PORTOFINO: AŞKIN LİMANI


‘Aşkımı Portofino’da Buldum’. Dalida’nın dillere destan olmuş ünlü şarkısını dünyada duymayan kalmamıştır herhalde. Bu şarkıya ilham veren Portofino, 10. evlilik yıldönümümüzü kutlamak için bize de ilham oldu. Küçücük sevimli bir liman kasabası olan Portofino, sarı, turuncu, yavruağzı, pembe, kızıl pastel boyalı yeşil ahşap panjurlu evleri, her taraftan fışkıran yemyeşil selvi, palmiye, muz, çam ve dut ağaçları ve duvarlardan akan mis kokan yaseminleri, rengarenk sardunya ve begonvilleri ile şiir gibi bir sahil beldesi.

 

İtalyan Rivierası’nın bu fotojenik kasabası, ufacık bir balıkçı köyü iken, yaklaşık yüz yıldır sanatçıları ve dünya sosyetesini ağırlayan bir limana dönüşmüş. Yelkenli ve yatlar beraberinde şıklığı ve zerafeti getirmiş. Kasaba zaten büyülü bir kartpostal gibi, İtalyan’ların Dolce Vita prensibi de eklenince bu romantik atmosferde, sade ve retro bir şıklık hüküm sürüyor. Artık İtalya’nın ikonu haline gelen bu sahil beldesinin müdavimleri arasında Giorgio Armani, Naomi Campbell, Elle MacPherson, Cate Blanchett, Jude Law ve Denzel Washington yer alıyor.

 

 photo 5

 

Cenova’dan Portofino’ya 18 tünel’den geçerek, sahile yaklaştıktan sonra, daracık virajlı yollardan ilerlerken yol boyunca  denize dik inen dağların arasından karşınıza çıkan minicik koylar, lacivert denize eğilmiş ağaçlar, koylarda minik kırmızı, mavi, pembe kabinleri ile plajlar, minik renkli sandallar, yamaçlarda bahçeler içinde 200 yıllık taş malikaneler,  taraça taraça inen güneşlenme platformları, yolun üzerinde sahil ile tepeleri bağlayan minik tarihi taş köprüler sizi karşılıyor. Zaten bu zorlu ve virajli yolların bir ödülü olması lazım. Bu sahillerin el değmemiş doğası, adeta geçmişte uyuya kalmış bir güzelliğe sahip.

 

Denize açılan ufak bir koya kurulmuş kasaba vadide tepelere doğru çıkan evleri ile biraz Positano biraz da Simi Adasını andırıyor, ancak ikisinden de epey ufak.  Kasaba müthiş bir mimari ve görsel koruma altında gereksiz bir tabela, anlamsız bir yeni bina ya da gözü bozacak en ufak bir yapılanmaya rastlamıyorsunuz.   Portofino ufacık bir yer, bir-iki gece romantik bir tatil isteyenler için ideal bir destinasyon. Ayrıca aktif bir çiftseniz bisiklet ve yürüyüş rotaları mevcut.

photo 1(1)

Birbirinden güzel dev yatların ve yelkenlilerin demirlemiş olduğu limanın sonunda ‘Salita San Giorgio’ tabelasından yukarı tırmanan merdivenler sizi Chiesa di San Giorgio kilisesi ve de Castello Brown kalesine götürüyor. 15 dakikalık tırmanış sırasında ağaçların arasından Portofino limanın farklı açılardan manzaralarını seyretme imkanı buluyorsunuz.

 

Bir başka sürpriz ise kaleye çıkan merdivenlerden önce yer alan Museo del Parco işaretlerini takip ederek ulaştığınız açık hava heykel sergisi. Baron Mumm’a ait taraça taraça yükselen muhteşem bahçe bir yandan dünyanın her köşesinden bitki, çiçek ve ağaçları sergileyen bir botanik bahçesi, diğer yandan da  Beuys, Rotella, Pomodoro, Fontana, Cucchi, Arman, Spagnulo, Guttuso, De Camargo, Hirsch, Vautier, Spoerri, Thun gibi uluslararası heykel sanatçılarının modern ve çağdaş eserlerine ev sahipliği yapan bir açık hava sergi alanı.

 

Parco Naturale Regionale di Portofino ise toplamda 60kilometreye uzunluğa sahip  farklı yürüyüş rotaları sunuyor. Sahile tepeden bakan yamaçlar üzerinde deniz boyunca ilerleyen patikalar, ağaçların arasından harika manzaralar sunuyor. Paraggi ve Santa Margherita’ya kadar yürüyüş rotalarını takip ederek gidebilirsiniz.

 photo 2(1)

Portofino’da akşamüstü limanda ya da Piazzetta’da buz gibi prosecco yudumlayarak güneşi batırmak bir klasik. Önce evlerin pastel renkleri koyularak kendilerini iyice belli etmeye başlıyor, ardından gökyüzünün aldığı pembe mor tonlar denize yansımaya başlıyor. Ve sürreal bir tablo ortaya çıkıyor.

 

San Fruttuoso di Camogli

Sadece yürüyüş rotasını takip ederek (iki saat), kiralık balıkçı teknesi, ufak denizferibotu, ya da kendi tekneniz ile ulaşabileceğiniz San Fruttuoso di Camogli, muhteşem doğa ve tarihin içiçe geçtiği ufacık bir koy. Koyun en şaşırtıcı sürprizi ise 8. küzyıldan kalma Abbazia di San Fruttuoso manastırı. Manastırın taşıyıcı kemeleri zaman içerisinde denize gömülmüş, ancak binanın gövdesi hala ayakta ve gotik kubbesi muhteşem. Sırtını manastıra yaslayan koyda hem deniz girebilir, hem Da Giorgio’da öğle yemeği yiyebilirsiniz.

 

 

Abbazia della Cervara

Paraggi ile Santa Margherita Ligure arasında bir tepede yer alan kilise & manastır Abbazia della Cervara 1361’de inşaa edilmiş, muhteşem bahçeler ile çevrelenmiş.  Geçtiğimiz yüzyıllarda Benedictine rahiplerini, 3 papayı, azize Catherine of Siena’yı, Fransız kralı I. François’yı misafir etmiş manastırın manzaraları görülmeye değer.

 

 

 

 

 

photo 3

PLAJLAR

Portofino’da deniz girmek için uygun bir plaj ne yazık ki yok.

  • Portofino’ya gelmeden 500 metre geride yer alan Domina Hotel Piccolo’nun kayalıklardaki güneşlenme platformunda güneşlenip, daracık plajından denize girebilirsiniz.
  • Portofino’ya yürüyerek 15-20 dakika uzaklıkta yer alan Paraggi Koyundaki plaj kulüplerinde güneşin ve denizin keyfini çıkartabilirsiniz. Santa Margherita Ligure yolu üzerindeki plaj kulüplerine gidebilirsiniz.
  • Ya da San Fruttuoso di Camogli’ye yürüyüş veya tekne ile giderek tüm günü orada geçirebilirsiniz.

 

 

OTELLER

Hotel Splendido & Splendido Mare, Salita Baratta 16

Romantizm sembolü haline gelmiş efsanevi otel Splendido, balayı ve evlilik yıldönümü kutlayan çiftler ile dolup taşıyor. Portofino limanında demirli yatlara nazır yemyeşil bir yamaçta yer alan Hotel Splendido panoramik deniz manzaraları sunuyor. Ünlü Piazzetta meydanının yanı başında bulunan kızkardeş otel Splendido Mare ise deniz veya köy manzaralı odalara sahip.

Domina Hotel Piccolo, Via Duca degli Abruzzi 31

Portofino kasabasına 400mt mesafede sahil yolu üzerinde yer alan 22 odalı bu minik modern otel en akıllı seçim. Tarihi bir taş binanın renove edilerek modern bir iç tasarım ile buluşması sonucu ortaya çıkan otel, minimalist bir şıklık ve ferahlık taşıyor.  Deniz manzaralı balkonlu odalar en keyiflileri.  Otelin terası ise panoramik manzaralar sunuyor.

Hotel Eden, Via Dritto 20

Limana 100 metre mesafedeki Eden, Portofino’nun kalbinde bir ufacık bir cennet bahçesi ve oteli. Rustik ve modern buluşması dekorasyonu ile ferah ve keyifli bir ortam sunuyor.

Albergo Nazionale, Via Dritto 3, Via Roma

Portofino limanının hemen üzerinde yer alan harika manzaralara nazır ferah ve konforlu 12 odaya sahip bu otel 100 yıldır aynı aile tarafından işletiliyor. Otelin restoranında enfes pizzalar da var.

Eight Hotel Portofino, Via Del Fondaco 11

Dağlar ile Portofino Limanı arasında huzurlu bir konumda yer alan 18 odalı otel Piazzetta Meydanı’na 750 metre uzaklıkta. Çağdaş bir tasarım sahip otelin şezlong ve hamaklar ile donatılmış güneşlenme terası ve de sauna & hamamı mevcut. Ayrıca 1,5 km uzaklıktaki Baia Di Paraggi Plajı’na transfer servisi var.

 

AKŞAM YEMEKLERİ

*O Magazin, 34 Calata Marconi

Şu anda Portofino’nun en trendy restoranı olan O Magazin, ufacık bir kapalı mekan ve iskele terasında servis verse de, deniz mahsülleri ağırlıklı İtalyan lezzetleri muhteşem.

Ristorante Delfino, Mollo Humberto 1, Piazza Martiri dell’Olivetta

Portofino meydanında limanın hemen önünde 1800lerde açılmış bu restoran hala Portofino’nun en gözdeleri arasında yer alıyor. Deniz ve yelken temalı restoranın informal şık ortamında sunduğu en güzel lezzetler: lokal bir makarna türü olan troffiette al pesto, balık çorbası, karidesli, kalamarlı deniz mahsülleri risottosu

Ristorante Stella, Molo Umberto 3

Delfino’nun yanında yer alan Stella’da hem Portofino liman manzarası hem de deniz mahsüllerinin lezzeti ile Delfino ile yarışıyor.

Chuflay,Hotel Splendido

Splendido otelin Portofino kasabasının liman ve meydanına yakın konumunda yer alan Splendido Mare’nin içindeki Chuflay restoranı, elegan ve şık atmosferinde, Michelin onaylı lezzetleri canlı piyano müziği eşliğinde sunuyor.

La Terrazza, Splendido’Otel, Salita Baratta 16.

Splendido otelin içinde yer alan bu mum ışıklı romantik teras restoranı harika deniz mahsülleri sunuyor.

 

ÖĞLE YEMEKLERİ

*Il Pitosforo, Molo Umberto I 9

Bulması biraz zor olan bu restoran için biraz merdiven çıkmak gerekiyor. Ancak limana tepeden bakan manzaralı terasında yöresel çorba Zuppa di pesce veya bouillabaisse veya ev yapımı pesto soslu lasanyanın tadına doyum olmuyor.

*Da Puny, Piazza Martiri dell’Olivetta 5 / Deniz mahsülleri restoranı

Taverna del Marinaio, Piazza Martiri dell’Olivetta 36 / Deniz mahsülleri restoranı

Da U’Batti, Vico Nuovo 17/ Deniz mahsülleri restoranı
Pizzeria El Portico, Via Roma 21 / Pizza

Albergo Nazionale, Via Dritto 3, Via Roma 8/ Pizza

*Bar Gelateria Il Molo, Molo Umberto I, 2 / Dondurma

*Ristorante la Cucina di Nonna Nina, Via Molfino, 126, San Rocco / Portofino koyunun diğer tarafında yer alan sakin köy San Rocco’da, rustik bir villada yer alan La Cucina di Nonna Nina lezzetli Ligurian ev yemekleri.

 

ENOTECA VE BARLAR

Günbatımında Portofino limanı ve renk renk evlerine nazır prosecco & şarap & peynir & pasta keyfi:

Strainer, Molo Umberto 19

La Gritta, Calata Marconi 20

Scafandro, Calata Marconi 10

Caffè Excelsior, Piazza Martiri dell’Olivetta, 54

 

DÜKKANLAR

Çanta: Louis Vuitton, Molo Umberto I, 6/7

Giyim & Aksesuar: Loro Piana, Piazza Martini Dell’Olivetta

Çanta & Sandalet: Spinnaker, Via Roma 38, Calata Marconi 23

Çanta: Hermès, Via Roma 44

Giyim: Giorgio Armani, Piazza della Libertà 13

Sandalet: Calzoleria Mingo Portofino, Via Roma 9

Giyim & Seramik: Orizzonti, Calata

Gözlük: Glassing, Calata Marconi 45

Takı: Gold For Ever, Calata Marconi

Gurme: Viacava Angela, 3 Salita S.

Gurme: C.& C. Food Srl, Calata Marconi, 42

 

 

PORTOFİNO’YA YAKIN YER ALAN PARAGGI VE SANATA MARGHERITA LIGURE ADRESLERİ

Plaj ve Plaj Restoranları
Capo Nord, Lungomare Rossetti 7 Santa Margherita Ligure – Paraggi arası
Le Grand Bleu, Santa Margherita Ligure
Bagni Rosa, Santa Margherita Ligure

Bagni Margarita, Santa Margherita Ligure

Eden Rock Lounge & Restaurant, Rapallo

 

 

RESTORANLAR

Şık Restoranlar

Eight Paraggi, via Paraggi a Mare 8, Paraggi

Argentina, via Paraggi a Monte 56, Paraggi

Ristorante Palma, Piazza Martiri Della Liberta, 8, Santa Margherita Ligure

Acqua Pazza, via Maragliano 15, Santa Margherita Ligure

Altro Eden, via Calata Porto 11, Santa Margherita Ligure

Antonio, piazza San Bernardo 6, Santa Margherita Ligure

Oca Bianca, via XXV Aprile 21, Santa Margherita Ligure

Jolanda, via Luisito Costa 6, Santa Margherita Ligure

L’Insolita Zuppa, via Romana 7, Santa Margherita Ligure

Les Bougainvillées, lungomare Milite Ignoto 30, Santa Margherita Ligure

 

Rahat ve Samimi Restoranlar

Taverna del Marinaio, via Pescino 13, Santa Margherita Ligure
La Cambusa, via Bottaro 1, Santa Margherita Ligure

Pizzeria Gennaro, piazza martiri della Liberta 30
Ristorante da Beppe, via Bottaro 29
Caffe del Porto,  Via Bottaro 32

 

BARLAR

Sabot Bar, piazza martiri della Liberta 32
Kicks Cuccina & Lounge Bar, Via Pescino 6
Divino Wine Bar, via Bottaro 4
Covo di Nord Est, Lungomare Rossetti, 1 / Santa Margherita Ligure – Paraggi arası

 

OTELLER

Eight Hotel Paraggi, via Paraggi a Mare 8, Paraggi

Hotel Argentina, via Paraggi a Monte 56, Paraggi

Imperiale Palace Hotel, Via Pagana 19, Santa Margherita Ligure

Hotel Jolanda, via Luisito Costa 6, Santa Margherita Ligure

Grand Hotel Miramare, Via Milite Ignoto,30, Santa Margherita Ligure

Hotel Continental, Via Pagana 8, Santa Marghareta Ligure

Best Western Regina Elena, Lungomare Milite Ignoto 44, Santa Margherita Ligure

Park Hotel Suisse, Via Favale 31, Santa Margherita Liguire

Portofino Kulm Hotel, Viale Bernardo, Gaggin 23, Camogli

 

 

Portofino’ya yakın Cinque Terre hakkında detaylı bilgi için:https://www.yolculukterapisi.com/cinqueterre/

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval