GAZİANTEP’TE BAKLAVA VE TATLI ADRESLERİ

 

Şehrin simgesi olan baklavaların bu kadar hafif ve lezzetli olmasının sırrı, tazecik en iyi yöresel malzemelerin, ustaların el emeği ile harmanlanarak meşe fırınlarda pişirilmesi. Cömertçe kullanılan ilk hasat yemyeşil Antep fıstığı, un, şeker ve sadeyağı (tereyağının suyu alınmış versiyonu) yılların tecrübesi ve hüneri ile buluşunca, şerbeti, aroması ve tadı tam kıvamında çıtır çıtır efsanevi bir lezzet ortaya çıkıyor.

 

Baklava yemenin püf noktasını bilmiyorsanız söyleyelim; baklavayı ters çevirip yumuşak tarafını damağınıza yapıştırıyorsunuz, damağınızda yavaş yavaş dağılan şerbet ve fıstık alttaki çıtır bölüme işliyor ağır ağır. Havuç’un bu kadar lezzetli olmasının sebebi ise, büyük kesimi. Baklavaya ne kadar az bıçak değerse ve dilim ne kadar büyük olursa o kadar lezzetli olurmuş. Malum bir havuç dilimi bir pasta dilimi kadar neredeyse. Bu yüzden önce Havuç dilim, sonra kare dilim, sonra şöbiyet, en son da yaş baklava makbul imiş. Kuru baklava ise şerbetsiz olana verilen isimmiş.

 

Gaziantep’te İmam Çağdaş baklavanın mabedi ve okulu sayılıyor. Havuç dilimi ve özel şöbiyeti üzerine baklava tanımıyor gastronomi uzmanları, ayrıca fıstık severler için dolama ve bülbül yuvası da enfes seçenekler. Çoğu baklavasever İstanbul’a istetecek kadar bayılıyor havuç dilimine.

 

İmam Çağdaş’da her daim hummalı bir çalışma var, baklava tegahının önü insan kaynıyor, sipariş trafiği ve paketleme temposu inanılır gibi değil. Özellikle haftasonları çok kalabalık olduğu için alacağınız baklavalarınızı mutlaka önceden sipariş ile ayırtın, son güne bırakırsanız geçmiş olsun, tepsiler tam takır. Eski çarşıdaki diğer iyi baklava adresleri ise Güllüoğlu ve Çavuşoğlu baklava.

 

İmam Çağdaş’tan sonra Gaziantep’in en meşhur baklavacısı ise Koçak. Eski şehir rotasının biraz dışında kalıyor, o yüzden Koçak ziyafetini ve hediye baklavaları dönüş yoluna sakladık. Uçağa gitmeden önce Şehirkamil mahallesinde yer alan Koçak’ın önünde durun, havuç, özel bol fıstıklı kare dilim ve yaprak şöbiyetinizi alın, alırken de bir iki lokma tadımlık ağzınıza atın. Özellikle bol fıstıklı ve kaymaklı yaprak şöbiyet damağınızda bir lezzet bombası gibi patlayacak. Eğer eve hediye baklava alacaksanız mutlaka sabahtan arayıp ayırtın, havuç ve şöbiyet öyle revaçta ki öğlene kalmıyor. Baklava almışken yanında fıstık ezmesi, fıstıklı un kurabiyesi ve de antep fıstığını da alıverin. Ne de olsa en iyi fıstık, onu en iyi işleyen yerde bulunur. Tabi pahasını almış olarak. (Merkez: Ali Fuat Cebesoy Bulvarı, Şehit M.Engin Özdinç Sokak No:3, Şube: Gazi Muhtar Paşa Bulvarı No:29/G )

 

Oldu da Koçak’ta önceden baklava ayırtamadınız ve istediğiniz ve de hiç birşey kalmamış, üzülmeyin tam karşısındaki Ayıntap da gerçekten çok iyi bir baklavacı (Gazi Muhtar Paşa Blv. No:28).

 

DİĞER ANTEP TATLILARI

Antep’in aslında baklava kadar güzel bir tatlısı var: Katmer. Mermer tezgahta el ile açılmış incecik hamur arasına öğütülmüş antep fıstığı, süt veya irmik kaymağı ve çok az şeker konuyor, üstü yağlanıp taş fırına veriliyor. Tatlıyı ağırlaştırmasın diye özellikle şurup yerine az şeker konuyor. Fırında odun ve fıstık kabuğu ateşinde piştikten sonra servis edilen çıtır çıtı katmer, ağzınızda dağılırken sizi adeta nirvanaya ulaştırıyor. Hani çizgi filmlerde müthiş bir lezzet keşfeden karakterin dünyasında havai fişekler patlar ya, işte öyle minik lezzet bombaları patlıyor içinizde. İnanılmaz hafiflikteki bu tatlıdan nasıl böyle bir etki içinize yayılıyor, siz anlamadan katmer bitiveriyor. İşte hayatınızın tatlısı ile tanıştınız. Ancak hafifliğine kanmayın bol kalorili bir tatlı, yanınızdaki ile paylaşmanız yeridir.

 

Katmerin Gaziantep’te en meşur adresi Zekeriya Usta (Çukur Mh. Körükcü Sok. B Hilmi Gecidi No: 16/C-D Sahinbey). Eski çarşı içinde daracık bir sokaktaki bu minik dükkan turistler ile dolup taşıyor sabahları.

 

Eğer Zekeriya Usta’nın yeri size fazla turistik gelir ise lokallerden öğrendiğimiz başka favoriler de var. Eski şehre biraz uzak ancak İbrahimli’de Celal Doğan Parkı karşısında Loca Pastanesi’nin katmeri üzerine tanımıyor ahali. Ayrıca eski şehirde Ebrar (Eski Gümrük Cad. No:29/B, Şahinbey) ve Orkide Pastanesi (Gaziamuhtarpaşa Bul No:17 Şehitkamil) de çok güzel katmer yapıyor.

 

Ebrar’ın katmeri test edildi ve onaylandı. Ebrar’a hazır girmişken yöresel kurabiye olan ‘tarçın, çörekotu ve anasonlu’ kurabiyenin de tadına bakıldı, o da müthişti. Ebrar isterseniz kargo ile evinize katmer ve kurabiye gönderiyor, aklınızda olsun. Katmeri genelde sabaları bulabiliyorsunuz, sadece Ebrar öğleden sonra da yapmaya devam ediyor.

 

Orkide ise hem katmeri hem de rezene, çörek otu, susam gibi baharatlar ile yapılan yöresel gevrek kurabiyesi ‘kâhke’ ile meşhur (Orkide Katmerci: Gazi Muhtar Paşa Bulvarı No:17/ Orkide Kahkeci: Gazi Muhtar Paşa Bulvarı No: 13/B, Şehitkamil)

 

Başka bir klasik ise Memik Dede pastanesinde Antep-Urfa mutfaklarının ünlü tatlılarından Billuriye ve Fıstıkzade. Billuriye tatlısı tel kadayıfın üzerine serpilen Antepfıstığının ince bir kat tel kadayıfla örtülmesi ile hazırlanıyor. Fıstıkzade ise tepside sıkıştırılmış tel kadayıf arasına yerleştirilmiş fıstıkların kısık ateşte altı üstlü pişirilip, üzerine şerbet dökülerek sıcak sıcak yenen bir tatlı.

 

Başka bir tatlı ise kadayıf. Bey mahallesinin hemen girişinde yer alan Kılıç Kadayıf’a uğrayın mutlaka. (Eyuboglu Mah. Eblehan Cad.no 17 ) Baklava diyarında kadayıf nerden çıktı diyeceksiniz. Demeyin, siz beni dinleyin ve bu fıstıklı taze burma kadayıfı yiyin. Bildiğiniz tel kadayıf ancak fıstık ile çekilmiş bu kadayıf tazecik ve ağızda dağılıyor. Katmer gibi çok hafif ve mükemmel bir lezzetle tanışacaksınız.

 

 

Diğer Tatlı Adresleri

  • Akşam Simit Fırını’nın kahkesi (Mütercim Asım Cad. No:1/C)
  • Altıntel Erdal Usta’nın burma kadayfı (Şehreküstü Şehitler Caddesi No:270 )
  • Ayıntap’ın fıstıklı baklavası (Nail Bilen Caddesi Gazi muhtarpaşa bulvarı no:32)
  • Erçelebi’nin közde künefesi (Milli Egemenlik Bulvarı No. 33)
  • Doğan Dondurma’nın Antep Fıstıklı dondurması (Fatih MH. Ali Nadi Ünler Blv. No:94)

 

.

.

YOLCULUKTERAPİSİ GAZİANTEP YAZILARI