AŞK ROTALARI

 

Artık Şubat ayı 14 Şubat Sevgililer Günü sebebi ile tüm dünyada aşk ayı haline geldi. Aslında zaman, mekan ve sınır tanımaz bir duygu olan aşk, her ay ve her yerde kutlanabilecek bir olgu. Ancak bazı şehirlerin ritmi aşkı çağrıştırıken bazı destinasyonların da ruhu ve tutkusu aşkı kesinlikle besliyor.

 

 paris

AŞIK OLMAK İÇİN : PARİS

Sanatın, aşkın ve gastronominin başkenti Paris, yaşlandıkça güzelleşen bir kadın gibi: Bir yandan nostaljik ve klişeleşmiş bir romantik, bir yandan sofistike, bohem ve artistik, bir yandan göz kamaştırcı ve cazibeli, bir yandan da orjinal, yenilikçi ve trendy. Ve de her zaman zarif, şık ve elegan.

 

Paris, aynen AŞK gibi, gün içerisinde size birçok farklı duyguyu yaşatabiliyor; sabaha karşı düşünceli, buğulu ve masalsı, öğle vakti canlı, dinamik ve enerjik, alacakaranlıkta arzulu, istekli, özlemli, ve geceleri çarpıcı ve baştan çıkartıcı. Aşk’ı taçlandırmak için Paris’in yeni otelleri Oteller Hotel Crayon, La Belle Juliette ve Hotel Jules&Jim ideal adresler. Rahat ve samimi bir öğle yemeği için L’Office, Au Cochon D’orQuality,  Chez Janou, enfes çukultalar için Jacques Genin, sıcacık ve romantik bir akşam yemeği için La Famille, La Maison Mère ve Frenchie, gurme bir akşam yemeği için ise Terroir Parisien ve La Damde de Pic yeni ve gözde adresler.

 

Paris izlenim ve detaylı önerileri için: https://www.yolculukterapisi.com/paris2014/

 

 

 roma

AŞKI YAŞAMAK İÇİN: ROMA

Dünyanın en büyük imparatorluklarından birisi olan Roma İmparatorluğunun merkezi büyüleyici Roma, aşkın estetize olmuş hali diyebiliriz. Pastel mavi, kırmızı ve sarı tonlarındaki binaları, dünyaca ünlü ustaların heykel ve çeşmeleri,  mimari başyapıtlar olan kiliseleri ve antik kalıntıları gibi sanat hazineleri ile Ortaçağ ruhunu korurken,  şehrin neredeyse her semtinde rastladığınız yiyecek pazarları, zanaatkarların el sanatları dükkanları, daracık sokaklarında lokallerin buluşma noktası olmaya devam eden ‘enoteca’ ve ‘trattoria’ları ile Fellini filmlerindeki ‘Dolce Vita’ ruhunu size geçirmeyi başarıyor. Aşıklar şehri olarak da bilinen Roma’da hem birbirine hem de şehre aşık olmamak mümkün değil. (Oteller: Babuino 181, Casa Manni ve Casa Howard, Akşam Yemeği Adresleri: Aldrovandi Villa Borghese, L’asino d’Oro ve Bro Porta Portese)

 

Roma izlenim ve detaylı önerileri için: https://www.yolculukterapisi.com/ROMA/

 

 

 buenosaires3

AŞKI TUTKUYLA BULUŞTURMAK İÇİN: BUENOS AİRES

Tutkulu Latin ruhu ile kutsanmış güzel ve bakımlı insanlarının kıpır kıpır enerjisi, yaratıcı ve estetik mimarisi, dünyaca ünlü lezzetleri ve şarapları, tangonun iç gıcıklayan ve gerilimli ritmi, heyecan verici tasarımcıların özgün butikleri ile tüm algılarınızı harekete geçiren Buenos Aires, Güney Amerika’nın kuşkusuz en tutkulu şehri. Sevgililer gününü bu pozitif enerji dolu şehirde kutlamak aşka dinamizm ve tutku katmak için ideal bir seçim. (Otel önerisi:  Hotel Mio, Akşam yemeği adresleri: Bodega del Fin del Mundo ve Aldo’s Vinoteca Y Restorán)

 

Buenos Aires izlenim ve detaylı önerileri için: https://www.yolculukterapisi.com/buenosaires2014/

 

 

 Maldivler - Alp Boneval

AŞK TAZELEMEK İÇİN: MALDİVLER

Bir çift olarak Maldivlerde başbaşa bir hafta, şehrin tüm koşuşturma ve karmaşasından uzaklaşmak, email, sms, telefon ve medya bombardımanından arınmak, aşkınızın pillerinizi şarj etmek için birebir. Sabah suyun içinde uyanıp, mis gibi deniz kokan meltemi içinize çekmek, gün boyu suyla bütünleşmek, deniz altının ve gökyüzünün gün boyu değişen renk oyunlarına şahit olmak ve dolunayda size eşlik eden gölgeniz ile, parıl parıl parlayan bembeyaz kumsallarda yalınayak yürüyüş yapmak… Kısacası güneş, bembeyaz kumsallar, plamiyeler, turkuaz sular ve rengarenk mercan ve balıklar ile özdeşleşmiş Maldivler,  aşkı tazekemek için ideal bir rota. (One & Only Reethi Rai, Four Seasons Kuda Huraa ve Soneva Gilli)

 

Maldivler izlenim ve detaylı önerileri için:  https://www.yolculukterapisi.com/maldivler/

 

 

 Venedik - Alp Boneval

AŞKI SANATLA BULUŞTURMAK İÇİN: VENEDİK

Adeta bir masal dünyasını andıran Venedik, hayaller ve aşıklar şehri Venedik. Denizin ortasına kondurulmuş muhteşem yapıları, Büyük Kanal başta olmak üzere sayısız daracık kanalları, köprüleri, 16. ve 17. yüzyıllardan kalma ‘palazzo’sarayları ve ‘piazza’ meydanlarıyla adeta yüzer bir romantizm şehri. Bir yandan her köşesi son derece estetik bir açık hava müzesi kadar gösterişli, diğer yandan kırılgan ve melankolik. Her mevsimde baştan çıkarıcı farklı bir çehreye bürünen Venedik. İki senede bir Haziran – Kasım ayları arasında düzenlenen Venedik Bienali ise çağdaş sanat dünyasının nabzını tutuyor. Venediğin sanat sahnesi ise her geçen sene daha da bir canlanıyor; Palazzo Grassi, Punta della Dogana, Peggy Guggenheim Müzesi ve Fondazione Prada gibi yüzyıllar öncesinden kalma mimari harikası binalar, tekrardan sanat galerileri ve müzeleri olarak hayata dönüyor.  Her Bienal’de Venedik size yeni sürprizler yaşatabiliyor ve hala sizi büyülüyor. (Otel önerileri:  Aman Grand Canal ve Palazzina Grassi. Öğle yemeği önerileri: Pronto Pesce ve Gastronomia Aliani, Akşam yemeği önerileri:  Trattoria do Forni, Osteria alle Testiere ve Linea d’Ombra, Bar önerileri: PG Bar ve Harry’s Bar)

 

Venedik izlenim ve detaylı önerileri için:  https://www.yolculukterapisi.com/venedik2014/ 

 

 verbier-700x520

PİSTLERDE AŞK: VERBİER

Bembeyaz karlar ile kaplı büyülü dağ manzaraları ile sevgililer gününü kutlamak isyeyenler için önerim, Alp’lerin en şirin kayak köyü Verbier.  Avrupa’daki kayak merkezleri arasında en çok pist seçeneği ile en büyük kayak alanına sahip Verbier, otel ve yerleşim alanı ise hala küçük ve iki katlı şale stili otellerden oluştuğu için göze en çok hitap eden kayak köyü. Dört farklı vadinin birleşiminden oluşan ‘4 Valles’ kayak rotası; 412 km kayak pisti ile Avrupa’nın en büyük kayak merkezlerinden birisi. Taze yağmış karın ardından güneşli bir günde Verbier’de kendinizi cennette hissediyorsunuz, gördüğünüz her tepe, her yamaç, her vadi kayılabilir hale geliyor.  Saatlerce muhteşem manzaralar eşliğinde kimseleri görmeden kayabiliyorsunuz. Köyün içinde ve pistlerin üzerinde o kadar çok güzel gurme restoran var ki, her gün kayak rotanızı öğle yemeği tercihlerinize göre ayarlamakta zorlanıyorsunuz. (OTELLER: The Lodge, Chalet de Fleur, Chalet d’Adrien / ÖĞLE YEMEĞİ:  Chez Dany, Chez Dany, Cabana Mt-Fort, Carrefour, Marmotte / APRES SKİ:  Bar 1936,  Le Rouge, The Farinet/ AKŞAM YEMEĞİ: Chalet d’Adrien, Brasserie V, Nevai Restaurant)

 

Verbier rehberi için: https://www.yolculukterapisi.com/verbier2014/

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval