KARS REHBERİ

 

OTELLER

CHELTİKOV OTEL

Kars Çayı kenarındaki eski değirmenlerin bulunduğu sokaktan yürüyerek eski Konservatuar Binası veya Hekim Evi diye de anılan Cheltikov Otel harika bir taş binada yer alıyor.

Rus Cheltikov Ailesi 1877’de Kars’a yerleşerek, 1894 yılında kendilerine konak olarak Baltik Mimari’de Cheltikov binasını inşaa edilmişler ve 1896’ya kadar burada yaşamışlar. Daha sonra Rus hükümetine devredilen bina uzun süre Konservatuar ve Opera Binası olarak kullanılmış. Rus’lar Kars’ı terk ettikten sonra bina sübyen mektebi, askeri ecza deposu, opera, hastane, doğumevi, en son olarak da hekim evi olarak hizmet vermiş. 2011 yılında Cheltikov otele dönüştürülmüş tarihi bir bina eşsiz bir mimari ve taş ustalığı sergiliyor.

 

Baltık mimari tarzında yapılan binanın dış cephesi Barok mimari tarzında sütunlar, rölyefler ve kartuşlarla süslenmiş. Binanın arka ve yan cepheleri yığma olarak yapılmış. İçinde ahşap tavan süslemeleri ve duvarlarda Kars’lı fotoğraf sanatçısı Murat Kaya’nın enfes Kars fotoğrafları yer alıyor.

27 odalı otelin yöresel peynirler, bal ve tereyağları ile donatılmış harika açık büfe kahvaltı servisi ve akşamları Kar Kazı ve kaz suyunda pilav gibi yöresel lezzetleri tadabileceğiniz leziz yemekleri var.

 

Cheltikov otelin mimarisinin yanı sıra hizmeti de mükemmel. Tüm çalışan kibar, güleryüzlü, misafirperver ekibi, hepimizi rahat ettirmek için canla başla çalıştı.

IMG_6332

 

KAR’S OTEL

Kars merkezindeki eski bir Rus köşk binası, özenli bir restorasyon sonrası, Kar’s butik otele dönüştürülmüş. Beyaz işlemeli ahşap balkonları ile sade ve hoş bir dış görünüme sahip otelin, Kars’ın ilçelerinden isimlerini alan 9 odası bulunuyor. Odalar modern ve ferah dekore edilmiş.

Rus bölgesindeki merkezdeki konumu ile şehri keşfetmek için ideal nokta. Otelin Ani Restoranında gravyerli, çeçilli, ballı, kaymaklı, tereyağlı mükellef bir kahvaltı edebilir, Rus böreği priyoşki, kestane bombe gibi farklı lezzetleri akşam yemeğinde tadabilirsiniz.

 

GRAND ANİ HOTEL
Şehir merkezinde, her yere yürüyüş mesafesinde, tertemiz ve yenilenmiş odaları, güler yüzlü çalışanları, lezzetli yemekleri, sauna/kapalı havuz gibi imkanları ile harika bir seçenek.

 

 

RESTORANLAR

Hanımeli, Ortakapı Mah. Ordu Cad. Özgün Ödül Çaprazı No:65/A

Kars’ta bir eve misafir olmuş gibi hissetmek, hangel, piti, kete ve kışları kar kazı gibi yöreye özgü enfes lezzetleri tatmak isterseniz adres Hanımeli. Dilek Adıgüzel’in yedi çeşit ot ve baharat ile pişiridiği ‘gafil konak’ tatlısı ise dillere destan. Kalabalık gidecekseniz ve özel bir yemek tatmak istiyorsanız önceden arayarak hem rezervasyon hem de sipariş vermenizde fayda var.

KAMER Kadın Vakfı Restoranı, Yusufpaşa Mah. Gazi Ahmet Muhtar Paşa Cad. No:74

Diyarbakır merkezli, 23 ilimizde kadına karşı şiddeti durdurmak üzere faaliyet gösteren KAMER vakfının restoranı hem Kars’a özgü hem de Güneydoğu Anadolu mutfaklarından lezzetler sunuyor. Acem pilavı denilen mervimekli, patatesli ev yapımı eriştesi, evelik çorbası, ve de çikolatalı suflesi muhteşem. Ayrıca kesme aşı, katıklı dolma, haşıl, hangel, revan köfte, reyhan şerbeti, kışları kar kazı gibi lezzetler de sunan restoranda Kars’lı kadınların geri dönüşümlü malzemelerden yaptıkları çöp madam’ ürünlerini satarak şehirli kadınlara iş imkanları da sunuyor.

 

 

 

ALIŞVERİŞ ADRESLERİ

Peynir, Tereyağ ve Bal için Tarihi Zavotlar (yusufpasa mah kazimpasa cad no:65) ve Büyük Zavotlar (Halit paşa cad no:120(

 

Kilim: Yöreye özgü desenler ve kenar işlemeleri taşıyan, Kirman ipi ile el dokuması kilimler için Yıldız Halı ve El Sanatları (Kazım Paşa Cad. No: 171)

 

 

 

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ KARS VE YÖRESİ YAZILARI

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval