TÜRKİYE: ROMANTİK SUYLA BULUŞMA OTELLERİ

DENİZİN DİNGİNLİĞİNİ YAŞAMAK İSTEYEN ÇİFTLER İÇİN ROMANTİZM NOKTALARI

Bazen gözlerden uzak birlikte kalabilmek, başbaşa aşk tazelemek, bazen de çocukları bırakıp huzurlu ve sakin bir ortamda romantizm yapabilmek isteyenler için, Türkiye’nin farklı köşelerinde ruhu okşayan zevkli ve keyifli suyla buluşma otellerini seçtik.

nautical revive

Nautical Revive,

Kızılcıkaya Mevkii Faralya, Fethiye, www.nautical.com.tr

Şehrin koşuşturmasından, gürültü patırtısından, stresinden ve sorumluluklarından uzaklaşıp, deniz kenarında enfes bir inziva noktasında başbaşa vakit geçirmek, zihin, beden ve ruh dengesini sağlamak, yenilenmek, canlanmak, iç benliğinize doğru huzurlu bir yolculuğa adım atmak için ilham verici bir adres. Dilerseniz sadece eşiniz/sevgiliniz ile romantik bir haftasonu veya hafta geçirmek için başbaşa gidebilirsiniz. Ayrıca özel programları takip ederek haftalık yenilenme workshoplarına birlikte katılabilirsiniz. Bu haftalarda neler mi var? Sağlıklı beslenme uzmanı Gül Kaynak önderliğinde kilo kontrolü ve zayıflama programı, Saman Durek, Devrim Akkaya, Arham Mincizoğlu, Sema Bakioğlu, Ulli Almendiger, Mehmet Genç, Metin Hara gibi konusunda uzmanlar ile tasavvuf, şamanizm, ayurveda, nefes gib spiritüel workshopları, yine uzman hocalar ile yoga ve meditasyon yapmak, ve açık hava spor aktiviteleri ile doğaya doymak… Dubleks odalar, taş evler ve dağ kulübeleri konseptleri ile tasarlanan 14 odalı otel, yaşamınıza ve ilişkinize pozitif değer katarak, bedensel, zihinsel ve ruhsal rahatlama uygulamaları ile negatif enerjilerinizden arınmanızı sağlıyor.

Per Due

Faralya / Uzunyurt köyü Kızılcakaya mevkii – Fethiye, www.perdue.com.tr

Emel Arseven yorumları ile Per Due: Yüce Helios, yağmur ol Thetis ve Poseidon’un aşkına, sahneye çıkmaya sabırsız Bendis yakalanmış ayaklarından, saklanıyor çam ağaçlarının arkasına.

Tanrıların kendilerine sakladığı bu “kayıp” cenneti keşfetmek o kadar kolay değil. Ölüdeniz’den Faralya’ya giderken yolunuz Uzunyurt Köyü’nden geçiyorsa aracınızı Muhtar’ın yerine park edin ve doğanın eşsiz güzelliğinde saklanmış Perdue’nin konukseverliğini kabul edin. Kaldığınız sure boyunca mavi ve yeşilin muhteşem birlikteliğini yaşayacak, çadır ve bungalov konseptinin birleştirildiği ama lüksün ihmal edilmediği farklı tasarımdaki odanızda kalırken deniz sesini hep duyacak, sevdiğinizin yüzüne cennetin huzurunun yansıdığını farkedeceksiniz.

Kayalıkların üzerine konumlandırılmış ve doğa ile kucaklaşmış çadır ve bungalov biçimindeki 11 odanın yer aldığı bu cennette, 10 numaralı oda “özel bahçesi ve kayaların arasında küçük bir koyu” ile bu odada kalanlara ayrı bir keyif sunuyor.

Perdue’ye ulaşmak için havaalanından otele ulaşım imkanından faydalanabilirsiniz. Daha ucuz ulaşım alternatifi ise; özel araç kiralayabilir ve Uzunyurt Köyü’nde aracınızı parkederek, deniz kenarına inen 1 km’lik yolu otelin 4*4 aracıyla tamamlayabilirsiniz.

Karia Bel

Bozburun – Marmaris,  www.kariabel.com

Esra Toros yorumları ile Karia Bel: Marmaris’te bir koy, Simi’ye komşu neredeyse… Şans bu ya, ulaşmak için denizi kullanmak zorunda kaldığın ve daha Bozburun’dan küçük bir kayıkla salına salına yaklaşırken yüklerinden arınmaya başladığın bir mekana yolculuk. Bir kaç katlı, sekmeli taş bir yapı ve sağında solunda çiçekler… Aynı sağ ve sol, bir de mekanın önü tümüyle deniz. Nerede durursan dur, orası denizin orta yeri. Sabah uyandığında turkuvaz bir su içine girip çıkamadığın. Gece o suyun üzerinde, tahta bir iskelede fenerlerle ışıklandırılmış bembeyaz masalar ve o masaların üzerinde servis edilen tarifsiz lezzetler doyamadığın. Uçsuz bucaksız bir karaltıdan ibaret denizin rüzgarla birleşip seni içine usulca bıraktığı özgürlük hissi. “Şimdi sen denizsin, rüzgarsın, balıksın” dedirten bir tatil kafası, bir ruh dinginliği.

Kapısını kapadığında ya da balkonundayken uçsuz bucaksızlığı hissettmeye devam ettiğin, sade ve sakin havasıyla seni biraz daha hafifleten apaydınlık odalar. O odalardan seyrettiğin aynı eşsiz manzara.

Çevrende hep gülümseyen çalışanlar ve çalışanlara gülümseme coşkusunda keyifli konuklar. Beliz Hanım’ın konuklarına gösterdiği mesafeli ve samimi özen. Her ihtiyacına duyarlı bir konukseverlik.

Karia Bel İstanbul’a uzak. Uzaklığı, fiziksel mesafesinden ziyade huzur dolu havasından ve ruhundan… Yunan adalarına kaçma olasılığından, Bozburun’un çarşısında farklı akan zamandan ya da sadece akşam üstü yastıkların üzerinde fırından taze çıkmış böreklerine eşlik eden taptaze çayından… Karia Bel senin içinden, ruhundan, en yakınından. Öyle bir deneyim işte, en hasından.

Villa Mahal

Kalkan, www.villamahal.com

Kalkan’da denize nazır taraça taraça inen Villa Mahal, ruhunuzu okşayan manzaraları ile zamanı durduran bir otel.  Denizden esen meltemi içine alan odalarında sabah uyandığınızda ilerideki yunusların oyunlarını izleyebilir, gün boyu hem deniz hem de deniz manzaralı havuzda yüzebilir, sessizliğin tadına vararak kitap okuyabilir, gün batımında restoran ve barında gökyüzünün aldığı turuncu, pembe, mor renklerin denize yansıması ile oluşan sürreal tabloyu izleyebilirsiniz. Sade ve zevkli bir tasarıma sahip otel, ruhunuza kesinlikle huzur getiriyor.

GoldenKey Bördübet

Bördübet – Marmaris, www.goldenkeyhotels.com/v2

Çam ormanları içinde yer alan Golden Key Bördübet, nehir kıyısında yemyeşil bir bahçenin içinde sakin, huzurlu bir doğa mabedi adeta. Nehrin hemen kenarında yer alan iki katlı evler doğa renklerinde, ideal huzuru sağlayacak şekilde sade ve ferah bir dekorasyona sahip. Her odadaki özel balkondan bahçenin, nehrin ve dağların manzarası nefis. Güne yakındaki köylerden gelen taze ürünlerin sunulduğu zengin bir kahvaltı ile başlayıp, doğal çevrenin panoramik manzarasını sunan terasta kahvesini yudumlayabilir, nehirdeki kuğuları izleyerek romantik bir akşam yemeğinin keyfine varabiliyorsunuz. Otelin tekneler ile ulaşılan özel bir plaj alanı da var.

Beyaz Yunus

Ölüdeniz, www.beyazyunus.com

 

Beyaz Yunus, 1980’li yılların başında genç bir denizcinin hayali idi. Denizden yüksek, kayaların tepesinde üç odalı bir taş ev; tarihi zeytin ağaçlarının arasında alçak gönüllü bir balıkçı lokantası ve yamaçlarda Akdeniz’i seyreden meyve bahçeleri…  Aşağısında dalgaların arasında tonoza bağlı bir tekne… 

Hepsi gerçek oldu.

Ufak lokanta ünlendi, adından söz edilir oldu. Hatta fazla söz edilir oldu. Hayaller hayatı ele geçirmeye başlamıştı. 

O lokantanın yerinde şimdi 14 kişiyi ağırlayan, 7 odalı küçük bir otel var artık. Aynı lezzette yemekler, aynı gün batımı ve aynı mehtap bütün romantizmiyle yerli yerinde duruyor hala. Dalgaların konçertosu eşlik ediyor bu romantizme.

Beyaz Yunus, hayallerimizde canlanıp gerçeğe dönüşen bu düş; şimdilerde ziyaretinizi bekliyor.

7 odalı muhteşem manzaralara nazır bu şirin ve sıcacık otel sessiz, dingin ve huzurlu bir tatil arayanlar için ideal bir otel.

Beyaz Yunus’un doğaya saygı prensibi ve muhteşem konumu sayesinde  doğayı ve denizi en yalın haliyle yaşamak, kendinizle başbaşa kalıp ruhunuzu dinlendirmek için ideal.

Prima Donna

Patara – Kalkan, https://www.primadonnapatara.com/

Değerli arkadaşım seyahat yazarı Mutlu Tönbekici Küçük ve Butik Oteller kitabında Prima Donna’yı şöyle anlatmış:

Patara, Türkiye’nin açık ara en muhteşem plajı. Patara’ya on dakikalık mesafedeki Prima Donna da Türkiye’nin hiç tartışmasız en çılgın, en orijinal oteli.
Bir kere beton yok. 26 dönümlük kocaman bir arazi içinde bildiğin anam babam taş evler. Köy evi usulü ocaklı, açık mutfaklı, plastiksiz, alüminyumsuz son derece dürüst ve kullanışlı yapılar. Ama asıl fırlamalık dekorasyonda. Hiç “köyümüz, köylümüz, sazımız, kıtık minderimiz” tribine girmeden en cins, en hip, en renkli eşyaları bulup yerleştirmişler. Ağaç dallarından yataklar, zebra desenli yatak örtüleri, kırmızı eski usul buzdolapları, Marilyn Monroe baskılı koltuklar, el yapımı posterler… Sonuç: Acayip güzel! Dahası nefis de bir manzara var. Tesisin her odasından her köşesinden kuşbakışı Patara sahili ve Eşen (Xantos) Ovası görünüyor. Açık günlerde Rodos da uzaklardan kendini gösteriyor.
Yemekte de iddialılar. Otelinsahibi Cengiz Bey bizzat ocağın başında. Bahçede yetiştirdiği organik sebze ve otlarla nefis pizza ve et yemekleri yapıyor. Ne yapılır? Hiçbir şey. Zaten onun için gidilmemiş miydi? 🙂

Olympos Lodge

Çıralı– Antalya, www.oysterresidences.com

Deniz ile dağların buluşma noktasında Antik Likya’nın merkezinde yer alan Olympos Lodge Hotel, inanılmaz güzel limon bahçeleri içinde bembeyaza boyalı şirin odalarında doğayı ve huzuru sunuyor.  Özellikle sabahın erken saatlerinde denizin ve manzaraların tadına doyum olmuyor.

Ortunç Otel

Cunda – Ayvalık,  www.ortunc.com/tr

Cunda adasının Midilli’ye bakan ucunda muhteşem çamlar ile çevrelenmiş yemyeşil bir doğanın içinde tenha bir koyda yer alan Ortunç, mavi ve yeşilin huzurlu bir buluşması. Kendi özel plajında sessizliğin, terasında inzivanın, restoranında harika lezzetlerin tadını çıkartabilirsiniz.

Oliviera Resort,

Kalem Adası, www.olivieraresort.com

Kalem Adası’nda güzel bir bölgede yer alan Oliviera Resort, ağaçlarla dolu yeşil bir bahçe ile çevrilidir. Ege Denizi’ne bakan ve turkuaz suların muhteşem manzarasını sunan tesisin özel kum plajı var.

Kaikias

Bozcaada, www.kaikias.com

Özgün dekorasyonu, konukseverliği, lezzetli kahvaltıları ile ‘adeta bir tatlı huzur’ köşesi.

SUYU LÜKSLE BULUŞTURAN ADRESLER

dmaris

D-MARİS

Hisarönü www.dhotel.com.tr

Çam ormanları ve dağlarla çevrili sessiz ve sakin cennet gibi bir koyda yer alan D-Maris, lüks tasarım ve hizmet anlayışının doruk noktası. Açık ve kapalı yüzme havuzları ile spa merkezinin yanı sıra Datça yarımadasında mavi bayraklı 5 özel plajı var. Çağdaş bir dekora sahip olan lüks odalarının hepsinde özel bir balkon ve panoramik Ege Denizi manzarası var.

Mandarin Oriental

Bodrum www.mandarinoriental.com.tr/bodrum

Ege Denizi manzaralı bu etkileyici sahil oteli Mandarin Oriental, Bodrum, hayallerinizin gerçeğe dönüştüğü yer. Cennet Koyu’ndaki sakin konumla stil, dinginlik ve 5 yıldızlı konforun bir araya geldiği eşsiz bir deneyim sunuyor. İki adet özel plajı, gurme restoranları, rahatlatıcı spa tesisi, modern oda, süit ve villalarıyla son derece rafine bir sahil oteli.

Sabrina’s Haus

Marmaris www.sabrinashaus.com

Bozburun’da sadece tekne ile ulaşılan Sabrina’s Haus’a portakal ve limon ağaçlarıyla sarılmış odalarında huzuru, deniz ile içiçe konumunda güneşin, denizin ve doğanın keyfini yaşatıyor. En keyifli aktivite kano ile etraftaki ıssız adacıkları keşfederek güneşi denizde batırmak.

 

 

UYGUN FİYATLI ALTERNATİFLER İSTEYENLER İÇİN

narkonak

Nar Konak

Behramkale – Assos  www.assosnarkonak.com

Esra Toros yorumları ile Nar Konak: Behramkale’de 5 odali bir siginak Nar Konak. Köyün tepe noktalarindan birinden, incelikli detaylar ve zerafetle bezeli bir dost evinden Assos’a ve guzelliklerine bakan gorkemli bir sadelik. Ege Denizi, Kaz Daglari ve Behramkale Köyü gozlerinizin onunde, ucsuz bucaksiz…

Köyün en guzel evlerinden birisi sihirli bir dokunusla ‘eviniz’ oluvermis. Guzelim bahcesi sizin bahceniz, o yatak ortulerini anneniz isledi, uzerinde yattiginiz hamak en yakin dostunuzdan hediye… Dis mekanin her kosesi kullanilmis siz dogayi icinize doya doya cekebilin diye. Oylesine sahici bir aidiyet duygusu ki, girişi kolay çıkışı olmasa…

Mekan Gizem ve Juan’a emanet. Kendileri Nar Konak ailesinin kizlari ve damadi. Juan’in atolyesinden cikmis cam kesme makinasiyla kesilip vazo haline getirilen sarap siselerinin icindeki papatyalar, Gizem’in kahvaltinizi hazirlarken basindan cikarmadigi yemenisi, kopekleri Skyla’nin medikal bir sampuanla mi yoksa bebe sampuaniyla mi yikanmasi gerektigi uzerine kisa bir diyalog, mekana giris yapan Avustralya’li konuklarla birlikte yenen keyifli bir aksam yemegi Nar Konak’in farki ve guzelligi. Kitap okumayi seven konuklari icin Gizem’in annesinin kendi elleriyle işledigi kitap ayracinin inceliginden olsa gerek ayrilir ayrilmaz yeniden gitme istegi…

Istanbul’dan keyifli bir araba yolculuguyla Canakkale uzerinden 5, Balikesir uzerinden 7 saatte sakli cennetinizdesiniz. Hem denize yakinsiniz, hem tarihe kisacik mesafeniz, hem de Kaz Daglari’nin dogasina her an kavusabilirsiniz. Nardan Konaginizda huzur icindesiniz ya da huzurlu bir Behramkale deneyiminin ta kendisisiniz.

Oyster Faralya

Ölüdeniz – Fethiye www.oysterresidences.com

Oyster Residences, Ölüdenizde hareketli plajın ortasında, zeytin, portakal ve palmiye ağaçları arasında, bir yandan gözlerden uzaklaşmak bir yandan da aksyiona yakın olmak isteyen misafirlerine kendilerini evlerinde hissettiren küçük ve sade bir butik otel.

Fidankaya

Kalkan, http://fidanka.com/

Otel Fidanka, ağaçları, çiçekleri, güzel bahçeleri, antika eşyaları, ruhu olan mekanları, doğayı, sanatı, güzel yemekleri çok seven, İstanbullu bir ailenin Akdeniz masalı! Süs olsun diye değil, onlarsız yapamadığımız için Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından topladığımız yüzlerce obje ve çiçeği, çocukluğumuzdan kalan oyuncaklarımızı, ailemizden kalan yadigarları, yakın çevre köylerinden, bazen İstanbul’da bir köşkten, bazen Bursa, bazen Karadeniz köylerinin yıkılan tarihi evlerinden topladığımız, tavan kayıtları, kapı ve pencereler ve türlü ahşap aksamları aşkla bir araya getirdiğimiz, Bulgarca ‘dişi fidan’ anlamına gelen Fidanka, bizim sevgimiz, konuklarımızın mutluluğu ile her yıl büyüyor, güzelleşiyor…

Kale Pansiyon

Kekova – Antalya www.kalepansiyon.com

Sadece tekne ile ulaşılan Kale Köy’de yer alan Kale Pansiyon, eski usül bir köy pansiyonu. Denizin ortasında köy yaşantısı doğallığını arayanlar için ideal.

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ ROMANTİK TÜRKİYE OTEL ÖNERİLERİ

ROMANTİK DOĞADA BÜYÜLENME OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-dogada-buyulenme-otelleri

ROMANTİK SUYLA BULUŞMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-suyla-bulusma-rotalari

ROMANTİK ZAMANDA KAYBOLMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-zamanda-kaybolma-otelleri

ROMANTİK DAMAK TATLANDIRMA OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-damak-tatlandirma-otelleri

SANATSEVER ÇİFTLER İÇİN ROTALAR: www.yolculukterapisi.com/turkiye-sanatsever-ciftler-icin-rotalar

ROMANTİK KAYAK OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/turkiye-kayak-butik-otelleri

AŞK TAZELEME ADRESLERİ: https://www.yolculukterapisi.com/ask-tazelemek-turkiye/

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval