Hisarönü Keşifleri

 

 

Hisarönü körfezi dört tarafı denizler ile çevrili Bozburun Yarımadası’nın batısında, Datça Yarımadası ile arasında yer alan derin ve büyük koy. Hisarönü kasabası ise yarımadanın batı giriş kapısı.

 

İlk durak olan Hisarönü yemyeşil doğası, pırıl pırıl denizi, efil efil esen tertemiz ve ferah havası, kızıl kumsalı ile dingin ve serin bir deniz tatili arayanların sevgilisi.

Hisarönü adresleri:

 

  • Marmaris’ten Hisarönü’ne gelirken yol üzerinde nehir kıyısında nefis bir geleneksel lezzet durağı var: Mavi Pide. Tüm pideleri çok lezzetli, ancak patlıcan kuşbaşı pidesi efsane. (Mavi Pide yine nehir kıyısında yeni yerine taşındı, doğru lokasyonu sormak için arayabilirsiniz)

 

  • Hisarönü köyünde tepede yeşilliklerin içinde bir köy evi bahçesinde yer alan Hisarönü Köftecisi‘nin ızgara köfteleri de bir harika.

 

  • Hisaronü Koyu’nun ucunda yer alan Kerdim Balıkçısı, sad eve basit bir aile işletmesi. Taze balıkları, güveçte ızgara ahtapotu, kızarmış kalamarı, meze ve salataları ile deniz kıyısında rakı & balık keyfi için güzel. Ancak fiyatları ortamına göre biraz pahalı.

 

  • Golden Key Hisarönü, Hisaronü Koyu’nun en harika köşesinde, çam ormanları içinde nefis bir otel. Kızıl – pembe çakıl kumlu plajından denize girmek, sabahın erken saatlerinde kayalıklara tırmanan keçilerin seslerini dinleyerek tertemiz denizinde saatlerce yüzmek, sabahları tazecik yerel mahsüller ile kahvaltı yapmak, öğleden sonra esinti ile çalkalanan deniz yerine dilerseniz iki farklı havuzunda serinlemek ve çimenlerin üzerinde güneşlenmek, akşamları çeşit çeşit zeytinyağlılar, mezeler, salatlar, ızgaralar ile keyifle yemeğinizi yemek, ağaçların arasındaki bahçeye dağılmış iki katlı doğal malzemeden inşaa edilmiş sade, zevkli, konforlu odalarında sessizce uyumak için çok zarif ve huzurlu bir doğa cenneti.

 

  • Doğal, sade, uygun fiyatlı ancak yine çok keyifli bir konaklama adresi ise Club Rena. Hisarönü köyüne girerken karşınıza çıkan tabelası ile sağa saptığınızda, kocaman okaliptüs ağaçları altındaki bahçeye serpiştirilmiş 10 ahşap bungalovu ile Rena Otel sizi karşılayacak. Sessiz sakin bir koyda, pırıl pırıl tertemiz denizi, nefis kumsalı, yanı başında antik kent kalıntıları, şirin, mütevazi ve sıcacık ahşap kulübeleri, serin rutubetsiz havası, ulu okaliptüslerin rüzgarla salınan yaprak sesleri, plajın yanı başındaki lokantası ile sevimli ve doğal bir konaklama adresi.

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ BOZBURUN YARIMADASI YAZILARI

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval