ESKİŞEHİR KONAKLAMA ADRESLERİ

ESKİŞEHİR’İN SANAT, LEZZET VE KONAKLAMA BULUŞMASI:  OMM INN

Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve koleksiyoner Erol Tabanca’nın kurucusu olduğu Eskişehir’deki Odunpazarı Modern Müze (OMM) 8 Eylül 2019’de kapılarını tüm sanatseverlere açtı. Dünyaca tanınan Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’in (KKAA) imzasını taşıyan müze, etkileyici tasarımı ile tüm dikkatleri üzerine çekti.

Müzenin hemen yanı başında yer alan OMM INN, müzenin doğal bir uzantısı adeta. Geleneksel Odunpazarı mimarisi ile müzenin modern ahşap form ve tasarımını harmanlayan harika bir sentez olmuş. Cam ile kaplı geniş bir avlusunun etrafında kafe, restoran, tasarım mağazası ve üst katlarda odaları ile hem şehirlilerin hem de konaklayan misafirlerin keyifle vakit geçirebileceği kucaklayıcı bir otel.

Duvarlarını canlı renklerde grafitilerin süslediği, endüstiyel doku ile doğal form ve malzemeleri samimi ve rahat bir ortamda buluşturan OMM INN Kafe ise, taze ve günlük bistro & kafe lezzetleri ve tatlı büfesinin yanı sıra, bakır cezvelerde ustalıkla pişirilen nitelikli Türk kahvesi, özenle harmanlanan bitki ve meyve çayları sunuyor. Kafe, aynı zamanda tasarım kitap ve dergilere, karikatür antolojilerine yer veren ufak bir kütüphaneye ev sahipliği yapıyor.

Şehirlilerin ve otel misariflerinin hem müzeyi ve şehri keşfederken soluk almak için hem de ‘sokak lezzetleri’ tatmak için nefis bir durağı daha var otelde. Cam ile kaplı avlusu, kışları üşümeden ve ıslanmadan keyifle oturup yemek yiyip çay kahve içebileceğiniz aydınlık bir alan sunarken, yazın açık havanın keyfini sürebildiğiniz samimi, sıcak, yeşil ve ferah bir avlu.

Meze Restoranın menüsü, İstanbul’dan lezzetlerinin tutkunu olduğumuz Aheste Pera’nın kurucusu ve şefi  Sara Tabrizi’nin nın önderliği ve danışmanlığında yerel ve geleneksel lezzetleri yorumlayacak şekilde geliştirilmiş ve şef Mete Bey’e emanet. Gündüz vakti odun fırınında nefis artizan pizzalar sunan restoran, akşam 18:00’den sonra nefis mezeler ve et yemekleri sunuyor.

Sokak Lezzetlerinde ise Balaban köfte, çiğ börek ve kokoreç gibi tanıdık Türk ve Eskişehir tatlarının OMM eliyle harmanlandığı lezzet durakları bulacaksınız. Et ağırlıklı bir mutfak kültürüne ev sahipliği yapan Eskişehir’de, sebzelerinin, baklagil ve tahılların öne çıktığı doğa dostu vejetaryen mutfak lezzetlerini de bulabildiğiniz bir vejeteryan lezzet istasyonu var.

Otelin kahvaltıları ise gerçekten enfes. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz kahvaltı sofrası, konakladığınız her sabah önce yüzünüzü sonra damaklarınızı sonra da midenizi şenlendiriyor. Güne ağız tadı ile başlamak için birebir.

Otelin tasarım dükkanında ise, müzenin tasarım butiğinde de yer alan, gerçekten her biri yaratıcılık ustalığı sergileyen Türk tasarımcıların seramik, çanta, takı, giyim ve ev dekorasyon işlerini bulabiliyorsunuz.

Otelin koridorları ve odaları OMM müzesinin bir uzantısı olarak, duvarlarında yer alan resimler, kordorlardaki heykeller ile sanat temasını yansıtmaya devam ediyor. Bir yandan tarihi dokuyu yansıtan kilimler ve yastıklar, sade beton yüzeylerin minimalistliği ile buluşuyor.

Beton, ahşap ve tekstilin sade bir şekilde harmanlandığı 12 geniş odası (yakında 4 odalı bir bina daha eklenecek) ise, modern ve yalın bir dekorasyona, ferah ve aydınlık bir ruha. Yatak, komidin ve mini kütüphane işlevi gören beton tasarım, yumuşak kıvrımları ve formu ile sanki doğanın bir uzantısı gibi. Halatlar ile tavana tutturulmuş upuzun ahşap raf, birçok eşyanızı koymak için işlevsel olmasının yanı sıra, bir salıncak hissi ile oyuncu ve muzip bir karakter katıyor odaya. Cumba içlerindeki geniş sedirler, yumuşacık yastıkları ile bir mola vermek, veya uzanıp kitap ve dergi okumak için epey davetkar.  Dışarıda keşfedecek nefis bir modern müze, harika başka müzeler, konaklar, sokaklar olmasa odadan çıkmak istemeyeceğiniz bir ortam canlandı mı hayalinize?

Son derece iç açıcı ve refah hissettiren odalarınızda, hepsi özenle günün farklı saatlerinin mooduna göre odanıza konulan Melez bitki çayları, el yapımı meyve kuruları ve gece kurabileyeleri, Nespresso kahve makinaları ile hiçbir detayın atlanmadığını görüp, bir dünya gezginin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak konforlu bir konaklama deneyimi yaşıyorsunuz.

Deluxe odalarında modernist mimar Louis Kahn’a saygı duruşunda bulunan beton duvarlar, doğal materyaller ve şıklığın en rahat haliyle buluşuyor.  Bir butik otel odasından çok hayalinizdeki ferah, özgür stüdyo daireyi andıran Premium odada yumuşacık yastıklı geniş kanepe ve kitaplığınızdaki özenle seçilmiş kitaplar, kapıdan içeri girip bir fincan çay ya da kahve yapmanızı bekliyor. OMM INN’in ziyaretçilere vermek istediği “mutlu ev hali” hissinin tam bir yansıması olan adeta minik bi rev olan Junior Suite odalara ise girdikten sonra çıkmak gerçekten çok zor.

https://omminn.com/  Instagram: @omm.inn

TASİGO OTEL

Eskişehir’i kuşbakışı ayaklar altına seren bir tepede yer alan 22 dönümlük arazide, 164 odalı otel, daha önce Rixos otel olarak hizmet verirken, Polimeks Holding tarafından alınıp, dünyaca ünlü mimar Gökhan Avcıoğlu’nun önderliğinde renove edilip, 2017’nin sonunda açılmış. 3600 metrekarelik bir alana yayılan enfes bir Spa’sı var.  2 farklı hamamı, özel odalarda küçük hamamları, masaj odaları, sauna ve buhar odaları, termal havuzu ve de ayrıca açık ve kapalı havuzu var.

Tasigo ismi Polimeks Holding’in ortaklarının soyadlarının birleşimi ve ‘go for life’ terimini kapsıyor.

Her kat farklı bir renk teması taşıyor. Son derece, ferah, zevkli ve konforlu odalarda, Eskişehir’de yaşamış tarihi uygarlıkların harika figür ve desenleri karşınıza çıkıyor.

Hemen yanı başında yer alan Badem Macera Parkında 13 metreden serbest atlayış, Zipline gibi adrenalin dolu macera aktivitelerine katılabiliyorsunuz. Otelde birçok etkinlik ve festival düzenleniyor. Mesela 6. Senesine giren Eskişehir dans festivali Tasigo’da düzenleniyor. Tasigo otelin misafirlerinin Eskişehir’in etrafındaki Frig Vadilerini keşfetmesini sağlamak için planörler uçurarak rehberli programlar düzenlemek gibi harika planları da var.

Bizim için otelin en güzel deneyimlerinden birisi People Restoran’da yediğimiz lezzetler oldu.  Kendi 2 yıllık mayalarından yaptıkları ekşi maya ekmekler parmak ısırtan lezzette idi. Sivrihisar yöresine özgü kuru bamya çorbası gerçekten efnes bir lezzetti. Ispanaklı borani, humus, meyveli kereviz, yoğurtlu şakşuka mezeleri ve buğday salatası da çok güzeldi. Ancak şef Cengiz Usta’nı ellerinden yediğimiz Balaban Kebabı gerçekten efsane idi. Dana ve kuzudan çekilen kıymanın, kimyon ve karbonatta dinlendirilmek üzere bekletilmesinden sonra, et ve ilik suyundan hazırlanan domates sos ile tavada kavrulmuş pide üzerinde servis edilen köfte ve etten oluşan dev Balaban Kebap porsiyonunu afiyetle yedik. Bir de yanında bonfile etinden nefis bir Çeltik Kebap bile yedik. Çikolatalı sufle çeşidi olan volkan tatlısı ve kestaneli çikolatalı tatlı da damağımızın son tatları oldu.

 

DİĞER OTELLER

Turunç Eskişehir, Ada Life Otel, Hotel Madame Tadia, ve Abacı Konak Otel diğer konaklama alternatifleri.

YOLCULUK TERAPİSİ ESKİŞEHİR YAZILARI

OMM MÜZESİ İZLENİM, SERGİ VE DENEYİMLERİ: www.yolculukterapisi.com/eskisehiromm

ESKİŞEHİR İZLENİMLERİ: www.yolculukterapisi.com/eskisehir

ESKİŞEHİR ŞEHİR KEŞİF ROTALARI: www.yolculukterapisi.com/eskisehirrota

ESKİŞEHİR CİVARINDA TARİHİ VE DOĞA KEŞİFLERİ:

www.yolculukterapisi.com/eskisehirfrigvadileri

ESKİŞEHİR KONAKLAMA ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/eskisehirkonaklama

ESKİŞEHİR LEZZET DURAKLARI: www.yolculukterapisi.com/eskisehirlezzet

 

 

Zeynep Atılgan Boneval