’da sağlıklı yaşam, ruhsal gelişim ve çevre konularına meraklı annelerle bir arada bu değerlerin sürdürülebileceği bir yaşam tarzı kurmaya yöneldi. Bu çerçevede Waldorf tarzı eğitim sunan İmece Çocuk Bahçesi, Bodrum Eğitim Sanatı Derneği, Samanlık Ekolojik Komşuluk ve Organik Bahçe projesi ile ilgili çalışmalarına devam ediyor. Karakaya Retreat bünyesinde yer alan Karakaya Zindelik İnzivası konseptini geliştirerek bu çerçevedeki programları organize ediyor.

Feride, eşi Tomas ve kızı İda’yla, İsveç ve Türkiye’de yaşıyor.

Mayıs 2015’ten itibaren, www.feridegursoy.com sayfasından aile dizimi, sağlık koçluğu ve şamanik enerji çalışmalarını takip edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/zindesin sayfasında sağlıklı tarifler paylaşıyor.

www.karakayaretreat.com sayfasından bu merkezde düzenlediği etkinliklere ulaşabilirsiniz.

 

Zeynep Atılgan Boneval