CINQUE TERRE – KAYALARA OYULMUŞ 5 CENNET KÖY

KAYALARA OYULMUŞ 5 CENNET KÖY – CINQUE TERRE

 

İtalya’nın kuzeybatı sahillerinde dağlar ile deniz arasındaki yamaç ve vadilere tünemiş ufacık 5 köyden oluşan ‘Cinque Terre’, yoğun turist akınlarına uğrasa da kesinlikle Akdeniz’in en el değmemiş sahilleri.

 

photo 2(2)

Bölgenin bakir ve yabani doğası nefes kesici bir kompozisyon oluştururken, günün farklı saatlerinde değişen ışığın yarattığı gölge oyunları adeta bir doğa belgeselini andırıyor. Köylerin pastel turuncu, sarı, kızıl ve terra cota renklere boyanmış evlerinin gün batımı zamanı değişen renkleri, arka fonda dağların koyu yeşili ve ön planda denizin lacivet rengi ile ruhu okşayan epik bir manzara ortaya koyuyor. Cinque Terre’nin özgün doğası o kadar muhteşem ki 1998’de UNESCO’nun dünya mirası olarak koruma altına alınmış.

 

Denizin dibinden dimdik yükselen kayalar ve geçit vermeyen dağların aralarına serpiştirilmiş bu köylerde, 1000 yıldır yaşayan köylülerin doğanın zorlu koşullarına nasıl adapte olduğuna ve yaşam alanları oluşturmak için nasıl sonsuz bir çaba sarf ettiğine şahit oluyorsunuz. Nerede dağların arasında denize açılan ufacık bir vadi keşfedilmiş ise orada yerleşim başlamış. Baş döndüren yükseklikteki kayalardan aşağıya inen sarp yamaçlar doğal taşlar ile taraçalandırılarak ekim alanları yaratmışlar.

 

Şaraplık üzüm, zeytin ve meyve ekili yüzlerce yıllık bu taraçaların hiç bozulmadan ayakta kalabilmiş olması ise mucizevi bir durum. Çünkü sonbahar, kış ve ilkbaharda bolca yağmur alan bölge, her yıl oluşan seller sonucu ciddi erozyonlar ile karşı karşıya kalıyor. Adeta her kış köylerde yeniden ayakta kalabilme savaşı veriliyor.

 

Köyler arasında araba yoluna bile izin vermeyen Cinque Terre bölgesinde ulaşım sadece sahilden geçen tren yolu ve dağları aşarak birbirine ulaşan köylülerin yarattığı yüzlerce yıllık yürüyüş patikaları üzerinden sağlanıyor.

photo 3(5)

İşte bölgenin büyülü yanı ise bu patikalarda yaptığınız yürüyüşler sırasında şahit olduğunuz muhteşem manzaralar. İnişli çıkışlı patikalarda zaman zaman rahat yürüyüşler zaman zaman zorlu tırmanışlar karşınıza çıkıyor. Ancak tüm bu zahmete değiyor. Yürüyüşünüz boyunca size mis gibi yasemin kokuları ve meltemin getirdiği deniz kokusu eşlik ederken, duyduğunuz tek ses cıvıl cıvıl kuş sesleri ve zaman zaman sarp kayalara çarpan dalgaların sesi.  Daracık patika yolların birçok bölümü tırmanış ve iniş, geriye dönüp baktığınızda sık bitki örtüsü ile kaplanmış yamaçlarda yürüdüğünüz yolu bulamıyorsunuz. Bu zorlu  yolculuğun ödülü ise zaman zaman karşınızda çıkan uçsuz bucaksız uzanan Akdeniz’in  tepeden nefes kesici manzarası.  İçinde bulunduğunuz ağaçlar ve makiler ile kaplanmış yeşilliğin ve de etrafta fışkırmış pembe, mor ve sarı çiçeklerin ve kaktusler arasından aşağılarda uzanan lacivert denizi, kayalara çarpan dalgaların beyaz köpüklerini,  rüzgarın denizin üzerindeki yarattığı serpintileri  seyretmek inanılmaz huzur verici bir deneyim. Rotasına göre 2 ila 4 saat arası değişen bu yürüyüşler tüm duyularınızı sonuna kadar açarak doğa ile bütünleştiğiniz anlar. Terapi gibi gelen bu yürüyüşler, kendinizle veya sevdiğiniz bir kişi ile başbaşa kalarak doğanın seslerini dinlemek, aromasını koklamak, akışını izlemek ve de ritmini hissetmek için ideal.

 

Uzun yürüşlerin ardından beliriveren köyler ise en büyük ödülünüz oluyor. Zeytin ağaçları ve bağlar arasındaki köylerin tepelerden aşağıya süzülen renk renk evlerini  gördüğünüzde, insanın doğaya hükmetmek yerine saygı ile uyum sağlama çabasını takdir etmeden geçemiyorsunuz.

photo 2(5)

Tabi köylerin önünde açılan uçsuz bucaksız denizin sunduğu balıklar bölgenin ana besin kaynağı olarak restoranlardaki menülerde de yerini alıyor. Tazecik leziz deniz mahsülleri yeme garantisi olan Cinque Terre köylerinde, bölgenin diğer yöresel  lezzetleri ise; beyaz şarapları ve Sciacchetrá isimli tatlı şarapları, zeytin yağı ve ançuez.

 

Tüm köylerde en göze çarpan özellik doğanın ve mimarinin korunması için gösterdikleri özen. Uyumsuz hiçbir beton yapıya, çirkin farklı bir binaya, anlamsız bir tabelaya rastlamıyorsunuz. Daha fazla ev inşaa etmek için ise doğadan ve yeşilliklerden çalınmadığını görmek iç rahatlatıcı.

 

Büyük yerleşimlerden izole, dağların arasındaki zor yaşam koşullarına rağmen kendi kendine yeterek yaşayan köylülerin doğallığı ve rahatlığı ise İtalyan zamanına geçmenizi kolaylaştırıyor.

 

Ancak Cinque Terre’nin gastronomi ve estetik açıdan çok gelişmiş olmadığını belirtmemiz lazım. Epey eski yerleşimler oldukları için köhne ve yıpranmış oteller, ve de İtalya’nın diğer yöreleri gibi rafineleşmemiş gastronomi deneyimlerine hazır olun. Harika manzaralara nazır uzun tırmanış ve yürüyüşler ve de tüm imkansızlıklara ragmen yüzlerce yıldır ayakata kalmayı başarabilmiş kayalara tünemiş küçücük köylerde nostalji yapmak istiyorsanız gidin Cinque Terre’ye.

 

 photo 4(1)

YÜRÜYÜŞ ROTALARI

Bu 5 köy arasında ve dağlarda yer alan dağ köylerinin tepelerine tırmanan 10 farklı rota mevcut.

 

5 köyü birbirine bağlayan patikanın numarası 2. BU rotanın en kolay bölümü Riomaggiore ile Manarola arasındaki 1km’lik Aşıklar Yolu. Çoğu kaldırım taşları ile döşeli düz ayak olan bu yol 15-20 dakikada tamamlanıyor.  İkinci kolay bölüm ise Manarola ile Corniglia arasındaki 3kmlik yol. Düz ayak olan bu patika da 40-45 dakikada tamamlanıyor.

 

2 numaralı patikanın en asıl en keyifli rotaları ise, Corniglia-Vernazza arasındaki 4kmlik (1-1.30 saat)ve Vernazza-Monterosso  arasındaki 4kmlik (1.30-2 saat)tepe yolları. Özellikle Corniglia-Vernazza arasındaki rotada portakal çiçeklerinin mis gibi kokuları eşliğinde zeytin ağaçları ve bağların arasından mazaraları görerek ilerliyorsunuz. Epey dik olan patikalar merdivenler ve tırmanışlar ile biraz zorlayabiliyor ancak manzaralar enfes. Rotanın Monterrosso-Vernazza-Corniglia şeklinde tam tersten yaparsanız yokuşlar ve merdivenler biraz daha zorlu oluyor. Bu arada patikaların açık olup olmadığını yola çıkmadan sorup öğrenmek gerekiyor. Bazen yağmur sularının yarattığı erzoyon sebebi ile patikaların bir bölümü çökmüş olduğu için tamir edene kadar kapatıyorlar.

 

Diğer rotalar ise sahil köylerinden dağ köylerine ulaşan patikalar. En keyiflileri ise sırası ile

  • No:7 (Corniglia-San Bernardino-Cigoletta arasında – 3.5km)
  • No: 6d (Manorola -Volastra – Groppo arasında – 3km)
  • No: 8 (Vernazza – Santuario N.S. Reggio arası 1,2kmlik)
  • No:9 (Monterosso – Santuario Madonna di Soviore arası 7km)

 

Ayrıca uzun yürüyüş sevenler için Porto Venere ve Levante’ye kadar yürüyüş rotaları mevcut.

 

 

NASIL GİDİLİR ve CINQUE TERRE’DE ULAŞIM?

Cinque Terre’ye ulaşım için Cenova’dan tren en akıllı yöntem.  Köyler arasında da ulaşım yine en kolay tren ile sağlanıyor (tren istasyonlarında köyler arası tren saatleri hakkında bilgi ve bilet alabiliyorsunuz). Köyler arası yürüyüş yaptıktan sonra tren ile geri dönmek ya da akşam yemeği için başka bir köye tren ile gitmek çok kolay.

 

Ayrıca köyler arası gündüz vakti üstü açık denizotobüsleri ile tekne seferleri yapılıyor. Mutlaka gün batımı saatine yakın Riomaggiore’den  bir kez tekneye binerek tüm köylerin denizden manzarasını seyretmenizi tavsiye ederim. Ancak tekne seferleri hava durumuna göre belirleniyor, rüzgar, dalga veya yağış fazla olursa iptal oluyor, plan yapmadan önce mutlaka limanlarda seferlerin yapılıp yapılmadığı veya saatlerini sormanızda fayda var.

 

Köyler arası araba yolu olmadığı için araç kiralamanın pek bir anlamı yok.

 

 

 

 

NE ZAMAN GİDİLİR?

Yaz aylarında bunaltıcı sıcak ve kalabalık ile karşılaşma riskiniz olduğu için Cinque Terre’yi ziyaret etmenin en güzel zamanı Mayıs-Haziran ve Eylül ayları. Sezon sonunda gittiğinizde ise yağmur ve sel riskleri olduğu için yürüyüş patikaları kapalı olabiliyor. Ve de sezonun yorgunluğu ve bıkkınlığını yaşayan İtalyanlar pek çekici olmuyor. Cruise gemileri yanaştığı için bir anda kalabalıklaşabiliyor küçük meydanlar, gemilerin saatlerine göre rotalarınız ayarlamanızı tavisye ederiz.

 

 

KÖYLER

photo 1(2)

MONTEROSSO AL MARE

Köyler arasında en geniş alana yayılmış ve dolayısı ile en gelişmiş olanı Monterossa. Arkasında yer alan dağların kızıl pembe renklerinden ismini alan köy 1000 yıllık bir geçmişe sahip. 5 köy arasından en turistik, en kalabalık ve en az sevimlisi olan Monterosso, en çok otel seçeneğine sahip olsa da konaklamak yerine, yürüyüş sonrası öğle yemeği ya da tren ile akşam yemeği ziyaretine daha uygun. Diğer köyler daha otantik bir deneyim sunduğu için biz tercihimizi o yönde kullandık. Tüm Cinque Terre’nin en iyi gastronomik deneyimi için akşam yemeğine Ristorante Miky’ye gitmenizi tavsiye ederim. Ayrıca denize girmek isteyenler için köyün diğer tarafında uzun bir kumsal/çakıl taşı sahili bulunuyor.

 

Oteller

*La Porto Roca, Via Corone, 1

*La Villa Degli Argentieri, Via Fegina 120/122

*A Ca’ Du Gigante, via IV Novembre 11

La Spiaggia, Via Fegina, 98

L’Antica Terrezza, Via San Martino 1

Hotel Villa Steno, Via Roma 109

Hotel Suisse Bellevue, Localita Minali / Tepede

 

Öğle Yemekleri

*La Cantina di Miky, Via Fegina 90

*Ristorante Via Venti, Via XX Settembre 32

*Osteria Ciak, Via Vittorio Emanuele 26

Ristorante Al Pozzo, Via Roma 24

Nuovo Bar Eden, Via Fegina 7

Bar Davi, Via Roma 43

Ristorante Al Carugio, Via S. Pietro 9

Da Eraldo, Piazza Matteotti 7 /Şarküteri & Fırın

Il Massimo della Focaccia, Via Fegina 50  / fırın

Il Fornaio di Monterosso, Via Fegina, 112  / fırın

Gelato Artigianale,  Via Fegina 86 / Dondurma

 

Plajlar

Stella Mare

Samba

 

Akşam Yemekleri

*Ristorante Miky, Via Fegina, 104  

*Trattoria Ciak La Lampara, Piazza Don Minzoni 6

La Porto Roca, Via Corone, 1

Ristorante La Cambusa, Via Roma, 8

Il Moretto, Piazza Colombo, 1-3

 

Dükkanlar

Fabrica d’arte, Via V Emanuele 27 / Seramik

Vineria U Pussu, Via XX Settembre 37 /Şarap

MG, Via Roma 48 / Giyim & Hediyelik

Enoteca Ciak, Via Roma 4/ Şarap & atıştırmalık

Enoteca 5 Terre, Via Fegina 92 / Şarap & atıştırmalık

Enoteca Internazionale, Via Roma 62, Monterosso/ Şarap & atıştırmalık

Il Frantoio, Via Goberti 1, Monterosso

 

 photo 3(2)

VERNAZZA

Sahildeki limanı, yanyana dizilmiş pastel renklere boyalı  taş binaların arasındaki meydanı, vadi boyunca ilerleyen ana caddesi ve de daracık içiçe geçmiş labirent gibi ara sokakları ile çok keyifli bir köy Vernazza. Güzel restoran ve otel seçenekleri de bulunduğu için bizim 3 gece konaklamayı tercih ettiğimiz köy oldu.

Vernezza’da iken takip edebileceğiniz bir rota kayaların üzerine 1318’de inşaa edilmiş Santa Margherita d’Antiocha kilisesi, ardından merdivenlerden tırmanarak 11. yüzyıldan kalma Castello Doria kalesinin ve de gözlem kulesinin muhteşem manzaları, ve de hemen altında yer alan La Cantina del Molo (Via Visconti, 27) da kendi ürettikleri şarapların tadımı.

OTELLER

*La Malà Hotel, Via San Giovanni Battista, 29

*Hotel Gianni Franzi, Via San Giovanni Battista, 47-49

Albergo Barbara, Piazza Marconi 30

Camere Nicolina, Piazza Marconi 29

La Marina Rooms, Via delle

Pensione Fontanavecchia, Via Gavino, 15

 

ÖĞLE YEMEĞİ

Il Baretto: Via Roma 29-31/ Ufacık lokal bar & trattoria

Il Pirata delle 5 Terre, Via Gavino 36 / kahvaltı, fırın & pastane, öğle ve akşam yemeklerinde İtalyan lezzetleri lokaller arasında favori

Batti Batti Friggitoria, Via Visconti / kızarmış kalamar, sebze tempura, salata

Gelateria Vernazza, Via Roma 13 / Dondurmacı (İNCİRLİ & RİCOTTALI dondurması şahane)

Gelateria Il Porticciolo, Piazza Marconi 12 / Dondurmacı

 

GÜN BATIMI APERATİFİ

*Gianni Franzi Deck, Via San Giovanni Battista, 41

Bar La Torre / Vernazza & Corniglia tırmanışının başında yer alan muhteşem manzaralı gün batımı barı.

 

AKŞAM YEMEKLERİ

*Ristorante Belforte, Via Guidoni 42

*Gianni Franzi, Piazza Marconi 1

Gambero Rosso, Piazza Marconi 7

 

Dükkanlar

Agave, Via Roma 50 / Seramik

Aldo e Ivo, Via Roma 1

Boutique Rosanna, Via Visconti 32

 

 photo 2(3)

CORNIGLIA

5 köy arasındaki en bakir ve en az turistik olanı kesinlikle Corniglia. Sahile erişimi biraz zorlu olduğu için tamamen tepede kurulmuş bu köyün, daracık tenha sokaklarını keşfederken ara ara karşınıza çıkan manzara terasları, cici ev restoranlarının balkonları, karakterli dükkanları, dondurmacı ve fırınları çok sevimli. Gitmiş olanlar için Corniglia biraz Sakız adasının Mesta köyünü andırıyor.

Tekne seferlerinin çoğu Corniglia’da durmuyor ve bazı trenler de Corniglia’yı pas geçiyor, bu sebeple konaklamak için ideal bir köy değil. Ancak mutlaka yürüyüş rotanıza almanızı ve ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Cinque Terre’de yazın uzun kalıyorsanız  Corniglia’daki lokallerin gittiği gizli plaj Guvano’da denize girebilirsiniz. Tren istasyonun üzerinde ve sağdan yukarı çıkan daracık merdivenlerden çıkıp, tuğla duvarı  sağ koldan takip ederek metal kapılı bir tünele ulaşıyorsunuz. Kapıyı çaldığınızda size açıyorlar ve 10 dakika boyunca muhteşem sahil manzaralı bağlar arasından yürüyerek plaja ulaşıyorsunuz, kapıdaki görevliye sizi bu özel bahçelere aldığı için gönlünüzden kopan bir ücreti ödeyerek ıssız plajınızda güneşleniyorsunuz.

Oteller

*Sandra Villa Rooms, Via Fieschi 212

L’ Agave Cinque Terre, Via alla Marina 49

*Agriturismo La Rocca, Via Fieschi, 222

B&B Le Terrazze, Via Fieschi, 102

La Posada Camere, Via alla Stazione 11

 

Restoranlar

*Osteria a Cantina de Mananan, Via Fieschi 117 /Mezeler ve marine deniz mahsülleri ile hafif öğle yemeği

*Ristorante Cecio, Via Serra 58 / Muhteşem manzaralara nazır lezzetli risotto ve ev yapımı pastalar

*La Posada, Via Fieschi 212 / Tren istasyonuna inerken Manorola manzaralarına nazır restoran lezzetli deniz mahsülleri ile keyifli bir öğle veya akşam yemeği durağı.

Trattoria La Lanterna, Via Fieschi / Meydanda yer alan taverna lokal lezzetler sunuyor.

Locanda da U Tinola, Via Fieschi 31 / Vernazza’dan Corniglia’ya yürüyüş sonrası soluklanmak için

 

Kahve & Aperatif Molası

Caffe Matteo, Via Fieschi 157

Bar Nunzio, Via Fieschi 154

*Pan e Vin Bar Stefano e Cristiana, Via Fieschi 123 / Şarap barı ve İtalyan pizza ve ekmekleri

*La Gata Flora, Via Fieschi 109 / Pizza ve focaccio

*Gelateria Artigianale,  Via Fieschi 74/ Dondurmacı

Gelateria Zico,  Via Fieschi 98/ Dondurmacı

 

Dükkan

*MG Shop, via Fieschi 45 & 135

*Fanny Bazar, via Fieschi 187

*Bottega Artigiana, via Fieschi 12

Enoteca Il Pirun, via Fieschi 115

 

 

MANAROLA ve RIOMAGGIORE

Daracık limanları ve vadi boyunca uzanan ana caddeleri ile en şirin köyler Manorola ve Riomagigore. Konaklamak için biraz klostrofobik olsalar da öğle yemekleri için en keyifli restoranlar bu iki köyde. Ayrıca en keyifli gün batımı da Manorola’da.

Manarola’da limanın diğer tarafına geçip Punto Bonfiglio’dan tepeye tırmanarak köyün mezarlığına ulaşıyorsunuz. Şiir gibi süslenmiş bu tepe mezarlığı çok güzel manzaralar sunuyor.

  photo 3(3)

MANAROLA

Oteller

*Marina Piccola, via Birolli 120

La Torretta, Vico Volto 20

Da Baranin, Via A.Rollandi 29

Ca’ D’Andrean, Via Discovolo 101

Camere Davide, Via Chiuso Marina 17

Da Paulin, Via Discovolo 126

Ca de Baran, Via Birolli 50

Hotel Il Saraceno, Volastra Riomaggiore arasında yer alan malikane zeytin ağaçları, şarap bağları ve yemyeşil bahçeler ile çevrili bir cennet bahçesi

 

Restoranlar

*Marina Piccola, via lo Scalo 16 / Eğer tek bir öğününüz var ise mutlaka yemek yemeniz gereken restoran Marina Piccola. Manorola’nın en ‘in’ balıkçı restoranı, muhteşem deniz mahsülleri, konumu, ve servisi ününü hak ediyor.

*Trattoria Dal Billy, via Aldo Rollandi 122 / Eğer ikinci bir öğününüz var ise o zaman address Billy’nin trattoriası. Marina Piccola’dan daha salaş ancak çok daha doğal ve de lokal bir adres. Deniz mahsüllü ev yapımı makarnaları müthiş.

Da Aristide, Via Discovolo, 290

Il Porticciolo, Via Renato Birolli 92

Trattoria La Scogliera,  Via Renato Birolli, 103

Cappun Magru in Casa di Marin,  via Volastra 19 / Manorola dışında

 

 photo 3(4)

RIOMAGGIORE

Oteller

*Edi, Via Colombo 111

*Allo Scalo Dei Mille, Via San Giacomo 80

Ca Dei Duxi, Via Colombo, 34-36

 

RESTORANLAR

*Dau Cila, via S. Giacomo 65 / Köyün en güzel lokasyonunda yer alan bu stil sahibi restoranın leziz İtalyan spesiyalleri ve deniz mahsüllerinin tadına doyum olmuyor.  

*A Pie de Ma, Riomaggiore’den Manorola’ya doğru yer alan Aşıklar yürüyüş yolunun başındaki bu ufacık aile restoranı muhteşem manzaralar ve lezzetler sunuyor.

La Lampara, Via Malborghetto 2/ Lokal deniz mahsülleri

La Lanterna, Via San Giacomo 46 / Limandan ve haraketten uzak kalsa da ufacık terasında lokal deniz mahsülleri epey lezzetli.

 

ATIŞTIRMALIKLAR

*Siamo Fritti, Largo Guglielmo Marconi / kızarmış deniz mahsülleri

*La Conchiglia Bar, via S. Giacomo 149 / Kahve ve aperatif molası

*Ripa del Sole: Via de Gasperi 4 / Ufacık mekanın harika mini gnocchi ve ev yapımı pastaları çok leziz.

*Veciu Muin, Via Colombo, 83  / casual öğle yemeği

*Bar O’netto, Via Malborghetto, 4 /Enoteca & Brasserie

Enoteca D’u Scintu Via Colombo, 84 / Şarap Barı

 

SESTRI LEVANTE

Aslında Cinque Terre sayılmıyor Sestri Levante, köylere en yakın büyük yerleşim yeri olduğu ve ulaşımı daha kolay olduğu için burayı tercih edenler oluyor. Günlük tren seferleri ile Cinque Terre köylerine gidip gelmek mümkün. Konaklama için:

Hotel Villa Agnese, Hotel Helvetia, Vis a Vis Hotel, akşam yemeği için de Portobello restoranı tavsiye ederiz.

 

CİNQUE TERRE ŞARAPLARI

Dik yamaçların yarattığı zorlu koşullara rağmen, bölgedeki üzüm üreticileri daracık alanları set set inen taraça bağlar ile kaplamış. Bölgenin iklimi ve toprağı sek beyaz şaraplar için ideal Bosco, Vermentino ve Albarola üzümleri yetişmesine imkan tanıyor.

Ayrıca bölgenin tatlı şarabı Sciacchetrá tüm İtalya’da meşhur.

 

Beyaz Şaraplar

  • 2011 Burasco, Cinque Terre D.O.C., Azienda Agricola Cesare Scorza Burasca, Manarola (70% Bosco, 20% Vermentino & 10% Albarola üzümleri)
  • 2011 Cinque Terre Costa de Séra, Cinque Terre D.O.C., Azienda Vitivicola Cantine Litàn, Riomaggiore (60 % Bosco, 30% Vermentino, 10% Albarola üzümleri)

 

Tatlı Şarapları

  • 2009 Sciacchetrá, Sciacchetrá D.O.C., Azienda Agricola Cesare Scorza Burasca, Manarola (70% Bosco, 20% Vermentino & 10% Albarola üzümleri)
  • 2011 Sciacchetrá, Azienda Vitivicola Cantine Litàn, Riomaggiore (60 % Bosco, 30% Vermentino, 10% Albarola üzümleri)

 

Kırmızı Şarap

  • Bölge şarabı olan Cheo 2012 Reserva sek kırmızı isteyenler için denemeye değer.

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval