BARSELONA İZLENİM & ROTALAR


Barselona şüphesiz Avrupa’nın en renkli, en keyifli ve en zevkli şehirlerinin başında geliyor. Gotik ve art-nouveau mimari estetiğinin, Gaudi’nin şaşırtıcı, yuvarlak ve renkli formları ile buluştuğu Barselona, Akdeniz’li sıcaklığı ile karşılıyor misafirlerini. Etkileyici müzeler, son dönemlerde açılan tasarım harikası oteller, dünyanın belki de en canlı gece hayatı, Katalan mutfağının yaratıcı örnekleri, özgün tarzda ile butikleri ile yaratıcı, canlı ve kozmopolit bir durak Barselona.

 

Kendisini ziyaretçisine rahat hissettiren ve sevdiren, iddiasız, yapmacıksız ve doğal bir şehir olan Barselona; yürüyerek keşfe açık grafitiler ile süslü sokakları, orjinal mimari örnekleri, gotik ve bohem ruhu, eğlenceye düşkünlüğü ve gastronomi tutkusu ile hemen kalbinizi kazanıveriyor.

 

Barselona simgelerinin yaratıcısı Gaudi…

Barselona’denince akla gelen ilk isim tabi ki Gaudí. Art Nouveau akımının öncüsü Antoni Gaudí, fantastik, egzotik, büyüleyici ve görkemli mimari eserleri ile tek başına bir şehrin silüetini değiştirebilmiş bir sanatçı olarak tarihe geçmiş bir isim. Katalan modernizminin babası olarak anılan Gaudi’nin, Barselona’ya eklediği sıradışı yaratıcılık örnekleri arasında ünlü Sagrada Familia Katedrali, Park Güell (Palau Güell, Finca Güell, Colonia Güell), Casa Milà, Casa Enric Battlo, Casa Lloe Morera, ve Casa Vicens yer alıyor.

 

Gaudi’nin 100 yıl önce inşaa ettiği binalar, mimari otoriteler tarafından günümüz mimarisinin çok ilerisinde kabul ediliyor. İlhamını doğa’dan alarak, ağaç dalları, bitkilerin yaprakları, hayvanların doğal biçimlerinden esinlenerek, doğada gördüklerini taşa uygulamış Gaudi’nin, “benim akıl hocam atölye’min hemen dışındaki ağaç” sözü doğaya olan tutkusunun kanıtı.

 

Bunun en güzel örneği ise La Sagrada Familia (Kutsal Aile) katedrali, bu eşsiz ve şaşırtıcı şaheserin kolonları aslında birer ağaç gövdesi şeklinde. İşin ilginç yanı Gaudi’nin 1882′de inşasına başladığı La Sagrada Familia’nın hala inşaası sürüyor. Katedralin en önemli diğer özelliği ise her cephesinin mimarisinin farklı olması; cennet kapısı doğanın pozitif ruh halini yansıtırken, cehennem kapısı ise karamsar ve sert bir ruh taşıyor.

 

Gaudi sahip olduğu matematik ve geometri dehasını, yaratıcı hayal gücü ile birleştirerek; kendi dönemde delilik sayılabilecek yuvarlak hatlı ve yumuşak geçişli yapılar tasarlama ve inşaa etme cesareti göstermiş.

 

Yaratıcılığı sınır tanımayan Gaudi, Casa Battlo’nun inşaa sırasında çatı bacalarını kaplanacağı seramikler kırılınca, bu kırık parçaları, yuvarlak geçişli yüzeyleri kaplamak için değerlendirecek kadar pratik yaratcılığa da sahip.

 

 

Bölge Bölge Barselona Rotaları
Şehrin can damarı ve vazgeçilmez caddesi şüphesiz Las Ramblas. Müzisyenler, heykel adamlar, çalgıcılar, ressamlar, mimari harikası eski binaları, renkli mağazaları, kafeleri ve ile hep cıvıl cıvıl ve keyifli Las Ramblas şehrin adeta kalbi. Las Rambles’ın sonunda yer alan Katalunya Meydanı ise büyük alışveriş merkezleri ile şehrin uygun fiyatlı alışveriş merkezi haline gelmiş.

 

Şehrin en eski bölgesi olan Barri Gotik (Gotik Meydan) ise Ortaçağ’da Roma İmparatorluğundan kalma daracık sokaklara, göz alıcı mimariye ve Sue Katedraline, Santa Maria del Pi Kilisesine, Palau de la Musica Catalana Rei ve Sant Jaume Saraylarına, Frederic Mares, Calcat ve Diocesa Müzelerine ev sahipliği yapıyor.

 

Yine en eski semtlerden birisi olan El Raval ise barındırdığı Museu d’Art Contemporani de Barcelona (MACBA) ve Centre de Cultura Contemporània de Barcelona (CCCB) müze ve kültür merkezleri ile Barselona’nın çağdaş sanat merkezi olmuş durumda.

 

Bu bölgenin hemen yakınında yer alan El Poblenou mahallesi ise, yeniden değer kazanarak, loft tarzı evlere, lüks ve moda restoranlara ev sahipliği yapmaya başlamış. Şimdi ise şehrin trendy ve bohem merkezi.

 

Şehrin zengin bölgesi olan L’Eixample, Gaudi ikonları ve takipçileri tarafından 19. ve 20.yy’da harikalar diyarına dönüştürülmüş.

 

Şehrin başka bir trendy ve bohem merkezi ise Picasso ve tekstil müzelerine, uluslararası markaların büyük mağazaları ve lokal butiklerine ev sahipliği yapan, El Born bölgesi. Tarihi şehir içinde liman ve Barri Gotic bölgesi arasında yer alan bu yeni favori mahalle, daha az turistik ve özgün bir kimliğe sahip. Tarihi atmosferi, etnik kültürel çeşitliliği, Bask taverna ve tapas restoranları yanı sıra yeni nesil kafe ve barları harmanlayan mahalle, genç Barcelonalıların vakit geçirmeyi sevdiği bölge.

 

El Born’un dibinde yer alan La Ribera bölgesi ise şehrin en sessiz ve sakin semti, Ciutadella Parkı, Hayvanat bahçesi, Santa Maria Del Mar Kilisesi, Çikolata, Zooloji ve Jeoloji müzeleri bu bölgede yer alsa da bu bölge ağırbaşlı bir kimlik taşıyor.

 

Montjuic bölgesi ise Olimpiyat Köyü, Botanik Bahçesi, MNAC (Museu Nacional d’Art de Catalunya), Miro Müzesi, Barcelona Forum Binası, Katalunya Arkeoloji Müzesi ile şehrin başka bir kültürel, doğa ve mimari hazinesi.

 

1992 Dünya Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Barselona, bu sayede yepyeni bir bölgeye sahip olmuş. Sahil kıyısında geliştirilen yapay plaj ve etrafındaki restoranlar, barlar, butikler ve oteller ile yeniden yaratılan La Barceloneta plajı ve modern liman Olympic Port özellikle yazın şehrin en popüler bölgeleri arasında yer alıyor. Olimpik Liman ve La Barceloneta’nın yer aldığı Liman bölgesi ayrıca: Kolomb Anıtı, Denizcilik Müzesi, Cera (Wax) ve Katalunya Tarihi Müzelerine, Barselona Akvaryumuna ve alışveriş ve eğlence merkezi Maremagnum’a ev sahipliği yapıyor.

 

1992’de yer alan Olimpiyatlar Barselona için başka değişimlere de kaynak olmuş ve yepyeni bir soluk getirmiş. Olimpik stadyumu da içine alan Olimpiyat Köyü, dünyanın farklı bölgelerinden yüzlerce değişik bitki getirilerek oluşturulan deniz manzaralı Botanik Bahçesi bu değişimi gözlemlemek için ziyarete değer.

 

Barselona’nın başka bir yükselen yıldızı ise Gracia bölgesi. İlgi çekici ve özgün dükkanlar, orjinal restoranlar ile gelişen bu şirin semt şehrin yeni bohem gözdesi.

 

Şehrin ruhunu ve günlük lokal hayatın tüm canlılığını deneyimlemek için Santa Caterina Market mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir pazar. Rengarenk bugi bugi gibi dalgalı çatısı ile 70’e yakın taze meyve,sebze ve yiyecek tezgahına ev sahipliği yapan bu pazarın çatısındaki renkli mozaikleri yukardan görmek için yakınlardaki bir binanın üst katlarına çıkmanız gerekiyor.

 

Modern ve çağdaş yaratıcılığın sınırlarında dolaşmak için Picasso, Miro, MACBA ve CCCB Müzelerini ve Diagonal Mar Parkı’nı dolaşmak yeterli. Şehrin görülmesi gereken mimari harikaları arasında ise: Gaudi’nin eserlerinin yanı sıra, Herzog& de Meuron’un Barselona Forum binası, Jean Nouvel’in Torre Agbar binası , Frank Gehry’nin Olimpiyat Köyünde yer alan Montjuic Communications Tower ve Olympic Port’ta yer alan dev bakır balık heykeli ve de Foster & Partners’ın Torre de Collserola kulesi yer alıyor.

 

 

 

 • Nasıl Gidilir?

Lufthansa Hava Yolları ile 181 USD’den başlayan fiyatlar ile İstanbul-Barselona uçuşları hakkında bilgi almak için:  www.lufthansa.com/fly/ucuz_ucuslar-istanbul-barselona

 

 

SANAT, KÜLTÜR VE MİMARİ ADRESLERİ

 • La Sagrada Familia Katedrali,Carrer de Mallorca 401 / Gaudi’nin en eşsiz, cesur ve şaşırtıcı şaheseri olan La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Katedrali’nin kolonları birer ağaç gövdesi şeklinde. İşin ilginç yanı Gaudi’nin 1882′de inşasına başladığı La Sagrada Familia’nın hala inşaası sürüyor. Katedralin en önemli diğer özelliği ise her cephesinin mimarisinin farklı olması; cennet kapısı doğanın pozitif ruh halini yansıtırken, cehennem kapısı ise karamsar ve sert bir ruh taşıyor. Gaudi sahip olduğu matematik ve geometri dehasını, yaratıcı hayal gücü ile birleştirerek; bu katedralde sergikemiş
 • Casa Mila (La Pedrera),Passeig de Gracia 92 / Gaudi’nin 1912′de tamamladığı kavisli mimarisi ise göz alan bu sekiz katlı apartman ve avlu şu anda bir sanat galerisi. Bir yandan güncel uluslararası sergilere ev sahipliği yapıyor, diğer yandan Gaudi’nin eserlerinin maketlerini sergiliyor ve de çatı katındaki teras Gaudi’nin mimari dehasını sergiliyor.
 •  Casa Enric Battlo, Passeig de Gracia 43 / Doğadan ilhamını alan Gaudi’nin Katalan modernizmini günlük hayata en güzel yansıttığı eseri. Kafatasını anımsatan balkonları ve canlı renkli çatı mozaikleri ile egzantirik mimarinin en önemli örneği.
 • Park Güell / Gaudi’nin genç yaşta tanıştığı en büyük destekçisi Kont Eusebi Guell, 1900 yılında mimardan Barselona’nın Kel Tepe olarak adlandırılan bölgesini yeniden dönüştürmesini istiyor. Orjinal projede geniş bir park ve 60 adet özel villa yer alırken, park ve iki villa tamamlandığı sırada I. Dünya Savaşının başlaması sebebiyle proje bitirilemiyor. Parkta yer alan iki villa Gaudi müzesi olarak hizmet veriyor. Park’ın girişi ve yürüyüş parkurunda yer alan Gaudi heykelleri, teras, gölet ve sütunlar çok etkileyici.
 • Fundació Joan Miró, Parc de Montjuïc / Joan Mironun resim ve heykellerini sergileyen müzede ayrıca Eskpresyonizm, Dada, Sürrealizm, Futurizm, Kubizm akımlarının önemli eserleri de yer alıyor.
 • Picasso Museum, Carrer Montcada 15-23 / Picasso’nun resim ve seramik eserlerini yapıldıkları yerlere ve dönemlerine göre sergileyen bu müzede Picasso severler için kaçırılmayacak bir durak.
 • MACBA (Museu D’Art Contemporani de Barcelona) Plaça dels Angels 1 / Barselona Çağdaş Sanat Müzesinde 1945 sonrası dönemin İspanyol ve Katalan sanatçılara ait çağdaş eserleri yer alıyor.
 • MNAC (Museo Nacional d’Art de Catalunya), Mirador del Palau Nacional / Katalan resim ve heykel sanatının tarih boyunca farklı akımlar ile uğradığı dönüşümü izlemek için ve inanılmaz geniş para koleksiyonunu görmek için harika bir müze.
 • MEAM (Museu Europeu d’Art Modern) Calle Barra de Ferro 5 / Avrupa Modern Sanat Müzesi’nde Avrupa’lı modern sanatçıların eserleri sergileniyor.
 • MIBA (Museu d’idees i invents de Barcelona), Calle Ciutat 7 / Kaşif, ressam, müzisyen, yazar ve tasarımcı Pep Torres’in kişisel müzesi
 • Fundacio Antoni Tapies / Geniş bir kütüphaneye, klasik ve modern sanata ait geniş bir koleksiyona sahip galeri/müze.

 

Diğer Müze, Bina, Park ve Pazarlar

 • CCCB– Centre de Cultura Contemporània de Barcelona, Montalegre 5
 • Textile Museum, Carrer Montcada 12-14
  Museu del Perfum, 39 Passeig de Gràcia
   MIBA (Museum d’ldees I Invents de Barcelona), Carrer de la Ciutat, 7, 0
  • Casa Asia, Avinguda Diagonal, 373
  • Museu Barbier, Carrer de Montcada, 12
   Fundacio La Caixa, Avinguda del Margues de Comillias 6
  • Mies van der Rohe Pavilion, Avinguda del Margues de Comillas
  • Diagonal Mar Park, Avinguda Diagonal y CinturonRondoLitoral
  • Font Màgica de Montjuïc, Plaça d’Espanya
   Torre Agbar , Plaça de les Gloories Catalanes
  • Montluic Communications Tower, Estadi Olimpic de Montjuic
  • Torre de Collserola, Carretera de Vallvidrera al Tibidabo
  • Taller de Arquitectura, Sant Just Desvern 14
  • Barcelona Forum, Plaça Levant
  • 18 yy bahçesi Parc del Laberint, Pg. dels Castanyers, 1
  • Pazar: Santa Caterina Market, Avinguda de Francesc Cambo
  • Bit Pazarı: Els Encants, Placa de les Glories
  • Opera ve Konserler için: Grand Teatre del Liceu, 51-59 La Rambla

 

 

 

ŞEHİR DIŞI ROTALAR

 • Salvador Dali’nin doğduğu ve Dali Müzesine ev sahipliği yapan Figuras kasabası Barselona’ya 1.5 saat uzaklıkta. 1960’larda burada yer alan yanmış bir tiyatro salonunu Dali’ye müze yapması için veriyorlar, ve Dali eşi Gala ile binayı inanılmaz bir sanat merkezine dönüştürüyor. Sanki bir dahinin beyninin içerisinde dolaşıyormuşsunuz hissini yaratan bu müze görülmeye değer. Müzenin yanında yer alan yumurta şekilli Torre Galatea ise onun sürrealist evi. (Teatre-Museu Dalí, Plaça Gala Salvador Dalí, Figuras)
 •  Sant Sadurní d’Anoia’da yer alan Bodega Codorniu’da İspanya’nın şampanyası sayılan Cava’ların en lezzetli örneklerini tatmak ve Unesco listesinde yer alan mahzenini gezmek mümkün.
 • Deniz kıyısında yer alan ufacık ve şirin Sitges köyünde yer alan Cau Ferrat Müzesi, modernist ressam Santiago Rusinol’ün eserlerine ev shaipliği yapıyıyor.
 • Antik şehir ve arkeoloji meraklıları için Tarragona’da Unseco kültür hazineleri arasında sayılan Roma kalıntılarını görmek mümkün.
 • İspanya’nın minyatür Venedik’i kabul edilen Girona ise Barselona’ya 1 saat uzaklıkta. Eski İspanyol ruhunu tatmak ve tarihte bir yolculuk yapmak isteyenler için şehrin 18. yy da kalma katedrali ve Pazar yeri görülmeye eğer.

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir