Hisarönü Keşifleri

Hisarönü körfezi dört tarafı denizler ile çevrili Bozburun Yarımadası’nın batısında, Datça Yarımadası ile arasında yer alan derin ve büyük koy. Hisarönü kasabası ise yarımadanın batı giriş kapısı.

Okaliptüs ağaçları ve çiçeklerle çevrelenmiş yemyeşil doğası, pırıl pırıl denizi, efil efil esen tertemiz ve ferah havası, benzersiz kızıl kumlu plajı ile dingin ve serin bir deniz tatili arayanlar için ideal bir durak Hisarönü.

Özellikle akşamları, güneş ufuk çizgisine doğru süzülürken gerçek bir renk şöleni yaşayacaksınız.

 

 

 

Denizi kucaklayan boz dağlar, tepeler, tepecikler… Aralarında keyifle salınan sayısız girintili çıkıntılı koylar… Tepelerin denizle kavuştuğu daracık düzlüklerde ufacık köyler… Ulu çam, okaliptüs, ve çınar ağaçlarının rüzgarla salınan yaprak sesleri,  turunç, portakal, limon ağaçlarının çiçek kokuları, yol kenarlarında eşekler ve inekler, tepelerde keçiler oğlaklar, koyunlar, kuzuların melemeleri, boz kayaların arasından fışkıran taze fıstık yeşili çalıların sarı, turuncu ve kızıla çalan parmak uçları… dev sarı papatyalar… mor karabaş lavantalarının buram buram baygın kokuları… Denizin, doğanın ve dağların, mavinin ve yeşilin bir aşk hikayesi adeta Hisarönü…

Hisarönü Keşif Rotaları

Hisarönü ister yürüyerek, ister dağ bisikleti ile, ister Jip  Safari ile, isterseniz de tekne ile  harika doğal ve tarihi güzellikler keşfetme imkanı sunuyor:

 • Kleopatra (Sedir) Adası:Adada yer alan Kleopatra Plajı’nda dünya üzerinde sadece Mısır’da rastlanılan altın kumlardan bulunuyor. Efsaneye göre Kleopatra Antonious ile burada yüzmüş ve kumları Kleopatra için özel olarak Mısır’dan getirmişler. Ayrıca adanın batı kanadında Roma dönemine ait antik kalıntılar bulunuyor. Kalıntılar arasında bulunan antik tiyatro ise iyi korunmuş durumda.
 • Loryma Antik Kenti: Kuruluş tarihinin Milattan Önce 7. yüzyıl olduğu tahmin edilen antik kentin birçok parçası bugüne kadar gelebilmiş. Antik kent bölgesindeki ilk kazılar ise 1995 yılında başlamış. Antik kente ulaşabilmek için önce deniz yolu ile Bozukkale’ye gelmelisiniz. Buradan ise yürüyerek antik kente ulaşabilirsiniz.
 • Fosforlu Mağara:Tekne turları ile ulaşabileceğiniz mağara mavi ve yeşil karışımı olan parlak rengiyle özellikle yabancı turistlerin gözde mekanlarından. Uzmanlar mağarada fosforun bulunmadığını, görünümünün ise turkuaz rengin yansımasından kaynaklandığını söylüyor. Sebebi her ne olursa olsun mağaranın bu olağandışı görünümü mutlaka görülmeye değer.
 • Baca Mağarası:Dalgıçlar ve sualtı fotoğrafçıları tarafından oldukça fazla rağbet gören mağara adeta doğal bir akvaryum görünümünde. Dalış yapabiliyorsanız Kızkumu çevresinde sizi en çok etkileyecek mekanlardan biri kuşkusuz burası. Mağarada 50 metreye kadar dalışa izin veriliyor.
 • Bybassios Antik Kenti:Hisarönü Köyü’nün yanında yer alan Bybassios Antik Kenti Marmaris-Datça yolu üzerinde konumlanıyor. Antik kentin bulunduğu yer yakın bir zaman öncesine kadar tam anlamıyla bilinemiyordu. Kalıntıların önceleri Erine medeniyetine ait olduğu düşünülse de 1960’lardan sonra kalıntıların Bybassios’a ait olduğu kesinlik kazandı.

 

 

Hisarönü  Konaklama ve Yeme & İçme Adresleri:

 • Golden Key Hisarönü, Hisaronü Koyu’nun en harika köşesinde, çam ormanları içinde nefis bir otel. Kızıl – pembe çakıl kumlu plajından denize girmek, sabahın erken saatlerinde kayalıklara tırmanan keçilerin seslerini dinleyerek tertemiz denizinde saatlerce yüzmek, sabahları tazecik yerel mahsüller ile kahvaltı yapmak, öğleden sonra esinti ile çalkalanan deniz yerine dilerseniz iki farklı havuzunda serinlemek ve çimenlerin üzerinde güneşlenmek, akşamları çeşit çeşit zeytinyağlılar, mezeler, salatlar, ızgaralar ile keyifle yemeğinizi yemek, ağaçların arasındaki bahçeye dağılmış iki katlı doğal malzemeden inşaa edilmiş sade, zevkli, konforlu odalarında sessizce uyumak için çok zarif ve huzurlu bir doğa cenneti.
 • Doğal, sade, uygun fiyatlı ancak yine çok keyifli bir konaklama adresi ise Club Rena. Hisarönü köyüne girerken karşınıza çıkan tabelası ile sağa saptığınızda, kocaman okaliptüs ağaçları altındaki bahçeye serpiştirilmiş 10 ahşap bungalovu ile Rena Otel sizi karşılayacak. Sessiz sakin bir koyda, pırıl pırıl tertemiz denizi, nefis kumsalı, yanı başında antik kent kalıntıları, şirin, mütevazi ve sıcacık ahşap kulübeleri, serin rutubetsiz havası, ulu okaliptüslerin rüzgarla salınan yaprak sesleri, plajın yanı başındaki lokantası ile sevimli ve doğal bir konaklama adresi.
 • Hisarönü köyünde tepede yeşilliklerin içinde bir köy evi bahçesinde çardakların, asmaların gizlenmiş Hisarönü Köftecisi‘nin ızgara köfteleri bir harika. Özellikle sonbahar kuzularının etinden yapılan köftelerin lezzeti övgüye değer.
 • Hisaronü Koyu’nun ucunda yer alan Kerdim Balıkçısı, sade ve basit bir aile işletmesi. Taze balıkları, güveçte ızgara ahtapotu, kızarmış kalamarı, meze ve salataları ile deniz kıyısında rakı & balık keyfi için güzel.
 • Marmaris’ten Hisarönü’ne gelirken Bozburun sapağında yol üzerinde nehir kıyısında nefis bir geleneksel lezzet durağı var: Mavi Pide. Tüm pideleri çok lezzetli, ancak közlenmiş patlıcanlı, kuşbaşılı ve peynirli & ıspanaklı pideleri en efsane olanlar.
 • Marmaris Hisarönü yolu üzerinde (Değirmenyanı mevkiinde) bir TNK Tavuk tabelası göreceksiniz. Bu pişirme yöntemi ile hiç tavuk tatmadıysanız mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.Dik şekilde bir şişe geçirilmiş tavuk, teneke gibi etrafı kapalı bir sistem içinde kendi suyunda ağır ağır pişiyor, altına akan suları da patlıcan, patates ve soğan ile tavuk suyuna türlüyü pişiriyor. Yanında ev yapımı bulgur pilavı ve taze salata ile harika bir geleneksel lezzet şöleni yaşıyorsunuz.

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ BOZBURUN YARIMADASI YAZILARI

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval