PROVENCE – MİNİ REHBER

Sonsuz bir lezzet zenginliği ve yürekleri okşayan soylu bir miras sunan Provence, günümüzün sıkışık, koşuşturmalı, dikey gerçekliğinden çok uzak. Masalsı bir ruhu var bu toprakların.

Sanki zamanda asılı kalmış bozulmamış epik bir güzelliğe yolculuk yapar gibi hissediyorsunuz Provence yollarında, köylerinde, kasabalarında, pazarlarında, kafelerinde, restoranlarında…

Biz Provence’ı çok sevdiğimiz ve keşfetmeye doyamadığımız için farklı bölgelerini adım adım gezerek, beğendiğimiz otel, kafe, pastane, şarapevi, pazar ve de lokantalarını sizler için detaylıca derlemiştik. Ancak tüm bu rotaları uzun uzun gezmeye vakit bulamayan okurlarımızdan, Cote D’Azur keşifleri ile birleştirilebilecek 3-4 günlük kısa kaçamaklar için öneri talepleri geliyor. Biz de en beğendiklerimizden oluşan mini bir rehber derledik kısa Provence gezileri için:

 

OTELLER

Domaine de Marie, Luberon bölgesinin kalbinde, Menerbes köyüne yakın, 23 hektarlık üzüm bağları ve bahçeler arasında yer alan tarihi Provençal çiftlik evi, 15 odalı son derece zarif ve zevkli bir otele dönüştürüldü. Mükemmel manzaralara nazır gurme restoranı Le Bastide de Marie’de yemek yemek ise eşsiz bir deneyim.

Domaine de la Baume, Luberon’un Tourtour yakınlarında, el değmemiş bir doğa ve Provence tepeleri ile çevrili 40 hektarlık zeytinlikler, meyve ağaçları, gül tarlaları arasında yer alan Domaine de la Baume, 13. yüzyıldan kalma ihtişamlı binasında masal dünyasındaki ufak bir şatoyu andırıyor. En son sanatçı Bernard Buffet’in evi olan bina, asalet ve zerafet kokan bir otele dönüştürülmüş. Gurme Provence lezzetleri sunan La Salle a Manger restoranında şef François Martin ise harikalar yaratıyor.

 

RESTORANLAR

Le Jardin du Quai, 91 Ave Julien Guigue, L’Isle

Sorgue tepelerinde, harika manzaralarına nazır enfes bir ortamda, sadece yöresel organik mahsüller ile hazırlanan sofistike ve gurme lezzetler.

Le Café de la Poste, Rue de la Republique, Goult

Kasabının kalbinde tipik bistro ortamında enfes et tartar ve patatesli ördek gibi lezzetler sunan lokallerin favorisi restoran.

La Confiserie du Roy Rene, 13 Rue Gaston de Saporta, Aix en Provence

Aix en Provence’ın gözde tatlı dükkanı, raflarında yer alan renk renk calisson, bitter nugat, calinous gibi Provence’a özgü tatlılar ile masal dünyasını andırıyor.

La Villa, 113 Rue Jean Mermoz, 8. Bölge, Marsilya

Marsilya’nın lokal mahsüller ve mutfak gelenekleri ile Asya yemeklerini harmanlayarak enfes lezzet kombinasyonları yaratan La Villa, gizli bir cevher.

L’auberge de la Mole, Place de l’Eglise, La Mole

St Tropez yolunda La Mole kasabasında yer alan bu ünlü restoran, fuagra, trüflü patates, kurbağa bacağı ve kerevti güneybatı Fransa’ya özgü gurme lezzetler sunuyor.

Senequier, Quai Jean Jaures, St Tropez

Eski marinada yat ve yelkenlere nazır konumda yer alan St Tropez’in efsanevi restoranında yemek yedikten sonra. Hemen arkasında Place Aux Herbes üzerinde yer alan pastane kısmında, 120 yıllık bir gelenek olan badem, fıstık ve ballı nugat’ın nasıl yapıldığını öğrenmek için workshop’a katılabilirsiniz.

La Petite Maison, 11 rue St François de Paule, Nice

Nice’in ve Cote D’Azur’un ikonu haline gelmiş ünlü restoran, mini etli dolmalar, ratatouille, fesleğenli buratta, ızgara biber, mor enginar salatası, balık çorbası, Nice usulü salata ve fesleğenli karides salatası gibi gurme Niçois spesiyalleri sunuyor.

 

Provence’ın farklı bölge ve rotalarına ait daha detaylı bilgi ve önerilerimiz için:

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval