TÜRKİYE: ROMANTİK ZAMANDA KAYBOLMA OTELLERİ

GİZEMLİ VE MİSTİK SÜRPRİZLER SEVEN ÇİFTLER İÇİN ROMANTİZM NOKTALARI

Bazen gözlerden uzak birlikte kalabilmek, başbaşa aşk tazelemek, bazen de çocukları bırakıp huzurlu ve sakin bir ortamda romantizm yapabilmek isteyenler için, Türkiye’nin farklı köşelerinde ruhu okşayan zevkli ve keyifli zamanda kaybolma otellerini seçtik.

 argos

Argos – Uçhisar / Kapadokya 

Kapadokya’ya son yıllarda katılan en büyük değer şüphesiz Argos otel. Uçhisar yamaçlarında terk edilmiş bir yerleşkenin, Kapadokya’nın büyüleyici doğasına, yüzbinlerce yıllık tarihine, yerel kültürüne ve mimari dokusuna saygı duruşu sergilenerek, yeniden doğuşuna tanıklık ettiğiniz bir sanat enstelasyonu adeta bu otel.

Argos’u büyüleyici kılan 17 yıl süren bir sevda öyküsü aslında. Gökşin Ilıcalı’nın Kapadokya’nın kalbinde yer alan eski Uçhisar Köyü’nün doğasına, kültürel mirasına, tarihi dokusuna duyduğu hayranlık, Güvercinlik Vadisi’ne tepeden bir bakan yamaca kademeler halinde yayılan terkedilmiş 6 konağın kalıntılarını keşfettiği zaman, bir aşka dönüşmüş. Bir hayale inanmış Gökşin Bey ve Ağa Han ödüllü mimar Turgut Cansever’in estetik rehberliğinde, burada yatan hazineyi yeniden gün ışığına çıkarmaya baş koymuş.

Dile kolay, 17 sene sürer mi bir restorasyon? Ancak binlerce yıllık yaşanmışlığın hakkını vererek, her detayını özenle düşünüp, her köşesini ince ince işleyip, bir tutku hikayesi yontulmuş Argos’un taşlarına. Ve tarih yeniden yorumlanarak Kapadokya misafirleri ile buluşmuş.

Argos sadece birkaç binanın restorasyonundan oluşmuyor. 15 dönüme yayılmış vadilerdeki taş konakların ve birçok mağara evin yanı sıra, 17 yıl önce gerçekleştirilen kazılar sonucu binlerce yıllık bir manastır yerleşkesine bağlı mağaralar, yeraltı tünelleri, kilise, şırahane, tandır ve mahzenler keşfedilmiş. Tüm bu uykuda gizlenmiş cevherler, titiz bir çalışma ile gün ışığına çıkartılmış. Her köşesi özenle, aslına sadık kalınarak restore edilmiş ve yaratıcı tasarım ile harmanlanarak yeniden hayat bulmuş. İşte bu yüzden Argos geçmişin günümüzle masalsı ve mistik bir buluşması. Argos hakkında daha detaylı bilgi için: www.yolculukterapisi.com/kapadokya-argos-otel/

www.argosincappadocia.com

 

nehroz1

Kasr-ı Nehroz – Midyat / Mardin

Kasr-ı Nehroz bugüne kadar Türkiye’de gördüğüm en özenli, en uyumlu ve en başarılı restorasyon projesi. Geleneksel doku ile modern beklentileri tam kıvamında buluşturan gerçek bir zanaat eseri. Taşın güleryüzle, avluların mis gibi lezzetler ile, el emeği göz nuru otantik dekorasyonun misafirperverlik ile buluştuğu bu otelin hikayesi de çok etkileyici. Bir Süryani şehri olan Midyat, Müslümanlar ile anlaşmazlıkların olduğu 1700’lerde kendilerini koruması için Nehroz ailesini davet ediyor şehre. Ve şehrin en güzel binalarından olan çift burçlu Kasr-ı Nehroz’u hediye ediyorlar aileye. Süryanilere kol kanat geren Nehroz ailesinin tarihi binası, bugün Mezopotamya ziyaretçilerine kol kanat geriyor ve ev sahipliği yapıyor. Gecelerin mutlak sessizliğinde, itina ve zevkle döşenmiş odalarda, mis kokan yatağınızda bebekler gibi huzurla uyuyup, horozların sesleri ile pırıl pırıl masmavi gökyüzüne ve taptaze bir havaya uyanıyorsunuz. Avlusunda yörenin en meşhur ustalarından birisi olan Nusaybinli Sadık Usta’nın kenger ve sebze çorbası, yeşil elma ve çağlalı zeytinyağlıları, tahinli semizotu, kuzu kol ve kaburga dolması, kavunlu ve hurmalı incir tatlısı, sütlaç gibi yöresel tarifler ile deneysel yaratıcı dokunuşların buluştuğu birbirinden güzel lezzetlerin tadına varıyorsunuz… Ayrıca yöre kadınlarının el işlerini modern tasarımlar ile buluşturan ufacık dükkanı Nevi, kucak dolusu hatıra ve hediyeler ile eve dönmenize vesile oluyor.

www.hotelnehroz.com

 

Gülevi, Safranbolu

Özgün mimarideki 18. yüzyıl konakları ile ünlü Unesco mirası Safranbolu’da yer alan Gülevi, yöreye gönül vermiş Gül ve İbrahim Canbulat çiftinin el emeği göz nuru oteli. Betenler, Gökçüler ve Hacımemişler isimli üç ayrı Osmanlı konağını orjinal ve özgün mimarilerini koruyarak, 7 yıl süresince titizlikle restore ederek, tarihi ve kültürü yaşatacak ve yansıtacak şekilde dekore edip misafirler ile kavuşturmuşlar. Öyle özenmişler ki Hacımemişler Konağı Safranbolu’nun en iyi korunmuş konakları arasında birinci seçilmiş. Osmanlı geleneklerine göre 20. yüzyıla kadar oadalarda mobilya bulunmazmış. Orjinale sadık kalmak isteyen çift, 16 odada Osmanlı sedirlerine sehpa, koltuk ve yatak işlevleri kazandıracak yaratıcı yorumlar kazandırmışlar. Ahşap dokuda, Osmanlı desenli döşemeler ve yastıklar, elişi perdeler, Türkmen halılar, yöresel kilimler, atlas yorganlar ile zamanda geriye yolculuk yapacağınız bir atmosfere sahip otelin odalarında televizyon yok, yani tam bir kaçış noktası. Safranbolu sokaklarında dolaşıp 18. ve 19. yüzyıldan kalma restore edilmiş ahşap konakları izleyerek foto safari yapıp müze evleri gezip, Kent Tarihi Müzesini, Yemeniciler, Demirciler, Bakırcılar Çarşılarını dolaşıp, İncekaya Su Kemeri, Safranbolu Bulak Mencilis Mağarası, Hıdırlık Tepesi gibi çevre gezileri yaptıktan sonra, otelin Paflagonya yani Batı Karadeniz mutfağında iddialı olan Gülnar Restoran’ında ekşili köfte, lokum, bükme ve safranlı zerde tatlısı gibi yöresel lezzetlerinin tadına varabilirsiniz.

 

Terrace Houses, Şirince

Ömer ve Charlotte Şamlı 19. yüzyıldan kalma Rum evini görür görmez aşık olmuşlar. 1999’da ismini Asmalı Ev koydukları evi alıp özenli ve titiz bir restorasyonu başlatmışlar. Bu arada aldıkları İncirli Ev, Zeytinli Ev, Clockmasters Cottage evlerini de alıp renove ederek 4 taş binadan oluşan ev gibi konaklama seçenekleri yaratmışlar. Evler sandıkları, dolapları, kap kacakları, kilimleri, yastıkları, örtüleri, kurutulmuş sebzeleri ile doğanın ortasında yeşile bakan manzaralarda yaşayan birer ev hissiyatı veriyor. Şirinceye gitmişken meşhur köy ekmeklerinin, asma yaprağından dolmala gibi sebze yemeklerinin ve patlıcanlı gözlemelerin tadına bakın.

 

 

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ ROMANTİK TÜRKİYE OTEL ÖNERİLERİ

ROMANTİK DOĞADA BÜYÜLENME OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-dogada-buyulenme-otelleri

ROMANTİK SUYLA BULUŞMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-suyla-bulusma-rotalari

ROMANTİK ZAMANDA KAYBOLMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-zamanda-kaybolma-otelleri

ROMANTİK DAMAK TATLANDIRMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-damak-tatlandirma-otelleri

SANATSEVER ÇİFTLER İÇİN ROTALAR: www.yolculukterapisi.com/turkiye-sanatsever-ciftler-icin-rotalar

ROMANTİK KAYAK OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-kayak-butik-otelleri

AŞK TAZELEME ADRESLERİ: https://www.yolculukterapisi.com/ask-tazelemek-turkiye/

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval