BOĞATEPE KÖYÜ VE PEYNİR MÜZESİ – KARS ROTALARI

Kars’tan 50km uzaklıkta, 1 saat mesafede dağlarla çevrili bir 2300 metre yükeklikte bir yaylada yer alan Boğatepe Köyü, oksijen bakımından zengin ve havası tertemiz bir köy. Boğatepe Köyü 1800’lü yılların sonunda kurulmuş, çoğunluğu Malakan ailelerden oluşan 6 köyün yaylasıymış.

 

Bölgede tarım ve hayvancılık ile uğraşan Malakan’lar, Kars ve çevresine peynir ve çeşitlerini kazandırmışlar. 1900’lerin başında Rus işgalinde bulunan bölgede Molokanlar, Boğatepe Köyünün bulunduğu yaylada, zavot isimli kooperatif türü ufak mandıra fabrikalar kurmuşlar, ardından işletmenin civarında evler kurulmuş ve burası köy halini almış. Çevre köylerdeki herkes hayvancılık ve el sanatları ile uğraşırken, bu fabrikalar da süt ve süt ürünleri üzerine çalışmış.

Boğatepe köyü Kars Gravyerinin doğduğu yöre. 1910’da İsviçreli bir peynir üreticisi olan David Moser bu köye geliyor ve geniş otlakları ile yöreye aşık oluyor. Köyde kurdurduğu bir zavotta, tam yağlı inek sütünden gruyere stili peynirin yapımını başlatıyor. Halk ismi ile gravyer olarak geçen Kars gravyeri zamanla meşhur oluyor.

Boğatepe ve birkaç civar köyde hala geleneksel yönetmeler ile gravyer üretiliyor. Köylüler ineklerini kırlarda otlatıp, sütlerini dev kazanlarda ısıtıyor, kaymağı topluyor. Temayüller ve tülbentler kullanılarak, üzerinden duman çıkan gravyer büyük kalıplara dökülüp tuzlanıyor, dinlendiriliyor ve her biri 30 kilo ağırlığında dev peynir tekerlerine dönüştürülüyor.

Boğatepe Köyü’nde eski zavot binasının içi bugün Zavot Eko Müzesi ismi ile bir peynir müzesi. Geleneksel ev yapımı peynirin yapılma aşamalarını ve peynirin yapımında kullanılan 100 yıllık krema yapma çırpıcısı, yayık fıçısı, el yapımı ahşap kaşar sepeti gibi aletleri görebilirsiniz.

Müzenin içerisinde, yaylada ve yakın çevrede doğal ortamında yetişen yaklaşık 100 adet bitki türünün, çiçeğin, şifalı otun tanıtıldığı bir pano da yer alıyor. Doğal tedavi yöntemi olarak kullanabileceğiniz bu bitkilerin isimleri, fotoğrafları, ne için kullanıldıkları listelenmiş.

 

Boğatepe Köyü’nde Kars gravyeri, deri tulum, Kars kaşarı, çeçil peyniri, çeçil peynirin küflenmişi olan göğermiş peynir ve beyaz peynir üretiliyor. Ayrıca köyde çok güzel yayla çiçek balı da bulabilirsiniz. Mayıs – ekim ayları arasında gelirseniz, şifalı otlardan da alabilirsiniz.

 

Haziran ayından itibaren Boğatepe Köyü’nde 1 haftalık detoks kampları yapılıyor. Bu kamplarda temiz hava, zihni dinlendirme ve köy hayatının rahatlatıcı ortamında bulunmanızı tavsiye ederim.

 

Sarıkamış yolu üzerinde uğrayabileceğiniz Boğatepe köyü kümesleri, ahırları, mandırası, fırınları ve dere boyu ile zamanda asılı kalmış harika bir kırsal hazine.

 

Zavot Peynir Müzesi – İlhan Koçulu: Boğatepe Köyü, www.peynirmuzesi.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ KARS VE YÖRESİ YAZILARI

 

 

Zeynep Atılgan Boneval